6

לאן נעלמו 40 מיליארד שקל כספי הגרעון, ומי בפועל נהנה מהכסף הזה ?

בשנת 2012 חרגה הממשלה מתקציבה ב 40 מיליארד שקל, אבל הכסף שהודפס נעלם ונבלע בחור שחור, הכסף לא השפיע על המשק משום שאם היה מגיע ונשפך למשק ,הרי שהיה מייצר אינפלציה מטורפת.

אם היה מחולק לכל אזרחי המדינה הרי מדובר בממוצע של 8000 שקל  צק לכל אזרח מ 5 מיליון האזרחים הבוגרים בישראל, ואם מישהו קיבל מהממשלה צק של 8000 שקל או 12 צקים של 666 שקל הוא מוזמן לדווח לי, אבל כנראה הכסף חולק למעטים ומקורבים.

" בתקציב הגזרות " שעבר אתמול מבקשים מכל אזרח בוגר לשלם בממוצע עוד 7500 שקל  מיסים סה"כ  35 מיליארד אבל אנחנו לא קיבלנו את הכסף ,ומי שקיבל צריך להחזיר,אבל איתם הממשלה לא מתעסקת.

8000 ש"ח  הוא סכום שעומד על כמעט משכורת ברמת השכר הממוצע במשק, או יותר ממשכורת וחצי  בשכר מינימום 4600  ש"ח, אבל חלק מהעניים כבר הצביעו בבחירות נגד הממשלה משום שהריחו את הפגיעה הכלכלית הצפוייה כשהמע"מ החשמל והמים ארנונה  ונסיעות אוטובוס עלו , כך שהם לא קיבלו את הצקים מהממשלה אלא הוציאו יותר, והמעמד הבינוני במקביל הקטין דרמטית את סכומי הקנייה בעסקאות בכרטיסי אשראי ב 20 אחוז, כי חש מחנק כספי ,כך שהכסף לא פוזר בציבור .

ביוון למשל הגרעון כן חילחל לציבור ולעם, והעובדים קבלו משכורת 15 ו  16 ופרישה מעבודה  בגיל  55   ופנסיות מורחבות. כך שהעם נהנה מהגרעון .

ראוי להזכיר כי שנת 2012 היתה שנת בחירות, אומנם הדיבורים על בחירות היו באוויר כבר מתחילת השנה ואיש לא הבין מדוע?  עד שיצא המרצע מהשק כשהסתבר שאי אפשר להגיש את תקציב המדינה עד 30 ביולי 2012 בגלל הגרעון העצום שהוחבא, ולכן נסחבנו שנה בדיוק בלי תקציב עד ל 30 ביולי לפני יומים, כדי להגיש " תקציב גזרות " , אולם בשנת 2012 לא היתה " כלכלת בחירות "  שפיזרה כסף על הציבור למספר מבצעי החלפה של מזגנים ודודי שמש לאוכלוסיות חלשות, ומדובר בסכומים קטנים יחסית בתקציב .

ועדת טרכטנברג אשמה ?

כל הטבות וועדת טרכטנברג למעונות ולפעוטונים ולגנים עומדת על 3 מיליארד שקל בשנה, והיא הדבר הצודק ביותר שנעשה כאן מהקמת המדינה כשמשפחות צעירות הפסיקו לשלם סכומים מטורפים על גני ילדים ,ומדובר בחסכון של עשרות אלפי שקלים למשפחה  על 2-3 שנתונים  למשפחה.

 רכש צבאי בטחוני ?

הממשלה טוענת שהוציאה 11 מיליארד שקל ש"ח בהכנות לקראת העימות עם איראן, אולם צה"ל אינו מאשר ואינו מכחיש את הדבר, ומכיוון  שברור שלא יהיה עימות, ניתן לקצץ בחדות את תקציב הבטחון בשנים הבאות.

ירידה דרמטית בגביית מיסים

מנתוני הממשלה עולה כי נוצר פער אדיר בין תחזית גביית המיסים לגביית המיסים בפועל כ 14 מיליארד שקל, ואת הפער הזה הממשלה כיסתה על ידי הדפסת גרעון, אבל משהו כאן לא הגיוני ,משום שאם המדינה הדפיסה כסף הרי שהכסף היה צריך להתגלגל למשק כי הממשלה צריכה לשלם לעובדיה ,אבל הוא לא נשפך למשק אלא נעלם איפה שהוא בישראל או מחוץ לישראל  לכיסי מקורבים  פטורים ממיסים כי השפעתו לא  ניכרה על המשק ועל גביית המיסים.

