7

הקשר שבין משה סילמן, וכ- 800 מתאבדים בשנה שמוסתרים מהציבור, ואפקט וורתר

 

אם משה סילמן היה משלם 3 אחוז מס חברות כמו הטייקונים, היום הוא היה אדם עשיר, ואם הטייקונים היו משלמים  25 אחוז מס הכנסה, הם היו מתאבדים ברחוב קפלן מול משרד האוצר , אחוז מס שרירותי קובע את גורלו של האדם בישראל, והבן אדם מת כתוצאה מאפליית מס שרירותית-כל כך פשוט .

 סילמן התאבד ברחוב בשטח ציבורי- ולא בחורשת עצים 

אבל העניין חמור יותר כי סילמן שבר טאבו ישראלי, והוא התאבד ללא שום בושה עצמית במעשיו, כמעט בשידור חי לנוכח כלי תקשורת, בצורה שהביכה לראשונה את הממסד, שלא כמו 800 מתאבדים אחרים בשנה שהתאדו מהעולם בצורה שקטה ומנומסת, כפי שהשלטון כאן אוהב, ולא השאירו עקבות כל שהם בתקשורת מקומית וארצית, באופן שיצרו איזה לחץ  ציבורי או פוליטי על השלטון.

  בחורשה, במרתף, בשירותים.

הם התאבדו בסבך חורשה עבותה, או במקלט אפל, או דירת רווקים מוזנחת, בדרך שמאפשרת לממסד להסתיר את התופעה המזעזעת של התאבדויות כלכליות ואחרות במדינה, כי עד היום הציבור בישראל לא שמע כמעט (במכוון) בכלי התקשורת הממלכתיים האלקטרונים, הרדיו והטלויזיה על תופעת "מתאבדים ישראלים" למעט  "מתאבדים שהידים " שהם כמובן האוייב ואינם מסכנים את השלטון, או חושפים את רשלנותו, והאשם העיקרי בכך הוא הסופר גתה שכתב את הספר " יסורי  וורתר הצעיר".

"אפקט וורתר "- גל חיקוי  של התאבדויות  בסגנון דומה.

לא ברור אם בכלי התקשורת בישראל הזכירו לאחרונה את אחד הספרים המשפיעים ביותר שנכתבו על ידי  גתה, והוא " יסורי וורתר הצעיר", כי הספר הזה הביא לגילוייה של תופעה פסיכולוגית מדהימה, והיא גל התאבדויות עוקב שמחקה התאבדות של גיבור תרבות כל שהוא, שהתאבד בעקבות גורלו.

אי לכך כבר במשך שנים קיבלה התקשורת הישראלית על עצמה מרצון ( חוק נקדי, ולחץ משרד הבריאות  והרווחה ומשרד ראש הממשלה) את ההחלטה לא לסקר תופעות התאבדות של חיילים, בני נוער, רקע כלכלי וסוציאלי, מחלות ואחרים, ולכן הציבור בישראל אינו שומע ברדיו כמעט על התאבדויות לסוגיהן, ואינו מודע להיקף העצום של ההתאבדויות בשנה, והוא הזדעזע קשות מהתאבדות סילמן.

אפקט ורתר

אפקט וֶרתֶר (Werther effect) הוא תופעה חברתית שבה מספר אנשים מחליטים להתאבד בעקבות התאבדות אדם אחר, ולעתים אף מחקים את אופן ההתאבדות שבוצעה על ידי אדם זה. התופעה קרויה על שם גל ההתאבדויות שהתרחש ברחבי אירופה, אשר ליווה את הפצת הרומן "ייסורי ורתר הצעיר" מאת הסופר הגרמני גתה בסוף המאה ה-18.

האירוע הידוע ביותר היה בעקבות הפצת הספר "ייסורי ורתר הצעיר" של גתה ב-1774. ברומן התאבד הגיבור בעקבות אהבה נכזבת באמצעות ירייה בראשו, ולאחר הפצת הספר נודעו מקרים רבים בהם אנשים ניסו להתאבד באותה דרך על ידי ירי בראשם. במספר מקומות אף הוחרם הספר בעקבות התופעה החברתית שליוותה אותו. הכינוי "אפקט ורתר" נטבע מאתיים שנה מאוחר יותר, ב-1974, על ידי החוקר דיוויד פיליפס.

דיווחי  התאבדות- לא מסוקרים בכלי התקשורת בישראל- המשפחות מתביישות.

איש אינו יודע בדיוק כמה אנשים מתאבדים בישראל מידי יום, החל מילדים, חיילים, או על רקע כלכלי, מחלות או על רקע נפשי, ההערכה היא שהמספר עומד בין 800  ל1200 איש, כלומר קרוב ל3 אנשים ביום, המשפחות די מתביישות מהתופעה, ומסתירות את העובדה מהמקורבים, הרשויות גם הן אינן מעוניינות להציף את היקף התופעה.

על בתי החולים אסור לדווח על התופעה ישירות, וכלי התקשורת נמנעים מלדווח בגלל "אפקט וורטר", וכך הציבור ממודר כולו מכל מידע אמיתי על היקף התופעה, והוא שומע עליה רק כשסלבריטי כמו דודו טופז מתאבד, או מפורסם אחר,כשלא ניתן להסתיר את המידע מכלי התקשורת.

