2

ספין" אוניברסיטה לכולם "יביא להכפלת שכר הלימוד' ומימון גרעון המדינה

פקידי האוצר נכנסו להלם , כשנודע להם שהגרעון הפנסיוני של האוניברסיטאות בישראל מגיע ל30 מיליארד שקל, ובסיטואציה מסויימת, קיים סיכוי  גדול לפיו יפלו הפנסיות של המרצים ועובדי האוניברסיטה על קופת האוצר הריקה, והוא זה שיצטרך לממן גם את הפנסיות השמנות באוניברסיטה, ולכן הוחל בספין " אוניברסיטה לכולם, לימודים לכל-ולמי שיכול ", בהתנייה ששכר הלימוד כמעט שיוכפל, עקב "המחסור" בכיתות ומרצים  או שיטה נושנה להעלאת מחירים.

 

צוות  טרכטנברג האמיתי- הטלת מימון האוניברסיטה  והמל"ג על הסטודנטים

מידי שנה כמו המדוזות עם בוא הקייץ, מבצע משרד האוצר נסיונות הולכים וחוזרים להעלאת שכר הלימוד לסטודנטים באוניברסיטאות המחקר הוותיקות, הכל כדי להתחמק ממימון הגרעון הענק הקיים בקרנות הפנסייה של האוניברסיטאות מחד, ולהעמיס על גב הסטודנטים חלק מתקצוב המל"ג מצד שני, ובראש המל"ג עומד ידידנו טרכטנברג החברתי הידוע .

אין סוף לתרגילים והסלטות והספינים, שעושה משרד האוצר בשנים האחרונות, מאז התגלה הבור האדיר של  ה30 מיליארד שקל גרעון בפנסיות של האוניברסיטאות, וכדי להפטר מהבור הזה, הוא מפעיל צוות משימה  מיוחד, שמטרתו היחידה היא, לייצר את המניפולציה הכספית או הספין שיוריד מגב משרד האוצר את החטוטרת הכספית הגרעונית של האוניברסיטאות, שתאפשר להעבירעוד קצת כסף  להעביר לטייקונים , או לשלם את חובות המדינה המאמירים..או את הריבית עליהם .

המאמצים " האוצריים "  מתחילים בנסיון לקנות איזה מנהיג סטודנטים תמים, שמאמין למוסדות המדינה והממשלה, או שהוא  פעיל פוליטי שמובטחת לו חברות בכנסת הבאה, עבודה בממשלה בדירקטוריון, או הטבות אחרות, שלא ראוי לדבר עליהן, אולם עד היום עמדו כל ראשי התאחדות הסטודנטים בלחץ ובפיתוי, זה לעומת שנות השמונים העליזות, שבהן מנהיגי סטודנטים שהפכו לשרים בכירים, היו מגוייסים למפלגות ומכרו את הסטודנטים על ידי כך שהרדימו מאבקים חברתיים או כלכליים, ויצרו את מיתוס אגודת הסטודנטים שאינה פעילה חברתית, מה שמדהים הוא, שכל שרי החינוך בישראל לדורותיהם, יודעים על המשבר הכספי באוניברסיטאות  ,ועל תוכניות האוצר, אולם הם מופיעים בראש הפגנות הסטודנטים כתומכים, ולא  מספרים להם על תוכניות האוצר, שהם עצמם היו שותפים לתכנון, ועל הנסיונות להטיל על ציבור הסטודנטים את הגרעונות הפנסייה, וחלק וגם על תקציב תקציב המל"ג, מה גם שהחוב האדיר מעולם לא קיבל הד בתקשורת, משום שהוסתר מהציבור שנים רבות.

"אוניברסיטה לכולם "   תיצור מחסור  אדיר  בכיתות ומרצים – שהציבור צריך לממן כדי לייצר שוויון

לאחר שניסו להאכיל את הסטודנטים פיצות, ניסו לטעון שחסרים מרצים איכותיים שצריך לממן, וניסו להציע תפקידים פוליטים בכנסת, וניסו להרשיע ,על סמך אי ניהול תקין של  חברת איסת"א ,עלו על הרעיון הגאוני של" אוניברסיטה לכולם". ומי יכול להתנגד בקול להכנסת כל האזרחים לאוניברסיטה במדינת השכלה כמו ישראל ?.

עכשיו עלו באוצר, בממשלה, ובמל"ג – המועצה להשכלה גבוהה, זרוע הפיקוח והתקצוב של הממשלה על האוניברסיטאות, על הרעיון הגאוני, שאם יפתחו את "האוניברסיטה לכולם ", יוכלו לטעון שנוצר מחסור במרצים ,כיתות, ומבנים, וכך יוכלו להכפיל את שכר הלימוד לכולם, בטיעון שכולם זכאים ללמוד, וזה עולה כסף ,ולא ינתן מימון רק לאליטות, שהרי  שכר הלימוד במכללות הוא פי 3  משכר הלימוד באוניברסיטאות המחקר, מה שנשמע הגיוני  לחלוטין, וכך תואר ראשון בישראל יהיה כנראה הכי יקר בעולם  המערבי , אבל יהיה תואר לכולם,  במחיר כפול ואין שמחה כשמחת הורים שבנם סיים תואר ראשון במדעי משהו- כל שהוא, הכל עבור השכנים כמובן  .

