0

עשר סיבות עיקריות מדוע צה"ל נכשל בלחימה בעזה

ההצלחה הצבאית כמו הצלחה בקרב הגודו נגזרת ממספר עקרונות פשוטים : התמרון, ההטעיה, ההונאה, ההפתעה, והפעלת הכוח המקסימלי ברגע הנכון, אבל צה"ל משיקוליו בחר לנהל " קרב סומו " מול החמאס  שהוא יריב  קל מדי ולכן פשוט נכשל, זאת משום שלא הצליח להגיע לשום נקודת אחיזה מולו .

כתבה זו מתפרסמת על בסיס נתונים עיתונאים גלויים וניתוחם, ומכייון שאין לי טלויזיה בבית ולא שמעתי את מומחי האולפנים והגנרלים שדברו 50 יום ברציפות וייעצו לצה"ל באון ליין, בחרתי להביא את נסיוני הדל משרותי בצה"ל ובמילואים מבלי לדעת על מה בדיוק דברו המומחים על בסיס המידע שהופיעה בעיתונים , מה שברור הוא שצה"ל הגיע לא מוכן לחלוטין למלחמה בעזה בשום פרמטר צבאי מבצעי המייצר אפשרות לנצחון – ישפטו הקוראים וישוו .

א. פתיחה חלשה מדי – 350 גיחות חיל אוויר התקפיות  ביום בלבד .

כשקראתי בעיתון הארץ בשבוע הראשון למלחמה שחיל האוויר מבצע רק כ350 גיחות תקיפה מבצעיות ביום בימים הראשונים,  היה ברור שמשהו לקוי בתפיסת הקרב הצהלי"ת ושהפתיחה " סופר הססנית", ביחס לכוחו האווירי של צה"ל, יתרונו המוחלט וביחס לכל מלחמה קודמת כמו מלחמת 6 הימים, או מלחמת יום כיפור, שבה בוצעו למעלה מ 500  גיחות תקיפה אוויריות ביום, ומדובר במלחמות לפני 40 שנה, כשכוח האש האווירי של צה"ל היה חצי עד רבע מעוצמותו ודיוקו היום, וצה"ל לא נאלץ להתמודד עם שום חיל אוויר זר בשמיים, כך שמהלומת הפתיחה היתה חלשה מאד, ואפשרה לחמאס להתגבר על " הלם התקיפה האווירית" .

ב. " אלמנט הפתעה מכריע"  חסר – צה"ל לא נקט בשום אלמנט הפתעה מכריע כבר בתחילת הלחימה, שהיה אמור להוציא את האוויב משיווי משקלו עד לגיוס המילואים ולאפשר יתרון פסיכולוגי לכוחות הקרקעים הסדירים התוקפים בנחיתות מול כוח מבוצר היטב, כשלהפתעתי כוחות הרגלים תקפו רק באיחור של ימים. מה שמצביע כי לצה"ל לא היתה שום תוכנית מסודרת להכנס לעזה למעט " אסטרטגיית הדאחייה " שכשלה הפעם .

העובדה הזאת היממה אותי, משום שבשעה שצה"ל תיכנן לכאורה " מהלומת הפתעה"  באיראן הרי שכאן 20 קילומטר מישראל לא בוצע שום מהלך פתיחה מהותי מדובר (כגון הפצצת שדות התעופה במלחמת 6 הימים )  או תקיפת השוטרים ב"עמוד ענן "  או " השמדת הטילים הארוכים ב 2006 " כשהוא מלווה בתקיפה קרקעית מקבילה .

ג. ירי ארטילרי לא מדוייק – על פי פרסומים בעיתונים צה"ל ירה כמויות ענק של פגזים לא מדוייקים (כולל ירי תחמושת חרום  ממצבורי התחמושת האמריקאים המוצבים בישראל ) שגרמו למאות הרוגים אזרחים,  בירי לא מדוייק לתאי שטח רחבים ולא לבנק מטרות מדוייק , זאת התגלה כבר בבדיקה ראשונית כשכמות התחמושת שנורתה היתה פי 4 מעופרת יצוקה, אך כנראה שלא עמד מול " הירי הנרחב " בנק מטרות נרחב ומסודר, אלא הירי היה אילתור  מבובל כמו אותו ירי רנדומלי שבוצע ב 2006  מול חיזבאללה כשצה"ל לא היה ערוך מודיעינית להפתעת " שמורות הטבע"  וירה בפאניקה עשרות אלפי פגזים כדי להוריד ראשים, ולא כדי להרוג .

ד. ביצוע תמרון קרקעי גייסי – צבא לא מסוגל לנצח מלחמה ללא תמרון קרקעי גייסי נרחב (מספר אוגדות )  כשיש לתמרון 2 מטרות : האחת ריתוק האוייב למספר גזרות נרחב והשני הטעייתו לצורך הבקעה, ולמעשה נוהלה כאן מלחמה סטטית נוסח המאה ה19 , נגד מנהרות וחפירות  בצורה שאפשרה לאוייב להחזיק קו מסודר וחזית אחת ללא בלבול או מבוכה מבצעית . החמאס מוצג לציבור בישראל כ" ארגון טרור"  אך להלכה מדובר בצבא קטן לכל עניין ודבר ערוך בחטיבות ,גדודים ופלוגות .

ה. מנופי לחץ על האוייב – צה"ל לא הפעיל שום מנוף לחץ אמיתי על האוייב שגרם לו לחשוב ולבקש הפסקת אש מהירה, דוגמא למנוף כזה היתה כשצה"ל נאלץ במספר מלחמות להפסיק את האש ואת התקדמותו כתוצאה מלחץ אמריקאי או סובייטי (תוך איום במלחמת עולם מס פעמים).

