0

חוזי הגז של חברת החשמל נחתמו ל 15 שנה בלבד,כמות הגז שנקנתה קטנה מדי

בעוד פחות מ 15 שנה תיקלע חברת החשמל למשבר אנרגיה חוזר כתוצאה ממחסור חמור בגז זול לטורבינות שלה, זאת משום שחוזה אספקת הגז הקצר שלה שנחתם עם מפיקות הגז יסתיים ביולי 2027, ונראה שהחוזה נחתם בצורה מכוונת ומגבילה ל 15 שנה בלבד, וגם כמויות הגז שניקנו עבור ייצור החשמל נראות קטנות מדי למדינה צומחת, ונועדו כנראה לאפשר ליצרני החשמל הפרטי להכנס לשוק בכוח על חשבונה (40 אחוז נתח שוק), על בסיס המחסור העתידי בגז שייווצר לחברה, מעניין איזה תירוץ יהיה למדינה להצדיק את המחדל הזה של מחסור בגז זול לחישמול מדינה שלמה, שיקפיץ את המחירי החשמל הפרטי לשמיים ?.

תקלה ראשונה – העלאת מחיר דרמטית

תקלה ראשונה בכמות הגז הנדרשת לחברת החשמל לייצור חשמל תקפיץ את מחירי החשמל דרמטית כשהיא תצטרךלקנות חשמל במחיר שולי יקר מספקיות החשמל הפרטי, זה בשעה שמחירי החשמל הפרטי כולים לרדת כבר היום ב 25 אחוז  כי חברת החשמל עברה ל 50 אחוז שימוש בגז טבעי והיא צוברת רווח של 10 מיליארד שקל בשנה, אבל הממשלה והטייקונים כבר יבלעו את הרווח הזה ויעבירו אותו לתחנות הפרטיות בסיפורי "בצורת חשמל".

מעניין מה כתוב בהמלצות  דו"ח  "וועדת צמח"  על אספקת גז בטוחה וזולה לחברת החשמל ב15-40 השנים הבאות?  או "הבטחת צרכי המשק "  ל25 שנים, ואיך תקבל חברת החשמל הלאומית גז זול להפקת חשמל לצרכן הפרטי בעוד 15 שנה , או שהצרכן הפרטי מתוכנן במכוון להפוך לקורבן לרשלנות החברה הממשלה והרגולטור תוך מקסום רווחיה.

הקשר שבין יצוא הגז לספקולציות במחיר החשמל  בישראל

היום ברור שחתימת חוזה ארוך טווח לאספקת גז זול לחברת החשמל ל15-40 שנים  מול המפיקות תחסל חלק גדול מייצוא הגז מישראל, ותחסל כל אפשרות לספקולציה במחירי החשמל שינסו יצרני החשמל הפרטי לעשות, כדי לספק לציבור חשמל במחיר הוגן דרושים לחברה לפחות  200-250 BCF לפי אורך התקופה במינימום צריכה של 10 BCF  לשנה לפי צריכת החשמל הנוכחית וגידולה הטבעי ,אבל המדינה מעוניית לחסל 40 אחוז מייצור חברת חשמל לטובת הטייקונים וככל שמחסור הגז יגבר עקב היצוא הכר לפעילות ספקולטיבית והעלאת מחירים תגבר  ואפילו שווה להם לייצא ללא רווח כדי לשחוט את תושבי המדינה (מודל תפוחי העץ ליצוא סוריה כדי למנוע ירידת מחירים בישראל)?

הבוננזה הגדולה של מפיקי החשמל ומוכרי הגז -מול המחסור בגז של החברה

בעוד 15 שנים או הרבה לפני, תתחיל הבוננזה הענקית הגדולה של מפיקי הגז הפרטי ויצרני החשמל הפרטי, כשמחוסר ברירה חברת החשמל תאלץ לקנות גז לטורבינות שלה במחיר כפול ומשולש מהמחיר שהיא קונה היום 5 דולר למיליון BTU, והציבור שהרגיש בשנה האחרונה את משמעות קפיצת החשמל ב 40 אחוז בתקופה קצרה, יחטוף הלם מהעלאת מחיר צפוייה של 100 אחוז .

