3

שנה לממשלה: תחזית כלכלית לשנה הבאה – הכלכלה תמשיך להתכווץ כמו המעמד הבינוני.

נכתב לפני שנה וחצי – רואים שהממשלה בלחץ מטורף ואני מעיז להתנבא  שאנחנו בפתחה של קריסה אקספוננציאלית של הכלכלה הישראלית לתהום, רק מסיבה אחת איומה והיא התכווצות מהירה של המעמד הבינוני שהוא מנוע הצמיחה היחיד האמיתי של המשק-והממשלה משמידה אותו כתוצאה מגרעונות עתק שצברה  מחוסר יעילות להתייעל.

חשוב לזכור כי תוך שנתיים וחצי מאז המחאה קצב הצמיחה בישראל ירד מ5.5 אחוז לשנה ל 2.2 אחוז לשנה מה שחייב הטלת מיסים ב 35 מיליארד למימון הפער .

התוצר ירד ל 0.3 אחוז בשנה למרות עליית הדולר  ב 15 אחוז – נתון מדהים משום שהיצוא חצי מהתוצר של ישראל  בסך הכל התוצר ירד תוך 4 שנים מ  5 אחוז ל אפס .

צירפתי  6 אינדיקטורים פשוטים שאני אוהב המאפשרים לכל אדם שאינו כלכלן להבין מדוע המצב יחמיר .

 

6 מדדים אלו מצביעים על מצבו הכלכלי של המעמד הבינוני, נסקור אותם , ונראה כיצד את השפעתם .

א. ירידת מחירי מזון ומשקאות – כשמחירי המזון ומשקאות ברשתות השיווק שבהן קונה המעמד הבינוני מתחילים לרדת בחדות ומתחילה תחרות מחירים עזה בין הרשתות הזולות והיקרות, סימן שכמות הכסף הפנוי של המעמד הבינוני נמצאת על הקצה והתחרות על שארית כספו גדלה, מה שמצביע על ירידה חזויה בגביית מיסים .

 

ב.  ירידה חדה ביבוא צרכני מחו"ל קיימת ירידה חדה ועקבית ביבוא צרכני מחו"ל מה שמצביע על ירידה דרמטית ברמת החיים במעמד הבינוני ובצריכה איכותית ויקרה של סחורות ובתשלום מיסי ייבוא .

 

ג. ירידה חדה במדד המחירים לצרכן – ירידה של מדד המחירים לצרכן מתחת לרמת 2.5-3 אחוז לשנה בניכוי מחיר הדירות מצביעה על חוסר כוח קנייה בידי המעמד הבינוני ובנכוי העליות במחירי הדיור, מדד המחירים צרכן נמצא על אפס  נתון שלא זכור הסטורית  וישראל נכנסת לדפלציה כי המעמד הבינוני מתכווץ מדד המחירים לצרכן מבטא את כמות הכסף במשק שיורדת לאיטה ומצטברת באלפיון העליון.

 

ד. ירידה בסכומי התשלום הממוצע  בקניות בכרטיסי אשראי הסכום הממוצע  בקניות צרכניות בכרטיסי אשראי ללקוחות נורמטיבים מהמעמד הבינוני  (לא תשלום חשבונות ומיסים)  ירד מרמת  550 שקלים  ל350 שקלים  לתשלום נתון המהווה קריסה של 40 אחוז בכוח הקנייה שלו תוך 7 שנים וירידה בגביית מיסים.

 

ה. מדד מחירי המסעדות  – זה המדד האהוב עלי ביותר והאמין ביותר, משום שבילוי במסעדה וההוצאה הכספית למסעדה משקף הכנסה פנוייה ומצביעה על מצב רוח צרכני גבוה וכסף רב פנוי, אולם המחירים במסעדות ורשתות האוכל יורדים דרמטית בחודשים האחרונים, מה שאפשר את חדירת ענף הקופונים בקלות לענף המסעדות , משום שרוב צרכני המסעדות הם  בני המעמד הבינוני שמפזרים כסף פנוי כשהם בתחושת עושר ירידת במחירים מבטאת ירידה בגביית מיסים.

