3

מחירי אבקת החלב והחיטה בעולם מתרסקים,תנובה ומועצת החלב מורידות מחירים

תנובה ומועצת החלב מורידות במהירות את מחירי מוצרי החלב, זאת כלקח צורב מהשתהותן בהורדת מחירים לצרכן במפולת מחירי אבקת החלב שהיתה ב 2008 שגרמה להורדת "מחיר המטרה לחלב" עדל 40  אגורות לליטר, מ 200 אגורות עקב עודפי חלב אדירים שנצברו, ועתה הן נפטרות במהירות מעודפי החלב דרך הוזלה לצרכן -שעוד תגבר.

השנה הספין הידוע  ש " חם לפרות " ויש ירידה של 15 אחוז בתנובתן בקייץ אינו משוגר לתקשורת, (השנה לפרות לא חם) אלא ספין חדש לפנינו ,והוא ש"תנובה מזדהה עם המחאה החברתית" ,ומה לא עושים כדי להפטר מחלב ואבקת חלב מיותרת, שמחירה בשווקים העולמיים יורד מיום ליום בבורסות העולם ,ואם המפולת  בשוק העולמי  תמשיך, גם מחיר הבשר האדום יירד.

מחירי אבקת החלב  והחיטה בעולם ירדו ב 20 אחוז בחודשיים האחרונים

כמו כל שוק מונופוליסטי אחר, בישראל שוק החלב מוחזק במחסור תמידי של אבקת חלב כדי לשמור על מחירי מוצרי חלב כפולים במחירם מהעולם, ולמנוע תחרות למחלבות הגדולות  מצד הקטנות על ידי היצע באבקת חלב זולה, ולכן כל גרם אבקת חלב מיותר נמכר לייצוא או לרשות הפלשתינית(אולם מוברח חזרה לישראל -אבקת חלב היא מוצר ההברחה מספר 1 מהשטחים) .

מידי מספר חודשים מייצאת מועצת החלב את עודפי אבקת החלב לחו"ל בפיקוח אישי גדול יותר מהפיקוח על הייצוא הבטחוני במחירי השוק העולמי, אולם קורות תקלות שבהן מחירי האבקות בעולם יורד, ואז בצער רב יורד "מחיר המטרה" בישראל ,או שמועצת החלב סופגת הפסדי עתק בגין אחזקת מלאים גדולים של אבקת חלב לייצוא .

בחודשיים האחרונים חוו שוקי הקומודיטיס נפילה של קרוב ל20 אחוז במחיר אבקות החלב, והחיטה למאכל בהמות, אולם הציבור הישראלי יהנה כרגע רק מ 5 אחוז הנחה כדי להגביר את היקף מכירת מוצרי החלב, אבל זה רק שלב א  בתוכנית הגדולה, גם מחיר החיטה למאכל אדם ירד ב 20 אחוז, אבל מי שמע על הוזלת הלחם ?

 מחירי החיטה  ינוא יולי 2013

מחירי חיטה

 

מה קרה ב שנת 2008

בעקבות המשבר בארצות הברית ב 2007 ,והציפייה לירידת האינפלציה זינקו מחירי כל הקומודיטיס ואבקת החלב בינהם, ועלו במשך שנה שלמה ללא הפסק, ובישראל התנהלה בוננזה כש 18,000 פרות לחלב שהיו מיועדות לשחיטה לבשר לא נשחטו, ויצרו מחסור בבשר אדום שגם הוא התייקר, והמשיכו ללא צורך להניב עודף של 20 אחוז  חלב, שהפך לאבקת חלב ונאגר על ידי מועצת החלב, ומחירו עלה בקרוב ל 100 אחוז ,אולם ביולי 2008 התמוטטו בהפתעה מחירי אבקת החלב ב 70 אחוז, ומועצת החלב נתפסה עם כמויות אסטרונומיות של אבקת חלב  שנמכרו לבסוף כנראה בהפסדי עתק מחוסר ברירה.

