0

" כעומק הגרעון-עומק השלום", ויתור בשטחים תמורת סיוע חרום אמריקאי, והצלת נתנייהו

השטחים מעולם לא עניינו באמת את מפלגת הליכוד "מפלגת הטייקונים" אלא היו הספין הרגשי מול העם לצורך להשגת השלטון, השטחים גם לא עניינו את החרדים שרק רוצים "עטין בטוח" ישירות לקופת המדינה, והשטחים מעולם לא עיניינו את העולים מרוסיה שהרגישו רגשית סוג ב, ולכן הלכו פוליטית ימינה, והשטחים גם לא מעניינים את מפלגות המרכז שמאל.

ועתה כשיש גרעון תקציבי אדיר של עשרות מיליארדים לשנה שיצא משליטה לחלוטין לחלוטין ויפיל בוודאות את שלטון הליכוד תוך זמן קצר בבחירות הבאות והבחירות אותתו כל כך, והציבור רעב לפרנסה עקב מיתון כבד במשק והמילים יפות על צמיחה נשפכות כמו חול-אבל אין מה לאכול, הספינים של הליכוד כבר לא עובדים על הציבור.

אז הולכים לפתרון הקלאסי ומוסרים חתיכה מ"השטחים הקדושים"  תמורת "סיוע חירום כלכלי אמריקאי"  של עשרות מיליארדי  דולרים, וככה זה עובד כבר 20 שנה כמו שעון שוויצרי , וזה יקרה שוב בקרוב מאד כי בסופו של דבר הציבור לא רוצה את המשוואה של "הורדת רמת החיים -תמורת החזקת השטחים".

ועכשיו שוב מגיע לכאן נשיא אמריקאי עם צ"ק ענק של 20-30 מיליארד דולר כ 100 מיליארד שקל מזומן, כזה שיציל את שלטון הליכוד והטייקונים תמורת החזרת השטחים, בטיעון של "חלון הזדמנויות הסטורי" עקב המצב במזרח התיכון, ומכונת התעמולה הממשלתית כבר תשטוף את מוחם של האזרחים  ביתרונות הגלומים במהלך, כמו בפעמים הקודמות שבהם הוחזרו שטחים אוסלו, והתנתקות , ובנוסף יהיה ספין נוסף שבו  "אמריקה לוחצת על ישראל", אבל המטרה היחידה היא הצלת שלטון הליכוד בכל מחיר.

רבותי ההסטורייה חוזרת כל 10 שנים

מהתנהלות היסטורית של ממשלות ישראל שסבלו מ"גרעון לא נשלט " מסתבר כי תמיד לאחר מתן "סיוע חירום אמריקאי " לישראל, התמורה היתה עוד פיסה משטח המדינה תמורת כסף אמריקאי, מענקים, או ערבויות כלכליות אמריקאיות, והקואורלציה פשוט מדהימה גם בתקופות ההלוואות לתקופה של 10 שנים, שהביאו פינוי ישובים כל 10 שנים  החל מ"הסכמי אוסלו"  1993, התנתקות-גוש קטיף 2003-2005, ו 2013 החזרת  בקעת הירדן.

1993 נכנסים ל"הסכמי אוסלו"  1993 תמורת  הלוואת 10 מיליארד דולר ל 10 שנים-הפרעון בשנת

שנת 1990 היתה שנה שבה קרסה הרפובליקה של ברית המועצות וממשלת ישראל רצתה לקלוט למעלה ממיליון וחצי יהודים רוסים בתחומה ולנצל את ההזדמנות להגדיל את מספר אזרחי המדינה, אבל המצב הכלכלי לא אפשר את הפעולה, והשלטון בישראל שצעק "שלח את עמי " לא העיז כמו בשנת 1950  בתקופת בן גוריון ודוב יוסף להוריד את רמת חיי האזרחים ולהכריז על "משטר צנע  " כדי לקלוט את מיליון העולים שהגיעו לישראל בין   1948-1953  מאירופה ומארצות ערב אחרי השואה ומלחמת העולם השנייה.

"הפוליטיקאים הלאומנים חסידי הארץ"  כרגיל פנו לסיוע הידיד האמריקאי העשיר שהסכים לתרום למעלה מ10 מיליארד דולר ערבויות כלכליות להנפקת אגרות חוב שיאפשרו את מהלך הקליטה של יהודי ברית המועצות, וזאת בתמורה לכניסה ל"מתווה הסכמי אוסלו" .

