1

הסיפור שסטנלי פישר שכח לספר לציבור בישראל על התנהלותו, והתנהלות בנק ישראל.

 

זה סיפור על נגיד בנק מרכזי שהיה צריך להתפטר "התפטרות מחאה צורמת " כבר לפני שלוש שנים ולעצור את הפיאסקו הכלכלי שמתנהל כאן, ולשמור בכך על כבודו המקצועי ועל אזרחי המדינה מפני ממשלה לא אחראית, אבל זה לא קרה, והיום כמו ב "בריחה מסייגון"  אם היה יכול, היה חוזר עם הנשיא אובמה לארצות הברית ועוזב על ההליקופטר האחרון לאמריקה לפני שחברות האשראי הבין לאומיות מורידות את "הדרוג המצויין"  של המשק מדרוג A לדרוג BB-  כשמו של ראש הממשלה.

רענון זכרון קצר לנגיד סטנלי פישר

שנת 2007, כלכלת ישראל מתחילה להכנס למתווה דמוגרפי משולש חמור ומסוכן מאד למשק, שבו מספר מקבלי קצבאות זקנה מתחיל לעלות בתלילות (ילידי 1948 בני 65 ), ומולו מספר תלמידי כיתה א חרדים וערבים מתקרב ל 50 אחוז, וכמות הכוח היצרני בישראל מתחיל לרדת( בני ישיבות-תורתו אומנותו מתרבים), ושלושת אלו מסכנים את  הכלכלה וצמיחתה וגם את יכולת ביצוע תפקידו של בנק ישראל בעידוד הצמיחה, אבל סטנלי פישר שותק למרות שרואה בעיניים פקוחות לרווחה את עתידה השחור של כלכלת ישראל, ו6 שנים לאחר מכן הציבור ישאג  בבחירות " שוויון בנטל "  בגלל עליית עול צפוייה כתובה בספרים.

הנגיד כבנקאי עם מחלקת מחקר אדירה  ויקרה יודע בוודאות שהחל משנת 2010 תחל ירידה חדה של הפריון בישראל שתגרום לירידה חדה בגביית מיסים וירידה בתוצר, מה שיכול להביא לגרעונות עתק בתקציב המדינה, ואכן הוא מתריע חלושות ,אבל אינו מספר לציבור הרחב עד כמה מסוכנת התופעות הנ"ל לכלכלת ישראל ולחוסנה הכלכלי והבטחוני, ולאיכות חיי האזרחים.

הגרוע מכל מגיע מוקדם מהצפוי

שנת 2010  הגרוע מכל מגיע מוקדם מהצפוי, ומשבר עולמי מצטרף בעוצמה וטורף את הקלפים, הכנסות המדינה ממיסים נופלות בקצב מהיר, ואיש לא מבין מדוע שטייניץ ונתנייהו מעלים בפאניקה את מחירי המים "ישראל מתייבשת", מחירי הדלק (זיהום אוויר) והחשמל (בצורת חשמל ) ומיסים אחרים במלוא הסל, זאת  בשעה שהמשק לכאורה צומח, והאבטלה על פי הלמ"ס הייתה נמוכה ביותר 6 אחוז, "הכי נמוכה בעולם המערבי", אבל המרצע יוצא מהשק כשמסתבר לדאגת האוצר שאין שום גביית מיסים לקופת המדינה בצד "הצמיחה הגבוהה בעולם המערבי" כפי שהתפאר שטייניץ, ולכן נוצר צורך להטיל על הציבור (המעמד הבינוניהעבדים) מיסים עודפים בסיפורי בצורת של : חשמל, מים, ודלק בהיקף של 15 מיליארד שקל בשנה לסתום את החור שיצרה התופעה הדמוגרפית והמיתון.

שנת 2011 המחאה החברתית מתפרצת ובצדק, ושוב עוצרת את הכלכלה ומחריפה את המיתון ומורידה את הכנסות המדינה ממיסים וסטנלי פישר שותק  כי לא התריע על המצב החמור כבר לפני 3-6 שנים והיה יכול למנוע את הבלגן.

