2

עליית מחירי הדלק המים הקרקע והחשמל ב 75 אחוז נועדו למנוע את פשיטת הרגל של המדינה

מדינת ישראל היתה אמורה כבר לפשוט את הרגל  בדיוק כמו יוון, אבל העלאת מחירים דרסטית של 75 אחוז במחירי כל שרותי  המונופולים הטבעים המסופקים לציבור תחת שליטת הממשלה  חשמל, מים, דלק, קרקעות מדינה החל משנת 2007, דחתה את פשיטת הרגל ומכניסה לקופת המדינה עשרות מיליארדים מיסים בכפייה על חשבון הציבור, שמממנים בינתיים את הריבית על אגרות החוב בסך של 40 מיליארד שקל בשנה שהמדינה מנפיקה וקוברים את כל העסקים הקטנים שנהנו מכספים אלו לצריכה שוטפת.

מדפיסים 120 מיליון שקל ביום, 840 מיליון בשבוע , 40 מיליארד שקל בשנה= הגרעון בתקציב

ובינתיים מידי יום משרד האוצר מממן את הגרעון בפעילות הממשלה שמגיע ל120 מילין שקל ביום 820 מיליון שקל בשבוע 40 מיליארד בשנה, וראוי להזכיר שהפרס הראשון בלוטו עומד על 10 מיליון בשבוע זאת הפרופורציה וההסחה בשיח הציבורי, ולמזלה של המדינה הריבית על אגרות החוב הממשלתיות יורדת בגלל החרפת המיתון, כך שמימון החוב הלאומי הופך להיות זול יותר, אך ברגע שהריבית תעלה כתוצאה מאירוע איזוטרי לא נצפה ישראל תקרוס כלכלית בהפתעה בדיוק כמו יוון ולשם המחשה,  120 מיליון שקלגרעון  ביום שוים סובסידיה של 15 שקלים ליום לכל אזרח ישראלי ,או או החזקת מיליון איש שאינם עובדים ב120 שקל ליום 3600שקל בחודש .

מחירי שנת 2007 לעומת מחירי שנת 2013  – נעים להזכר

לאזרח הישראלי נותר רק לצבוט את עצמו בכאב ולהזכר כמה שילם על מחירי מוצרי כל המונופולים הטבעיים רק לפני 6 שנים  בשנת 2007:

א. מחיר הדלק לצרכן עמד על 4.75 שקלים כשהחודש כבר יעמוד מעל  כ8 שקלים, זה בשעה שמחיר הדלק בעולם כמעט לא השתנה ,ושער הדולר אף הוא כמעט שלא השתנה, אולם קופת המדינה נהנית מעוד 3 שקלים מיסים לליטר  דלק או סולר ובהנחת צריכה ש4-6 מיליארד ליטר דלק וסולר לשנה מדובר בסכום גבייה נוסף של 12-18 מיליארד שקל בשנה לקופת המדינה, או מעבר של אחוז וחצי תוצר מפעילות משקית, למיסי מדינה.

ב. מחיר המים לצרכן הפרטי עמד על כ5 שקלים  ב2007 כולל אגרת ביוב, וכיום בממוצע עומד על 10 שקלים לקוב, לפני צריכה חריגה , עלייה של 100 אחוז  במחיר המים לצרכן, או גבייה של עוד 4 מיליארד שקלים בשנה  לקופות המדינה והרשויות המקומיות , בהנחה שמשקי הבית צורכים 800 מיליון קוב בשנה 100  קוב לאזרח 8 קוב לחודש על  8 מיליון אזרחים.

ג. מחיר החשמל לצרכן שעמד על 39 אגורות לקילוווט, ובחודש הבא יעמוד על 66 אגורות לקילוווט, עלייה של 75 אחוז במחיר החשמל למרות שכלום באמת לא קרה, או גבייה נוספת של 15 מיליארד שקל במאזן חברת חשמל שעומד להתנפח ב 75 אחוז ומאפשר למדינה להטיל היטלים נוספים על הצרכן, כמו היטלי זיהום אוויר, וגם היטלי זיהום על יבוא פחם וסולר, ולמסות אותם והכל זורם לקופת המדינה 15 מיליארד שקל בשנה לצורך מיסים.

ד. מחיר הקרקע לבניה – רוב מחירי הקרקעות לבנייה שמדינה הפשירה בשנים האחרונות  עלו עקב שינוי שיטת המכרזים והיקפם בקרוב ל 100 אחוז במחירם ב6 השנים האחרונות ,מה שמייקר את הבנייה כמובן ואת המשכנתאות, מחסור יזום ומכגוון בקרקע לבנייה שיצרה המדינה על ידי מנהל מקרקעי ישראל מכניס לקופת המדינה עוד 10-12 מיליארד שקל לשנה מיסים ישירות לקופת האוצר.

ובסך הכל עודף המיסוי שהוטל על הציבור תוך 6 שנים מגיע ל 35- 40 מיליארד שקל לשנה, כמעט בגובה החזרי הריבית השנתיים של המדינה (40 מיליארד שקל)ומסייע לה לממן את הריבית על אגרות החוב שלה בשווי למעלה מ700 מיליארד שקל בריבית ממוצעת של 5.5 אחוז ולהוריד את המיסים לחברות היצואניות  ולהגדיל באופן ניכר את הנפקות החוב, והכל בתמיכת הכנסת ה18 שעשתה את כל מה שנדרש לדפוק את הציבור בישראל תוך שותפות מלאה עם האוצר תמורת חקיקה אינטרסנטית.

אם מחירי כל מוצרי המונופולים הטבעיים שנמצאים בשליטת המדינה לא היו עולים ב75 אחוז והמדינה לא היתה גובה עודף מס עבורם היא כבר היתה כבר במצבה של יוון, עם שוק אגרות חוב מניות ונדל,ן מרוסקים לחלוטין ואבטלה של 30 אחוז .

רק אחוז החסכון הגבוה בעולם של הציבור בישראל נתן לממשלה את המימון והמינוף שמנע את פשיטת הרגל, אבל הפוליטיקאים כמו אוהדי בית"ר ירושליים שורפים את המועדון ולא מבינים את חוסר אחריות מעשיהם כשהם מבזבזים כסף שיהיה חסר עוד מספר שנים מסיבות דמוגרפיות, ופשיטת הרגל של המדינה בוא תבוא לאחר שהמדינה תגמור לחלוב את חסכונות הציבור עד השקל האחרון סיפור הסוס שמת מחוסר אוכל.

מה שחמור  הוא שהמדינה לא נצלה את התקופה להקטנת החוב הלאומי או הקטינה את היקף הבזבוז הציבורי, אלא הגבירה אותם, ולכן מחירי כל מוצרי המונופולים הטבעיים יעלה בקצב קבוע של 5-6 אחוז בשנה, רק כדי למנוע את פשיטת הרגל של המדינה שבוא תבוא.

נשמח אם תשתף את הכתבה ותעשה לנו  SHARE  וLIKE   או תציע לנו חברות  – תודה

נהנית ספר לחבריך

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

2 Comments

  1. מחירי דלק משמשים קרש הצלה לממשלה כדי שתוכל להמשיך להדפיס כסף

  2. קראתי ונחרדתי, למרות שהכל ידוע, הפוסט הזה עושה סדר ומכניס לפרופורציות.
    הערה קטנה לגבי מחירי החשמל, אתה כותב ששום דבר לא קרה, אז למיטב זכרוני הופסקה זרימת הגז ממצרים? האם זה אינו פקטור כלשהו בהעלאת המחירים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.