1

מדוע מדיניות הריבית של בנק ישראל שגוייה לחלוטין ולא תביא לעולם תוצאות

בבנק ישראל נלחמים את המלחמה הכלכלית של המאה הקודמת כשחושבים שניתן בעזרת העלאות והורדת ריבית על ידי הבנק ניתן להקטין או להגדיל ביקושים במשק ולשלוט בצמיחה, והם עדיין לא שמו לב שהעולם השתנה לחלוטין בשנים האחרונות והוא הפך גלובלי.

מה שלכאורה מבטל את הצורך בבנק ישראל משום שזרמי הכלכלה העולמים חזקים מכל מדיניות מקומית של בנק מרכזי במדינה קטנה, והזרמים מהירים יותר בתגובתם וגמישותם לשינויים הכלכלים, וגם האוצר טוען שישראל מושפעת מכלכלת העולם וכנראה הנגיד האמריקאי הוא המשפיע היחידי בסיפור.

2 תופעות שונות וסותרות משפיעות במקביל בעוצמה על כלכלת ישראל ומשבשות את כל פעילות בנק ישראל או נסיון שלו לבניית מדיניות סדורה בנושא קביעת האינפלציה במשק, או בנושא השליטה על בועת הנדל"ן שהתפתחה כאן .

תופעת הדפלציה

תופעה אחת נקראת דפלציה של סחורות כתוצאה מהיצף סחורה על ידי העולם שמורידה בעקביות מחירים במשק ומקטינה את התוצר הלאומי, בשעה שבנק ישראל אחראי גם על צמיחת המשק והרחבתו(הורדת ריבית לחימום), והשנייה היא ניהול מדיניות ריבית מול שוק נדל"ן בחוסר איזון חמור ומחסור חריף בהיצע , שגם משפיע על הצמיחה מכיוון אחר (העלאות ריבית לצינון).

מודל  מחיר כוס המים במדבר

תשאלו את סטנלי פישר כמה אמורה לעלות כוס מים במדבר לאדם צמא, כשהוא הנגיד מעלה או מוריד את הריבית שלו באחוז ועד כמה שינוי הריבית ישנה את הביקוש של הצמא למים במדבר, וכל אזרח יגיד לכם שבמדבר מול מחסור בכוס מיים במדבר אין משמעות לריבית בנק ישראל, כי הבן אדם ימות עם ריבית נמוכה או גבוהה מצמא, וההשלכה היא לגבי שוק הדירות כשאדם נורמטיבי חייב לחיות בבית לגדל משפחה.

כשקיים מחסור יזום בהתחלות בנייה בקצב10-15000 דירות בשנה אין משמעות לריבית בנק ישראל כי המחסור לוקח את המחירים למקום הגבוה ביותר, משום  שכמו חברנו הצמא במדבר רוב מוחלט של האנשים לא רוצים לישון בחוץ ברחוב מפחד וחוסר נוחות, או לגדל ילדים ברחוב.

לכן הם מוכנים לשלם כל מחיר על דירה ובנואשות קונים דירות בכל מחיר, ולכן כל מודל הריבית של פישר שגוי לחלוטין וכל המשחק בריבית הוא "כאלם פאדי" , כי אין משוואה שאומרת באיזה אחוז ריבית כמה אנשים יישנו ברחוב, ואיך העלאת הריבית תקטין את מספר הישנים ברחוב,כי  הפחד ונוחות חזקים מהריבית כי אין אלטרנטיבה הגיונית שתתחרה במחסור.

מודל המכרז היומי על מנת השווארמה לארוחת צהריים

וכדי להמחיש זאת  בצורה שהנגיד יסטנלי פישר יבין איפה הוא טועה בכל תפיסת הריבית שלו ומדיניותו, צריך לשאול אותו מה יהיה מחירה של מנת שווארמה בפינת משרדי בנק ישראל ביהודה הלוי, אם היה שם רק דוכן אחד שמוכר רק 80 שווארמות ליום ואין לו מתחרים או תחליפים מול 500 איש רעבים שעוברים ברחוב ביום.

