0

מה קרה בדיר יאסין ?אצ"ל ולח"י פיצצו כ-20 בתים על יושביהם, גרסת ד"ר אורי מילשטיין משנת 1968

לפני 50 שנה בדיוק בשנת 1968 פרסם היסטוריון צעיר בשם ד"ר אורי מילשטיין בעת שהיה בן 28 את המאמר "מחדלים ומעשים בדיר יאסין" בחוברת מלחמה עלומה בשם צל"ש (ציון לשבח) שהיתה חלק מ"ספרות המלחמה" זאנר שהיה נפוץ לאחר מלחמת ששת הימים.

זו היתה "הגרסה הראשונה" של אורי מילשטיין כהיסטוריון ל"טבח דיר יאסין", עוד לפני כניסת הפרשה העגומה לעולם הנרטיבים, בלב הכתבה תיאור מפורט של הקרב שלב אחר שלב, מפי לוחמי אצ"ל ולח"י עצמם שהשתתפו ב"קרב דיר יאסין" והתייחסותם לפרשה.

המאמר הראשי בחוברת צלש  " מחדלים ומעשים בדיר יאסין" משנת 1968 הוא המסמך הראשון והוותיק בן 10 עמודים צפופים בו מתואר מהלך הקרב המלא, הרקע לקרב ותוצאותיו השונות, וכולו ניתן לבדיקה כיום לאור הצטברות הידע בפרשה עם השנים, מה גם שלא הופיע בשום עבודת מחקר לפי בדיקתי. .

במסמך עדויות אישיות של המשתתפים עצמם, יהושוע זטלר ומרדכי רענן קאופמן מפקדי לח"י ואצ"ל ולוחמים שונים ישירות מפיהם, ופורסם עוד לפני כל מחקר אקדמי-הסטורי קודם בנושא, ולפני "העיוותים ההסטורים פוליטים" שנוספו לאחר מכן, מכיוון שרוב השותפים לקרב היו חיים והיום ניתן להשוות לגרסאות נרטיב מאוחרות שנכתבו, גם של אורי מילשטיין ירדנה גולני, עוד לפני פרוץ מדע "ההסטוריונים החדשים, המחודשים והמגוייסים". .

 כמה בתים פוצצו על יושביהם בדיר יאסין ב "סערת הקרב" 5 , 12, 15, 20 או יותר ?    למטה 6 עדויות שונות .

השאלה הצבאית המרכזית העולה מסקירת כל המקורות, הספרים, והמחקרים שנכתבו, כשמנפים את כל העדויות הפוליטיות והמניפולציות הרגשיות במהלך השנים מכל הצדדים, היא כמה בתים פוצצו על יושביהם ב"סערת הקרב" משיקולים מבצעיים ?  5 , 12, 15, 20 או יותר ? וגרמו לרוב ההרוגים בפרשה. (השוואת מספרי הבתים המפוצצים למטה לפי המקורות השונים שדווחו בהמשך הכתבה ). ( הכותב היה קצין קרבי ומודע לאפקט "סערת הקרב" ) פיצוץ בתים על יושביהם היתה פרקטיקה נהוגה גם על ידי ארגון ההגנה והפלמ"ח ב"סערת הקרב" עם הסתבכות קרבות/ מארבים.

 לא היה טבח – היה פיצוץ מאסיבי של כ- 20 בתים ב"סערת הקרב".

השבוע  70 שנה לקרב דיר יאסין ב 09.04.48 חשוב להדגיש כי לא היה טבח, היה פיצוץ של כ 20 בתים ב"סערת הקרב", בחלקם על כל יושביהם, זאת עקב נסיבות הקרב הקשה שכוחות האצ"ל והלח"י  ולאחר מכן הפלמ"ח נתקלו בדיר יאסין, ההתנגדות המפתיעה של תושבי הכפר דיר יאסין, חוסר אימון לוחמי האצ"ל ולח"י ללחימת שטח בנוי בכפר ערבי וכיבושו בקרב ראשון מסוג זה שבצעו, חוסר היכולת לפרוץ לבתים הערבים המבוצרים בדלתות ברזל, ולשתק את הצלפים שירו מהגגות בלוחמים כמו ב"מטווח ברווזים"..

כל אלו הביאו ליישום בשטח של שיטות לחימת הגרילה של האצ"ל והלח"י והטכניקה שפיתחו, עקב התמחותם בפיצוץ מבנים, ושאפתנות לוחמי אצל ולח"י לכבוש לראשונה בתולדות הישוב העברי בישראל כפר ערבי, ולהחזיקו לאחר כיבושו, כחלק משחרור "מצור החנק" על ירושליים ושכונותיה היהודיות .

