5

חברת חשמל מייצרת 40 אחוז פחות חשמל עם אותו מחזור כספי – רפורמת החשמל

השוואת המאזן הכספי של חברת חשמל לתקופה שלפני ״רפורמת הגז״  ב 2013 מלמדת כי כמות החשמל שהחברה מייצרת היום קטנה ב 40 אחוז היום מהכמות שיצרה אך המחזור הכספי של  החברה לא השתנה כלל כ 20 מיליארד שקל בשנה ולזה קוראים תחרות,

כמות  זו של 40 אחוז מייצור החשמל בשווי 8 מיליארד שקלים בשנה,  עברה כנתח שוק ליצרנים הפרטים שלא היו קיימים לפני. 2013 , והיא הבסיס לפעילותם הכלכלית.

כך שבסך הכל עלות החשמל לציבור ולעסקים ולתעשייה התנפחה  ב 8 מיליארד בשנה  בשעה שנטען לתחרות במשק החשמל שתוריד את עלות החשמל למשק .

חמור מזה כי בשעה שמחירי האנרגיה בעולם ירדו החל משנת 2013 בקרוב ל 50 אחוז  מ110 דולר לחבית נפט ל 60 דולר הרי שמחיר החשמל בישראל עלה במספר אחוזים וריאלית ב 50 אחוז והוא מסתובב בסביבות 45 אג לקילוווט .

המשמעות היא שכל ההתייעלות  על בסיס ירידת עלויות הדלקים ב 50 אחוז כ 10 מיליארד שקלים נשארה בחברה ולא הגיעה אל הציבור בכלל וכך מחירי החשמל בישראל הם הגבוהים בעולם .

למעשה מאזן החברה שעומד על כ 20 מיליארד שקל  בשנה שווה למאזנה בשנת 2012  בשעה שכמות הקילווט  שהיא מספקת  ירדה ב40 אחוז ומחיר הדלקים ירד ב40 אחוז

בשעה שמטרת הרפורמה במשק החשמל היתה התייעלות החברה, הרי שיעילותה בפועל קטנה בכ40 אחוז בעלות יצור קילווט מול המאזן .

בפועל הציבור מממן דרך תעריף החשמל שלו את העברת 40 אחוז נתח שוק שהועברו ליצרני החשמל הפרטיים, כאילו לא הועברו,  ומשלם עוד 40 אחוז ריאלית על מחיר החשמל שהוא קונה מחברת החשמלי .

בפועל אם לא היתה רפורמה בחשמל הרי שחברת החשמל היתה מסיימת את השנה ברווח של 8 מיליארד שקלים, שעתה כולו עבר ליצרני החשמל הפרטי כמחזור לפעילותם .

ולזה קוראים תחרות במשק החשמל כשאזרחי ישראל קונים את החשמל היקר בעולם

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

5 Comments

 1. עוד הערה. אל תשכח שחח"י לא רק מייצרת חשמל אלא גם מספקת אותו. מדובר בכמות לא קטנה של מתקנים קווים וצוותי אחזקה. בין השנים 2012 ל2018 האוכלוסיה גדלה בכמליון איש (כולל מעבר לקו הירוק+חשמל לעזה), טיפול בעוד מליון איש עולה עוד הרבה מאוד כסף שלא התווסף למאזן.

 2. ישנן מספר טעויות לא מבוטל בעמוד הזה.
  1. שום ייצור חשמל לא עבר מחח"י ליצרנים הפרטיים. היצרנים הפרטיים עומדים מאחורי כמעט כל הגידול במשק החשמל בשנים האחרונות ואילו חח"י ראה רק גידול מתון (פחות מ-10%) בחמש שנים האחרונות בכושר הייצור העצמי (לא היתה ירידה).
  2. לצטט את המחיר של הנפט בעולם רלוונטי בדיוק כמו המחיר של אורז בסין. חח"י כמעט ולא משתמשת במזוט (עם הבעיות של אספקת הגז ממצרים לפני שש שנים היתה שנה אחת של שימוש חורג בנפט עד שמאגד תמר החליף את הגז המצרי בשנת 2013).
  3. מחיר החשמל בארץ ירד בכמעט 20 אחוזים בחמש שנים האחרונות, מ-56 אג' לקוו"ש ל-46 (ללא מע"מ). אין לי מושג על איזה עליה אתה מדבר.
  4. ההכנסות של חח"י ירדו מ-28 מיליארד ש"ח בשנת 2013 לכ-22 מ' ב-2016, וב-2017 כנראה עלו טיפה אבל עדיין משהו כמו 15% פחות מ-2013.
  5. אין לי שום קשר לחח"י או אינטרס אישי.

  • א. מחיר האנרגיה הוא קלורי ולכן החישוב והייחוס הוא קלורי
   ב. מאזן 2012 לפני חיבור לגז עומד על 20 מיליארד
   ג. מחיר החשמל יחסית ל 2012 לא ירד באג אלא עלה ב15 אחוז
   ד. לא מתעניין באינטרסים

 3. אני לא מבין מה כתוב פה. חברת החשמל קונה את החשמל מהיצרנים הפרטיים, כך שבמקום לשלם לחח"י אתה משלם ליצרנים דרך חח"י. מה ההבדל מבחינתנו או מבחינת המאזן? כמעט אין.
  (עדיין חושב שזו חברה בזבזנית)

 4. לא משנה כמה חשמל ייצרו, בכל מקרה הוצאות השכר יעלו. מה כל כך לא מובן. זה חברת חשמל. בעצם כל חברה ממשלתית כך. להפריט זה להעשיר איזה טייקון מקורב, וזה שחיתות, להשאיר ממשלתי זה כאב לב אחד גדול. מה אתם הייתם עושים ? זה נבלה וזה טרפה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.