3

משבר כלכלי יוצר שינוי תודעה אצל "המעמד הבורגני ", שמפיל את השלטון לצורך שמירת רמת חייו-ככה זה עובד החל מימי הביניים

המשבר הכלכלי החמור שישראל הולכת לעבור, יהיה קשה הרבה יותר ממה שרבים חושבים, אבל ככל שהמשבר יחריף, כך תודעת הציבור המכונה " מעמד בינוני -בורגני "  בנושאים כלכליים  חברתיים תשתפר ותשתבח, משום שרק  מצוקה ומחסור תמיד הביאו את המעמד הבינוני- " הבורגנים" , לחשיבה ולמידה על המצב החדש שנוצר, הכל כדי לפעול ולשפר את מצבו הכלכלי ורמת חייו  שנפגעו מחד, ולהפיל את הממשלה הרעה שהתנכרה לו,ופגעה בשגרת חייו ללא סיבה מאידך,  זאת למרות שהיה נאמן למדינה לערכיה ולחוקיה יותר מכל מעמד אחר,ושום שלטון במדינה מודרנית לא שרד, ללא תמיכה מלאה של המעמד הבינוני .

ההבדל  העקרוני בין המעמד הבינוני הבורגניםנ  והעניים – הפרולטריון

המעמד הבינוני  היה לכוד תמיד בין מעמדות העשירים  והעניים, והשלטון מעולם תמך תמיד בעשירים המעטים, ולא פחד באמת מעולם מהעניים -הפאסיבים שחושבים על כרסם וכוסיתם  בלבד, ואילו המעמד הבינוני תמידלאורך ההיסטורייה  נצרך להלחם במו ידיו על מעמדו החברתי כלכלי שנפגע, כי בניגוד לעניים, הוא טעם את טעם חיי הגן עדן של המעמד הבורגני, ואינו רוצה לחלוטין לוותר על מנעמי החיים שחווה, ורוצה לחיות כמעט כמו העשירים, קומ איל פו -כמו שעושים כולם,ולכן  הוא יוצא  תמיד להלחם  על זכויותיו שנגזלו ממנו למרות שהיה נאמן לשלטון.

בכל פעם בהסטורייה של העולם המודרני, כשהמעמד הבינוני התחיל להתקומם אחרי שנפגע על ידי השלטון, והתחיל לחשוב בקול, ותודעתו הכלכלית חברתית השתנתה והתרחבה עקב המצב , השתנה העולם והשלטון, כמו יום נפילת הבסטליה בצרפת  1789  14 ביולי           ממש במקרה  התאריכים התלבשו אחרי  230 שנים


מצוקה ומחסור : כסוכני שינוי במעמד הבינוני – בורגני בלבד

שינוי חברתי או תפיסתי, תודעתי, קורה אך ורק בקרב שכבות הביניים ,או מה שמכונה "הבורגנים " אותה קבוצה של בני אדם החיים ברובם בערים מודרניות, ומתפרנסים מבעלות על עסקים ומניהול וממקצועות חופשיים, החל מעורכי דין, מנהלי חשבונות, פרילנסרים, טלויזיה, אומנות ,בידור, ושאר מקצועות עירוניים המאפיינים את העיר הגדולה, המושפעים בחוזקה מכל שינוי כלכלי חריף במדינה או במשק ,מיתון או גיאות כלכלית ,עקב חלקם המאסיבי והחשוב בהנעת הכלכלה המודרנית .

הבורגנים , בסך הכל הוא מעמד חברתי שקט השואף לחיים שלווים, אותם הוא משיג בדרך כלל על ידי ההשכלה הרבה שאותה הוא רוכש בכספו ורצונו, ושאיתה הוא מאמין שיצליח להגיע לחלום הבורגני של בית חדש, רכב משומש, 2 ילדים ,וטיול אחד בשנה בחו"ל, וקצת כסף לבילויים במועדוני גז ותיאטרון .

