1

המס על הפנסייה בישראל עומד על 30 אחוז לעומת 9 אחוז מס פקדונות בקפריסין

בשעה שהעולם נרעש מהרעיון להטלת מס פקדונות בקפריסין, בישראל מוטל 30 אחוז מס על החסכון לפנסייה של כל אזרח  בוגר שהוא פי 3  בגבהו מהסכום שממשלת קפריסין בקשה להטיל על הציבור וכנראה נבלמה, ואתם בכלל לא ידעתם שבשיטתיות החל משנת 2005 חברות הביטוח אוכלות לכם 30 אחוז מהפנסייה שלכם באישור המדינה ובעידודה לצורך תמיכה בטייקונים שהיא מעריצה.

והחשוב ביותר הוא שבממשלה שהחליטה בשנת 2003 על הפגיעה האדירה בכספי החוסכים לפנסייה והעבירה את ועדת בכר בשנת 2005  ישבו שר האוצר בניימין נתנייהו, שר המשפטים טומי לפיד אביו של שר האוצר החדש שרץ במפלגה נגד חרדים , ועמיר פרץ יו"ר ההסתדרות,  כאילו כלום לא השתנה משנת 2003 .

המדינה סוחטת את  צמרת ההסתדרות באיומים  וחקירות

באוקטובר  2003  הלאימה הממשלה את קרנות הפנסייה של ההסתדרות בטענה שקיים חשש לפשיטת רגל של הקרנות וחשד ולניהול כושל שלהן, הכל תוך איומים בחקירה משטרתית ופתיחה בהליכים פלילים נגד ראשי ההסתדרות (החקירה לא היתה מעולם או נגנזה – אבל הם נבהלו וויתרו מיד על הקרנות) .

אבל מי שבאמת היתה על סף פשיטת רגל היתה המדינה בעצמה שאיימה על ראשי ההסתדרות שאם גיל הפרישה לפנסייה לא יעלה מיידית בשנתיים, הם יכנסו לכלא אחרי חקירות בניהול רשלני של כספי הפנסייה.

הסיבה להעלאת גיל הפרישה לפנסייה ווהעלאת גיל קבלת קצבאות ביטוח לאומי  מ 65-67 לגברים היתה רצון המדינה למחוק שנתיים של זכויות מבוטחים גברים בביטוח לאומי ,כדי לקחת לעצמה את הכסף,  זה בנוסף לכיסוח זכויות הציבור בביטוח לאומי ב 35 אחוז והשתלטות על הכסף , הכל כדי למנוע את פשיטת הרגל של המדינה, ולכל זה הסכימה ההסתדרות ואפילו לא הלכה לבית המשפט לערער, ובסופו של דבר התפשרה בהגנה על המקורבים והמחוברים בלבד. והפקירה את כל השאר לרוח ולטייקונים

מייד לאחר השמעת האיומים " נחתם הסכם היסטורי"  בין הממשלה ו" ההסתדרות החדשה"  שבו הועבר ניהול קרנות הפנסייה שלה "מרצון " לניהול המדינה לידי גוף שהוקם בשם  "עמיתים " . אבל  הבוננזה הגדולה והאמיתית אליו כוונה המדינה היתה המצאת "וועדת בכר " שאפשרה את  מכירת קופות הפנסייה הפרטיות של הציבור על ידי הבנקים וגופי השקעות פרטיים לידי חברות הביטוח והטייקונים, כשהבנקים הזהירו שדמי הניהול יעלו פי 4 .

ואכן תוך תקופה קצרה זה מה שקרה, ואיש לא הקשיב לבנקים שנאלצו להפטר מניהול הקרנות  בהוראת המפקח על הביטוח, ובמשך מספר חודשים התבצע מסחר ער בפנסיות של הציבור, כשכל טייקון מנסה להשתלט על מקסימום כספי הפנסיות,  ובסך הכל עברו קרוב ל400 מיליארד שקל  כספי פנסייה לשליטת הטייקונים דרך חברות השקעות שהקימו, וחברות ביטוח שהם הטיקונים שולטים  על ידי בעלות בבורסה.

