1

מדוע הרגולטורים מתעקשים על 3 שכבות בפירמידה -הפנסיות מושקעות בתרמית פירמידה

הרגולטורים הפיננסים בישראל פוחדים פחד מוות מהנמכת שכבה אחת בפירמידות הפיננסיות שנבנו פה על משחקי אשראי זול, תזרימי ריבית, ומינוף פיננסי אדיר, משום שכל שכבה ב"פירמידה הפיננסית " המכונה בטעות "חברת אחזקות בע"מ"  שמתחתיה חברות בנות, אחיות, דודות, ונכדות מאפשרת לדחות את קץ הפירמידה, ולהמשיך לגייס כסף חדש מהציבור ומקרנות הפנסייה והגמל שלו, ולהחזיק את המפלצת הפיננסית הרעבה בחיים.

כמו מכתבי השרשרת בשנות ה 80, שיווק שואבי האבק בשנות ה 90 , מכירת תוספי מזון בשנות ה2000 או לאחרונה ZICK REWARDS  "שותפות ברווחים משיוק רכב יד שנייה"  ושאר פירמידות ה MLM, משחקי הפירמידה בנויים על הגדלת השכבות מתחת בצורה אקספוננציאלית והכנסת קורבנות רעבים לתשואה מהירה וקלה, כדי להאריך את  חיי הפירמידה עד לפיצוץ הגדול והבלתי נמנע, "כשההחזרים לציבור גבוהים מהגיוסים ממנו" .

אלא שהפעם כולם הלכו בגדול הטייקונים, קרנות הפנסייה והגמל, והרגולטורים הממשלתיים, ושיווק אגרות החוב של הפירמידה לקרנות הפנסייה וקופות הגמל החליף את שיווק הויטמינים וחומרי הנקיון לציבור, וכעת הפנסיות שלכם מושקעות בתוכנית פירמידה משלמת ריבית דרך שוק אגרות החוב MLM כשכל המערכת גוזרת קופונים, והפירמידה חייבת להמשיך לגייס "הון חסר בטחונות"  ולדחות את קריסתה דרך תשלום ריבית ומיחזורי אג"ח ללא סוף.

 

"קיפול שכבה בפירמידה"  זהו המינח הטכני הרגולטורי לחניקת הפירמידה ופיצוצה באפקט שמזכיר מטען חבלה במסגדי בהר הבית על ידי הפסקת האשראי האין סופי שהיא מגייסת למימון השיטה (הכנסת מעגל משקיעי אג"ח נוסף) ו5 רגולטורים ממשלתיים לא ישנים בלילה רק מהמחשבה והם :המפקח על הבנקים, המפקח על הביטוח, יו"ר הרשות להגבלים עסקיים, היועץ המשפטי לממשלה ,וראש המועצה הלאומית לכלכלה שעושים כל מאמץ להביא את חברי הכנסת "להחליט לא להחליט"  על ניתוק הפירמידות ממכונת ההנשמה המלאכותית -שוק האג"ח הקונצרני  חסר הבטחונות, זאת משום שכל אחת מהפירמידות מחזיקה באגרות חוב בעשרות מיליארדי שקלים, שאיש באמת לא יודע מה ערכן הפנימי מול נכסי החברה הריאליים .

כיצד עובדת הפירמידה ובא סופה ?- חלום הארביטרז בין 2 תזרימים

מבנה של פירמידה פיננסית עם מספר שכבות של אשראי בהלוואות שאין מאחוריהם בטחונות אמיתים, הוא הזמנה להונאה ורמאות, משום שהוא משכנע אנשים להשקיע  במודל כלכלי בלתי אפשרי לטווח ארוך, כשמובטחת להם ריבית לא מציאותית שתשולם מרווחי הפירמה שהושגו מ"הפרשי תזרים " שייצר "הפיננסייר הגאון "  בין השקעות להלוואות, ומכתחילה כל החברות שנקנו באשראי זול נועדו לייצר תזרימי ריבית חיוביים מול תזרימי הלוואות זולים, והחברות נועדו לחליבה כמו פרה ברפת עד לשחיטתן בעת פיצוץ הפירמידה ,והן לא חברה בע"מ אלא חליבה בע"מ .

החלום הרטוב של כל פיננסייר או טייקון ללא כסף אמיתי מהבית הוא ללוות בזול כסף בריבית נמוכה לטווח קצר ולהשקיע את הכסף לטווח ארוך בנכסים מניבי ריבית גבוהה שיממנו את הריבית על הלוואות לטווח הקצר וזה עובד מעולה כל עוד הנכסים עולים, אבל ברגע שהשוק מסתובב במגמתו אין ללווה סיכוי להחלץ מ"תנועת המספריים " שמלווה גם בהפסדי הון אדירים על ההשקעות בנכסים יורדים ואז באה ההסתבכות .

