0

מדוע בועת הנדלן תתפוצץ, ויתכן שתביא שלום לאחר הפיצוץ.

איסופוס מהמשלים, מעולם לא פגש את סטנלי פישר, או את הפילוסוף  ד"ר שטייניץ, והם לא קראו את "משל השועל והכרם " אבל אם היה פוגש אותם הוא היה אומר להם שחבל שבילדותם לא קראו את אגדת עם הידועה ולא הפנימו את הלקח הלימודי מאגדת הילדים.

אין ארוחות חינם או "מיסים קלים לגבייה" כמו מיסי נדל"ן לקופת הממשלה והגלגל תמיד מתהפך ומשלמים הכל כפול לבסוף, וזה היה חוסך להם ולכלכלת ישראל הרבה מאד צרות.
ועתה כמו אותו שועל שנלכד מפוטם בכרם, וצריך לרזות כדי לצאת מהכרם, כך חלק מהאוויר החם חייב לצאת" מבועת הנדלן ", ושוק הנדל"ן בישראל, לא שונה משום שוק  נדלן בכל רחבי העולם בהתנהלותו.

אבל לעומת זאת כלכלת ישראל רגישה הרבה יותר לזעזועים פיננסים שונים , בגלל המצב הבטחוני המיוחד שלה והכלכלי  " מודל האי " מה שמייצר תנודתיות רבה בהכנסות המדינה ממיסים.

לא  צריך להיות השועל מהאגדות כדי להבין שאין "ארוחות יש מאין ", ואין ארוחות חינם בטבע, או בחיים הכלכלים ארוחות כאלו שממומנות באשראי  זול שאפשר לגלגל לעד, וזה הסיפור של "בועת  הנדלן", וזה הסיפור של  השועל שלנו  מאגדות.

מדוע  השועל לא נשאר בכרם לעד  ?

מה שמתנפח באשראי  זול, וזה יכול להיות בטן של שועל מלאה בענבים, או שוק נדל"ן שכולו לבסוף העברות מיד ליד ללא קונים אמיתים חייב לרדת, כי אין לזה בסיס אמיתי, מסיבה פשוטה והיא שלקונה האחרון כמובן אין כסף לממן את המשחק, כי הוא בדרך כלל הקונה העני ביותר שקונה על טיפות כספו האחרונות  מתוך יאוש, וגם השועל שלנו אכל ענבים מתוך בחזירות, ולבסוף רצה רק לחזור הביתה למרות שלגרסתו נמצא בגן עדן אבל לא יכל לצאת  ממנו.

בועת  הנדלן הבועה המסוכנת  ביותר

בועת נדל"ן, היא הבועה המסוכנת ביותר לכלכלכלה של מדינה, משום שהיא הבועה הממונפת ביותר מבחינת אשראי,  והיא סוחפת לתוכה אנשים שכל שינוי  זעיר במצבם הכלכלי מרסק אותם בגלל המינופים הכספיים האדירים, אנשים שלא היו מקבלים מהבנק  50,000 שקל אשראי ללא בטחונות, פתאום מקבלים 500,000 ממונפים נגד נכס שהוא בפועל עדיין לא שלהם, אלא בערבות בנקאית וכך הם חשופים בצריח לכל פגע.

ענף הנדלן מוגדר כ "קטר פיננסי " של המשק המייצר הרבה מאד מקומות עבודה ויוצר צריכה פרטית גבוהה, אבל כשהוא מאט, 20 אחוז מהמשק מאט בחריקת בלמים צורמת, וזה מה שקורה עכשיו, ולמעשה נפילת הקטר מהפסים בולמת את המשק בחדות ואין מישיחליף את הקטר בגלל גדלו.

מדוע בועת הנדלן  תתפוצץ  ?

באופן פרדוקסלי, דווקא העלאות המיסים המטורפות בענפי המים החשמל והדלק, הולכות לפוצץ את בועת הנדל"ן, משום שהעלאות המיסים האלו, יצרו פער גדול מדי בין הכנסות משלמי המשכנתא לבין הוצאותיהם החודשיות, והפער שמוערך בכ2500 שקל בחודש במאזן משקי הבית שממומן כרגע  באשראי בנקאי יקר(אוברדרפט), שגם הוא מתנפח במקביל למשכנתא, מה שנקרא "  הבועה הקטנה " של משלמי המשכנתא ושל הנגיד סטנלי פישר (כאב הראש הקטן).

פיצוץ "הבועה הקטנה " של האובר-דרפט שאינה יכולה לגדול לעד, משום שהיא הופכת לכלי  סמי -בנקאי למימון המשכנתאות, הולכת להביא לפיצוץ בועת הנדל"ן, משום שהיא הולכת לפגוע בצריכה השוטפת במשק, ולהביא לירידת צריכה דרסטית ברוב העסקים של המשק, שרובם  עסקים קטנים שהינם רוב המעסיקים במשק, ולירידה דרמטית בתשלום מיסים על ידי העסקים הללו, מה שמגדיל את גרעון המדינה בצורה דרמטית מחד, ולגלי פיטורים שמחסלים את הביקושים לדירות מאידך.