תוך תקופה קצרה נשחטו קרוב ל 26,000 פרות  מעדר של 128,000 פרות  כדי להקטין במהירות את תנובת החלב המיותרת במדינה מעל 20 אחוז, אולם גם זה לא עזר ומועצת החלב שילמה  רק 40-60 אגורות על ליטר חלב מחיר מטרה  ,אבל הרפתנים המשיכו לייצר חחלב גם במחיר הזה, מה שממחיש את בלוף "מחיר המטרה " שמשקפת מחיר ממוצע בלבד גמיש ביותר .

ואילו 26,000 הפרות שנשחטו במהירות נשלחו לכל רשתות הההמבורגר בישראל שפתחו במשך 5 חודשים רצופים ב" מבצע הנחות אדיר "  של 2 המבורגר במחיר אחד והסברן להוזלות המחיר היה "הקלה על החיילים והציבור בתקופת המבצע הצבאי בעזה בינואר  "2009

הקשר שבין מחירי החלב בישראל ובעולם

"חוק החלב"  ניתק במכוון את הקשר ההגיוני  בין מחירי החלב בישראל ובעולם, ובישראל מחירם גבוהה  בין פי 2-3 מהעולם, אולם כשיצרני החלב נתקלים בהיצעים לא צפויים, החוק מאפשר להם לייצא את אבקות החלב למנוע היצע, כדי לשמור מחירמוצרים גבוה ולמנוע תחרות, אותה שיטה קיימת בשוק תפוחי העץ הנמכרים לסוריה, ובענפי הירקות המייצארים במחיר עלות לירדן ,רק כדי לא להוריד מחירים (קפיטליזם).

"חוק החלב  " לא מאפשר מסחר בחלב או ייצור חלב פרטי (יותר גרוע מרוסיה ) אולם מאפשר ייצוא מוצר חיוני במחסור ובפיקוח כדי למנוע ירידת מחירים כמו בצפון קוריאה שם העם מורעב עבור הגנת השלטון מיטיביו ומפעליו, כך מתנהלת כלכלת ישראל, כשהשלטון מדבר בעד תחרות ושבירת ריכוזיות, ומנהל את כלכלת המזון האפלה בעולם נגד אזרחיו, שמאמינים לספינים שלו .

בתנובה ובמועצת החלב (מועצה -בשותפות האוצר והחקלאים זכר ל" מועצות הייצור"  בברית המועצות ) מתפללים שמחיר החלב יעלה, ואם לא יעלה, גם מחיר הבשר האדום ירד בקרוב, ועם ישראל  יזכה שוב לאכול המבורגרים מוזלים לאות הזדהות עם " המחאה החברתית  " ,משום שדינה של פרה שתנובת החלב שלה יורדת לההפך להמבורגר נחשק ברשתות ההמבורגר -ככה זה עובד פה .

יתכן שב14 ביולי  שנתיים למחאה תכבד אותנו תנובה הוד מעלתה בבשר אדום במחיר זול יותר, בגלל הירידה בביקוש לחלב שגורמת לשחיטת פרות מיותרות  כמו עגל 269  , כששר החקלאות שר האוצר וראש הממשלה יספרו לכם על הצלחת הרפורמה בחלב תספרו להם שמחיר אבקת החלב  ומחירי החיטה לבהמות ירדו בבורסה בשיקגו ולשא יבלפו שוב.