הספין הגאוני – לימודים לכולם

אם הספין של הבאת מרצים מחו"ל וכוח אדם ערכי באוניברסיטה לא עובד, כי הוא שכלתני מדי, ונשמע הגיוני ורציונלי להמונים, ומיועד רק לאזני קבוצה קטנה שנמצאת כבר באוניברסיטה במחלקות מועטות, הרי שהספין שבו "האוניברסיטה פתוחה לכולם " הוא רגשי לחלוטין, ומגיע לשכבות נרחבות בעם שהיו עד עתה מודרות מלימודים מסיבות אובייקטיביות, ומשרת את את הפוליטיקאים שהצליחו להבקיע את חומות האוניברסיטאות האליטיסטיות ולהכניס את העם ללימודים דרך החורים בחומות, וזה טוב למימון האוניברסיטאות כספית , זה טוב לקמפיין בחירות בעוד שנה, וזה טוב לטובת הורדת שיעור האבטלה במיתון, אבל זה כנראה יהיה רע לפסיכומטרי, שהוא מסננת קשיחה לגבי רוב האוכלוסייה, ומכרה זהב ליוצריו ורע מאד לרמה באוניברסיטאות  .

בקרוב יהיה לנו את " משבר אוניברסיטה לכולם " שבו, יטענו ראשי ועד האוניברסיטאות,  שאין מספיק  מרצים טובים, ואין מספיק כיתות  לימוד ועזרים, וצריך להעלות את שכר הלימוד,  כלומר להכפיל אותו, כדי להביא מרצים ותשתיות, כשבפועל התלמידים החדשים במסגרת האוניברסיטה לכולם, יאלצו לממן את קופת הפנסיות של האוניברסיטאות, עם פנסיות  מהגבוהות בישראל .

תחילת משבר באוניברסיטאות

תחילת המשבר באוניברסיטאות, היתה בטעות קשה שעשה משרד האוצר בשנת 2003,  כשמרוב לחץ כספי , ונסיון להלאים במהירות את "קופות הפנסייה הוותיקות " של ההסתדרות ,תמורת  הסדר העלאת גיל פרישה לזקנה מביטוח לאומי, כנראה שכח להלאים את קופות הפנסייה של האוניברסיטאות, ולהכניס אותן "להסדר  קרנות הפנסייה הוותיקות ", ואולי הוא אפילו הוטעה במכוון עיי  הפקידות הבכירה באוניברסיטה, ואולי ראשי האוניברסיטאות דווחו לכאורה שהמצב הפיננסי הרבה יותר טוב ממה שהיה בפועל על פי ידיעתם, ונתון זה חייב להבדק, משום שיש לו משמעויות פנסיוניות כבדות, ורק לפני 4 חודשים האוצר קיצץ בזכויות הפנסייה, של  מספר קרנות פנסייה לא גרעוניות שהלאים, עקב הקלעותן למצב של צבירה שלילית, שגורמת להן לשלם פנסיות  מעל הזכויות שצברו החברים, מה שגורם לריקון הקופות עבור בעלי הזכויות שעדיין צוברים זכויות, ואינם משלמים ומייצר מצב שאין להם כיסוי פנסיוני .

המשבר באוניברסיטה -שהביא להעסקה בזוייה של מרצים כעובדי קבלן

המשבר הפנסיוני  באוניברסיטאות, הוסתר מעין הציבור, אך כל שרי החינוך ידעו עליו, וכן אנשי  המל"ג   (לידיעת יאיר לפיד שהמל"ג  מחפש אותו, והחליט להתעלק עליו ) ,הביא לכך, שלמעשה שהמרצים הוותיקים ,לקחו את כל תקציב האוניברסיטה, וחלקו אותו לעצמם, וכך לא נשאר כסף למרצים צעירים, ואז החלה ההעסקה הבזוייה של מרצים צעירים כעובדי קבלן זמניים, המפוטרים משנה לשנה, והכל בטיעונים מטיעונים שונים, אבל רק האמת לא נאמרה, שכל הכסף  חולק לחברים הוותיקים ולהטבות ענק הניתנות עד היום, על חשבון שעות הלימוד, ובניית כוח אדם עתידי באוניברסיטה, אלו בכלל לא עניינו את ראשי האוניברסיטה שהאמינו שהמדינה תשפה אותם תמיד בתקציבים נוספים למימון האוניברסיטה והלימודים, מכייון שהסטודנטים הם קבוצת לחץ אדירה ,שכל ממשלה נרתעת מלהתעסק עימם, והתיאורייה הזאת הוכיחה את עצמה ובמיוחד בימים אלו .

