0

מחירי האורניום בשפל של 5 שנים – " ההסכם האיראני " יחריף את ירידות המחירים .

אורניום 1 כל אדם יכול לקנות אורניום בבורסה לאורניום, סך הכל 100 דולר לקילו עפר עם המרכיב U3O8  אורניום רב חמצני  שריכוזו הוא 0.7 אחוז בעפר, רק צריך להודיע לאן לשלוח את הקונטיינרים עם העפר הרדיו אקטיבי שממנו מתחילים לעבד את"  העוגה הצהובה  " המרכיבה את הפצצה האטומית שממנה חוששת ממשלת ישראל כל כך, אך המציאות הרבה יותר מורכבת .

היום כל אחד כבר יכול להכין בביתו " פצצת אורניום מלוכלכת " באמצעים המדעיים הקיימים ובעזרת ציוד המחשוב הקיים, וזה חששן של ממשלות רבות שבה אדם בודד יחסל שלטון מרכזי בפצצה קטנה שישליך בבירת האימפריה בקרבת הפרלמנט , החל מרוסיה וכלה בוושינגטון , זה יכול  להיות בוגר וייאטנם , או צצני שנפגע מהרוסים והחליט לנקום בגדול .

למרות שזה המצב העגום כל המעצמות משחקות באש האורניום, ויום אחד תצא " העוגה הצהובה  "  מהתנור להגשה אולם איש אינו יודע בוודאות היכן זה יקרה ומתי, אבל זהו תסריט של תרחיש אימה של מדינות שנעשו עליו סרטים רבים והוא סיוט מרכזי ב" ארסנל התרחישים " של כל מדינה שגורמת עוול לאחרים מפני שלא ניתן להתמודד באמת מול תרחיש כזה, למעט העובדה שהפגיעה תהייה מוגבלת מאד כמו הזיהום בכור בצרנוביל לעשרות שנים ורק אלפי הרוגים מיידים מקרינה, ולכן ממשלת ישראל כבר החליטה לאסוף את מסיכות האב"כ כי אנחנו כבר נמצאים בליגה אחרת של איומים והמטרה היא לא הגנת האזרחים, אלא הגנת השלטון המרכזי ושרידותו, זה כל הסיפור הגנה על השלטון בלבד.

 

המקלט האטומי שנבנה עבור הממשלה בירושליים נבנה בדיוק עבור תרחיש מסוג זה בהנחה ששרי הממשלה יספיקו להכנס לבונקר ויסתתרו בו עשרות ימים כדי לא לחטוף קרינה מייננת , עד להודעת היונה כמו " בתיבת נוח  " שמפלס הקרינה ירד, אולם לא ברור אם תהייה הרתעה מספיקה במציאות הקיימת של מפגע  בודד שיטרוף את הקלפים בפיצוץ נסיוני ויתפוס את כולם בפיצוץ מפתיע כמו את שאר האוכלוסייה בסביבה .

 

" אסור לנשום אורניום מדולל " – זה מסוכן

המטרה המרכזית בעיבוד עפרת האורניום והפיכתה לחלק מכלי נשק היא העלאת ריכוז איזוטופ אורניום  235 אשר בריכוז מספיק גדול יכול לקיים  תגובת שרשרת גרעינית שמביאה לפיצוץ גרעיני בעל אנרגיות מטורפות שמשמידות כל דבר בסביבתן  . משום כך, משתמשים באורניום המועשר באיזוטופ זה בכורים גרעינים ובנשק גרעיני  טקטי  שזו התכונה המרכזית שלו -הביקוע .

שאריות העשרת האורניום מיועדות לתעשיית הנשק , ולעתים חלק מן הפסולת הנוצרת בכורים גרעיניים נקראית  " אורניום מדולל  ". שגם הוא חומר בקיע  ומשמש בעיקר לציפוי  ראשי פגזים חודרי שריון של טנקים וטילים מתקדמים חודרי שריון ובטון משום שהוא מספק להם קשיחות רבה .

