0

כיצד חוסלה התשתית האקדמית של המרצים בישראל ?

כיצד חוסלה התשתית האקדמית של המרצים  בישראל ?

למי שלא יודע המועצה להשכלה גבוהה וותת – הועדה לתכנון ותקצוב הם ״גופים חדלי פרעון״ שרוב תקציבם (חצי) כיום שמגיע ל 12 מיליארד שקל בשנה, משועבד לטובת מימון הפנסיות התקציביות של המרצים הוותיקים באוניברסיטאות, על חשבון תקנים לדוקטורנטים צעירים -דור העתיד .

אזהרה !! תזכרו תמיד שהספין על הציבור תמיד יהיה בכותרת כי רוב הציבור קורא רק כותרות.

בפועל צומח פה דור של מרצי קבלן/ דוקטורנטים על תנאי, בשעה שבקור רוח וההסתרה הושמדה העילית העתידית מדעית אוניברסיטאית של מדינת ישראל לטובת תשלום פנסיות של 15,000-20.000 נטו לאלפי מרצים וותיקים, והמרצים הצעירים נאלצים להסתפק בשיירים/ הבטחה פיקטיבית לתקנים .

השבוע יצאו האוצר ומשרד החינוך בספין כאילו המל״ג וותת פועלות תחת ״לחץ פוליטי״ וראוי לפרקם, זאת כדי להסתיר מהציבור את קריסתם הכספית של המל״ג והותת ורצון האוצר בעצמו לחסלן עקב הנטל הכספי העצום שיצרו על האוצר.

קצת הסטוריה : בשנת 2003 כשהמדינה הלאימה את קרנות הפנסייה ההסתדרותית ואחרות שפשטו רגל באמצעות המפקח אייל הן שלוש שניגש עם צווי הלאמה למשרדיהם , היתה לאוניברסיטאות הזדמנות להכנס לתוכנית הפנסיה הממשלתית תמורת גילוי נאות של מצבן ותוכנית התייעלות .

אך האוניברסיטאות הסתירו את מצבן הכספי מהמדינה ורק התמוטטות הבורסות בעולם בשנת 2008 חשפה את הפסדיהן, את העסקאות עם מיידוף ומכירת תיק המניות בשיא השפל על ידי אוניברסיטת תל אביב (ליאורה מרידור).

פקידי האוצר נתקפו בהלם כשגילו כי החובות האקטואריים לפנסיה של האוניברסיטאות מתקרבים ל 35 מיליארד שקלים, ורק המדינה יכולה להצילן.

כדי להנשימן ולהצילם מפשיטת רגל, כבר בשנת 2009 המציא משרד החינוך את ספין החזרת ״המוחות האקדמים״ לישראל כשבפועל הועברו כספים לתשלומי פנסיה מופקרים במסווה של ״תקנים למוחות שברחו לחו״ל״ .

בשנים האחרונות מחוסר תקציב מעודדים המלג וות״ת הקמת אוניברסיטאיות פרטיות החל מאוניברסיטת אריאל ב 2013 ועתה אושר למרכז הבין תחומי להפוך לאוניברסיטה פרטית כל זאת בשעה שהם מצהירים על מדיניות הפוכה .

הטענה ( הספין ) החדש המושמע בתקשורת הוא שאוניברסיטאות פרטיות יותר איכותיות בשעה שכל האליטה המדעית/ אקדמית של ישראל צמחה באוניברסיטות ציבוריות החל משנת 1920 בה הוקמה האוניברסיטה העברת על ידי ד״ר יהודה מגנס.

נצטט את דבריו של בנט ״תפוקת המחקר בארץ תגדל ללא שקל על חשבון משלם המיסים״ ונייצר יותר דוקטורנטים בחינם .

למעשה הפרטת החינוך או הקפצת שכר הלימוד ל 35,000 לשנה שוללת חינוך משכבות רבות, אך מאפשרת לפתוח במימון פרטי מחלקות ולהוריד את נטל התקציב מהמל״ג והוותת מהמממן- האוצר.

ספין נוסף קבוע וידוע של האוצר הוא כי ״תתפתח תחרות ״ בין האוניברסיטאות הפרטיות לציבוריות, בשעה שהאוצר פועל בכל הכוח לחסל את האוניברסיטאות הציבוריות שיושבות על תקציב האוצר ולהכפיל את שכר הלימוד .

בפועל לא נשמעת שום ביקורת ציבורית/ חברתית בנושא התנהלות האוניברסיטאות על ידי ״פוליטיקאים חברתיים״ שוחרי צדק ועוול ( העוסקים בתנאי עובדות הנקיון באוניברסיטה בלבד) ,משום שכל עוד מדיניות הימין ( הפרטת החינוךוהאוניברסיטה) משרתת את הגובים והפנסיות באוניברסיטה ובאוניברסיטאות הפרטיות, שאותם תופסים ברובם אנשי שמאל ( רוב המרצים והפנסיונרים של האוניברסיטה, איש לא יפעל נגד האינטרס ונגד התזרים שמסדר לו בנט .

חמור מזאת, ב20 השנים האחרונות לא נכתב מאמר ביקורת כלכלי אחד על ידי שום מחלקה כלכלית בשום אוניברסיטה בישראל ולא בכדי.

הסיבה היא שמשרד האוצר הוא המשלם את הפנסיות והשכר של האוניברסיטאות, והביטוי באנגלית his master voice קול אדוניו מחלחל והמרצים מבינים שביקורת על מדיניות האוצר. תגרור ענישה של המרצים והאוצר יודע לנקום .

רק לאחרונה הושג הסדר שכר/ פנסיה נוסף באוניברסיטה העברית בו התחייב האוצר על הזרמת 700- מיליארד שקלים ב10 שנים לפנסיות של אנשי האוניברסיטה שהיתה ידועה בכלכלנים מהטובים בעולם- הכל דמי שתיקה/דמי חסות- תבחרו !! .

ראשי המחלקות לכלכלה ומדיניות ממשלתית וממשל עוסקים בכלכלת מיקרונזיה, אינדונזיה ולואי ה14 והסוציולוגיה שלו ויגיעו גם ללואי ה24 רק לא דיון בכלכלת ישראל מפחד פקידי האוצר הנקמנים .

ישראל היא מדינת הספינים ולמעשה כל עוד הכסף שבקופה זורם בכיוון הנכון ומתחלק נכון, אין הבדל בין ימין ושמאל לכן ישראל מכונה ״דמוקרטיה הסדרית״- כשכולם מסודרים נשמר השקט.

חשוב לזכור הכותרת היא תמיד הספין !!

אבי זלינגר
בקרוב ננסה לארגן הרצאות בנושא כלכלה אם אתם מעונינים הרשמו בטופס צור קשר בבלוג .

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.