1

מדוע החליף נתנייהו את שמו מ NETAN-YAHOO ל NITAI כשהיה בארצות הברית ?

YAHOO ׁ הפרא מלשון YAHOODY היה ביטוי סלנג מכוער ואנטישמי כלפי יהודים שהיה נפוץ בקרב הגויים עד לפני 50 שנה במדינות הדרום בארצות הברית, ערש המפלגה הרפובליקנית, מקור מורשתו הכלכלית של " היהודי נתנייהו ".

כך סיפר לי אדם שפגשתי  בני-יורק לפני 20 שנה בדיוק בפאב בשם MONKEY POW  שהיה כמדומני ליד שדירות מדיסון בני-יורק.

הצליל פונטי של השם נתנייהו  NETAN-YAHOO נשמע אז רע מאד במדינות הדרום הגזעניות שהיו כמעט ריקות לחלוטין מיהודים, והיה כמין סמרטוט אדום בולט ומסגיר מוצא.

מזאת כיוון שרק עד לפני 100 שנה תחילת המאה ה20, שמות משפחה נגזרו מהעיסוק המקצועי או או המוצא או הישוב שממנו באת, ונתנייהו כמובן הוא יהודי  שלא " שכח זאת  מעולם " היה הראשון ששם לב שהוא מזוהה מיידית בדרום " "כיהודי " רק באמירת שמו ושם לב לעוד עובדה והיא שהוא וYAHOO  הפרא המזוקן והמלטכלך מ"  מסעי גוליבר"  חולקים אותו שם בדיוק.

סיפור על כוסית ויסקי

לאחר שיחת רעים עם האיש וכמה כוסיות ויסקי הוא השתחרר לחלוטין ופתח במונולוג חצי אנטישמי כשהוא אומר לי שהוא מספר את האמת התרבותית של הסלנג האמריקאי כפי שהוא  בשטח בדרום ארצות הברית, לא בעיתונים ולא בספרים ולא בעיתונות הכתובה והרשמית.

כיצד חשבה באמת אמריקההלבנה " SMALL TOWN AMERICA "   המורכבת ברובה מהאנשים שחיים בעיירות הקטנות והשלוות ברחבי אמריקה לפני 50 שנה, אותה אמריקה רפובליקנית שהעניקה בלי רצון ולאחר מחאה, זכויות הצבעה לכושים (אפרו אמריקאים) רק אם הם משלמים מיסים, רק לפני 50 שנה, זאת שחייבה כושים לפנות מקום ישיבה ללבנים באוטובוס לפי דרישת האדם הלבן, כך נראה וחשב הדרום הרפובליקני שנתנייהו חתר לקבל את הכרתו, אך בגלל שיהודים כמעט ולא חיו במדינות הדרום מהפחד ומאנטישמיות סמוייה, השנאה כלפיהםהיתה תעמולתית בלבד והסתכמה בביטויים מעליבים.

חיפוש קצר במילונים אינטרנטים מקומיים באמריקה כמו URBAN DICTIONARY או שאילתות במנועים אחרים די מאשר את העובדה שקיים סלנג מתחת לשטח שלא עובר וצף כלפי חוץ, ובאנגלית זה נשמע רע מאד הפירוש ל YAHOO למילה    :An unrefined, rude person: barbarian, boor, chuff, churl, Philistine, vulgarian.

זה בטח לא רצה האיש שתהייה הקונוטציה לשמו במסע שלו לכיבוש מדינות דרם ארצות הברית  ההאוונגליסטיות והגזעניות .

מי האיש השסיפר לי  ?

האיש הזה ששמו לא זכור לי,  ושנזכרתי השבוע בו בזכות ההערה של נתנייהו על מקור שמו על החיבור בין שמו ובין חברת YAHOO, בעת פגישתו עם מריסה מאייר מנכלית YAHOO סיפר לי כי כתב בעצמו ספר או ערך אותו בשם"  1000 מילים לא ראויות  באנגלית/ אמריקאית או בסלנג" ו  " 1000 מילים שאסור להגיד בקול ובפומבי באנגלית "  דבר הניתן לבדיקה מיידית.

בספר שכנראה היה כנראה להיט בקרב אנשי עסקים דרומיים שהיו חייבים לעבור שינוי מחשבתי  יש 1000 מילים שחוצות את " פוליטייקלי קורקט " שאסור להגיד אותן, ופוגעות בעסקים ובמיעוטים החדשים שהתחילו להיות כוח עולה באמריקה הלבנה והנוצרית והשימוש בהן מזיק לעסקים ולפוליטיקה ואני משוכנע שניתן לאתר את הספר הזה בקלות ולבדוק אם האיש לא עבד עלי  ולא נראה לי  שעשה כך, ואני בטוח בכך ולכן אני מפרסם זאת.

