1

הקשר המדהים שבין גל עליות המחירים במשק להעלאת שכר מינימום

השבוע עלה שכר מינימום מ 4100 ל4300 ש"ח בכ5 % ומיד לאחר החג יעלו מחירי כל מוצרי המזון ב 5 אחוז , האם זו יד הגורל שמזמנת את 2 התופעות המבטלות בעליל אחת את השנייה ומונעות  עובדתית עלייה ברמת החיים של משתכרי שכר מינימום כשהן מאפסות מייד את התוספת, או שמדובר במדיניות ממשלתית מתוכננת לא מוצהרת מתואמת בין יצרני המזון ומוצרי היסוד, למשרד האוצר עם מניעים סמויים מעין הציבור שמעוניינת להתניע גל ענק של עליות מחירים במשק במוצרים הלא מפוקחים, דרך הלגיטימציה של העלאת מוצרי היסוד והמזון לעניים ?.

בדיקה מראה שאכן כך, ומה שניתן לעובדי שכר המינימום ערב החג בתרועות על ידי הסכמי שכר קיבוציים, ילקח מייד  לאחר החג על ידי  גל עליות מחירים מתוכננות מראש במשק, " תוספת שכר המינימום" לא נועדה מעולם לעזור לחלשים אלא למפעלים החזקים, היא נועדה להיות מצג שווא לעזרה לחלשים בהתמודדותם עם עליות המחירים, וקלף פיתוי  במזומן למפעלים הגדולים להעלאת מחירים במוצרים המפוקחים ומוצרי היסוד במשק ,ולהתניע בהמשך גל אדיר של עליות מחירים בשאר המוצרים שאינם מפוקחים במחירם , שכל תכליתו של גל עליות המחירים שרק יתעצם הוא ניפוח תוצר המדינה, מה שמאפשר את הרחבת גביית המיסים על ידי האוצר, הגדלת הגירעון הממשלתי הנגזר מהתוצר, והגדלת רווחי החברות מעליות המחירים, והעניים תקועים במקומם.

 עיתוי העלאות המחירים  נקבע על פי חופשות השנה

בשעה זו של חול המועד סוכות כשאתם קוראים כתבה זאת, אלפי אנשי מכירות ושיווק כבר עושים את דרכם  לחנויות, למרכולים, ולרשתות,עם מחירונים חדשים שבהם צרובות עליות המחירים החדשות בשיעור של כ5 אחוז לאורך כל חזית מוצרי היסוד ומוצרי המזון, זה בשעה שרוב העם נמצא בגנים והפארקים, בחו"ל, ובחוף הים, או בבתי המלון, וחוגג את תוספת השכר הזעומה שקיבל, אבל המחירונים החדשים יכנסו לתוקף עם יציאת החג, ובשבוע הבא 200 שקל העלאה בשכר המינימום, יפגשו מחירים גבוהים ב 5 אחוז, והלכה התוספת שניתנה.

הקשר ההדוק שבין עיתוי עליות המחירים לתשלום תוספת שכר המינימום

לממשלות ישראל יש רגישות גבוהה לנושא של העלאות מחירים של מוצרי יסוד ומזון כשמדובר במקבלי שכר מינימום, משום שחלקם של מוצרי המזון והיסוד מתוך שכרם של העובדים  האלו מגיע ליותר מ60 אחוז, בפרט כעת כשחלק ניכר ממשתכרי שכר המינימום מצביע עבור הממשלה הנוכחית, ואי לכך כל גל של עליות מחירים במשק החל תמיד מייד לאחר הבשורה הממשלתית של העלאת שכר המינימום, שהיא תקיעת השופר המבשרת את גל עליות המחירים הגדול כשבסופו של דבר מקבלי שכר המינימום חוזרים למצב שבו כח קנייתם נשמר בלבד, עקב עליית שכרם כמעט בגבה העלאות המחירים, גל כזה של עליות מחירים היה בדיוק בבאפריל 2011 רבע שעה לפני התחלת המחאה לאחר העלאה חלקית של שכר המינימום, והתניע את מחאת הקוטג שעלה למעלה מ5 אחוז תקופתית, מה שיוצר בעיני הציבור תחושה של עלייה גבוה במחיר הקוטג והדליק את המחאה.

גלי עליות המחירים במשק די קבועים כ 5 אחוז לשנה, והעלייה התקופתית של שכר המינימום גם היא קבועה וכמעט מפצה על עליות המחירים באורח מוזר, מה שמצביע על אינפלציה במחירי מוצרי יסוד ומזון של 5-6 אחוז לשנה כשהשלטון דואג לשמור את משתכרי שכר מינימום במצב של מתים -חיים עם כוח קנייה קבוע  כדי שהמחאה לא תתפרץ מלטה על בסיס מחירי מזון מסובסדים כפי שקרה עם הקוטג, שסטייה מהנורמות הקשוחות שנקבעו, על ידי  חזירות חברת היעוץ של תנובה חברת מקינזי יעוץ שדחפה את מחיר הקוטג לשחקים יצרה מצב שעליית מחירו בצורה שערורייתית היתה ברורה לכל הציבור בלטה כמו נרות חנוכה  והתניעה מחאה.

