0

חוק ההסדרים(1985) ותקנות שעת חרום(1945),הבסיס להעברת תקציב הגזרות 2013

רוב האוכלוסיה אינו יודע שחוקתית ישראל נמצאת "במצב חירום כלכלי"  משנת 1985, ו"מצב חירום בטחוני "משנת 1945 ,עוד לפני הקמת המדינה בכלל, והריבון השולט רשאי לעשות ככל שברצונו בציבור, בכספו, וברכושו, כשהחוקים הדרקונים הנ"ל מספקים לו הגנה מוחלטת בנקיטת כל עוול קיים לציבור.

2 חוקים הללו שאינם קיימים בשום מדינה דמוקרטית בעולם מאפשרים לכל ממשלה בישראל להשתולל כלכלית ובטחונית ללא גבולות, ולאחר מכן להפיל גזרות על הציבור למימון ההשתוללות, ולמעשה חוקים אלו מבטלים את המושג דמוקרטיה מתוכנו לחלוטין, משום שההנחה הגלומה בהחלטות המתקבלות בכנסת תחת חוקים אלו ובסיועם, היא שישראל במצב חירום כלכלי ובטחוני, מה שמשתק את החשיבה בכנסת ומעביר אותה לדום כשברבים מהמקרים המצג המוצג לכנסת שקרי לחלוטין, ואינו תואם את המציאות  הכלכלית או הבטחונית ואינו ניתן לבדיקה יסודית על ידי חברי הכנסת עקב לוח זמנים הצפוף שבו מועבר החוק.

כל ממשלות ישראל עושות בחוקים אלו שימוש נרחב, תוך התמסרות חברי הכנסת שנרתעים אפילו מלהציע לבטל את החוקים הדרקונים הללו מהמחשבה שכשישבו בקואליציה יפעלו באופן דומה, שמאפשר להן שלטון קל ונעים והעברת חוקים תחת איצטלת "מצב חירום כלכלי "או בטחוני ותקציב המדינה 2013 וחוק ההסדרים הצמוד לו יוגדרו  בקרובכ"מצב חירום במשק".

חוק ההסדרים  1985 הוא כינוי  ל"חוק כלכלי " שיזמה ממשלת ישראל לאחר המשבר הכלכלי בשנת 1985 שנועד לאפשר לממשלה להעביר חקיקה דרקונית כלכלית מהירה במסגרת העברת תקציב המדינה, כשלחברי הכנסת אין כלל אפשרות להתנגד לחקיקה שמועברת כבלוק בצמוד לתקציב המדינה , ומאז המצב הכלכלי השתפר אולם החוק לא רק שלא בוטל, אלא השימוש בו הורחב, והוא הפך לשיטה להעברת תקציב מדינה ורפורמות כלכליות.

החוק העוסק במגוון רחב של נושאים שהממשלה מעוניינת לקדם באמצעות תיקוני חקיקה נרחבים. חלק מהסעיפים הכלולים בו נועדו להקטין את ההוצאה התקציבית לשנה אליה הוא מתייחס, אך חלקם נועדו לקדם רפורמות כלכליות שנויות במחלוקת במשק, כגון הפרטות מכירת חברות ממשלתיות (כיל) וצעדים אחרים התואמים את "עקרונות הליברליזם הכלכלי  "שאימץ האוצר החל משנת 1985, כשלצעדים אלו משמעויות ארוכות טווח, ולעתים תוך ביטול חוקים שונים ששהכנסת חוקקה. על השימוש בחוק ההסדרים למטרות ארוכות טווח נמתחה ביקורת רבה לאורך השנים.

הדיונים ב"חוק ההסדרים"  נערכים בדרך כלל במקביל לדיונים ב" חוק התקציב" , וזאת משני טעמים עיקריים: ברמה ההצהרתית, הממשלה טוענת כי החוק נועד לאפשר את יישום מדיניותה הכלכלית כפי שהיא מתבטאת בתקציב. באופן מעשי, מאחר שלפי סעיף 36א ל חוק יסוד הכנסת אי אישורו של תקציב המדינה מוביל לפיזור הכנסת והקדמת ההבחירות, הבאתו של חוק ההסדרים לאישור הכנסת ביחד עם חוק התקציב מבטיחה את אכיפתה של המשמעת הקואליציונית גם לגבי חוק זה.

חוק ההסדרים הראשון אושר בכנסת ה 11 בקיץ 1985, במסגרת תוכנית הייצוב הכלכלי 1985. בתחילה, אישרה הממשלה את סעיפי החוק כ"תקנות שעת חירום", לאחר שאף היועץ המשפטי למשלה קבע כי "הממשלה צריכה להיות משוכנעת שאנחנו ב" שעת חירום כלכלית " ושעת חירום כלכלית מצדיקה תקנות שעת חירום. ואם הממשלה כך משוכנעת, הסמכות נתונה לה… אני באופן אישי סבור שהמשק נמצא לפני אסון כלכלי"

תקנות שעת חירום 1945 שלטונות המנדט הבריטי חוקקו בשנת  1945את תקנות ההגנה (שעת חירום) כדי לתת בידה של ממשלת המנדט כלי למלחמה בבמחתרות העבריות והערביות שפעלו בארץ ישראל. תקנות אלו חלו בכל רחבי ישראל והגדה.

עם תום המנדט הבריטי והקמת מדינת ישראל הפכו תקנות אלה, כמו מרבית החקיקה המנדטורית, לחלק מספר החוקים של מדינת ישראל, אך פרק אחד בלבד בוטל והוא  (הפרק שכלל את1 חוקי  הספר הלבן של 1939

כל שאר התקנות שנכתבו על ידי הבריטים לצורך מלחמה במחתרות נשארו בספר החוקים, והן מופעלות כיום מול אזרחי ישראל והפלשתינים, כך הן הופעלו בהחזרת שטחים בהסכמי אוסלו, בפרוייקט ההתנתקות מול המתנחלים, הם הבסיס לאיסור הפגנות, איסור התקהלות, סגירת כבישים, סגירת שטחים צבאים בצו אלוף, איסור צילום, מעצרים מנהליים, היתר לאלימות המשטרה והשלטון, צווי איסור פרסום,  צווי איסור על צווי פרסום, חוקי בגידה, הוצאה להורג, צווי הפקעת קרקעות, צווי עיקול חשבונות ארנונה בעיריות, צווי מאסר ליהודים וערבים  צווים מנהליים האזנות וכל התופעות המלוות שלטונות במדינות עולם שלישי ,שבהן החוקים האלו שחוקקו על ידי הבריטים כבר בוטלו.

ועתה גם "חוק ההסדרים 2013 " המוגדר תחת תקנות "חוקי החירום  1945" כחוק שנועד להגן על המדינה מאסון כלכלי, יעבור בכנסת במהירות, וחפזון תחת משמעת קואליציונית, וחברי הכנסת לא יספיקו בכלל לקרוא את הגזירות או את הרפורמות הכלכליות שיפלו עלינו, או לעיין או לחוות דיעה, הכל יעבור בלילה שב30 ביולי כשכל עם ישראל יהיה בחו"ל או בכינרת, והתודה למלך בריטניה שחוקק את חוקי החרום למלחמה במחתרות היהודיות לני 68 שנים והן הפכו ל"חוקי הספר הלבן 2013 " נגד הישוב  והציבור היהודי וגם הערבי כלום לא השתנה באמת.

נהנית ספר לחברך עשה לנו לייק או SHARE

E

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.