עולם תקשורתי נטול התאבדויות

וכך למעשה אזרחי ישראל חיים בעולם תקשורתי נטול התאבדויות, כשהם אינם יודעים כמה חיילים מתאבדים בשירותם הצבאי מידי שנה, כשמדובר בכמות המוערכת בעשרות רבות, ואינה מדווחת על ידי" גלי צהל-משדרים מהשטח", או "קול ישראל- קול החדשות", הם אינם יודעים כמה בני נוער מתאבדים כשמדובר במאות, וכמה אנשים כמו סילמן מתאבדים על רקע כלכלי עוד כמה מאות.

סילמן עורר את נושא ההתאבדות .

ולכן התאבדותו של סילמן בשידור כמעט חיי במקום מרכזי בישראל ובנראות מלאה של הציבור שברה טאבו לפחות בנושא התאבדות על רקע כלכלי, ויצרה שובל חיקוי רחב אחריה שחייב את השלטון להקים מערכות תמיכה ומצוקה מיידיות נגד התאבדות על רקע כלכלי ,רק כשהחל גל החיקוי שהביך את השלטון ועשוי לגרום להפלתו, כתודעה מהזדעזעות הציבור.

סילמן התאבד מול בית העיתונאים שנאסר עליהם לסקר התאבדויות

אם סילמן היה מתאבד בפריפריית חולון או בת-ים מי בכלל היה יודע או שומע עליו, וההתאבדות מול בית העיתונאים ברחוב קפלן בתל אביב היתה גאונית, מה גם שהיה במהלך לראשונה בניראות מלאה לציבור של אדם מתאבד בשל מצבו והציבור הושפע מהמהלך שהפך לחלק מהשיח הציבורי, ונכנס לתודעה הלאומית.

התאבד בניגוד לכללים

זאת בניגוד לרצון השלטון שחיפש את "הטרגדייה האישית" , והחשוב ביותר הוא שהאיש לא התבייש במעשהו כפי שרצה השלטון, ולא התאבד בפינה נידחת, אלא הרים ראשו על המוקד בלב תל אביב והתריס מולו בעוז, כמו אחרים שהיו מוכנים לאורך ההיסטוריה, למות עבור קידוש אמונתם.

נ.ב  היום הסתבר ש200 עולים חדשים מתאבדים כאן בשנה ,שליש מהמתאבדים, ולכן בכל מטוס שמגיע לכאן יש מתאבד סמוי -או סילמן בפוטנציה ואיש לא סיפר לו על סילמן  שלזכרו יש שלט מול בית העיתונאים .

נהניתה ספר לחברך ועשה לנו שיתוף ולייק

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

7 Comments

 1. אף לא אחד נהנה מקריאת הכתבה הזו, לכן, הדרישה "נהנית…סמן לייק" מגוחכת וטיפשית מה גם שהמילה "נהנית" כתובה שם בשגיאת כתיב גסה נהניתה..עם האות "ה" בסוף המילה…חלילה וחס יהיו כאלה שעלולים להתאבד בשל כך…

 2. 300 קורבנות בשנה מתאבדים בגלל הנעשה במדמנה שנקראת ביהמ למשפחה בו מתנהל סחר באדם כשבן זוג קונה לו את ביה"מ תמורת חלקה של האשה/הגבר. מהיכן לשופטים ועו"ד שעובדים במערכת המושחתת הזו יש 15-20 דירוצת לכ"א, לא חשבתם על כך?

 3. ענת ! אולי לא כל ה 800 אבל רוב רובם באופן ישיר או באופן עקיף.וזה מוביל לנוער שמתבייש במצב הכלכלי של הוריו, לעתים מוביל את הנער\ה להתאבדות לא מזמן התאבדה נערה על רקע זה בגלל אי היכולת של ההורים לשלם עבור הטיול ולא כל בתי הספר מקלים בעניין ,בבתי הספר נותנים לועד הכיתתי לגבות את תשלומי בית הספר וכך נודע לשאר התלמידים על מצבו של חברם לכיתה וזה מביך את הילד.

 4. התייחסת למעשה ההתאבדות של משה סילמן ז"ל בפן המקרו והיא נראית לך "גאונית" אבל ברגע שכתבת את זה החפצת (מלשון חפץ) את האדם. עשית אותו לאייקון.

  משה סילמן סבל מאד. משה סילמן מת מיאוש, ולכן מאס בחייו. וזה נורא.
  משה סילמן היה צריך לזעזע את כולנו. לעורר את כולנו לחשבון נפש נוקב.
  אבל זה לא קרה, לא קורה ולא יקרה…העם היושב בציון ישן, הייתי אומר שנת חורף עמוקה אילולא החום המהביל של יולי-אוגוסט…

  על רקע הגזירות הכלכליות הממשמשות ובאות ועל רקע ההתכווצות של הכלכלה הישראלית (וזו רק ההתחלה) – כולנו משה סילמן ועם כל יום, שבוע, חודש שעובר נרגיש את זה יותר ויותר בכיס ובאיכות חיינו…היאוש יתחיל לחלחל…
  ועם הניצוץ הכי קטן שיוצת על רקע המצב הבטחוני,
  נרגיש את זה מהר מאד בגוף, בבשר ואפילו בעצמות.
  עם קשה עורף, לומד רק בדרך הקשה…

 5. התאבדות היא אף פעם לא מעשה גאוני, רק אם עומדים להרוג אותך ממילא. כל עוד יש חיים יש תקווה.

  חובת העיתונות לדווח, ומצד שני אם על ידי אי דיווח מצילים חיים יש לזה חשיבות, לא?

  אפשר לסקר את הנושא מבחינה סטטיסטית בלי שהוא נהפך לצהוב וקטלני.

 6. התופעה מוכרת וידועה. מה קשור? מה כל ה-800 התאבדו מסיבה כלכלית?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.