 

ו. מדד אימון הצרכנים בחוזק הכלכלה – המדד הזה צולל לתהומות ומצביע על מצב רוח צרכני ירוד במשק ואם אין מצב רוח צרכני גבוה  גביית המיסים יורדת .

 

סוף דבר.

הפגיעה בכוח הקנייה של המעמד הבינוני היא פגיעה בD.N.A  של מדינת ישראל, כי רק המעמד הבינוני מוביל את הצמיחה האמיתית במשק  וחיסול המעמד הבינוני כבר מוכיח את עצמו כשתוך 7 שנים קצב הצמיחה של המשק ירד מרמת 6-8 אחוז לשנה ל 2.2 אחוז יחד עם הגז ווהכתיב  גזירות מיסים ב 35 מיליארד  לכיסוי הפער התקציבי כלומר ישראל כבר בצמיחה שלילית חריפה .

 

אי לכך חכו לגזירות הבאות שתמיד יבואו בתירוצים שונים וספינים לכיסוי הגרעונות הצפויים:

 

א. העלאות מיסים שונים ומשונים לרוחב החזית בקצב של 4 אחוז בשנה בשעה שהאינפלציה 1.4 אחוז בשנה  – למשל הארנונה, חשמל, ונסיעות בתחבורה  ציבורית.

ב. העלאת מחיר המע"מ .

ג. הטלת אגרות גודש לתנועה בכבישים .

ד. העלאת מחיר האוניברסיטה לסטודנטים .

ה. העלאת גיל ביטוח לאומי מ 67-ל70 .

 

וכל אלו רק דוחים את הקץ למספר שנים -ישראל לא תתקיים בלי מעמד בינוני מחונך ועשיר כפי שהיה כאן במשך 60 שנה מהקמת המדינה ועד שנת 2003 כשהטייקונים הוכנסו למשוואה הכלכלית.

אני מוכן להתערב על בקבוק ויסקי עם כל אחד שמוכן לשים על השולחן תחזית אחרת .

נהנית ספר לחברך ועשה לנו לייק

בחסות " זלינגר פטנטים "  יצרני ערכות לגילוי נזילות מדי מים מזייפים ופטנטים אחרים

http://water911.wordpress.com/

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

3 Comments

 1. אין דבר יותר מפתה מאשר להפיץ תאוריות קונספירציה שקריות.
  זה די נמאס. אני בטוח שאתה יכול למצוא עבודה שאינה יצירת קונספירציות בשנקל.

 2. אבי,
  אני לא רואה שום ירידה במחירי המסעדות, להפך- בכל פעם שאני נכנס למסעדה אני מרגיש שאני משלם יותר על אותן מנות. לא ברור לי היכן ראית ירידה במחירי המנות במסעדות ( ואני לא מדבר על קופיקס בחמישה שקלים )

  כרטיסי אשראי – כולם פה מגהצים בלי הכרה בכלל. איזה ירידה ואיזה נעליים.

  יבוא מחול – גם לגבי נתון זה אני לא בטוח. חוקי הייבוא השתנו. אנשים מזמינים ישירות מאתרים בחול כמו אליבאבא ודי אקסטרים. דיברתי עם חבר שלי בדואר והוא אמר שלא היה דבר כזה. הם עובדים במשמרות כדי למיין חבילות. מנהלים בכירים עוזבים את המשרד ועוזרים במיון. הייבוא הפך להיות ישיר ולא דרך יבואנים.

  בקיצור יש סתירות רבות בנתונים . אשמח אם תתייחס

 3. לגבי התחזית – אני לא רואה הרבה אפציות, כך שזה די מדוייק.
  לגבי הסיוע אני לא בטוח שתוך שנה יהיה הסכם
  ומצד שני תוך שנה יהיה כאן בלאגן כלכלי אמיתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.