מי מטפח את המיתוס ? אש"ף ,  מפלגות הימין, השמאל, ומדינת ישראל.

כל אלו הביאו את התוצאה ההסטורית החשובה של בריחת ערביי ארץ ישראל ואת המיתוס על "טבח דיר יאסין" שמטופח על ידי כל הצדדים : היהודים- הימין מול השמאל, מדינות ערב והפלשתינים, וכמובן ממשלת ישראל בכבודה ובעצמה, שמסתירה בארכיוניה עד היום את האמת (מסמכים ותמונות) ואינה מפרסמת  אותה למרות בג"צ בעניין,(שוב בג"צ) – בפועל מיתוס "הטבח מפרנס את כולם לשנים, מאמת לא מתפרנסים."..

                                                                    מצורפת : כתבת אורי מילשטיין  משנת 1968.

כתבת אורי מילשטיין על "טבח דיר יאסין" משנת 1968 – גרסת מפקדי ולוחמי האצ"ל ולח" שהשתתפו בקרב שלב אחר שלב.

הכתבה נמצאה במסגרת איסוף חומר על "פרשת ילדי תימן" בארכיוני מדינה, ארכיונים פרטיים, ומקורות שונים  .

תמונה מס 1  :הכריכה החיצוני של הירחון צל״ש מאוגוסט 68 בו נמצאה כתבת השער בת 10 עמודים צפופים של ד"ר אורי מילשטיין על מהלך "קרב דיר יאסין", החוברת מעולם לא הוצגה לציבור או "במחקרים שנעשו על ידי ד"ר אורי מילשטיין כ"גרסתו הראשונה לקרב".

   

                                                                                         תמונה מס 2 :כותרת הכתבה המרכזית של אורי מילשטיין בירחון צל"ש מיום  20.08.68  ב"הוצאת גד"  העורך דוד פז .

הכתבה המפורטת בצורה קריאה לחלוטין בקובץ למעלה. 

תמונה מס 3 :  (5 בתים )  ציטוט : "בשנת 2007  טוען ד"ר אורי מילשטיין בספרו  "עלילת דם בדיר יאסין" : כי  על פי הודעה ברדיו BBC פוצצו רק 5 בתים בדיר יאסין, וכמה ערבים נהרגו –  (עמוד  41 עלילת דם בדיר יאסין)

תמונה מס 4:  (12 בתים ) ציטוט :בספרו עלילת דם בדיר יאסין משנת 2007 מילשטיין מציין כי מפקד האצ"ל מרדכי רענן קופמן טען לתריסר בתים שפוצצו. (עלילת דם בדיר יאסין עמ 45 ).

תמונה מס 5: (15 בתים) ציטוט : בשנת 1968 בירחון צל"ש בראיון לאורי מישטיין כותב הכתבה, טוען מרדכי רענן קאופמן מפקד האצ"ל כי בדיר יאסין פוצצו כ- 15 בתים של ערבים, חלקם על יושביהם  (עמוד 10  טור שני) .                                                                                                                                                                                                                                            

כ 20  בתים על פי עדות מזכרון ממקבל החוברת לפני כ- 5 שנים .

על פי מה שנאמר לי על ידי שכני שכנראה היה איש אצ"ל, האיש שהביא לי את ספרים שאסף במשך השנים, ואת החוברת לפני מספר שנים, בשעה שלא הייתי מודע היטב לפרשה, וסיפר לי עליה, כי פוצצו כ-20 בתים, רובם לא נהרס לגמרי.

המספר זכור לי היטב, האיש תאר את שארע בדיר יאסין בדיוק רב, וזו הסיבה שאחז בחוברת 50 שנה כדי להוכיח שטבח לא היה אלא "סערת הקרב" זה הביטוי בו אחז .

מה גם שבספרים נוספים על הפרשה, מפורט כי לוחמי האצ"ל ולח"י יצאו במקור עם 28 מטעני חבלה גדולים,  ובמהלך הקרב קבלו סיוע נדיב בחומרי נפץ מגופים שונים.

תמונה מס 6 : ( חצי כפר איננו אחרי חצי יום  ) עדות  יהושוע זטלר  מפקד הלח"י בירושליים בזמן המבצע .

תמונה מס 7 : ( כמה מקרים של פיצוי בתים בכפר הערבי השקט ) עדות  מתוך סרטון נרטיב תחקיר ערוץ 10

חיילי אצל /לחי הגיעו לקרב חסרי נסיון לחימה מאורגן, ופעלו בשיטות הפעולה הידועות להם, ובהם התמחו, ופוצצו כ 20 בתים חלקם על יושביהם, במהלך הקרב שהסתבך – זה הסיפור.