תוכנית 2007 להעלאת המיסים העקיפים בחדות – פישר שותק

ואכן כבר בשנת 2007 בידיעת בנק ישראל הכין האוצר תוכנית רב שנתית להטלת מיסים עקיפים והעלאתם בקצב שיסתיר את החור הענק בתקציב אם יווצר, והכל יוטל על המעמד הבינוני  דרך מיסוי עקיף, והנגיד ראה את תוכנית המיסוי העקיף של הממשלה מול התחזיות הדמוגרפיות החמורות ושתק, וכך הפך לשותף פעיל במדיניות הממשלה ושיווק "שקרי הבצורת"  והמחסור השונים.

הטיעון הכלכלי הרשמי של משרד האוצר להעלאת המיסים העקיפים, היה שהטלת המיסים נועדה להקטין את יחס חוב- תוצר של המשק לרמת ה60  אחוז, אולם מדובר בשקר גס גם משום שמשנת 2009  יחס חוב- תוצר לא ירד אלא בעשירית אחוז בלבד, וגם את השקר הזה ראה סטנלי פישר ושתק כשראה איך מילארדים נבלעים בקופה לסתום את החור התקציבי שנוצר מהבעיות הדמוגרפיות .

הממשלה מתפרעת תקציבית -וסטנלי פישר שותק

במשך 6 השנים האחרונות ממשלת ישראל התנהלה בהפקרות תקציבית נוראה, כשהתחייבה כספית לבניית כבישים, רכבות ומסילות ברזל, גשרים, מחלפי תנועה, נמלי ים ואוויר, והכל ללא שקל אחד בקופה למימון הפרוייקטים, או לחלופין עודף תקציבי ממיסים, אלא הכל בהלוואות יקרות מגיוסי אשראי בשווקים, וחמור מזה היא העובדה שההוצאה אפילו לא היתה מותנית בהכנסות ממיסים ותקבולים, אלא האוצר ומשרדי  הממשלה ניגשו לפרוייקטים אדירים כשאינו יודע אפילו מאיפה יממן אותם, ושיטת "יהיה בסדר"  וסטנלי פישר ראה את ההשתוללות הכספית בנסיון לייצר צמיחה מדומה שאינה מניבה הכנסות,  וכדרכו שתק .

הממשלה משנה את " חוק ההוצאה התקציבית " וסטנלי שותק

שנת 2011  הגרעון הממשלתי מתחיל לדהור בקצב בלתי נשלט ומתפרץ, ואז ממציא מר טרכטנברג הידוע  נוסחה פיסקלית שמאפשרת לממשלה להגדיל את הגרעון בתקציב מ 1.7 אחוז לשנה ל 2.7  אחוז לשנה, כלומר הממשלה מדפיסה עוד 10 מיליארד שקל בשנה ללא כיסוי, כשאחוז הגרעון הנתון בתקציב אמור לשקף את הגידול העתידי של האוכלוסיה בדור הבא, והוא מוגדר כהשקעה עבור הדורות הבאים שיממנו את הריבית על השקעות ציבורית המבוצעות היום עבורם, אולם כבר ב2007  יודע סטנלי פישר שפריון המשק הולך לרדת ואיתו הצמיחה במשק שמניבה מיסים ,ואילו כאן מגדילים את הגרעון מול צמיחה עתידית יורדת, ושוב סטנלי פישר שותק ואינו אומר מילה.

אוקטובר 2012 בלון הגרעון החבוי מתחיל להתפוצץ וחברות הדירוג הבין לאומיות מתחילות לשאול את פישר שאלות בעייתיות, וכתגובה מונחתת על הציבור תוכנית העלאת מיסים בהיקף 15 מיליארד שקל  תוך שבוע  מול איום התפטרות ,בשעה שהדולר ממריא מ 365 ל 409 תוך 3 חודשים .

פברואר 2013 שבוע לפני הבחירות מסתבר שהגרעון מגיע ל40 מיליארד  בשנה 4 אחוז גרעון בשנה וסטנלי פישר מוגיע על רצונו לעזוב ואורז מזוודות שנתיים לפני תום הקדנציה, ולפני הורדת הדרוג הצפוייה לישראל  שתסדוק את דמותו כנגיד מוצלח .

אכזבת סטנלי פישר

עשה לנו לייק או SHARE  נהנית ספר לחבריך ושתף

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

  1. לזה אני קורא מעילה באמון הציבור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.