0

נזקי ההפרטה מתקרבים ל 12 מיליארד שקל בשנה הפסד ישיר לקופת המדינה

הנזק  מההפרטה "הקפיטליסטית " כבר מתקרב ל 12 מיליארד שקל בשנה, למעלה מ100 מיליארד שקל  תוך 12 שנים שזורמים ישירות לקופת הטייקונים  להרפתקאות בחו"ל ובארץ במקום כמיסים לקופת המדינה, והעסקה מכובדת של אזרחי המדינה והעלאת רמת חיי אזרחי המדינה.

אלו שלא יצרו דבר וכמעט לא השקיעו דבר במימון התשתיות שנבנו בעמל במשך 50-70 שנה קיבלו את רכוש המדינה ומוסדותיה השונים כמעט בחינם בבלוף ההפרטה. תשתיות שנבנו בעשרות שנים בכספי מדינה בהשקעות עתק ניתנו בגרושים בטענה שהתיישנו והתבלו .

וחמור מזה רוב החברות שהופרטו פתחו במסע להעסקת עובדי קבלן בשכר מינימום כי אין להן מחוייבות לכלום, ותוך מספר שנים רוב עובדיהן יהיו עובדי קבלן מפוחדים ומפוטרים כמו באפריקה  למה לא אם הממשלה מאפשרת את המצב.

שום תחרות

ושיא הבלוף הוא שכל החברות המופרטות האלו מרויחות הון עתק רק בזכות רגולציה ממשלתית שמונעת תחרות , והמדינה נשארה תקועה עם חברת חשמל לישראל שסוחבת גרעון של 70 מיליארד שקל שהיה יכול להיות מכוסה כבר מזמן מרווחי החברות שהופרטו, ומחיר החשמל כלל לא היה עולה . .ב 40 אחוז כפי שעלה רק לממן את החובות ועתה גם חברה זו שהתחילה להרוויח תמכר- למה לא  .

רשימת שינדלר חלקית של החברות המופרטות – ללא תחרות

5 מיליארד שקל לשנה רווח בכימיקלים לישראל , 2 מיליארד שקל רווח  בבנק פועלים ,2 מיליארד שקל לשנה רווח בבנק לאומי,  2 מיליארד שקל רווח בבזק , מיליארד נוסף בעשרות מפעלונים איכותיים של תעשיות בטחוניות שנמכרו כמו מפעל העוזי מפעלי תחמושת וזיווד שהפכו לפתע לרווחים .

ועוד מיליארד שקל בחברות נדל"ן כמו הכשרת הישוב, החברה הכלכלית ירושלים, יכין -חקל  בתי אריזה שהחזיקו קרקעות לבנייה בשווי מיליארדים ,ועוד עשרות חברות ממשלתיות עלומות בעלות ידע ונכסים וקניין רוחני (החברה לריסוס והדברה)  החברה למדליות  מכתשים אגן שמרוויחות הון לאחר שנמכרו על ידי המדינה בגרושים לטייקונים ולמקורבים כי הפסידו.

גם אם הממשלה רצתה למכור את החברות ולהפריטן עדיין יכלה למכור 50 אחוז בלבד ולהינות מהשבחת החברות על ידי קבלת 50 אחוז מהרווח עקב הניהול החדש הפרטי.

חברות גילוי הנפט , לפידות, נפטא,  חנל  ובזן =בתי זיקוק  נפט הן עוד שמות של חברות ממשלתיות שגילו שדות נפט והפעילו את שדה אבו רודייס   שיצרו את התשתית לגילויי  הנפט בישראל, ונמכרו בדיוק רגע לפני ההמראה של סקטור הנפט, ממש במקרה וכך נמנע מהם גילוי אוצרות הגז .

ועל רשימה זאת מצטרפת רשימה של מגרשים, ומבנים, ואדמות  שטייקונים לטשו אליהם עיין וניסו לרכוש אותם בגרושים (הכנסת הישנה בירושליים) וכאלו שלא נודע על מכירתם או הפרטתם ,רק דרך שערוריות.

מודל נורווגיה או מודל ניגריה

" לא רצינו להיות נורווגיה, רצינו להיות אמריקה,  ונגמור כמו ניגריה "

נורווגיה היא מדינה עם כמות אוכלוסיה דומה לישראל בת 7 מיליון תושבים ועים עתודות נפט ענקיות בין הגדולות בעולם שנתגלו כבר בשנות ה70 וה80, אולם שם איש בכלל לא הציע למכור את רכוש המדינה לטייקונים במהירות או לבצע הפרטה " כי המדינה לא יודעת לנהל " .