הפרשי הקנייה של הגז מול יצרניות החשמל הפרטיות שהבטיחו חוזים ארוכים מול התנהלות חברת החשמל ללא חוזים ארוכים וכמויות קטנות  מדי של גז שתשען על אספקת חשמל שולית של חשמל פרטי, יהפכו את החברה ללא תחרותית לחלוטין מול המחסור הצפוי ואת החשמל יקר להחריד (החברה שילמה בשנה שעברה בשיא המשבר  על LNG   גז מיובא נוזלי  16 דולר למיליון BTU פי 3 ממחירו היום 5 דולר).

תמצית השחיתות השלטונית  בהתגלמותה

אם לחברת חשמל יש חוזי אספקת גז זול ל 15 שנה בלבד אולם מוגבל בכמויות הגז ואין חוזה נסתר מורחב , הרי שכל  צמרת המדינה שעוסקת בענייני הגז, צמרת חברת החשמל, וצמרת משרד האנרגייה, ופקידי האוצר המהוללים, ורשות החשמל צריכים לשבת בכלא על הונאת הכנסת, (ועדת צמח-פיקטיבית ) והונאת אזרחי המדינה, בעזרת "חוזה קומבינה " כמו חוזה EMG  שגרם לאי  הבטחת מקורות אנרגייה ארוכים וזמינים לחברת החשמל, לצורך קידום יזמים פרטיים לתוך משק החשמל (40 אחוז נתח שוק) ,על בסיס מחסור צפוי ומתוכנן 15 שנה מראש ואף לפני .

ראוי לציין שמצרים, בריטניה, והולנד, ענקיות גז עולמיות כבר הפכו ליבואניות גז (מיתוס העצמאות האנרגטית) , בשעה שהגז שלהם נמכר בעבר לייצוא במחירים מצחיקים עקב שחיתות של ממשלותיהן ו"מיתוס ההפרטה"  בצד היכנעות למאווי טייקונים, ואזרחיהן כבר משלמים את המחיר היקר של יצוא הגז הזול "אבות אכלו בוסר- ושיני בנים תכהינה ".

הפעולה הנכונה היא הלאמת כל הגז לצורך שימוש בישראל בלבד לצרכי המשק והכנסתו לפיקוח מחירים, מהלך שימנע ספקולציות במחיר החשמל, תוך פיצוי היזם, אחרת חיי האזרחים כאן יהפכו לגהינום, מה גם שהשמועות אומרות שרוסיה הספקית העיקרית לאירופה כבר על סף מחסור בגז מול התחייבויות אדירות לאירופה ,בשעה שמופצות שמועות על עודפי גז, ולכן היא רוצה את הגז הישראלי בכל מחיר.

שוק גז מופרט -הממשלה מחוץ לתמונה

בעוד 15 שנה בדיוק הממשלה שתהייה בשלטון בישראל תטען ששוק הגז הופרט על ידי ממשלה אחרת, ואין לה שליטה על המצב(כי"ל), ואין מה לעשות נגד המחיר הגבוה, יספרו לנו על רשלנות בחתימת חוזים, טעויות סופר, וטעויות חישוב, וטעות בהערכות כלכליות,  אבל בשטח לא יהיה גז זול להפקת חשמל למדינה שלמה, כשכרגע הגז נמצא במאגרים מול החלטה הסטורית כלכלית לייצא או לא לייצא את "העתיד האנרגטי"  שלנו בנזיד עדשים.

מה שמעניין הוא שכל החברות התעשייתיות העסקיות במשק, יצרני התפלת המים, ויצרני החשמל הפרטיים, חותמים חוזים ארוכים לעשרות שנים כדי להבטיח גז זול היסטורית וכלכלית, חוץ מחברת החשמל עם גרעון של 70 מיליארד שקל, שייפול על הציבור בנוסף למחיר הגבוה שתשלם בעתיד על הגז, או עבור קניית חשמל בבורסה של סודום מיצרנים פרטיים.

 

    חוזי הגז של חברת חשמל 15 שנה בלבד – "כלכליסט "  עם אופציה לתקלות חוזיות בדרך

http://www.calcalist.co.il/local/articles/1,7340,L-3599901,00.html  

נהנית ספר לחברך ועשה לנו ליי או SHARE

ניתן לפרסם חינם וחופשי בכל אתר – רק בהודעה

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.