1

הרצל הקים את בנק לאומי כדי לתת הלוואות להמונים ולא לטייקונים-שיעור בהיסטוריה

בבנק לאומי כבר שקלו להחליף את פסלו של הרצל בלובי  הבנק לפסלו של דנקנר, כי שכחו מדוע הוקם בנק לאומי? ומה היתה מטרת הקמתו?, היה זה חוזה המדינה בניימין זאב הרצל  האיש שיזם וגייס במו ידיו את הונו הראשוני של בנק לאומי  מ200,00 יהודים עניים, איכרים, חקלאים, ובעלי מקצועות קטנים באירופה ובמזרחה רק כדי להקים בנק עצמאי שלא יהיה בשליטתם של טייקונים יהודיים, ויגייס הון עבור ההמונים  ויתן אשראי והלוואות להמונים חסרי ההון שיגיעו לפלסטינה, כי כבר בשנת 1902 הוא הבין שבלי הון פנוי וחופשי להשקעות בעסקים קטנים לא תתכן פריחה כלכלית בארץ ישראל אחרי שתוקם המדינה כעבור 50 שנה, ורצה למנוע בחוכמה את טבעת החנק של הטייקונים על כלכלת המדינה הצעירה שבדרך .. הרצל צדק.

לעומת זאת הבנקים הישנים שהוחזקו באירופה על ידי הטייקונים היהודיים כמו הברון רוטשילד או הברון הירש מנעו במכוון הלוואות ואשראי מהציבור היהודי, ועסקו כבר לפני 150 שנה ב " עסקי הון-שלטון"  והלוואות לממשלות, ונסיכויות, ורוזנויות, ומימון פרוייקטים לאומיים גרנדיוזים עבור האליטות הכלכליות האלו, כמו תעלת סואץ ומגדל אייפל , וזאת כנגד הטבות אישיות מסחריות  עבורם כמו קרקעות, ופטור ממיסים, כלום לא השתנה.

אותם ברונים טייקונים  מפורסמים כמו רוטשילד והירש העדיפו להחזיק את הישובים היהודיים שהוקמו בפלסטינה ב1880 כמו "מושבות הברון"  תחת מרות פקידי הברון ו" תעשיית התמיכות הידועה" שהכתיבו למתיישבים כדי לשלוט בישובים במשאבים, בקרקעות, בהנהגת הישוב, ולשלוט בכולם תחת משטר החלוקה והשנור הקפדני, וכך באופן שיטתי לייבא לפלסטינה את תרבות ההון-שלטון שאותה רצה הרצל לפרק כבר לפני 110 שנים, ולכן חזה נכון את הצורך בבנק מנותק משליטתם של הטייקונים .

אולם עברו 110 שנה וכלום לא השתנה, למעט העובדה שהטייקונים הנוכחיים דנקנר, תשובה, אקירוב, והאחרים עשו כל מאמץ להשתלט על בנק לאומי והנהלתו כדי לחמוס את הונו העצמי ולהעביר את רוב האשראי אליהם לצורך עסקיהם ולא למימון ההמונים והעסקים הקטנים שאינם מקושרים להנהלת הבק בטלפון אדום לצורך הלוואותיהם מהלך שגרם למחנק אשראי במשק.

והמדינה שגם היתה בעלת מניות העדיפה למכור אותן לטייקונים, משום שהיא מעריצת טייקונים וכך הונו של הבנק נשחק בהלוואות שונות ומשונות שניתנו לטייקונים ללא שום בטחונות, עד שהגענו הלום כשהבנק כבר כמעט לא מרוויח, ובספריו הלוואות עתק לטייקונים שמחיקתן עלולה להביא לנפילתו "עיין ערך דנקנר" .

מסניף בנק לבנק מהגדולים בעולם

מייד לאחר הקונגרס הציוני הראשון ב 1897 פנה הרצל להקמת הזרוע הפיננסית של התנועה הציונית, והחליט על רישום בנק יהודי  ציוני בלונדון בשם J.C.T או JEWISH COLONIAL TRUST  עים הון מניות יסוד של 2,000,000 מניות בלירות שטרלינג ושלח שליחים לכל קהילות היהודים באירופה ומזרחה כדי למכור את מניות הבנק, וכך אסף את ההון הראשוני להקמת הבנק בלונדון כשרק המסכנים הנדכאים והחלקאים תרמו להקמת הבק שגייס רק 10 אחוז מההון המתוכנן  200,000 מניות וכל היהודים העשירים באירופה התעלמו ממנו כי היווה סיכון ושבירת המונופול הבנקאי של העולם היהודי ,ואנשים אלו גם לא האמינו בכל החזון הציוני של הרצל ותמכו בישיבה באירופה על סיר הבשר.

אולם למזלו הרע ,הבנק של הרצל פשט רגל עקב ניהול כושל, או חבלה מכוונת ואשראי פגום בנוסף לפתיחת מלחמת מלחמת העולם הראשונה ב1914 כשכל השקעותיו כשלו ונמחקו ,למעט השקעה אחת שלו שניצלה מהמלחמה והיתה סניף "בנק אנגלו-פלשתינה ביפו " ששימש את כל המוסדות היהודיים בתקופת הטורקים, ולאחר מכן בתקופת הבריטים את הצבא הבריטי והמוסדות הלאומיים, והפך לאחר הקמת המדינה ל" בנק לאומי לישראל"  וממנו הוקמו השרישו עוד מאות סניפים ברחבי הארץ, כשהבנק התמחה בגיוס הון הלוואות ואשראי לעסקים קטנים והיה הבנק עם הצמיחה הגבוהה ביותר בפלשתינה, כשבניגוד אליו בנק פועלים שירת את הממסד ההסתדרותי ,את ההסתדרות , מפלגת מפא"י , המערך, ומשק העובדים, בשעה שבנק לאומי שירת את "ארץ ישראל השנייה " שלא היתה מחוברת לשלטון, את רוב הסוחרים הקטנים,היבואנים ,והיצואנים, התעשיינים וייצג ברובו את המסחר הקמעונאי הפרטי הקטן, בדיוק לפי חזון הרצל.

מבנק להמונים-לבנק לטייקונים

במשך שנים היה בנק לאומי "הבנק של ההמונים"  מספר 2 במשק, עד שהטייקונים ב10 השנים האחרונות התלבשו עליו ושאבו את כל הונו וסבכו אותו בהלוואות עתק ללא כיסוי, כי הנהלתו סונוורה מהטייקונים והתחילה לזלזל בהמונים הלווים רק  60,000 שקל לניהול עיסקיהם כשאפשר לתת לטייקון 600 מיליון בשניה ולחסוך ניירת, פקידים, ותפעול, אבל היום הכל התפוצץ כשבניגוד להמונים ששתמיד החזירו את ההון שלוו לבנק הטייקון הגדול אינו יכול להחזיר את הכסף שלווה וכמו העני המרוד מבקש מחיקת חובות מהבנק או תספורת.

הרצל מתהפך בקברו על השינוי המנטלי שעבר הבנק כשהפך ל"משרתם של טייקונים" בניגוד לחזונו, ואילו הנהלת הבנק אינה יודעת כיצד לפוצץ ולפרק את המוקש שנקרא "עסקי נוחי דנקנר" ,ורק פסלו של הרצל המחייך בפתח הבנק לוחש להם -הרצל צדק

נהניתם ספרו לחבריכם  עשו לנו לייק  ו SHARE

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

  1. כמה שזה נכון.
    חבל רק שהם קיבלו רגליים קרות ברגע האחרון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.