 נהנית ספר לחברך ועשה לנו לייק

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

3 Comments

 1. מרתק. כל כך הרבה שנים ושוק החלב עדיין נשלט על ידי קבוצת בריונים מימי העלייה השניה (ויורשיהם כי הם כבר יצאו לפנסיה) אני מאמינה כי הדרך היחידה לחלוב פרה היא לגדל אותה באהבה. חיידקים של רפתות משק הן פשוט לא בריאים. אמיר לשאלתך על אבקות חלב יש סיבות נוספות לעלות מזון לשווק תוצרת זו. אחת היא מכירת תרופות נדרשות לצרכני המוצרים…
  צא ולמד, אם לא יהיו מעדנים לילדים במקרר כפי שרשמת, הם יהיו בריאים יותר ומפונקים פחות… גם הילדים שלי אוהבים מילקי, אבל הם יודעים שזהו מוצר מותרות גמור ובוודאי לא "מזון בסיסי" חלב יכול לשמש כתרופה אך יכול להיות לא בריא. מזמינה אתכם לקרוא חלק מהפרקים בספר הזה https://www.focus.co.il/sg_product~239-464~16~0.htm
  כרמל, גם אני רוצה לקנות פרה אבל איך אחר כך תטפל בה? זה עדין לא חוקי לקנות פרה בודדת איזה וטרינר ייתן לך רישיון גידול? כל הרעיון היה מיסוד חוק שמאפשר רק למגדלים תעשייתיים ששמים ממון בקו ההחלטות הראשון לקבל בילעדיות על הגידול.. להערכתי זו היתה קונספירציה נגד הבריאות הציבורית… ויש כמה רופאים שחושבים כמוני… אני לא אשכח לעולם את הפרה הבוכה ברפת כפר חסידים שהרחיקו ממנה את העגל הרך בן יומו. הוא בכה. היא בכתה ואני בכיתי.
  התפילה שלי באותו יום צימצמה את כמות משתמשי החלב ב30 אחוזים לפחות…
  זה לא חייב להיות כך. אפשר לא לאטום את ליבנו לאיזון של העולם, ולגדל בעלי חיים בריאים שנותנים לנו באהבה ובריאות מהשפע הטוב שלהם. ניצול מביא מחלות!!!!
  את כל זה אני יכולה לכתוב כי לחמי היה אחד המשקי חלב הגדולים ביותר במרחב חיפה… פרות הן קדושות במידה בה הן טיפשות.
  כשמפסיקים לראות פרה כבעל חיים ומתחילים להתיחס אליה כאל מספר לרווחים מאבדים את המזל הטוב 🙂

 2. מר יחזקאל היקר,
  לגבי העובדה שמחירי אבקת החלב בעולם יורדים יש לך תגובה?
  מה לגבי העובדה שיש מכסות חלב ואת השאר אסור לך למכור?
  האם אתה מסכים שה"מתווך" עושה עלייך כסף וגם על הציבור באופן חוקי אך בצורה לא הוגנת בעליל?
  מה בדבר העובדה שאם לא צריך לייצר יותר חלב (בגלל המכסה) זה לא כלכלי להמשיך להאכיל את הפרה?
  מה עושים עם פרה כזו? ומה יקרה למחיר הבשר אם ייהיו הרבה פרות כאלה?

  ברור לכולנו שמצמצמים את היצור כדי להעלות מחירים, ואני מבין את ההיגיון – אחרת לא יהיה שווה למכור ולייצר – האם אתה מסכים עם הטענה הזו?

  אם כן, אתה בודאי מסכים שיהיו ילדים שלא יקבלו מעדנים כי המחירים בארץ גבוהים בעשרות עד מאות אחוזים מהמחירים – באנגליה למשל.

  קשה לשלוט במערכת בצורה נבונה אם שולטים רק בנתון אחד, כמות החלב בשוק.
  אני כבר לא מדבר על האם חלב הוא בריא כי זה לא נוגע לחלב בלבד – המאפיה הזו עובדת על שוק שלם – והאזרח ממשיך לשלם.

  אני מבין כמוך שאין ברירה וזאת השיטה עי מישהו צריך לעשות הרבה כסף, מה שאני שואל – יש עוד סיבה טובה להמשיך ככה?

  בברכה
  אמיר

 3. כמה שטויות ושקרים בכתבה אחת . א . מחיר המטרה לא ירד מתחת לשקל שמונים בחמש עשרה השנים האחרונות . ב. תפוקת חלב של פרה יורדת בקיץ זאת עובדה מדעית מוכחת . ג. מחיריי המזון לבקר בישראל רק עולים אין שם שום ירידה . ה. מחיר פרה חולבת היום נע בין 95000.ל10500.ש"ח מי שיכול להביא בפחות שייצור איתי קשר אני קונה כל פרה שתמכר בפחות מ9000 ומניבה חלב ללא סומטים . הדבר היחיד בכתבה הזאת שאוליי הוא נכון זה שמחיר הקוטג ירד . וזה גם ספין שמוכן מראש לקראת המכירות של החגים .לכו תעשו שיעוריי בית .תגלו שמחיר הגרעינים לא ירד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.