זו היתה שיטת הפעולה/ לחימה של האצ"ל לח"י של : בכיבוש המשטרות הבריטיות, פיצוץ מלון המלך דוד, פיצוץ וניצול התמחותם בגרילה ובפיצוצים, ולא בלחימה כמו הפלמ"ח או ההגנה ככה לחמו באצ"ל ובלח"י זאת היתה שיטת הפעולה הארגונית.

 תמונה מס 7 : מהכתבה : אורי מילשטיין בתקופה שעוד פירגן לדוד בן גוריון, הפלמ"ח, ויצחק רבין שהיה מח"ט הראל – רבין כלל לא מוזכר בחוברת,  משום שאז מילשטיין היה עדיין בשר מבשרה של המערכת ו"ההסטוריון הרשמי של הצנחנים". .( צל"ש  עמוד 7)


 

המשך  למטה

אורי מילשטיין מפרגן לאיש הקומנדו משה דיין !!     מפקד מבצע לרל"ר – ההמשך למטה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אבי זלינגר  052-8010967

zelinger@inter.net.il      0545767161

בקרוב תעלומה ברוב הפרשיות החמורות בישראל הכל בארכיון המדינה אך לא נחשף לציבור.

המשך למטה

 2 הרחבות הסטוריות : 

א. בניית השנאה למפא"י, בן גוריון, יצחק רבין, ההגנ"ה, והפלמ"ח שהחלה בשנות ה80 .

א. בכתבה משנת 1968 עדיין לא נשמעת שום מילה רעה על יצחק רבין  מח"ט הראל ,"אז הוא עוד לא ברח", בן גוריון, והפלמ"ח ,כבודם במקומו מונח, אז עדיין מילשטיין פרגן לדוד בן גוריון ולאנשי הפלמ"ח, שום מילה על צמרת ההגנה- משום היה אהוד על צמרת צה"ל והצנחנים ופאר את מעשיהם בספרים ומאמרים אוהדים שכתב – הכל הפך פוליטי מאז שהורחק/הודר מצה"ל ממחקרים, וממפקדיו דאז שסר חינם בו.

ב. פרשת סא"ל אריה טפר / שותפו של אורי מילשטיין  לכתיבת הספרים השונים על מיתוס "יצחק רבין" .

מאיר טפר אחיו  סא"ל אריה טפר נהרג בקרב נבי סמואל 23.04.48  בגזרת המח"ט יצחק רבין עם נשקו של אריה טפר 3 ימים לאחר עלייתו של מאיר טפר (בגיוס קיבוצים ) לקריית ענבים במסגרת שיירת הדמים 20.04.48..

איש ושמו אריה

נזכיר את העובדה כי לפני 4 חודשים נכתב ספר בשם "איש ושמו אריה", כותרתו למטה, כשסופרת הגונה בשם יונה טפר, דודתו של סא"ל אריה טפר ז"ל "השותף למפעלו ההסטורי של מילשטין" להכפשת צמרת הפלמ"ח גילתה את האמת אודות האסון שפקד את משפחת טפר בעת פריצת הדרך לירושליים, כשאחיו הצעיר של סא"ל אריה טפר, מאיר טפר, נהרג בקרב נבי סמואל ב22.04.48 , עם נשקו של סגן אריה טפר בידו.

טפר הודח מפיקוד בפלמ"ח לאחר פרשת "כניעת שיירת נבי דניאל " עליה פיקד ולא יצא למבצעי השחרור של גוש הקסטל לאחריהן והעביר את נשקו לאחיו, מכאן באה השנאה החבוייה של אריה טפר שהודר, ולאחר מכן מילשטיין  שהודר אף הוא , לרבין ולפלמ"ח, והסיפורים שהפיץ  אודות הקרב ב20.04.48  ממנו לטענתו ברח רבין .

בשיירה הזו "שיירת הדמים" עלה אחיו של אריה טפר מאריר טפר שהיה מגוייס חרום מבני המשקים לקיבוץ קריית ענבים ויומים לאחר מכן נהרג בקרב נבי סמואל 22.04.48 , ונקבר על ידי סא"ל אריה טפר עצמו בחלקת קברי אחים בבית קברות קריית ענבים . יהי זכרו ברוך .   מילשטיין אינו מזכיר עובדה זו במפורש בשום ספר מספריו .

איש ושמו אריה על אריה טפר וגילוי דרך בורמה  / יונה טפר

 אבי זלינגר  שנת 70 מאוחדת לכולם . ראוי לזכור כי בסופו של דבר כל המחתרות ברמת השטח המקומי שתפו פעולה לנוכח המציאות הצבאית העגומה שלפני הקמת המדינה

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.