ואילו כאן צה"ל לא הגיע למנוף לחץ  אחד להפסקת הירי של החמאס על ידי בקשה להפסקת אש ( לא נדון כרגע כיצד משיגים מנופים כאלו, אך ברור שצבא לא יוצא למערכה ללא מנופי לחץ מובנים ומתוכננים, זאת משום שזמנו מוגבל והמלחמה חייבת להיות מוכרעת במהירות .

ראוי לציין למרות האשראי הנדיב ללא תקדים ב" זמן איכות " שניתן לצה"ל ולא היה כמוהו בשום מלחמה משנת 1948   ( 50 יום לחימה )  צה"ל לא הצליח לכפות הפסקת אש על האוייב לפי בקשתו או תחנוניו.

ו.  לוחמה פסיכולוגית ולוחמה אלקטרונית  – שני אלמנטים אלו לא הופעלו נכון במערכה הזאת והאוייב לא הושפע מהם, צה"ל לא יצר " אמינות לחימתית והרתעתית"  מול האוייב ונאלץ להתחנן מול אזרחי אוייב שייסוגו מזירת הלחימה כדי לפנות לו דרך והפסיד זמן ואמינות , זאת משום שלא נקט ב" צעדים חריפים " להראות את רצינותו המבצעית .

בנוסף כל מערכת התקשורת והטלפון והאינטרנט בעזה עבדו ללא כל בעייה, וכנ"ל גם תשתיות אחרות, ולמעשה בעזה התנהלה מלחמה, לצד אורח חיים ושגרה כלכלי רגיל, בשעה שכלכלת ישראל נפגעה ולמעשה התנהלו סכסוכים נקודתים בין ארגון טרור למדינה, כשבחגיגות הנצחון השתתפו כל אזרחי עזה, גם אלו שלא נפגעו .

ז. אלמנט היתרון הכמותי המוחלט – צה"ל גדול פי כמה מחמאס, אך רוחב החזית שנפתחה היתה מצומצת מאד וסד"כ הכוחות המגוייסים  כ 80,000 איש לא הוכנסו למעגל הלחימה, מול כוח שמנה 10,000-20,000 איש, לא ברור כמה חיילי צה"ל השתתפו בלחימה בפועל ,אך ברור שהצבא לא ניצל את יתרונו הכמותי  ואולי גם האיכותי להכרעת המלחמה.

ח. מטכ"ל צל  – לא ברור איך לא גוייסו וחויילו כל מפקדי הגזרות ואלופי הפיקוד ששרתו באיזור ב 20 השנים האחרונות, כדי לתרום מנסיונם הקרבי הנצבר בגזרת הלחימה ולזהות בעיות תפקוד קצינים מקצועיים ומפקדים בשטח,  ואיתור בעיות פיקודיות ( ב 1967 הוחלף הרמטכ"ל יצחק רבין ערב המלחמה על ידי עזר וייצמן, במלחמת יום כיפור הודח אלוף פיקוד דרום  גורודיש בזמן לחימה עקב חוסר תפקודו  על ידי לסקוב, במלחמת לבנון הראשונה הודח האלוף חבר הכנסת מצנע  עקב בעיות פיקודיות וחוסר רצונו להכנס למערב ביירות,  וב2006 הודח האלוף אודי אדם  בזמן לחימה ) ,קורה וטבעי שמפקדים מאבדים שליטה באופן זמני ,וראוי להחליפם מייד .

ט. מחדל בהשגת מודיעין איכותי –  מודיעין איכותי הוא הבסיס ל" לחימה מואצת " ואילו בעזה הכוחות התוקפים  והלוחמים עסקו בסגירת פערי מודיעין בטווח של 2 קילומטר מגבול ישראל דבר שהאט את התקדמותם ובלם אותה.

אותו מחדל בדיוק היה בשנת 2006 כשפערי המודיעין לא אתרו את " שמורות הטבע " של חיזבאללה ועצרו את צה"ל בהפתעה רבה, והמסקנה הפשוטה היא שמשהו לקוי ורקוב במערך האיסוף של חיל המודיעין שכנראה משקיע את כספו באמצעים אקטרונים (אפקט הפלאזמה ) .

מודיעין איכותי הוא ההבדל ההופך מלחמה מצליחה למלחמת התשה תקועה שאיש אינו יודע איך יוצאים ממנה, כפי שלא הבין כיצד הופתע כשנכנס אליה – ומופתע כמו אדם שדרך על חרא .

ו. אסטרטגיית יציאה  מהמלחמה  – אים לא הכרעת את האוייב לא תוכל לצאת מהמלחמה, ולכן אתה לא נכנס למלחמה אלא אם כן אתה מאמין בלב שלם שתנצח נוק אאוט  והאוייב יפנה למתווכים לבקש הפסקת אש , ואילו כאן נסיונות הפסקת האש מצד ישראל הצד החזק לכאורה העידו כאור בוהק על בעייה אימיתית בהצלחת הלחימה שהחמאס פירש אותה  ככשלון ישראלי – מה שהסתבר כפירוש נכון

סיכום 

המלחמה הזאת סדקה את כל תורת הלחימה שעליה מושתת הפעלת צה"ל, והציבור מרגיש ב" פגר המסריח " בחדר,  וראוי שהאנשים שאחראים למחדל הזה ילכו לעשות לביתם, לאחר שהצליחו לחסל מורשת צבאית של 70 שנה ב50 יום .

נהניתם ספרו לחבריכםן ועשו לייק

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.