2

התקציב הדו שנתי חוזר ב2013-14, שיטה ידועה להסתרת גרעונות מדינה מהציבור-מהנסיון

בסוף שנת 2014 יגלו אזרחי המדינה שהגרעון בתקציב לא רק שלא ירד, אלא עלה שוב, כי אורוות האוצר לא נוקו וונגמלו מהשיטה הנלוזה של "תקציב דו שנתי " הנהוג בישראל, כשאנו המדינה היחידה בעולם הנוהגת כך, ראוי לזכור כי "בלון הגרעונות הסמויים"  התפוצץ במקרה בדיוק שבוע לפני הבחירות, רק מפני כשהסטטיסטיקן הממשלתי פרסם באופן רשמי כנדרש ממנו בחוק באמצע ינואר  2013 את גובה הגרעון לשנה הקודמת  2012(כמובן שפוטר) ועתה רוב יועצי שר האוצר תומכים "בהליכה זמנית"  באותו תלם שבו חרש בגאווה קודמו בתפקיד שטייניץ שהביאנו עד הלום.

"לוחות הזמנים"  הם אומרים, אינם מאפשרים לתכנן תקציב שהיה אמור היה להיות מוכן כבר ביולי 2012 וכמעט שנה חלפה, משום שנגמר במלאי האבן והפפירוס לכתיבת ההירוגליפים הממשלתיים ושליחתם לרחבי האימפרייה, תקלה שאפילו לא קרתה למלך כוש או הודו  באגדות ,ובעידן המחשב האוצר בכלל לא יודע מה יש לו או אין לו בקופה ואיך יכול להיות שכל התקציב לא מנוהל און ליין.

מדוע האוצר רוצה תקציב דו שנתי ?

על פניו נראה כי "הגרעונות המובנים" הקיימים בהתחייביות הרב שנתיות של האוצר בשנים הבאות:לספקים, קבלנים, טייקונים, קבלני כוח אדם, שכירת מבנים, מצלמות מהירות, ופרוייקטים אחרים, ועסקאות עם מקורבים , כנראה הרבה יותר גדולות מהמדווח לציבור, והאוצר חתום על חוזים דרקונים ארוכי טווח שהוא אינו יכול אפילו לקצצם אם הוא רוצה, ולכן הוא רוצה שוב לעשות תקציב לשנתיים כדי להסתיר את ההתחייביות השערורייתיות האלו, ולייצר גרעונות חדשים שיחליפו את הקיצוץ שיעשה לציבור ולמעמד הבינוני, כדי לא לפגוע בצמיחה ,ואלו יתגלו רק בסוף 2014.

ראוי לזכור שקיצוץ מיידי של 30 מיליארד שקל יפגע קשות בכלכלה ויוריד את הצמיחה ב 2-3 אחוז ויכניס את המשק להאטה הכרחית, כפי שכל העולם עבר אבל כאן משחקים בגאנו, ורוצים לעקוף את המיתון דרך הדפסת כסף על חשבון הדורות הבאים ולא מוכנים ל"תוכנית גמילה ממשלתית מגרעון", אבל המסוכן ביותר יהיה ששוב האוצר יפתח בפאניקה עקב הירידה החזוייה בנכנסות המדינה עקב תוצאות הקיצוץ , במסע השקעות בתשתיות כדי לייצר צמיחה מדומה, ושוב יחתום חוזים קשיחים ארוכי טווח עם הטייקונים שיגדילו את חובות המדינה, הגרעון, ותשלומי הריבית של המדינה ,ולא יכניסו שקל אחד מיסים לקופה ושוב האוצר יצטרך להעלות מיסים על הציבור גם ב סוף 2014 .

הקואליצייה שהולכת לשתף פעולה עם התעלול הזה של התקציב הדו שנתי , רק הולכת להשקיע את מעמד הביניים והדור הבא עמוק יותר בבוץ החובות, שמישהו בעתיד יצטרך לפרוע או לממן את הריבית עליהם.

מדוע הממשלה רוצה תקציב דו שנתי ?