ראש הממשלה שמיר שסרב להצעה האמריקאית להכנס ל"מתווה אוסלו" הופל מהשלטון, וממשלת רבין קבלה את הצקים האמריקאים ואת ההלואות והתהדרה בקליטת העלייה והשקעה מאסיבית בתשתיות כבישים ומחלפים, אבל במסגרת "הסכמי אוסלו" מיד לאחר מכן ישראל הכירה באש"ף ונסוגה צבאית מחלק ניכר מהשטחים בגדה המערבית ואפשרה לפלשתינים להקים משטר עצמי מוגבל, במסגרת הסכמי אוסלו נכנס "הסכם חברון" .

2003 -מוותרים על גוש קטיף "ההתנתקות " תמורת הלוואת 12 מיליארד דולר  ל 10 שנים – הפירעון ב2013

שנת 2001-2003 היו שנים קשות לכלכלה הישראלית, מיתון עולמי ופנימי, אינתיפאדה  ערבית ובסופה קריסת הבורסה ושוק אגרות החוב, ואז מוקמת ממשלת חרום לאומית שרון-נתנייהו-לפיד שמקבלת מהאמריקאים  10 -12 מיליארד דולר בערבויות, והפעם תמורת החזרת גוש קטיף לפלשתינים, ואומנם בשנת 2005 מבוצעת "תוכנית ההתנתקות" , וגוש קטיף נהרס לחלוטין במסגרת התוכנית, ושוב עשרות ישובים ישראלים נהרסים עד היסוד ותושביהם מפונים לשטח ישראל, כשהספין הבטחוני  הוא גבולות קצרים, בטוחים, ויעילים לצה"ל ומאז כבר היו 2 מלחמות בעזה, אולם הצק האמריקאי השמן מסייע לחלץ את כלכלת ישראל מהמיתון על חשבון "קורבנות גוש קטיף ".

2013 -מוותרים על בקעת הירדן תמורת 25 מיליארד דולר ל 20 שנה  ?.

שנת 2013  ישראל במיתון כבד עם גרעון תקציבי ענק של למעלה מ40 מיליארד בשנה ,ובשלטון ראש הממשלה בנימין נתנייהו האיש שהיה שר האוצר בממשלת שרון הימנית שקיבל מהאמריקאים אישית את הערבויות בשנת 2003 , מה גם ניכרים מאמצי הממשלה בחשאי  החל מנובמבר 2011 לחדש את הערבויות האמריקאיות בכל מחיר ולהגדילןכדי למנוע את פשיטת הרגל של המדינה, וכדי להגן על כלכלת ישראל, אולם המשק שרוי במיתון שקיים ספק גדול אם ייצא ממנו ללא עזרה כלכלית אמריקאת .

אבל בדיוק כמו ממשלת שרון הימנית שבצעה מהפך אידיאולוגי תמורת כסף אמריקאי, ראש הממשלה רודף השלטון והשררה מבין בברור שהחזרת בקעת הירדן לפלשתינים תיתן להם אפשרות לריבונות אמיתית, והיא טיעון כבד מול הפלשתינים שמעונינים בבקעת הירדן יותר מירושליים, שם ניתן להתפשר בשטח עירוני כשבקעת הירדן מהווה גבול טריטוריאלי עצמאי, והשאלה היא האם הממשלה תלך למהלך החזרת הבקעה  בתקופה שבה העולם העררבי חלש ומפוצל? .

סיכום מקרה או גורלה או מהלכים מכוונים – אובמה בדרך

גם האמריקאים קוראים את הסיטואציה הכלכלית פוליטית ,והשאלה היא האם  בחסות  "מערכת כיפת ברזל " נגד טילים נתנייהו יקבל החלטה לוותר על השליטה בבקעת הירדן לפנות ישובי הבקעה, ולקבל  סיוע אמריקאי של 25 מיליארד דולר לשיקום הכלכלה, או מחיקת החוב הישראלי לאמריקה מה שיזניק את הכלכלה וייצר לו" מורשת  נתניהו איש השלום"  ומורשת נתנייהו הכלכלן שכרגע נראה גרוע מאד ,והמהלך ישמור עליו בשלטון שוב ל 4 שנים, והתשובה  הברורה היא שנתניהו הוא "תואם מקיאוולי"  ולאור 4 התקדימים הפוליטים שלפנינו ,סביר שייותר על בקעת הירדן תמורת כסף אמריקאי ובטחונות אמריקאים,  כי אם לא הוא יעשו זאת אחרים כמו הפספוס של שמיר – ולכן מומלץ לבקר בבקעת הירדן כל עוד זה אפשרי.

 

נשמח אם תשתף את הכתבה ותעשה לנו  SHARE  וLIKE   או תציע לנו חברות  – תודה

נהנית ספר לחבריך

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.