בסופו של יום האנשים שמשלמים את המשכנתא, חייבים להביא לבנק כל חודש את הכסף, אחרת תלקח  מהם הדירה, מה שקובע  את העובדה שבסדר העדיפויות שלהם, תשלום המשכנתא הוא בעדיפות ראשונה .

ולכן האנשים האלו ברובם הפסיקו לצרוך מה שנקרא " צריכה שאינה  חיונית "  כי הכנסתם הפנוייה חוסלה על ידי גובה המשכנתא והעלאות המיסים ,ולכן הוצאות כמו כמו מסעדות טיולים לחו"ל וקניות מיותרות שרובם משווקים על ידי  עסקים קטנים, ירדו אצלם מסדר היום, ורבים מהעסקים הקטנים שהיו בנויים על צריכה פרטית של משקי הביית הפרטיים נפגעו, ומחזור המכירות שלהם נפגע, מה שמחייב אותם כרגע לפטר עובדים מצב שמביא לעליית האבטלה, אלמנט שמגביר את מחזור המיתון והראייה ל "תופעת הבייתיות" היא העלייה הדרמטית ברייטינג של ערוצי הטלוויזיה , בשעה שאין שום גידול בצריכה במשק, או בענף הפרסום המתכווץ , למעשה כי לציבור אין כסף..לצריכה מעבר לתשלום משכנתא

 איך מתפוצצת בועת נדלן

פיצוץ בועת נדל"ן תמיד מתחיל מפיטורי עובדים בעיקר בענף הנדל"ן שמתחיל להתכווץ, או מירידה בצורך בעובדים בעסקים הקטנים עסקי צריכה, משום שברגע שאדם לא מקבל שכר, הוא לא קונה כלום החל מדירות, מכוניות, ואפילו מסעדות, וכך ברגע שיורדת כמות הקונים באתרי המכירות של הדירות כל שרשרת המזון של ענף  הנדל"ן נעצרת, החל ממכירת דירות, וכלה במכירת מקררים ומזגנים לדירות.

בניית דירה בישראל אורכת כשנה וחצי, ואם התחושה בקרב הקבלנים היא של חוסר וודאות או מחסור עתידי בקונים, הם מבצעים בלימה ואת הבלימה הזאת מרגיש כל השוק, החל מגביית מיסים על ידי המדינה, ועד למכירת שטיחים ומזוזות לדירות.

בסיס הצריכה של המעמד הבינוני הושמד

הפער השלילי שבין ההוצאות להכנסות משלמי המשכנתא משמיד בעקביות את את בסיס הצריכה הפרטית של המשק הישראלי לשנים רבות בקצב של אחוז וחצי בשנה בערך כ 20,000 זוגות מעמד בינוני נמוך בשנה בשנה, מה שמחייב את הממשלה שוב ושוב לעלות מיסים על האחרים כדי לפצות על ירידת הצריכה וירידת ההכנסות ממיסים, ונתוני הגרושים העולים רק מצביעים על תחילת מצוקה אישית .

וכעת החלה תופעה חדשה של הדפסת כסף בסיטונות כדי למלא את הגרעון שנוצר בקופה הציבורית לאחר שיכולת גביית המיסים פחתה, ולכן המדינה מדפיסה 100 מיליון שקל ביום, (נתוני חודש פברואר 2012) לצורך איזון הגרעון שבקופה " הפער שבין הוצאות הממשלה להכנסותיה " מה שהולך להיות תרחיש יווני -קלאסי זה בדיוק היה הסיפור ביוון.

הפתרון לבעייה

למצב שבו נמצאת מדינת ישראל יש רק פיתרון אחד אמיתי, והוא פיצוץ מיידי של בועת הנדלן על ידי  הצפת המדינה בבניה זולה בעיקר בפריפרייה, והטלת מיסים כבדים על העשירים הכבדים לצורך מילוי הקופה.,

אבל נתנייהו לא מאמין בפתרון הזה, ומדפיס כסף שהוא  לווה מכל העולם כדי לממן את הגרעון בתקציב, ולכן בסוף התרחיש נמצא את עצמנו מחליפים את יוון, עם כלכלה מרוסקת כמו ב2003 ונצטרך ערבויות אמריקאיות כמו אילו שנתנו גם ב 1992 לפני הסכמי אוסלו כדי להמריץ את המשא ומתן .

הערבויות האמריקאיות בדרך

וכשהאמריאים נותנים כסף בשעת צרה, ישראל צריכה להחזיר לאמריקאים פי כמה לפי דרישתם ,והמחיר כמובן יהיה החזרת השטחים או חלקם .

זאת הולכת להיות ההפתעה הגדולה של 2012-13 ,ועוד  נמצא את עצמנו שיהיה פה שלום בגלל חזירות הטייקונים, והחזירות הכלכלית של נתנייהו .

נהנית עשה לנו LIKE או SHARE   נששמח שתציע לנו חברות

נהנית ספר ושתף את חבריך

 

 

 

 

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.