0

מדוע הבורסה דועכת , כי המעמד הבינוני דועך ,הקואורלציה היא 1:1, כספו מייצר את ערכי המניות , וכשהכסף יוצא ,האוויר יוצא מהבלון , כמו מצמיג משומש

האנשים השבעים  והמדושנים  שיושבים בבנק ישראל תלושים לחלוטין מהמציאות  הפיננסית ברחוב בישראל ,וממה שקורה  למעמד הבינוני , וזה מדאיג  מאד  כי לפתע מסתב לך  שהשיער הלבן שלהם  מבלבל , והם לא מבינים באמת איך מתנהלים שווקים פיננסים ואת הקשר הישיר בין נזילות הבורסה לנזילות המעמד הבינוני והעסקים הקטנים    ומה באמת קורה במדינה   .

דעיכת הבורסה בתל אביב לא החלה היום ,אלא כבר בשנת 2008   ביחד , יד ביד עם  המעמד הבינוני  כשהמחזור  ירד  מ2.5 מיליארד ליום  ל500 מיליון שקל ליום כיום   , והמחזור יורד  בקואורלציה מלאה  1:1  מול להטלת  המיסים  ע"י הממשלה  על גבו של המעמד הבינוני  , והתהליך זה מפעיל  טריגר  פיננסי  נוסף שהביאנו עד הלום  .

כל שקל של מיסים  שמוטל  על הציבור , במיים , חשמל  דלק  מביא  למכירת  מניות ,ואגרות חוב  מתיקי  השקעות  כדי לכסות אוברדרפט בבנקים  , ולמה זה  ?  כי  האוברדרפט עולה למעלה מ10  אחוז בשנה  ותיק אג"ח מניב 5 אחוז בשנה  ,וכך  השוק מוצף   בהיצע מניות ואגח  , מה שגורר אותו למטה והתהליך הזה הוחרף החל מפסח שעבר ערב המחאה .

עודף  המיסוי הממשלתי   ,מעבר להכנסת משפחה ממוצעת   בישראל ,מוערך  ב 2500 שקל בחודש, והוא  מחסל  כל יתרת מזומנים פנוייה למניות או אופציות  , וכשאין כסף  לחשמל חלב מיים או דלק ,מי בכלל יבוא לקנות מניות ?

תופעה חמורה יותר שהיא נגזרת היא ירידת המחזור , שנובעת  מחוסר היכולת של  רוב הציבור  להרוויח משוק יורד ,כי רוב הציבור הוא משקיע אופטימי שמרוויח מעליות מחירים ,  וכשאין סיכוי להרוויח אנשים  מחפשים  נתיבי השקעות אחרים , והבורסה כמו ים המלח מתייבשת מכסף  והופכת לבולען (ראו בתמונה ) ליתרת כספי הציבור, מפני שהתנועה הקיימת, היא של מוכרים בלבד ולכן הוכנסו לשוק  קרנות הפנסיחה הוותיקות כדי לבלום את הירידות הכל הניגוד למודל הציליאני   מה שמדליק אור אדום  והזדמנות פיננסית ביחד.

    5  מיתוסים לא נכונים להתייבשות הבורסה

א. שלא  יספרו לכם  שהמס על  הבורסה גורם  ליציאת  משקיעים  ,כי  זה שטויות במיץ  עגבניות , ועוד 5 אחוז מס לא משנים כלום ,למי שהוא ספקולנט  או סוחר המניות , וזה היה גם  הסיפור שניסו למכור לרבין כשניסה למסות את הבורסה ,ובדיעבד הסתבר שעבדו עליו ועל התקשורת  הכל  מאינטרסים אישיים.

ב.  שלא יספרו לכם  שזה  נובע מהמתיחות הבטחונית , כי הבורסה ידעה תקופות  קשות כמו לפני מלחמת המפרץ  הראשונה והשנייה ,אבל תמיד התאוששה כי היה ריח של תקווה באוויר , והביקושים הכבושים ,חיכו להכנס לבורסה בלחץ  בסיומה של כל מלחמה   , אבל אותם ביקושים כבושים אינם, כי למעמד הבינוני אין כסף  ,והוא מצטמק .

ג. שלא יספרו לכם  שזה בגלל אירופה  כי תמיד בכל מיתון הדולר עלה ורווחי החברות  הישראליות עלו  דולרית מה שקיזז  את הפסדי  המכירות ליצוא , והמצב הכלכלי האירופה השתפר דרמטית בחודשים האחרונים

ד. שלא  יספרו  לכם שזה בגלל המחאה ,  כי לטווח הארוך  עוד יוכח שהמחאה היתה כפתור האזעקה ,שמנע את קריסת  כלכלת ישראל לחלוטין ,בדיוק כמו שמלחמת לבנון השנייה ,חשפה את מערומי צה"ל שהיום מוכן יותר למלחמה ,והביאה לפיתוח כיפת ברזל  שהיום נותנת שכבת הגנה  שלא היתה למדינה הזאת

ה. שלא  יספרו לכם שזה בגלל  גל הסדרי החוב משום שהסדרי חוב היו תמיד ואומנם לא בהיקפים כאלו  אבל זה כסף  קטן  .

2500 שקל מיסוי עודף  ממשלתי  לחודש, שמשמיד כל יתרת מזומנים פנוייה להשקעה זאת הבעייה ואם זה לא יפתר ,כל כלכלת ישראל תצלול לתהום

הבורסה    משקפת  את  אופטימיות הציבור  ביחס לממשלתו  ,ולחוזקה של כלכלת המדינה,   וכשלציבור אין כסף  בגלל  מדיניות הממשלה, הוא לא קונה מניות  , כי הכסף  הוא כמו מי מעיינות  זכים ומתוקים לכינרת ו לים  המלח  , וכשאין מיים  זכים  וטריים ,כל יום  כל דג  ימות  ותשאלו את זה את הדגים שחיים בים  המלח  בעין פשחה –  עינות צוקים   שחיים על סיפו של המקום המלוח  בעולם   כבר 60 שנה ואינם מתים  כי מי המעיינות  מההר מזינים אותם  ,אבל ברגע שאלו יעלמו כי איזה טייקון או ממשלה  ייחמודו אותם  לעצמם והם לא  יוזרמו כדרך  הטבע  גם  הדגים האלו  ימותו  זה כל הסיפור

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.