1

מדד מרלבורו מצביע על סכנה אפשרית של פשיטת רגל של ישראל, המס על הסיגריות 18 שקלים לחפיסה

מחירי סיגריית המרלבורו בישראל 26-29 ש"ח או 7.5  דולר כבר עוקפים את מחיר החפיסה ב יוון 5.3 דולר, ספרד 5.8 דולר,  בקפריסין המחיר הוא 6 דולר, ואיסלנד כבר 8.3 דולר, באיטליה רק 6.7 דולר, באירלנד (הנמר הקלטי) שנתנייהו הלך על המודל שלו מחיר המרלבורו כבר 13.9 דולר בבריטניה הוא 11 דולר, מחיר הסיגריות בישראל מדליק אור אדום לנוכח מדיניות מיסוי סיגריות כושלת שנקטו כל המדינות להלן, והקשר הישיר שבין עומק המשבר הפיננסי בישראל, הידוע לציבור ומחיר הסיגריות .

מחירי המרלבורו בישראל גבוהים משמעותי ממחירים ברוב מדינות אירופה (אנחנו תמיד בקצה הרע של כל מדד OECD) למעט המדינות העשירות מאד שאין להן כלל גרעון כמו ליכטנשטין שם המחיר 12 דולר, ונורווגיה עים עתודות של 700 מיליארד דולר, ושם מחיר החפיסה  15.8 דולר .

העלאה רצופה של מחירי הסיגריות במדינות המצויינות למעלה כולל התקנת מצלמות מהירות היו הסימן הראשון שקיים גרעון מבני בכלכלה שלהם שלא נסגר, ומחייב הטלת מיסים כבדה ומהירה ואנונימית כדי למלא במהירות את קופת המדינה במיסים עקיפים .

העלאת מחירי סיגריות בתכיפות  סרטן בכלכלה

בשנתיים האחרונות עלו מחירי הסיגריות בישראל 3 פעמים באחוזים ניכרים, זאת בשעה שלציבור הוצג מצג שווא של הכלכלה הצומחת והחזקה בעולם המערבי ,"מודל המרלבורו"  של עליית מחירי הסיגריות לא שיקר כשניבא גרעון חריף שנחשף לפתע כ 39 מיליארד, זאת בתוספת מצלמות תנועה, והשאלה היא מה יודעות הסיגריות על הסרטן הכלכלי המקנן בכלכלת המדינה שנחשף על ידן.

השולטן הטורקי  והממלכה הבריטית ניסו את זה קודם

גביית "מיסי הבלו"  מיסי הקנייה ו"מיסי החטאים"  היא האינדיקטור הבולט ביותר לקריסת כלכלה משום שהשלטון כדי להציל את עצמו קורע את האזרחים על ידי מיסוי תאוותיהם בידיעה שהעלאת המס על מוצרי התאווה כמו סיגריות ,אלכוהול, טבק, לא תפסיק את הצריכה אלא תוריד אותה טיפין טיפין ותמלא את קופת המדינה במיסים, ולמעשה מדובר במס גמילה נטו שהמדינה לקחה על עצמה בהצלחה מעטה מאד.

וכך  הפכו המכורים לסיגריות ולשתייה ואף לדלק למכרה זהב של המדינה, כשמיסים בכמה מיליארדים טובים נכנסים בקלות לקופת המדינה על בסיס זה  בשיטת "המיסים העקיפים" או מיסים ללא כתובת ברורה,כשכל בעל פיצוציה מכולת, או קיוסק הופך להיות חלק ממערך הגבייה הרשמי של המדינה, והופך להיות פקיד מגבייה לא רשמי, ובכל קנייה של חפיסת סיגריות שאתם עושים המדינה מכניסה לקופתה עוד כ 15-18 שקלים מיסים והוא קופון על הרשיון למכור את התאוות.

האימפריה הטורקית בת ה400 שנה קרסה תוך 14 שנה בגלל גרעון במיסים, וגביית "החארג הגיזיה והבלו "ומיסי הדרכים"לא הצילה אותה, ואילו בריטניה קרסה לפני 6 שנים למרות העלאת מיסי סיגריות והתקנת מצלמות תנועה שהיו נסיון כושל להתמודד עם הגרעון העצום שהכלכלה התאצריסטית הכתיבה.

