0

המשק במשבר נזילות, כמות הכסף הפנוי יורדת דרמטית ופוגעת בעסקים הקטנים

כמות הכסף הפנוי שבידי הציבור קטנה מדי, והיא הולכת וקטנה וגורמת להחרפת המיתון במשק ובמקביל לירידה קבועה בהכנסות המדינה ממיסים, לתופעה הזאת קוראים משבר נזילות אבל איש בממשלה או באוצר לא מתייחס אליה משום מה ברצינות, ולא מבין עד כמה היא חמורה לכלכלה.

אם יש תופעה מסוכנת לכלכלת מדינה הרי שהיא קיטון בכמות הכסף הפנוי שבידי הציבור, משום שהכסף הזה הוא שמניע חלק גדול מהמשק כשהוא עובר מהציבור מקבל השכר לעסקים הפרטיים ומהעסקים הללו לעסקים אחרים דרך מכירת וקניית שירותים ומוצרים, כשבדרך המדינה "הריבון" גובה מיסים שונים ומשונים מהעסקים, על הזכות לגלגל את הכסף בין הציבור והעסקים השונים כמו מע"מ מס הכנסה מס קנייה וביטוח לאומי .

מה זה כסף פנוי ?

הכסף הפנוי הוא מה שנשאר לציבור בארנק לאחר תשלום הוצאות חיוניות כמו משכנתא, מזון, ביטוחים, חשמל, מים, ארנונה, טלפון, ושאר תשלומי החובה החודשיים -דו חודשיים עבור שרותים חסרי תחליף שאנו צורכים מגופים מונופוליים או סטטוטורים.

והוא למעשה הכוח היחיד מניע את המשק ואת הצריכה הפרטית במשק שרובה נשען על השאריות של הכסף שנשאר לנו לאחר תשלום ההוצאות החיוניות, וככל שכמות הכסף הפנוי שנשארת בארנק גדולה יותר כך הצריכה הפרטית במשק מתגברת ואיתה התעסוקה במשק ותשלום המיסים השונים .

לכסף הפנוי יש חשיבות קריטית למשק, כי רוב מוחלט של העסקים הקטנים במדינה נשען על הכסף הפנוי שבידי הציבור לצורך הצלחת עסקיהם ורווחיהם, והתופעה החמורה שקוריית היום היא שעליית מחירי החשמל, מיים, דלק,ארנונה או כל הוצאה חיונית אחרת , עסקים קטניםבעקביות ללא עליית שכר מקבילה מתחרה עם העסקים הקטנים על הכסף הפנוי, ומקטינה את כמות הכסף הפנוי במשק ופוגעת מיד רק בעסקים הקטנים, כשבישראל קיימים כ 450,000 עסקים קטנים שמעסיקים את הרוב המוחלט של העובדים במגזר הפרטי כ 2 מיליון איש.

אבל הפגיעה האמיתית כמו בבומרנג, היא בקופת המדינה משום שכשהעסקים הקטנים לא מרוויחים, המדינה לא גובה את הקופון שלה או המיסים ונאלצת לגייס כסף בשוק אגרות החוב ולשלם קופון למשקיעים בדמות ריבית שנתית על ההלואה שקבלה כדי לסגור את החור בתקציב, או לחילופין שוב מטילה מיסים שמקטינים את כמות הכסף הפנוי במשק .

לרוב הציבור בישראל אין היום כסף פנוי,ולמעשה הוא שורף חסכונות או לוקח הלוואות בנסיון לשמור על רמת חיים בתקווה שהמצב ישתפר , אולם בקרוב בשנייה שיוכרז על מיתון רשמי והוא יתקבע רשמית בתודעת הציבור תתרחש צניחה עסקית משמעותית שכרגע נראים לה סימנים ראשונים, ומצב גביית המיסים יקרוס לחלוטין.

קווים לדמותו של הכסף הפנוי

הכסף הפנוי שחור או לבן הוא הכסף שמממן את איכות חיינו  DOLCE -VITA  בכסף הזה אנו הולכים למסעדות, לסרטים, טסים לחו"ל, או יוצאים לחופשות בצימרים ובמלונות, קונים בגדים חדשים, ריהוט, נעליים , וילונות, כריות, וכדים לבית, הולכים למסאזים, קורסים טניס, סדנאות יוגה, מכוני יופי , חוגים ועוד אלפי עיסוקים שמאחוריהם עומדים עסקים קטנים של אדם בודד או 2-3 בעלים שמפעילים את העסק ביגיעה אישית (הבעלים גם העובדים, וגם המנהלים, והמנקים)  והכסף הפנוי הוא זה שמחזיק את העסקים האלו בחיים, כי העסקים האלו אינם עובדים עם הממשלה בגלל קטנם, אינם נמנים על ספקיה , ורובם גם אינו מקבל אשראים גדולים בבנקים ונשענים על תזרים מזומן בלבד ואם הקבוצה הזאת  נפגעת ,כל הכלכלה נפגעת.

הקשר שבין הכסף הפנוי והאינפלציה במשק

אינפלציה מוגדרת כמצב שבו הרבה כסף פנוי רודף אחרי מעט מוצרים ושרותים וגורם לעליית מחירים, אבל מדדי המחירים לצרכן הנמוכים בחודשים האחרים מצביעים על העובדה שאין אינפלציה במשק משום שמחירי מוצרים ושרותים רבים יורד בעקביות מה שמצביע על חוסר בכוח קנייה במשק אן מחסור בכסף פנוי ,.

ישראל צריכה להתגעגע לימים שהיתה כאן אינפלציה, משום שאז מצבו של המעמד הבינוני והעסקים הקטנים היה מצויין כי כמות הכסף הפנוי במשק היתה גבוהה וכוח הקנייה בשוק היה גבוה, מה ששמר על מחירים גבוהים למוצרים והשירותים ,ואז גם המדינה גזרה בקלות את הקופון או המיסים שנדרשו לתפעולה בקלות והתנהלה כמעט ללא גרעון מבלי להתחרות איתם על כסף פנוי במשק.

כניסת הטייקונים למגרש העסקי והטבות המס האדירות שקבלו מהמדינה, חייבו את המדינה להעלות כאלטרנטיבה את המיסים עקיפים  מע"מ מחירי דלק  חשמל מים, שהיום מתחרים על הכסף הפנוי עם העסקים הקטנים ובכך מרסקים גם אותם, וביחד גם את גביית המיסים, ואת כל הכלכלה כולה.

נשמח אים תשתפו או תעשו לייק  share  LIKE   למטה  ואם תציעו חברות

נהניתם ספרו לבריכם

 

 

 

 

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.