וכך תוך 20 שנה צברה הקרן הריבונית הלאומית שהוקמה שם כדי לנהל את החברות הממשלתיות וכל הרכוש הציבורי שלא נמכר ממנו מחסן  ,עודף של למעלה מ 700 מיליארד דולר ותושבי נורווגיה יכולים לחיות בעושר רק מהריבית על ההשקעות, בשעה שאזרחי ישראל משלמים ריבית שנתית של 40 מיליארד שקל על  700 מיליארד שקל  חובות שנוצרו בחלקם בגלל ההפרטה המהירה וחסרת האחריות שהיתה כאן ,ללא צורך .

גם בישראל הציע הנגיד סטנלי פישר להקים קרן ריבונית  שתחסוך כסף לדורות הבאים מחד, ותשכך את המחלה ההולנדית שבה עודף ייצוא מוריד את שער הדולר ופוגע בחברות ההייטק, אך כנראה זאת לא תקום  משום שחובות המדינה כל כך  גדולים וכל שקל שיכנס לקופת הקרן הריבונית לא ילך לדורות הבאים, אלא לתשלום חובות .

במקום לצבור 12 מיליארד שקל עודף בשנה במקום הטייקונים ולהשאר עם הרכוש, וגם אים היה ניהול הרכוש על ידי המדינה בצורה בינונית הרי ש10 מיליארד שקל היו נשארים, ויותר אנשים היו עובדים בתנאי שכר נאותים ולא כעבדים.

טירוף ההפרטה סחף את הממשלה -בסך הכל העברת נכסים בזול

לא ברור מי המציא את המנטרה -הספין ש" המדינה לא יודעת לנהל חברות" , והיא חייבת להפטר מהחברות הממשלתיות  בכל מחיר, והיום ברור לחלוטין שהטייקונים שקנו את החברות ניהלו אותן פחות טוב מהמדינה ועדיין הרוויחו, וחמור מכך לחברות שהופרטו לא נוצרה תחרות בשוק למרות שהפכו לפרטיות, משום שבעליהן בעזרת הרגולטורים הממשלתיים מנעו תחרות וירידת מחירים , ולמעשה ההפרטה היתה העברת נכסים מבעלות המדינה לטייקונים במסווה של תחרות עתידית  שלא היתה.

כך קרה בענף הבנקאות, בענף הגז והדלק, כשהשוק כמעט ולא נפתח ,או בענף בתי הזיקוק כשתמיד נשארו חסמים בירוקרטים לייבוא ולמכירה, להגן על הקונים מפני תחרות, ואותו דבר במקרה חברת אלעל  שמקבלת מאות מיליונים מהמדינה כאילו לאבטחה.

טייקונים- או בקושי פקידי מדינה

ללא ההזדמניות של קניית רכוש המדינה בזול, רוב הטייקונים היו היום מקסימום פקידי מדינה בכירים או קבלני שלד קטנים, וקבלת הרכוש הממשלתי במחיר נמוך מערכו אפשר להם לעלות לליגה של הטייקונים ולמצב את עצמם כבעלי הון, אבל את האמת לא ניתן להסתיר ורובם נכשל בניהול הרכוש שמעולם לא הרוויחו מיוזמתם, אלא בזכות רגולציה וחברים בממשלה.

השיטה הרוסית לפתרון  הטעות בהפרטה ברוסיה

הסכום האדיר הזה 12 מיליארד לשנה חסר בקופת המדינה, והציבור משתתף בקצב גובר ועולה  במימון החוסר, אבל ברוסיה כשנוצרה בעיה דומה לאחר פירוק רשלני של ברית המועצות  בשנת  1990 .

הראשון שהבין את הבעייה הכלכלית שנוצרה היה הנשיא ולדימיר פוטין, ובמהלך של 24 שעות מרגע שכבש את השלטון הלאים את כל החברות המופרטות מידי הטיקונים, ואף הכניס את חלק מהקונים החדשים כולם טייקונים לכלא כשסרבו לקבל פיצוי ולוותר על החברות ולהחזירן לחיק המדינה.

והמהלך האגרסיבי  של פוטין הוכיח את עצמו מייד, ורוסיה התאוששה כלכלית באופן מיידי כשהכנסות הממשלה ממיסים התחילו לעלות, ושיא הבידור הוא שהחברת גזפרום  שהולאמה על ידי פוטין מידי הטייקונים הרוסים שרובם ברח לישראל מאימתו, והם דרושים לחקירה ברוסיה, קונה היום את אחזקות  לוויתן ותמר .

ענקיות הנפט והגז הישראליות שמוכרות את נכסי המדינה לחברה רוסית שהולאמה, ולכן רמת החיים ברוסיה תמשיך לעלות ,בדיוק כמו רמת חיי אזרחי נורווגיה, ורמת חיי אזרחי ישראל תמשיך לרדת כי הבטחון העתידי נמכר לרוסים עתירי הנפט והגז, שבדיוק כמו הנורווגים רק מגדילים את נכסי המדינה והציבור והם יודעים למה.

נהניתם עשו לנו SHARE , LIKE   והציעו לנו חברות   וספרו לחבריכם

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.