ראש הפירמידה מתחיל ללוות כסף על בסיס שמו הטוב בתקווה שהשוק יתהפך לטובתו, ובינתיים שכבות ההלוואות מתעבות, המינופים גדלים ומתחיל המשחק שבו כל שכבה בפירמידה לווה כסף ומשלמת ריבית ורווחים למימון אגרות החוב וריבית שלוותה שכבה אחרת, וראש הפירמידה עוסק במשא ומתן עם בנקים לווים ומנפיקים ורגולטורים כדי למנוע את קריסת הפירמידה, וכל מהות הפירמידה הוא הישרדותה כשאין לה סיכוי  לשרוד במינופים גדולים.

 כיצד מגיע סופן של פירמידות ?

זה קורה תמיד ביום א בבוקר כשהלווה אינו משלם את הריבית או הקרן על סדרת האג"ח הראשונה שהנפיק, כשהריבית האסטרונומית על סדרה אחת מתחילה להשתוות בגבהה להיקף גיוסי האג"ח האחרונים שלו בסדרה אחרת, מינוף פי 10-15  בריבית של 7-9 אחוז ריבית שנתית, ואז מתחילה הריצה לבית המשפט  "תספורות ופריזורה"  למשקיעים ,ולאחר מכן הפירוק,  לפרעה זה לא היה קורה כי אצלו כלום לא נבנה באשראי ולכן הפירמידות שלו עומדות על תילן גם לאחר 3000 שנה.

 

החטא הקדמון של בנק ישראל וועדת בכר

את הבנזין לפירמידות הפיננסיות סיפקו דווקא הרגולטורים בעצמם, הראשון היה בנק ישראל שהסכים בצורה שערורייתית לאפשר לכל קבוצת לווים (שם קוד לטייקון ) ללוות 16 אחוז מהונו העצמי של כל בנק מסחרי, וכך נוצרו 7 קבוצוות לווים ענקיות ממונפות באשראי עד האוזנייים.

את הדס"לדלק הסילוני שפכה "וועדת בכר"  שאפשרה לקרנות הפנסייה להלוות לטייקונים שכבר לא קבלו אשראי מהבנקים, כסף ללא שום בטחונות פיננסים או שעבודים, בשעה שהבנקים לקחו בטוחות על רוב האשראי לטייקונים, והבנקים אינם קורסים למרות המצב הכלכלי הקשה בגלל שיש בידם בטחונות וכספי קרנות הפנסייה הלא מובטחים מהוים הגנה שנייה להחזר החובות שלהם לבנקים.

האמא של הפירמידות – ליהמן ברודרס 700 מיליארד  ו ברני מיידוף  50 מיליארד דולר

פירמידה פיננסית כזאת של תזרימי ריבית קצרה וארוכה מוטטה את בנק ליהמן ברודרס  ב2008  כשהבנק לווה בהדרגה מכל הבנקים בעולם 700 מיליארד דולר והעסק העיקרי שלו היה מיחזור הלואות ופריעתן כשהוא השקיע את הכסף באג"ח לטווח ארוך והנפיק מק"מ לטוווח קצר בנסיון להרוויח ריבית עד לרגע שנגמר הכסף הנזיל בעולם עקב משבר הנדל"ן והתרמית נחשפה.

ולאחריו קרסה כלכלת יוון שהיתה הלקוח העיקרי של ליהמן ברודרס וגם שם נחשפה תרמית מיחזור ההלוואות והגדלתן ללא פרופורציה תוך תשלומי ריבית, אולם  ברגע שהתנפצה בועת הנדלן וגרמה לירידה דרסטית בהכנסות יוון ממיסי נדל"ן לא ניתן היה לשלם את הריבית והתרמית התגלתה, וירידת ערך הנכסים פגעה בשווי הפיקטיבי של החברות בבורסה וערך הנכסים צנח והחריף את הבעייה, ואולי בגלל זה מפחד בנק ישראל מירידת מחירי נכסי הנדלן שתפעיל טריגר שיייצר הפסדים נוספים בעשרות מיליארדים לטייקונים שקנו נכסים יקרים באשראי.

לפני כן משחק פירמידה מוטט את כלכלת אלבניה, אבל העולם כמנהגו נוהג, והפיתוי להרוויח במהירות כסף קל או ריבית גבוהה מביא ליצירת פירמידות פיננסיות כמו הפירמידות הפיננסיות של חלק מהטייקונים בישראל, שפירוקן כנראה ישאיר אחריו חובות בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים לציבור, משום שהפעם קורבנות הפירמידה הם מיטב ביתי ההשקעות, והמוסדיים, המנהלים את החסכונות והפנסיות של הציבור ומזה מפחדת הממשלה, ולכן "וועדת הריכוזיות" תתפזר שוב ללא החלטה .

נהנית ספר לחברך עשה לנו לייק וSHARE

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.