האיש טען שבעקבות הספר שכנראה יצא מספר שנים קודם כנראה בשנות ה 80 או ה 70 של המאה שעברה לפני 40-50  שנה, ובעקבות מפגש שלו עם מר נתנייהו ועל כך שהעיר לו על שמו הבעייתי מאד במדינות הדרום שמזהה אותו כיהודי למרות התחפשותו לאמריקאי.

נתנייהו החליף במהירות את שמו ההסטורי  לניתאי, כדי שלא תדבק בו קונוטצייה של אותו פראי ומלוכלך בעל זקן עבות מהספר " מסעות גוליבר ", מה שמזכיר את היהודי הקלאסי  של המאה ה16 והמאה ה17  אבל כמובן שראשי התיבות א"י   ארץ ישראל נשארו כדי שלא יגידו שנטש את המדינה או את שמו .

במקורו הספר " מסעי גוליבר "  נכתב כסרקזם על השכבות השליטות והחזירות באנגליה שבה התחילה להתבסס תופעת הבנקאות היהודית ותופעת המלווים בריבית היהודים בעלי המראה המזוקן שניתן להשליכו על הפרא YAHOO  , בלי להיענש וזאת דמותו של הפרא YAHOO בספר שנכתב לשיתכן שיש לו גם גוון אנטישמי שלא הובן.

מדוע נקראה החברה YAHOO ?

שם החברה במוצהר  YAHOO  נבחר כמובן מתוך הספר " מסעי  גוליבר " שנכתב כבר ב 1726 לפני 290 שנה מאת גונתן סוויפט ובו תיאור של אדם גס ופראי  מלוכלך ולא נעים בשם  yahoo  אך מטרתם של בוני האתר היתה להגדיר את " מנוע החיפוש  " כפרא בא מתןך מסע החיפושים של מסעי גוליבר, וספק אם המפתחים ההצעירים של YAHOO ידעו על הפירוש האלטרנטיבי לשם שנתנו, כי בכר נולדו בדור אחר שהוא פוליטיקלי קורקט לחלוטין ומחפש אוניברסליות.

סוף דבר (יעקב שבתאי)

מכיוון שעד היום לא התקבל מפי ראש הממשלה NETAN-YAHOO הסבר מילולי ובכתב לסיבה מדוע החליף את שם משפחתו ההיסטורי והציוני שכבר הופיע בתנ"ך ובחפירות ארכיאולוגיות, (זאת מבלי להתייחס לקונספירציות הקיימות כי לכאורה היה סוכן C.I.A  או שיתף פעולה עם הממשל האמריקאי בצורה כל שהיא, דבר שהיה מתגלה במהירות ומודלף ) וראש הממשלה נמנע מהסבר בגין שמו עד אתמול , לדעתי שברחה לו מחשבה מהראש, כי היה משוכנע שאיש בישראל אינו מודע לכל הסיפור המובא כאן על התגלגלות מקור שמו.

אני אשמח אם משהו בעל גישה למאגרי מידע על ספרים שנכתבו בארצות הברית או באנגלייה בשנות השמונים ינסה לאתר את הספר שציינתי " 1000 מילים שאסור להגיד באנגלית " או משהו בסגנון ואת שם מחבר הספר הזה שהוא המפתח לכל הסיפור ששמעתי  ואיש לא שמע אותו לפני כן .

פליטת פה על אלכוהול

יתכן שזה המפתח הפשוט לסיבה מדוע החליף האיש את שמו במהירות גדולה כל כך, משום שכולנו יודעים כמה האיש רגיש למילים, ביטויים, משמעויות ולתעמולה והוא שולט באנגלית בצורה מושלמת, ויתכן ששוב נבהל מכלום ומספר שקרא ופעל בחופזה.

תודה וכוס בירה עלי למי שיאתר את ספר ובתוכו את הערך YAHOO או YAHOODY או  משהו דומה כדי שנדע אם משהו עבד עלי  בפאב מפואר בלב ניו-יורק  לפני 20 שנה, או מדובר בסיפור אמיתי שלא נשמע עד היום ומציג פתרון לסיבה לשינוי השם .

נהנית ספר לחברך ועשה לייק

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

  1. היהודים זה לא גזע.
    לכן צריך להגיד אנטי יהודי ולא אנטישמי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.