למי שזוכר את האשמות ערפאת כי צה"ל יורה פגזים שראשיהם מצופה באורניום, הרי שעראפת קרא את המידע הזה בויקיפדיייה ולדברי מקורות זרים זה אכן קרה ולא מומלץ לנשום " אדי אורניום מדולל  " כפי שקרה למנוח שלא מעט פגזים כאלו נורו ליד לשכתו במוקטעה כשהתבצר שם ולא חייבים למות מפגז ישיר,"  היום כבר מתים מאדי אורניום מדולל ".

אורניום טהור הוא מתכת רדיואקטיבית בצבע לבן-כסוף ורקיע כלומר ניתן לעבדו בקלות לפי צורת הפצצה שאנו מתכננים ולהסתיר את קיומו על ידי הסוואתו כחלק במוצר אחר  לדוגמא מיקסר בישול,  הוא נחשב ליסוד הכבד ביותר המצוי באופן טבעי בכדור הארץ, ולהמחשה  צפיפותו  גדולה ב-65% מצפיפות ההעופרת שהיא מתכת כבדה מאד (משקלות צלילה) וכך משקלו הסגולי הגבוה ביותר מכל המתכות מה שמקנה לו את תכונת הבקיעות .

 

איפה  נסחר האורניום בעולם  ?

כמו כל מתכת יקרה לעופרת האורניום יש אתר מרכזי  שהוא שוק שבו היא נסחרת ושם מתפרסם חומר מקצועי וקיים שבועון מקצועי  מקיף http://www.u3o8.biz/s/Home.asp  שם נפגשים כל הקונים והמוכרים, ומכיוון שבעולם קיימים עשרות מכרות אורניום שבהם נכרית העופרה, הרי שמדובר בשוק ענק של מסחר בעופרת המתכת הזאת שרובה הולך לשימוש תעשייתי כמו איזוטופים מדעיים ומחקריים ויצירת קרניים שונות למכשירים ,וחלקה לשימושים צבאיים שלא יפורטו, אבל שימושה העיקרי כיום הוא הפקת חשמל בכורים גרעינים .

בעיקרון שוק האורניום התפתח כתוצאה מבניית מאות כורים גרעינים שנזקקו לאורניום תעשייתי, אולם בשנים הקרובות יחוסלו רוב הכורים הגרעינים בעולם שעלות תפעולם התייקרה ובמקביל עלתה עלות אחסנת הפסולת הגרעינית לאחר ייצור החשמל ,כך שמחיר המתכת מתרסק  ונמצא בשפל של 5 שנים ובמיוחד התקלה הגרעינית בכור בפוקושימה העצימה את התדרדרות המתכת בשווקים מחוסר ביקוש.

 

כל מדינות העולם סוחרות באורניום ובציוד עיבוד אורניום

כל מדינה נאורה שמכבדת את עצמה בעולם כבר מחזיקה מכרות אורניום, כור גרעיני קטן למחקר ולסטריליות , כור לשימוש צבאי הגנתי, וחברות לייצור ציוד לעיבוד אורניום וכמובן כמה פגזים וטילים בעלי ראש מצופה באורניום,  וכך כולם מדברים על הגבלותשימוש , אך מוכרים אחד לשני ציוד וטכנולוגייה ללא הפרעה, ולכן המצג שמתנהל על בלימת איראן גרעינית הוא פיקציה מוחלטת, משום שלא יחסרו מדינות שימכרו ציוד לעיבוד אורניום תמורת כסף טוב  או כורים או נשקכמעט שלם .

הסכמים נועדו כדי שלא יכבדו אותם, ולהראות הישגים גדולים מבעיות שלא היו קיימות בכלל ולכן כל ההתעסקות עם הכור האיראני היתה מיותרת ואיש אינו יודע באמת באיזה שלב נמצאת כל מדינה בעולם בתוכניותיה הגרעיניות ואיש אינו יודע באמת מאיפה תבוא ההפתעה הגרעינית , ואפילו האמריקאים אכלו את הבלוף שישראל בונה מפעל טקסטיל בדימונה עד שנבנתה הכיפה ,כך שמי שחושב שיכול למנוע נשק גרעיני טוענ – הכל בראש המשתמש האלמוני להחליט ללכת בגדול  וכמובן בראש הממשלות שחושבון על שרידותן בלבד  .

 

נהנית ספר לחברך ועשה לנו לייק ו SHARE

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.