הרעיון המרכזי של" ועדת בכר " היה מתן אפשרות לטייקונים להתחבר לכספי הפנסיות של הציבור ולגזור מהם עמלות יקרות על " הניהול האיכותי"  של התיק בשיעור פי 4 מהעמלה שהיתה בבנקים מחד, וללוות את הכסף לצרכיהם בלי שום בטחונות אישים מאידך, משום שכשהכספים היו בבנקים וניתנו כהלוואות, הבנקים דאגו לקחת בטחונות כמלאים נגד כל שקל שיצא מקופות הפנסיה .

כך יצא שכשדמי הניהול קפצו מרמת 0.4 אחוז מהחסכון  לשנה לכמעט 2 אחוז מהחסכון לשנה, והריבית ששולמה מהשקעת החסכון באגרות חוב מימנה את רוב רווחי דמי הניהול האדירים, ורוב התיק עמד במקום ולמעשה במונחי חסכון לפנסיה של 35 שנים ,אכילת 1-2 מהתיק על ידי שאיבת הריבית שהתקבלה כדמי ניהול כל שנה, מקטינה את ערך הפדיון של החסכון ב35 אחוז בערך, וזה מה שהציבור לא הבין ולא ראה במשך שנים ורק בשנתיים האחרונות הציבור התחיל להבין שכספו נאכל ומוטל עליו מס פנסייה קטלני של 30 אחוז .

  המחוברים לא נפגעים כרגיל

כחלק מההסכם בין ההסתדרות, לאוצר, ולמפקח על הביטוח, כל מי שחסך לפנסייה לפני  אוקטובר 2003  במגזר הציבורי, או עד 1995 במגזר הפרטי או ההסתדרותי , נחשב כבעל פנסייה תקציבית מוגנת, שאינה מושפעת ממחירי המניות ואגרות החוב בבורסה לניירות ערך, ואילו כל כספי הפנסיות של "החוסכים החדשים"  נשלחו להשקעות בבורסה באגרות החוב והמניות של הטיקונים כמובן ברובם, וחולקו לטייקוניםכהלוואות ואשראי ללא שום בטחונות כספיים נאותים.

הפיקציה המכונה " ועדת בכר"  הוקמה ב2005 כדי לשכנע את הציבור ב"ספין " ש אין סיכון בהפרטת הפנסיות הפרטיות  והיא תייצר תחרות בשוק הפנסייה ותביא ירידת מחירי דמי הניהול ומתן שירותי ניהול איכותי , אך בפועל גרמה לכך כשהפנסייה הסופית של החוסך מחושבת לפי "יום האקס " היום שבו האדם יצא לפנסייה, והפנסיה מוחשבת לפי שווי תיק ניירות ערך וירטואלי שהחזיק עד ליום הפנסיה, ואם פרש בתקופת מפולת בשוק ההון, הרי שהפנסייה שלו תהייה נמוכה, וכנ"ל אם פרש בתקופת גיאות תהייה גבוהה יותר, ולכך חשיבות רבה על רמת החיים בפנסייה אבל למי אכפת באמת,  זה בשעה שבשיטה הקודמת מנגנון הפרישה מנע פגיעה בחוסך בתקופות שפל בשוק ההון, אבל לא אפשר במסחר בניירות ערך מסוכנים של הטייקונים שעוברים תספורות על חשבון הציבור.

סיכום

היום בדיוק 10 שנים לאחר פשיטת הרגל של הממשלה ב2003 שהצריכה צעדים דרסטים לאישוש הכלכלה, כמעט אותם שחקנים מתכוונים להעביר תוכנית כלכלית שכנראה תהייה דומה מאד לתוכנית 2003 , והם בניימין נתנייהו ,יאיר לפיד, ועמיר פרץ ראש ההסתדרות, שעתה חבר בממשלת נתנייהו, וכנראה שוב החברים האלו ישאלו איפה הכסף ? ויחתכו לציבור את הגרון והחסכונות והביצים.

ובסך הכל הציבור איבד 30 אחוז ממערך הפנסייה שלו בסיבוב הקודם – קטן על כולם לעומת 9 אחוז מס חד פעמי סקפריסין, וחוסר מס ביוון פושטת הרגל ,

נהנית עשה לנו   share like   וספר לחבריך

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.