0

חברי הכנסת הופתעו מהגירעון? הנתונים מופיעים בדוחות החודשיים של משרד האוצר

 

הבורות הכלכלית חוגגת בכנסת, והעובדה שחברי כנסת בולטים ומתמודדים לראשות הממשלה הופתעו ונרעשו מגובה הגרעון השנתי  המתגלגל בסך 39 מיליארד שקל, צריכה להרים גבה ותמיהה רבה בציבור הרחב, משום שנתוני "גרעון הממשלה ומימונו" מתפרסמים מיידי חודש בחודשו באתר "החשב הכללי"  של האוצר, ואינם מוסתרים מהציבור, והעובדה המתמיהה היא שרוב מוחלט של חברי הכנסת לא עקב אחרי פרסום הנתונים החודשי של החשב הכללי, או לא ידע על קיומם ופירסומם, או שאינו בקי  בניתוח הנתונים הכלכלים המתפרסמים  על ידי החשב הכללי.

מההפתעה הגדולה מסתבר שאין שום בקרה אמיתית של חברי הכנסת או האופוזיציה על גודל החובות שיוצרת הממשלה לצורך תפקודה כשחלקם משמשים החובות והגרעונות כדי לממן את הצעות החוק שהחכי"ם מציעים בסיטונות, ללא הבנהבסיסית  שהכל ממומן מהגרעון הענק שהשנה הגיע ל 39 מיליארד שקל.

מדוע מפורסמים נתוני הגרעון מידי חודש?

נתוני הגרעון המתגלגל מתפרסמים באופן קבוע עבור סוכנויות הדרוג הבין לאומיות שמדרגות את איכות החוב שלווה מדינת ישראל מהציבור הרחב ומגופים פיננסים שונים, את הסיכון בהחזקת החוב על ידי גופים זרים כגון ממשלות קרנות פנסיה ויחידים , את כמות החוב  המונפקת כל חודש, והעמידה בפרעון הריבית והקרן, בנוסף דו"ח "גרעון הממשלה ומימונו" משמש את כל הכלכלנים בשוק ההון בישראל בהערכת החוב הלאומי לצורך השקעה כספי מבוטחים בקרנות הפנסייה ובביטוחי החיים, ובפעילות קנייה ומכירה של החוב בשוק אגרות החוב בישראל.

נתוני הגרעון מתפרסמים מידי חודש בראשית החודש בכל העיתונים הכלכלים בישראל  ,אולם איש מהפוליטיקאים וחברי הכנסת כנראה שלא דחף את חוטמו לניתוח המספרים ומשמעותם, ולכן ההפתעה הגדולה בעצם משקפת את חוסר הבנתם ובקיאותם הכלכלית של חלק ניכר מחברי הכנסת, אולם ההפתעה הגדולה ביותר היא שראש בממשלה מר נתנייהו "שלא הופתע" לא ניצל את ההזדמנות שנקרתה לו וניצל את "ההפתעה הענקית" לשלוח את כל חברי הכנסת המופתעים ואת המתמודדים על ראשות הממשלה לעמוד האינטרנט של" החשב הכללי", מה שהיה מראה לציבור ולחכי"ם המופתעים את היקף הבנתם הכלכלית ואת חוסר התעמקותם בנתוני האוצר, למעט חיפוש סנסציות, ונשאלת השאלה האם גם נתנייהו לא ידע על הפרסום המסודר של הנתונים שכולם הופתעו מעוצמתם,  וכך נתנייהו היה מכבה את האש הפוליטית מייד לאחר התלקחותה בקלות.

נתוני הגרעון המפורמים אכן גדולים מאד, והיו ידועים לפקידי האוצר ולאנשי החשב הכללי, אולם דבר אחד ברור לחלוטין והוא שבשום פנים ואופן שום נתון לא הוסתר מאיש בציבור, בכנסת או בתקשורת, וההפתעה האמיתית היא בעובדה שרוב חברי הכנסת לא מבינים בכלכלה או בדוחות כלכלים,ומדברים ב"ססמאות קליטות" על דברים שאינם בקיאים בהם .

יתכן שהעובדה המצערת בכל הסיפור הזה היא, ששבוע לפני הבחירות כל חברי הכנסת שחילקו את עור הדוב בהבטחות לציבור הבוחר, מבינים שהקופה ריקה ואין שום ערך להבטחות שחולקו, כי בשלב הראשון צריך להשיב לקופה חלק גדול מ39 המיליארד שהוצאו כבר על ידי ממשלת נתנייהו להייטיב עם העם ויצרו את הגרעון.

 

נשמח אם תשתף את הכתבה ותעשה לנו  SHARE  וLIKE   או תציע לנו חברות  – תודה

נהנית ספר לחבריך

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.