וכך מוכר השווארמה יכול למכור בלוקסוס מנה מנה אחת ב 5 דקות ללא לחץ  רק לקונים שמוכנים לשלם את המחיר הגבוה ביותר ולהיות סלקטיבי, ואפילו לא לרעבים ביותר אלא דווקא לשבעים ביותר, כי יש "מחסור מובנה" של מנות שווארמה בשוק (אנשים חיביםלאכול כל 6 שעות) ובעל הארנק הגדול יאכל גם את השווארמה למרות שהוא כבר שבע ולא ימות מרעב אם לא יאכל כי אכל לא מזמן.

וכך הרעבים נשארים במודל של פישר מחוץ לשוק, וגם אם סטנלי פישר היה מעלה או מוריד את הריבית ב 5 אחוז ליום זה לא היה משפיע על מחירי השווארמה ליד הבנק, כי אדם צריך לאכול כל 6 שעות, ואם אין אלטרנטיבה הוא תמיד ישלם את המחיר הגבוה ביותר הקיים .

וזה בדיוק הסיפור עם הדירות בישראל, כשמול מחסור כמותי  חריף מופיעים משקיעים שיכולים לשלם את המחיר הגבוה ביותר לדירה ולא שאין להם איפה לגור, ותופעת המחסור החמור ממקמת את מחיר הדירות בנקודה הגבוהה ביותר בשוק, ולריבית בנק ישראל אין מה לחפש כאן, כי היא לא משפיעה על התחרות בשוק משום שאין שום תחרות מחירים, משום שמול מחסור אין תחרות מחירים, אלא תחרות ביקושים.

איפה מדיניות הריבית של  בנק ישראל יכולה לעבוד

מדיניות בנק ישראל יכולה לעבוד ולהשפיע על המשק רק בשוק שהתחרות השווה בין כוחות השוק מיישרת את רמת מחירים לרמה די אחידה ותחרותית, ומכאן הורדת או העלאת ריבית גורמת לפירמות לחשוב אם לקחת הלוואות להשקעות  מול סיכון מסחרי  ולגיס באגרות חוב, ולא לספקולציות נגד מחסור -התחום האהוב על כל ספקולנט שהוא איתור שוק במחסור והליכה בכל הכוח מול המחסור עד לאיזון הביקושים מול ההיצעים או עד לכניסת הרגולטור הממשלתי לפעולה עקב כשל שוק מובנה שמתגלגל לענפים אחרים, או לכל המשק וגורם נזקי עתק.

התערבות הרגולטור בעולם בדרך כלל גורמת  לספקולנטים למכור את המלאי מחשש לירידת מחירים, וכאן סטנלי פישר בתור רגולטור על הנייר לא רק שאינו פותר בעייה של כשל שוק שעוברת מענף הנדלן לבעית נזילות בכל המשק, אלא מגן בפירוש במדיניותו על הספקולנטים בכך שמדיניותו אינה מתאימה והוא כביכול מפעיל קפצונים מול שוק במחסור שאינו מושפע כלל מדיניותו, והספקולנטים מבינים שסטנלי פישר הוא ידידם הטוב, ולא מגן הציבור.

מצג השווא דומה לזה שמנהל בנק ישראל עם פעילות הריבית שלו גרר את אמריקה למשבר בן 5 שנים שרק עתה אמריקה יוצאת ממנו חבולה,עכשיו שמחירי הדיור בארצות הברית החלו לעלות חזרה והמיתון שם הסתיים, זה זמן טוב לסטנלי פישר לחזור לביתו בארצות הברית..

נשמח אם תשתף את הכתבה ותעשה לנו  SHARE  וLIKE   או תציע לנו חברות  – תודה

נהנית ספר לחבריך

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

  1. שלום
    יש לך 2 טעויות בעיני:
    1. העלאת הריבית ע"י ישר תגרום למשקיעים לצאת מהנדל"ן וכך לירידת מחירים, שהרי מי פראייר להשקיע בנדל"ן עם תשואה של 3.5%-4% כאשר יש אלטרנטיבה בהשקעה סולידית ל 6% ומעלה כפי שהיה לפני10שנים
    2. אן חוסר דירות בשוק, זו אשלייה, יש אפילו עודף דירות גדול אלא יש קרטל קבלנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.