עד לשנת 2001  מחירי הסיגריות בישראל היו תחת פיקוח משרד המסחר והתעשיה, ונמכרו במחיר זהה בכל החנויות, הקיוסקים ורשתות השיווק למיניהן. ב-ינואר  2001 הוסר הפיקוח על מחירי הסיגריות. פתיחת שוק הסיגריות לתחרות  והרצון לתחרות שהביעו פקידי האוצר הביאה לעליית מחירים דרמטית ולשוני גדול במחירי הסיגריות  מחיר החפיסה עמד  אז על כ 12 שקלים  לעומת 29 היום זה מחיר התחרות והגרעון .

החל משנת 2004 החל מס הקנייה על סיגריות לעלות בעקביות  מ70 אחוז מס קנייה ל 300 אחוז היום, גובה המס אמור לגלם את עלות תוצאותיו  הבריאותיות כלכליות של העישון לחברה. ההכנסות המדינה ממס זה עמדו ב־2009 על 4.1 מיליארד שקלים, כאשר עלות העישון למערכת הבריאות בלבד עומד על 1.75 מיליארד שקלים‏ ןעתה ההכנסות ממיסוי סיגריות עברו את ה 6 מיליארד  שקלים כך שהפער בין הנזק לאדם לתועלת למדינה גדל דרמטית .

בשנת 1999 עמד מחיר חפיסת טיים על 7.4 שקלים ועתה הוא מתקרב ל 21שקלים עלייה של300אחוז במחיר תוכנית החסכון וההצמדה הטובה בעולם.

הכנסות המדינה ממיסוי סיגריות כבר נושקות את ה 6 מיליארד שקלים בשנה, וכל העלאה של 1 שקל במחירי חפיסות הסיגריות המעלה את גביית  המס 300 מיליון שקלים בשנה בערך,ככה זה כש85 אחוז ממחיר המוצר הוא מיסים – מס קנייה מס קצוב או מע"מ.

  איך מחושב מחיר קופסת המרלבורו ?

המס על חפיסת הסיגריות מרלבורו עומד  בערך על 300 אחוז מס מהמחיר הסיטונאי  בתוספת כ 4 שקלים בניכוי מע"מ  המע"מ הוא 4.60 שקלים ונשאר 24 שקלים לחלק ל 3  ,כך שמחיר סיטונאי של חבילת סיגריות עומד על 7-8  שקלים והיא מכניסה לקופת המדינה בחישוב גס  18-15 שקלים מס בממוצע על מגוון רחב של סוגי סיגריות בהנחת הורדת ההפצה ורווחי החנויות 10-12 אחוז.

7 שקלים ל 20 סיגריות הוא המחיר שבהם נמכרות הסיגריות המגולגלות (הלא ממתוגות  והמוברחות ) בשוק הכרמל ובשטחים כשהמדינה והחברות לא בעסק ואין מסים עליהן, ולמי שלא יודע תושבי השטחים הפלשתינים הפכו בחלקם למגדלי טבק שהפך לזהב החדש, והברחות הסיגריות לישראל מתגברות , וכך הכוח האדם החקלאי המנוצל של תושבי השטחים הופך לאוגדת מגלגלי סיגריות ומכירתן בישראל ואין מי שיקטוף את העגבניות והירקות וכך גם מחירם עולה ומעלה את האינפלצייה.

 חוקי העישון והמיסים

בישראל חוקק חוק למניעת עישון במקומות ציבוריים כבר בשנת 1983, זאת על מנת לצמצם את נזקי העישון הפסיבי ואת תופעת העישון בישראל בכלל. החוק עבר תיקונים ותוספות בשנת 1994, והוא מוחמר בעקבות העמקת הגרעון משנה לשנה , ובשנים האחרונות  הוסיף מפורשות את הפאבים מועדונים ושטחים ציבוריים  לאיסור,ומחמיר עם בעלי עסקים שלא אוכפים את החוק כדי לתקוע דוחות כמובן עוד שיטת הכנסה קלה.

מחירי הסיגריות במזרח התיכון

הסיגריות זולות במזרח התיכון בירדן 2.5 דולר, בסווריה  2 , לבנון 1.6 , סעודיה 2 דולר,  וכעת סוריה הפכה למדינת יעד למברחי סיגריות ולהעברתן לישראל דרך השטחים, והבלגן שם מנוצל ליצור שחור של סיגריות, אלכוהול, וסמים .

דמשק הפכה למקום הזול במזרח התיכון, ועתה לא רק חומוס בדמשק, אלא גם סיגריות ואלכוהול זול ,ואומרים שאסאד רע לתושבים.

נהנית ספר לחברך עשה לנו ליק SHARE

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

  1. המדינה בזבל, זה רק עוד מדד אחד שמראה את זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.