0

התקציב הדו-שנתי גרם לנזק אדיר לכלכלה, כשמנע תיקון תוואי הגרעון בזמן

האור האדום שאותת על המשבר הכלכלי בישראל  נדלק בספטמבר2011 כששגריר ישראל בארצות הברית הגיש בחשאי בקשה בהולה להארכת "הערבויות האמריקאיות" להנפקות אגרות החוב ישראליות בגיבוי אמריקאי, באוצר ובממשלה כולל סטנלי פישר, כבר ידעו שהמצב הכלכלי של ישראל מתדרדר במהירות, אבל המשיכו להפגין פאסון על המצב הכלכלי הנהדר של ישראל יחסית לעולם, ולא נקטו שום צעד אמיתי לתקן את התקציב הדו- שנתי, או לרסן את חברי הכנסת להוריד להבות ולהפסיק "חקיקה בזבזנית" שרק התגברה בשנה האחרונה, ממש במקביל להתדרדרות הכלכלית, כי בכנסת כנראה לא היו מודעים ל"ברוך" במצב הכלכלי בגלל התקציב הדו- שנתי, שנפגש עם המציאות הכלכלית פעם בשנתיים, מאוחר מדי ובלתי ניתן לתיקון.

שר האוצר עוד התגאה בראש חוצות ביצירת המופת הישראלית התקציב הדו- שנתי, שחוסך נייר משרדי ועצים ממש "תקציב ירוק", שאין כמוהו בעולם והוא אור לגויים, והציע למדינות נוספות לעבור לשיטה הישראלית של הסתרת המציאות הכלכלית באופן זמני, ויצירת מציאות זמנית וירטואלית.

בחשאי ,כלקח ממשבר 2003 בפאניקה נוראית ממש כמו בבריחה מסייגון בדקה האחרונה לפני סגירת ספר התקציב האמריקאי  לשנת 2013, הצליחו פקידי האוצר להשחיל את הבקשה להארכת הערבויות הכלכליות האמריקאיות, בסך 3.8 מיליארד דולר 16 מיליארד שקל לשנתיים נוספות, ומדובר בערבויות שהתקבלו בשנת 2003 מהאמריקאים לתקופה של 10 שנים, לצורך גיוס באגרות חוב ישראליות בערבות אמריקאית בשווקים השונים, כששר האוצר והנשיא האמריקאי חותם אישית על ערבות פיננסית לישראל .

בקבינט היו מתוחים מאד, משום שלא ידעו האם ממשל אובמה מתכוון להמליץ על המשך "הסכם הערבויות", אבל אובמה  התמים אישר את הבקשה, ודקה לאחר כן החלה ממשלת נתנייהו בקמפיין ההכפשה נגדו במלוא העוז, כשבמקביל מתנהל גם "הקמפיין האיראני" כדי להפילו .

התקציב הדו שנתי אסון לכלכלה

כלל ראשון בטיפול אצל "אלכוהוליסטים אנונימים" אומר שהמטופל צריך להודות בבעיה ואז יצליח הטיפול, אבל ביבי ,שטייניץ, וסטנלי פישר, סרבו להודות בבעיית הגרעון המתעצמת -מטעמיהם, והתמכרו לגרעון נוסף.

התדרדרות כלכלת ישראל החלה בפברואר 2011 כשכלכלת סין החלה לשקו, והיצוא הישראלי החל לקרוס, אבל את הלפתן והמאיץ האמיתי להתדרדרות הכלכלית סיפקה המחאה החברתית ביולי 2011, כשקטעה באכזריות ובהפתעה את הביקושים המקומיים בענף הנדל"ן, והעיפה את קטר הצמיחה השני של המשק לאחר היצוא  התעשייתי וההיטק מהפסים, וגרמה לבלימת חרום בענף מה שהוריד את ביקושי הנדל"ן ב30 אחוז הקטין את הכנסות המדינה באופן מהותי, ויצר גרעון עתק במיסים בנוסף לירידה הדרסטית בגביית מיסים מחברות ההייטק המייצאות.

אם למדינת ישראל היה תקציב חד שנתי כפי שהיה כאן מהקמת המדינה, הרי שכל הטיפול בגרעון המתעצם היה אחר לחלוטין, הרבה יותר רציני, והיה מונע נזק עצום לכל המשק, משום שלציבור ולעסקים ולחברי הכנסת הוצג מצג-שווא של מציאות כלכלית וורודה ותקציבית שאינה נכונה ומדוייקת, בשעה שאנשי העסקים מסתמכים על תחזיות הכלכליות של הממשלה לצורך התכנון הפיננסי שלהם, וחברי הכנסת מתפרעים תקציבית בתקופות טובות לפי דברי שר האוצר.

לממשלה ולאוצר לא היתה שום בעייה פוליטית קואליציונית להעביר את גזירות 2013 כבר בשנה שעברה בתקציב 2012 ולמנוע את הנזק המצטבר, אולם האוצר והממשלה הימרו נואשות על התאוששות כלכלית עולמית שלא הגיעה, וכך התרחב הגרעון למימדים מטורפים שמתחילים להזכיר את המשבר הפיננסי ב2003 .

הכנת תקציב מדינה שנתי מתחילה באופן קבוע בחודש יוני- יולי לפני שנת התקציב, ושיאה בהצבעות בכנסת בסוף השנה לאישור התקציב, ואם עד 30 במרץ בשנה הנוכחית הממשלה לא מעבירה תקציב היא נופלת אוטומטית, אולם זו לא היתה הבעייה שהיתה עומדת לפני נתניהו בשנה שעברה אם היה צריךלהעביר תקציב חד שנתי  ב2012, אלא מה שהיה כאן הוא חטא הגאוווה, והרצון להראות הצלחה אישית כל מחיר, גם אם אונסים את המפה הכלכלית, ולהתפס כמנהיג כלכלי ראוי ומצליח -זה הכל.

נתנייהו, שטייניץ, וסטנלי פישר, לקחו הימור על התאוששות הכלכלה בעולם ב2012, אולם ההחרפה הכלכלית  העולמית והמחאה טרפו להם את כל הנחות היסוד והחריפו את הגרעון, זאת למרות שמתווה הגרעון הוגדל מ 1.7 אחוז ל2.9 אחוז לשנה, בהימור נוסף שעשו בתקציב 2010-2012.

רק זינוק הדולר בחודש האחרון מרמת 3.80 ל4.10 כ 10 אחוז בחודש עקב העובדה שחברות הדירוג הודיעו הולכות  להוריד את הדירוג הפיננסי של ישראל אם לא תתחיל הכנת התקציב החד שנתי , שלחה את שטייניץ וביבי ל"סדנת תקציב" שהביאה 14 מיליארד שקל קיצוץ  מיידי  תוך 48 שעות, ולמעשה אם היה תקציב חד שנתי ל 2012 ,כל הבזיון והזגזוג הזה היה נמנע מנתנייה, והנזק למשק ולקהילה העסקית היה קטן יותר, וגם הטיפול בדרישות הצודקות של המחאה היה נכון יותר.

 

נהנית ספר לחבירך שתף ועשה לנו לייק

 

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.