אולם, כל מי שיש לו חברים שעובדים באוניברסיטה, מודע לבזבוז העצום הקיים שם, ולתנאים המטורפים,  והסטודנטים או כוח האדם הזוטר,כלל לא מעניינים את הסגל הבכיר הוותיק, אלא קרנות ,תרומות, מחקרים  , וקופות מחקר ותגמולים למינהן , עם הטבות מטורפות, שכשאתה שומע עליהן, ועל כמויות הכסף שמסתובבות שם,האוזניים סומרות, כי מדובר בכספי ציבור שממש זורמים לידיים פרטיות במסווה של קרנות אקדמיות מדעיות, בכל מיני הגדרות של תקציבים הזויים לחלוטין

רק לשם השוואה, המשבר הכספי האדיר בחברת חשמל 60 מיליארד גרעון, שאינו פנסיוני אולם היה יכול להיות, מקבל חשיפה פי כמה מהמשבר באוניברסיטאות, אולם חייבים לציין שבשנת 2003 הממשלה קיצצה לא רק בחינוך לתלמידי בתי הספר היסודים והעל יסודיים, אלא גם באוניברסיטאות, וערערה מעט את יציבותן הכספית .

איך נחשף המשבר בציבור 

הגודל האמיתי של היקף המשבר הפנסיוני באוניברסיטאות, התגלה רק לפני מספר שנים, כשהאוניברסיטאות החלו לבקש מהאוצרוהמל"ג והממשלה סיוע חרום לפתיחת שנת הלימודים, ואז האוניברסיטאות גילו, כי השלטון  בישראל מפחד מאד מהעובדה שהסטודנטים מסתובבים ברחובות בעת שביתה, וזה היה עוד לפני מחאת הקייץ האחרונה, שבה לסטודנטים ומנהיגיהם היה חלק רב בהצלחת המחאה,  גילוי זה הביא למצב שבו עתה, מידי שנה בשנה כמו הגעת החסידות, מוזרם סכום של קרוב למיליארד שקל מזומן באוקטוברמקופת האוצר  לאוניברסיטאות, כדי לפתוח את שנת הלימודים בשקט תעשייתי, כשיעוד הכסף הוא כנראה לתמיכה בקרנות הפנסייה של האוניברסיטה לצורך תשלום פנסיות .

סיכום= שכר הלימוד יוכפל  על ידי הקואליציה הרחבה 

כמו באגודת "אלכוהוליסטים אנונימים" שמחייבת חרטה לפני טיפול או גמילה,  בשנתיים האחרונות ראשי האוניברסיטאות הודו במעשיהם, והכירו בטעיות הקולוסליות, והתוודו לפני פקידי האוצר, ומאז כל הצדדים משתפים -פעולה בסמוי נגד הסטודנטים התמימים, שמוטעים על ידי פוליטיקאים בעלי אינטרס, להטיל את העול על הסטודנטים כמו בארצות הברית עיי הקמת בנק הלוואות לסטודנטים כמובן בבעלות טייקון   .

באוצר  ובאוניברסיטאות כבר קיימת ההחלטה וההבשלה, ששכר הלימוד באוניברסיטאות המחקר בישראל חייב לעלות  באלפי שקלים, ואפילו להיות מוכפל לרמה של מעבר ל 20,000 שקל בשנה כדי לחסל את הגרעון הפנסיוני בקרנות הפנסייה של האוניברסיטאות, ולהטיל חלק מתקציב המל"ג שמתקרב ל 7 מיליארד שקל בשנה על הסטודנטים .

בהנחה בשנת הלימודים הבאה שבה יהיה "אוניברסיטה לכולם"  מספר הסטודנטים בישראל באוניברסיטאות,יגיע ל 270,000 לפחות, ואם כולם ישלמו עוד 5,000 שקל לשנה, או חציים ישלמו עוד 10,000 שקל  לשנה, הרי שעוד כמיליארד וחצי שקל יכנסו לקופות האוניברסיטאות, ויחסלו את הגרעון הפנסיוני שם, ויורידו אותו מגב האוצר, ויסגרו לאורך שנים את החור של ה30 מיליארד שקל שנוצר בקופות הפנסייה של כולן.

שתיקת ראשי האוניברסיטאות

מי שמתפלא מדוע ראשי  האוניברסיטאות שותקים בכל תקופת המחאה, ואינם מתעמתים עם הממשלה, או עם תוכניתיותיה הכלכליות, למרות שבכל האוניברסיטאות יש צוותים כלכלים נהדרים ומחלקות נהדרות, אבל מעולם לא יצאו מחקרים עדכנים על כלכלת ישראל העדכנית, עיי ראשי החוגים לכלכלה, התשובה היא שמי שיש לו חמאה על הראש לא יוצא לשמש, אלא מבצע  מחקרים כלכליים על ידידתנו היקרה מיקרונזיה, שם אין גרעון גם לממשלה וגם לאוניברסיטאות

 

הנהית ספר לידידך  הצע לנו חברות ועשה לייק ושתף עם אחרים

 

 

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

2 Comments

  1. לא הבנתי מהכתבה מה אתה מציע? איך אפשר לפתור את הבעיה הזו? שהאוצר יתן את הכסף? זה רק יסגור את החור ולא יתקן את הסכר… האוניברסיטאות ימשיכו בניהול פיננסי כושל… גם היום הם בגרעון שוטף (ולא רק אקטוארי)…
    כמובן שהעלאת שכר הלימוד גם לא ריאלית…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.