הבורגנים הם הכוח המניע של כלכלות המאה ועשרים, זאת  החל מימי הביניים, כשלמעשה כל עול הניהול הכלכלי מוטל עליהם, החל  מהובלה כלכלית איכותית של המדינות על ידי כוח אדם מוכשר ומשכיל מחד, ומאידך הם גדולי משלמי המיסים למדינה ולריבון ,והכל התנהל כך במשך עשרות ומאות שנים ,שבהם המעמד הבינוני העדיף לשלם מעט יותר מיסים וחובות אזרחיות לריבון, תמורת השקט השלווה והעלייה ברמת החיים שחווה, הכל בניגוד למעמד הנחות יותר והוא הפרולטריון ( מצביעי ביבי- לא להידלק ) שאינו משכיל, ואינו תורם למשק כלום, למעט כוח עבודה זול וממלא הוראות מעביד, שעובד למחייתו בלבד, וללא כל חלומות או שאיפות עתידיות, ומסתפק בצפייה בערוץ 2 , לצורך דיכוי רצונותיו וחלומותיו שמשתקפים בבואת המסך, ויצירת סובלימציה פסיכולוגית לעשירים ומצליחים כמו ביבי  והטייקונים -עכשיו הבנתם  .

 

הטעות הגדולה של הממשלה היתה, המלחמה שהכריזה על המעמד הבינוני- בורגני, שהוא משלם המיסים הגדול במדינה, והמנוע הכלכלי  מדעי איכותי של המדינה, ולמעשה המדינה הכניסה לעצמה גול כלכלי  -איכותי ענק ,כשפגעה בשיכבה שמניעה באמת את המדינה, והתוצאות הכלכליות של היקף הפגיעה בגביית מיסים, מה שמכונה הגרעוןהתקציבי, מוציאות את משרד האוצר וצמרת השלטון מדעתם, כי לא ציפו למפולת כזאת  במיסים תוך פחות משנה אחת למחאה שנולדה בגלל הפגיעה במגזר הנאמן למדינה.

 

שינוי תודעה חברתי  כלכלי  תמיד יבואו מהמעמד הבינוני -בורגני בלבד  ולא מהעניים.

יש משהו נאיבי בעובדה שראשי המחאה החברתית -כלכלית מנסים לצרף את תושבי השכונות והעניים למחאתם,  משום שההיסטוריה מוכיחה כי העניים או " הפרולטריון " לעולם לא ישתפו פעולה עם המעמד הבינוני -בורגני, משום המתחים המובנים הקיימים, של השכלה שונה, מוצא אתני שונה, וחלומות שונים, ובעוד שלמעמד הבינוני יש את האומץ לחלום בקול על שינוי חברתי כלכלי, ואת הכוחות הנפשיים לחתור לשינוי ארוך טווח, תוך הקרבה, הרי שלעניים או לפרולטריון-העניים ,אין את היכולת והכוחות הנפשיים האלו, לכן מצד אחד הם משתפים פעולה פאסיבית עם השלטון המדכא אותם, כדי להסתיר את חוסר יכולתם לבצע שינוי כלכלי לטובתם, בניגוד לתופעות ההתלהמות שהם משמיעים לבקרים (ראו את עבדות הכושים בארצות הברית,ששוחררו רק על ידי המעמד הבינוני המשכיל מהצפון) , ומצד שני הם הפרולטריון מייצרים ניכור רב מול המעמד הבינוני-בורגני, שרובו למעשה מנהל פיזית את הפרולטריון, בחלקו באופן עצמאי כמעסיק, וחלקו כמעסיק מטעם הטייקונים או העשירים, וכך העניים תמיד יפגשו עם המעמד הבורגני בחיכוך ניהולי, כשהבורגנים ינהלו את הפרולטריון, מה שיוצר ניכור מעמדי  ושנאה, שגולש לאיטו לפסים כלכלים, עדתיים, שגם הם משיקים  סטטיסטית בדמיון רב ,ומשפיעים על התחושות הקשות של העניים  מחד, ומקל  על יכולת המשטר והשלטון לייצר "הפרד ומשול " בין הבורגנים לפרולטריון ,למרות הכמיהה הכוללת לחיים טובים – של כולם.