אישור התקציב הוא שוט של הכנסת מול הממשלה המאפשר להפילה אם אינה מסוגלת להעביר תקציב מסודר ואחראי, וגם נתנייהו וגם לפיד אינם סומכים אחד על השני ומפחדים שצד אחד לא יסכים לעקרונות התקציב השנתי הבא, וכך ניתן יהיה להפיל את הממשלה כבר במרס 2014 אם לא תעביר תקציב חד שנתי עד אז, וזאת בדיוק הסיבה שממשלת נתנייהו הפילה את עצמה ולא הופלה, כשחברות הקואליציה לא הצליחו לגבש תקציב מוסכם לאחר 4 שנות בזבוזיםעקב הצורך בקיצוץ אדיר, והכנסת הלכה לבחירות רק על אי העברת תקציב כשבמקביל נחשפו היקפי גרעון מטורפים .

מהי חשיבות התרציב החד שנתי ?

התקציב הדו שנתי הוא האוייב מספר אחד של המעמד הבינוני, כי הוא מוריד את רמת חייו, לא איראן, לא אלקעידה, ולא החמאס, ולא אבו מאזן, מפני שהציבור הוא היחיד המשלם את הכשלון של ההתפרעות עם הגרעון שלא נעצרת מיד אחרי שנה על ידי הכנסת, ומהלך לתקציב דו-שנתי פוגעת אנושות ביכולת תפקוד הכנסת ובדמוקרטיה.

ראוי לזכור כי מאז המצאת פטנט התקציב הדו-שנתי חלה קפיצה אדירה בחוב הלאומי של ישראל, ובמקביל חלה קפיצה אדירה בהיקף המיסים ההקפיים המוטלים על המעמד הבינוני מים, חשמל, דלק, קרקעות כדי לממן את גרעונות הממשלה במסוה של עליות מחירים טבעיות, זה בשעה שהכסף הציבורי נשפך כמיים ללא שום בקרה תקציבית שנתית על ידי הכנסת על ידי העברת תקציב שנתי בכנסת פעם בשנה, כפי שהיה נהוג מאז הקמת המדינה ב59 השנים הראשונות, שבהן יוקר המחייה היה נסבל, והיתה בקרה שנתית על תקציה המדינה.

הקשר ההדוק שבין גרעונות ממשלתיים לצמיחה פיקטיבית

היום מסתבר כי כל הצמיחה המפוארת של  3.8 אחוז צמיחה שנתית "  בשנת 2012  "הצמיחה הכי גבוהה בעולם המערבי  וב OECD"  היתה פיקטיבית ומומנה כולה מגרעונות ממשלה כשהוצאות המגזר הציבורי התנפחו כמו בלון משום ש 3.8 אחוז צמיחה שווים ל 38 מיליארד שקל, וזה בדיוק היה היקף הגרעון השנתי כלומר הממשלה מימנה את הצמיחה מכיסה על ידי יצירת חוב ולא המגזר הפרטי יצר צמיחה.

 אל תאמינו לספינים ולבלופים

אין שום יתרון בתקציב דו שנתי רק חסרונות שעיקרם הוא דחיית טיפול בכל בעייה כלכלית בוערת, העברת תקציב לשנה ו5 חודשים היא טעות, משום שככל שהאורוות באוצר  ינוקו מהר יותרבתקציב חד שנתי  ו"הממשלה תגמל מהגרעון" ואילו הממשלה הזאת שאינה סומכת על עצמה בענין העברת תקציב חד שנתי תמשיך למרוח ולייצר גרעונות כדי לעקוף מכשולים ותדחה את כל הפתרונות כמו הממשלה שלפניה שהתמכרה לתקציב דו שנתי שאת תוצאותיו ארו רואים היום .

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

2 Comments

  1. מאחר והישראלי אינו בנוי למהפכות נצטרך לומר בעתיד פעם נוספת שצדקו כל אלה שצעקו שהמלך עירום. זה לא יעזור בזמן שנצטרך לקנות במכולת.

  2. מאחר והישראלי אינו בנוי למהפכות נצטרך לומר בעתיד פעם נוספת שצדקו כל אלה שצעקו שהמלך עירום. זה לא יעזור בזמן שנצטרך לקנות במכולת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.