טבלת התפתחות שכר מינימום  בשקלים מידי שנה בשנים  האחרונות קצב של 5 אחוז בשנה

שנת 2006   3585

שנת 2007   3710

שנת 2008   3860

שנת -10 2009 לא שולמה תוספת עקב המשבר הפיננסי ,התאמות כוח קנייה, ועצירת מחירים במשק

שנת    2010

שנת    2011    4100

שנת 2012      4300


 מצעד עליות המחירים יוצא לדרךצד העסקים והחברות

"הסכם התוספת לשכר המינימום" שנקבע כבר לפני 3 שנים קיבע בדיוק רב את מועדי העלאות שכר המינימום, והמועד נבחר בעיתוי מדוייק  ומתאים לכל הצדדים :למדינה, להסתדרות, לפוליטיקאים, ולבעלי המפעלים,

א. 01 באוקטובר2012 בערב חג סוכות שכר המינימום עולה בהודעה דרמטית, מה שאמור לגרום לציבור להגביר את צריכתו עקב הרגשת רווחה.

ב.  שלב העלאות המחירים וחלוקת מחירונים חדשים מתבצעים במהלך  החג חופשת הציבור, חול המועד, או חופשות שנתיות.

ג. תחילת העלאות המחירים תמיד לאחר החג (לכל שבת יש מוצאי שבת) כדי שהציבור לא יתעסק בחופשה עם המחירים.

ד. השפעת גביית המיסים על קופת האוצר מיידית, ולקראת סוף שנה ומאפשרת התאמה לאינפלציה  ולגרעון.

יסודות התעמולה הממשלתית בנושא עליות המחירים

את החימום בנושא גל עליות המחירים החל במכוון משרד החקלאות שהצהיר על עליית "מחיר המטרה" לחלב ב9 אחוז כשברור שהציבור ישמיע אנחת רווחה כשיסתבר שמחיר החלב עלה רק ב5 אחוז, ככה זה יהודים, ואחריו קפצה שנייה חברת המזון יוני- לוור שאינה מזוהה עם מוצריה שהודיעה ראשונה על העלאת מחיר כדי להמחק מזכרון הציבור, ולאחר ומיד אחריה קפצה אוסם שלא סבלה מנחת הציבור למעט "תינוק הבמבה" ובעקבותיהן עוד מאות חברות מזון שמשחרות כזאבים לטרף קל לתוספת 200 השקלים לשכר המינימום של עובדי שכר מינימום במשק שמספרם מגיע ל 750,000 איש שישפכו לחנויות עוד  150 מיליון ש"ח בחודש כי רוב שכרם הולך למוצרי יסוד ומזון, ובסיכומו של דבר חברות המזון ומוצרי היסוד האריזה השינוע והמחסנים שהן מעסיק גדול של עובדי שכר מינימום ישלמו לעובדיהן את התוספת  מהעלאת המחירים שהטילו על עובדיהן  1:1

 מצעד  גל עליות המחירים יוצא לדרךצד  הפוליטייקה המדינה והאוצר 

חודש ימים לפני קבלת התוספת המזערית בסך 200 שקלים בחודש הניתנת לעובדים המסכנים בישראל, כבר הודיע שר המסחר והתעשייה הממונה על התוספת בחתימתו, על ההישג האדיר הניתן לעובדים, ועובדת הבחירות הקרבות  לא נסתרה ממנו כחבר במפלגת ברק – עצמאות  אולם ההחלטה על העליה ההחלטההתקבלה כבר לפני  לפני 3 שנים .

ואילו במשרד האוצר הפוליטי בניהול מר אסטרטגייה שמחים מאד להעניק לעובדים המסכנים במשק תוספת שכר שיכולה לשכך כל מחאה, ובדרך מבינים שעל כל המזון שייקנה בתוספת השכר הזעומה יגבה גם מס ערך מוסף ומס הכנסה משכר העובדים, אבל הדובדבן הוא עליית המחירים בשיעור 5 אחוז לאורך כל סל המזון המפוקח והלא מפוקח, שתנפח את תוצר המדינה ותגביר את גביית המיסים גם מאילו שאינם נזקקים, כי נוצרה לגיטמציה לעליית מחירים גורפת  בכל המשק ,וככל שהתוצר גדל המדינה יכולה לייצר עוד חובות ולהדפיס כסף כי החוב הלאומי נגזר מהיקף התוצר,

סיכום

העלאות מחירים בענף המזון חוצות ענפים רבים  בתקופות טובות וכל גל עליות מחירים משמעו גל גביית מיסים על ידי המדינה  מתוצר רחב יותרלכיסוי הגרעון, כך שאם יספרו לכם שהמדינה מעוניינת להעלות את שכר עובדי המינימום, פירושו שהיא רוצה להתניע גל עליות מחירים אדיר במכוון בכל המשק שימלא את קופתה, זאת המטרה האמיתית והעעלאה לעניים יוצרת רק את הלגיטימציה.

בפועל העלאת שכר המינימום ב 200 שקלים באוקטובר 2012 תאפשר לממשלה להציג בינואר  2013 לפני הבחירות הקרבות  גם ירידה משמעותית בדוח העוני, משום שקו העוני מתואם עם הקו האדום של שכר מינימום   ו200 שקלים תוספת הופכות פה אדם מעני ל מעמד בינוני -ככה זה עובד בישראל

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

  1. יפה,אהבתי את הטריק שגילית עם קו העוני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.