האחד והיחיד שהיה עם חלום חלום ברור שקרא אותו בקול היה מרטין לותר קינג, שגם היה פרולטריון, וגם אדם  משכיל,  אבל איפה אותו  אדם  בישראל שיקום לשחרר את חביריו  מהקבעון המוחי שלהם ?

סיכום  שנה שהלכה לאיבוד בחינם  וללא סיבה

אם שר האוצר היה קורא ספר אחד על המהפכה הצרפתית, היתה נמנעת ממנו שנת יסורים שבה התדרדרה כלכלת ישראל לתהום, כי לכל מהלכי שר האוצר וראש הממשלה נגד המעמד הבינוני, או ההתנהלות החסרת התחשבות שלהם , בדמות ועדת טרכטנברג,הריכוזיות, החלב ,אין  שום סיכוי לנצח במאבק הצודק הזה, כשהכוח שאתה נאבק עימו, הוא הכוח המניע את כלכלתך, והאוצר ומדינה זקוקים למיסים כדי לנהל את האימפריה בסוף היום, ולא הכל דיבורים  וססמאות תעמולה, כי משהו צריך לממן את כל שירותי המדינה , המובטחים על ידי השלטון, ומי שמימן את רוב  המיסים  במדינה היה ברובו המעמד הבינוני ,שנפגע קשות מטעויות השלטון  שבוצעו לטובת הטייקונים .

היום כבר היינו צריכים להיות אחרי המחאה כשהאוצר והשלטון דואגים לרווחת חיי המעמד הבינוני שמניע פה את הכלכלה ,אולם הם לא עשו זאת, ולכן כפי שקרה לאורך כל ההסטוריה, שר האוצר וראש הממשלה יאלצו ללכת  בקרוב ,עקב כשלון כל התוכניות הכלכליות שלהם, שהביאו את המדינה לעברי פחת אחרי שפגעו במכוון במעמד הבינוני ,המנוע הכלכלי של המדינה.

נהנית ספר לחברך שתף ועשה לנו לייק

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

3 Comments

 1. אבי, יופי של כתבות, כל פעם אתה מעשיר אותי קצת יותר

 2. אני מצביע ביבי ומשפחתיכמו כן חבריי בעליי חברות הייטק יצרניות, מי שתקע תמשק הם שני גורמים אחד הברית עם החרדים יימח שמם, הם מצצו כל ממשלה שכבו עם רבין התנשקו עם פרס, ישבו עם כולם כל ממשלה ואפילו העבירו את הסכמי אוסלו הארורים בעבור בצע כסף. כיום המדינה תקועה עם מגזר ענק עני ולא מועיל שנתמך עד שד בקצבאות שונות ומשונות.

  המגזר השני שתוקע את המדינה הוא המונופולים, בעיקר בבעלות אשכנזים חילוניים אשר משמרים מעמדם החוקים שכובלים תחרות, אי אפשר לייבא גבינה , מכוניות וכולי,דרך אגב המונופולים היותר וותיקים אלו מונופולים שיצרה מפלגת העבודה וההסתדרות של גברת שלי יחימוביצ, בגלל ועדי רפתנים וחקלאים ירכבות ומלים המשק עשוק וחנוק.

  גם אם שלי יחימוביצ ודפני ליף ייהיו ראש הממשלה ושר האוצר בהתאמה תקבלו בדיוק שקשוקה מפאיניקיתשל שמור לי ואשמור לך ברפתות בקיבוצים במכוניות בהסתדרות וכולי.

 3. חילוף שלטון הוא אשליה אופטית.
  צריך להחליף את השיטה, והיטבת לכתוב על כך בעבר.
  אני לא רואה את זה קורה לפחות לא בטווח הקרוב.

  בכל מקרה, אני הרבה יותר פסימי ממך… לישראל יש יותר מדי חזיתות עוינות,
  ובעידן אובאמה היא ככבשה בין 70 זאבים.
  אני צופה כאן משבר מטבע שיגיע פתאום כגנב בלילה וזה אומר שהשקל יתנדף…
  לפי ההתפתחויות הבטחוניות קרי סוריה,מצרים,עזה,לבנון,חיזבאללה , לדעתי זה לא יקח הרבה זמן (חודשיים-שנתיים).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.