4 אחוז צמיחה ל= 10 מיליארד שקל  גביית מיסים

הממשלה טוענת שבשנה שעברה המשק צמח ב 4 אחוז, ובממוצע אותם 4 אחוז צמיחה ששוויים 40 מיליארד שקל תוצר, והיו אמורים להניב כ20 אחוז מס  בממוצע  או כ 10 מיליארד שקל מיסים, אבל המיסים האלו לא הגיעו לקופת המדינה אלא נעלמו איפה שהוא בדרך, ורק נתוני התוצר נספרו כנתון סטטיסטי מלבב, ולא כנתון מכניס מיסים .

השקעה מטורפת בתשתיות  ובמיטה אטומית -כאן טמון חלק מהגרעון

המדינה השקיעה את הגרעון  באדמה ובאוויר,  הממשלה בנתה בונקר אטומי  בכמה מיליארדי שקלים עם מנהרה לבית ראש הממשלה ומיטה אטומית, וזה נספר בצמיחה ולא מכניס שקל מיסים, גם בנו מסילת רכבת  מבאר שבע לדימונה ב4 מיליארד שקלים עם 80 נוסעים  ביום טוב (8 מוניות שירות) וזה נספר בצמיחה ולא מכניס שקל מיסים, גם קנו 2 טייסות אימון בהלוואות של כמה מיליארדים וזה לא מכניס כסף, ונכון העלו שכר לרופאים באופן מוצדק ב 2 מיליארד, אבל עד היום  היום אין מצפה רמון רופא בלילה .

איפה הדליפה הגדולה שיוצרת את הגרעון ?

אם ה 40 מיליארד שקל שהודפסו לא השפיעו לטובה על כלכלת ישראל נראה שלא בוזבזו בישראל, או שהושקעו באדמה או באוויר, או שהכסף כנראה יצא מכאן פטור ממס בעסקים הטובים שכל הקונגלומרטים הזרים עושים עם הממשלה, ומכיוון שלא ניתן לראות את מאזניהם ואת רווחיהם והם עדיין כאן שנתיים אחרי המחאה, כנראה שהם מרוויחים מעולה.

מצד אחד כנראה הנהנים העיקריים מהגרעון הממשלתי פטורים מתשלום מיסים מקומים עקב תקנות מס בין לאומיות ותקנות מס שהומצאו עבורם, ומצד שני את הרווחים שהם גורפים כאן הם מעבירים להשקעה במדינותיהם, וכך ממשלת ישראל וכלכלת ישראל נדפקות פעמיים .

ובעצם מי שנדפק זה האזרחים שחיים כאן, שמממנים את התת גבייה ובזבוזי הממשלה, ועל זה נאמר תת גביה  ובזבוז  לאחד -התעשרות לאחר  .

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

6 Comments

  1. מה בנק ישראל עושה עם רווחי הריבית שהוא מקבל בחזרה?

  2. מה שאתה אומר הוא נכון אולם נכון הוא עיניין של פרספקטיבה כלומר אני בטוח שכל טייקון יסביר לך מדוע אתה טועה גם אם תעיר אותו באמצע הלילה.

    הנתונים היבשים לא משאירים מקום לטעות ויגיע היום שהם גם לא ישאירו מקום לתמרון וכלכלי ואז הטייקונים יעזבו אותנו בשקט – מרוששים וחבולים, או שלא.

  3. והפנטזיונרים עוד מדברים על סלילת קו רכבת לאילת בעלויות בלתי נתפשות שיסיע כמה מאות נוסעים ביום במקרה הטוב וכמה עשרות במקרה הרע, שכן עלות נסיעה מאילת לתל אביב על פי המחירון של היום צפויה להיות כ-400 ש"ח לשני הכיוונים, יותר מעלות כרטיס טיסה ברוב ימות השנה. התחשיב לפי מחיר נוכחי של כרטיס מבנימינה לתל אביב שהוא אחד הקווים הרווחיים ביותר, בניגוד לקו ההזוי המתוכנן.

  4. הדליפה של ה 40 מיליארד זה בעצם סכום הרבית והעמלות שמשלמת מדינת ישראל לבנק ישראל על החוב של המדינה לבנק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.