0

הקשר שבין הטלת מיסים לצמיחה, איך הגיע האוצר ל 3.5 אחוז צמיחה ב 2013

15 מיליארד שקל הטלת מיסים חדשים על הציבור, עליית מחירי מוצרי הצריכה, מוצרי המזון, המים, הדלק במשק ב 5 אחוז, בשווי כספי  של 10 מיליארד שקל תשלום עודף, והכנסות הגז לייצוא בשווי של 10 מיליארד שקל, סך הכל 35 מיליארד שקל מחזור עסקי  חדש ל 2013 ייצרו למשק 3.5 אחוז צמיחה, משום שבאופן פרדוקסלי הטלת מיסים והעלאות מחירים מרחיבות את היקף המסחר במשק טכנית (העלאת מחיר החשמל למשל מגדילה את מאזן חברת חשמל=החברה צומחת) ושוב שנה נוספת נהייה טכנית המשק הצומח בעולם המערבי, כשרוב הצמיחה נשענת על הורדת רמת חיי האזרח דרך עליות מחירים ומיסים, מה שמחריף את המיתון במשק.

הנתון כמובן יפורסם בהרחבה על ידי הלמ"ס- הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של המדינה, וצמרת האוצר תתגאה בנתוני הצמיחה המשובחים בחוזק הכלכלה ובהישג האדיר, אבל מדובר בפיקציה טכנית לשמה, משום ששהמשק צומח ומתרחב על חשבון מיסוי האזרחים בלבד, ועל גבם בלבד, ולא על ידי צמיחה עסקית אמיתית וטבעית אורגנית והתרחבות שווקים בארץ ובחו"ל.

מהו התל"ג ? התוצר הלאומי הגולמי  והקשר שלו לצמיחה ?

תוצר לאומי גולמי (תל"ג) הוא נתון מספרי  טכני הנמדד במיליארדי שקלים ומבטא את ההיקף הכספי של כל הסחורות המוצרים והשירותים, שנמכרו תמורת תשלום כסף בשנה נתונה במשק, לציבור, לממשלה, ולתעשיה, והוא סיכום כל העסקאות המדווחות במשק (התוצר השחור לא נספר), כך למשל החל ממכירת נשק מיצור עצמי לחו"ל או לצה"ל, כמו מזלטי"ם או מחיר פצצות שהוטלו על עזה שמגבירות את נתוני הצמיחה, כי צריך לייצר מלאי חדש, או מכירת חשמל, מיים, ודלק, לאזרח שמחירם עולה טכנית ומראה לכאורה שהמשק צומח כי המאזנים של החברות המים,החשמל והדלק, המוכרות מתנפח ומתרחב בגובה העלאת המחיר, כי לצרכן אין אלטנטיבה צרכנית.

או למשל מכירת מנעולי דלתות וסורגים נגד פורצים או הקמת בתי כלא היא צמיחה, למרות שהגידול בפשע לא מראה בהכרח על עליה באיכות החיים, וכך הלאה והלאה והתוצר המוערך של כל העסקאות הנעשות במשק על ידי העסקים והממשלה בישראל עומד על כ 1,000 מיליארד שקל בשנה,  ו 1 אחוז מ 1000 מיליארד שקל עומד על 10 מיליארד שקל, וכך כל 10 מיליארד שקל נוספים של הכנסות החברות הגדולות והקטנות או הממשלה שמייצרות מחזור כספי במשק שווים 1 אחוז צמיחה, ומייצרים עוד 1 אחוז צמיחה = 10 מיליארד מחזור מסחר.

ליבת הצמיחה  – הטלת מיסים, העלאות מחירים,ומכירת גז-3.5 אחוז צמיחה

אי לכך הטלת מיסים ב 15 מיליארד שקל תייצר 1.5 אחוז צמיחה באופן טכני ,כי הממשלה תבזבז את הכסף שנגבה בעסקאות עם טייקונים, העלאת מחירי המזון ב 5 אחוז ושאר המוצרים המונופוליסטים מיים, חשמל, דלק, תייצר עוד 1 אחוז צמיחה מול הכנסות נוספות ב 10 מיליארד שקל, מכירות הגז לחו"ל ייצרו עוד 10 מיליארד שקל או אחוז צמיחה, וכך הגענו ל 3.5 אחוז צמיחה הגבוה בעולם, הכל מהעלאת מיסים ואגרות ומכירת מחצבים, וכל שאר העסקים יעמדו במכירות במקום – סטגנציה כי לא נשאר להם כסף פנוי אחרי המיסים של הממשלה.

מדיניות עידוד התייקרויות במשק על ידי המדינה

ממשלת ישראל דרך משרדי הממשלה הרלוונטים מעודדת באופן די בגלוי כל יצרן, ספק, ויבואן במשק הישראלי להעלות מחירי מוצרים ושרותים, משום שהעלאת מחירים מגדילה את היקף המסחר במשק טכנית, ומנפחת את מאזני החברות, ומיידית מרחיבה את גביית המיסים כחלק ממחזור החברה, ולכן גל העלאות מחירים בהיקף של 5 אחוז בכל המשק כפי שהיה לפני חודשיים מייצר צמיחה בהחקף של 40 אחוז מהעלאות המחיר, כי היקפי הסחורות בתשלום שעברו מיד ליד גדלו, החל ממחירי מזון וסחורות אחרות, אך בפועל רמת חייו של האזרח ירדה , ומצד שני וקופות הממשלה התמלאו במיסים כי המע"מ המתנפח עם מחיר המוצר הוא מס, והעלאת המחירים גם היא מס שהמדינה גוזרת עליו כרגיל קופון.

הממשלה צומחת והאזרח שוקע בדיוק כמו בסין שנת 1980 = צמיחה סינית

ובשעה שהממשלה מדווחת בשמחה לאזרחיה שהמשק צמח גם השנה והוא איתן, היא מתכוונת לעובדה שמדובר בצמיחה פיקטיבית טכנית שמעבירה בצורה מסודרת כסף מכיסי האזרח לכיסי הממשלה ומקורביה, כשכל הגידול בצמיחה נועד לצורך הגדלת הכנסות הממשלה ממיסים בלבד לשימושי הממשלה, ולא לרווחת האזרח, ואין צמיחה אמיתית אורגנית טבעית במשק.

צמיחה מעלה איכות חיים – לא בישראל

לפי כל התיאוריות הכלכליות, צמיחה של כלכלה, מעלה בפועל את רמת חיי האזרח משום שהצמיחה מניבה מיסים למדינה, וכך המדינה יכולה לתת לאזרח יותר שירותים בפחות מחיר, מה שתיאורטית משאיר בכיס האזרח יותר כסף לרווחתו כי עלות שירותי הממשלה נמוכים יותר.

אבל בישראל הומצאה שיטה חדשה לצמיחת המשק שבה ככל שהמשק צומח ,רמת חיי האזרח רק יורדת כי המיסים הנגבים מהאזרח לא הולכים לשיפור רמת חיי האזרח אלא לכיסוי גרעונות הממשלה, או להזרמה למקורבים ולטייקונים, ומדובר באותו סוג צמיחה שהיה בסין שנים רבות, שבה רק השלטון נהנה מהצמיחה והעם רעב, ועל זה נאמר עוד צמיחה כזאת-ואבדנו, וגם בסין כבר המצב השתנה לטובה בשנים האחרונות ורמת חי האזרח עולה ובישראל לדאבוננו יורדת

נשמח אם תשתף את הכתבה ותעשה לנו  SHARE  וLIKE   או תציע לנו חברות  – תודה

נהנית ספר לחבריך

 

 

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.