4

היכן טועה בנק ישראל במדיניות הריבית שלו ? ובתפיסת המציאות הכלכלית בישראל

בבנק ישראל עדיין לא הבינו שהצפת המשק בכסף זול בריבית נמוכה, לא מביאה בהכרח להגברת הצריכה הפרטית וצמיחת המשק, אם הכסף הזול  לא מפוזר באופן שווה לאורך ורוחב המשק אצל כל השחקנים.

בדיוק כמו זבל אורגני שעודף פיזורו במקום אחד בשדה, שורף כל גידול מצד אחד, זאת למרות תכונתו להעצים את הצמיחה, ומאידך כל שאר הגידולים לא מקבלים תמיכה ונובלים, כיום , רוב מוחלט של הכסף הזול מחולק למעט שחקנים,  כמו הזבל האורגני- אבל איש בבנק ישראל מעודו לא עבד בחקלאות .

אטימות לחברה ולכלכלה

מי שרוצה להבין מדוע הבנק טועה קבוע במדיניות הכלכלית שלו וביעדיו, רצוי שיבין את האגנדה החברתית שלו ואת הניתוק המנטלי שלו מהציבור הרחב והעם, ואת התיישרותו האוטומטית עים האגנדה הטייקונית והשבעה .

כל אזרח מוזמן להציץ במודעת האבל שפורסמה על ידו שבו האם שכולה מוזכרת  כעובד- קבלן . למען לא יפגע המוניטין המעמדי של הבנק ועובדיו  והוד רוממתו לא יוכתם בדם העם.

בנק ישראל לא מבין את ההבדל שבין  כסף זול  וכוח קנייה.

כסף זול המרוכז בידי מעטים לא מייצר כוח קנייה נרחב שיכול לאושש את כל המשק ולייצר מיסים הנגבים בגין רכישת מוצרים ותשלום מע"מ, משום בשעה שניתן אשראי למספר הקונים מועט  בעלי כוח הקנייה כוח גדול מדי, המקבלים כסף זול בכמויות , הם תמיד יתמקדו בפריטים גדולים (דירות )  וינפחו את השוק הזה כפי שקרה בדיוק, משום שיכולת הצריכה האישית של המעטים נמוכה מאד והם מחפשים אלטרנטיבה למזומן הזול..

הסיבה שהככסף הלך לנדל"ן היא שקונים תמיד בוחרים פסיכולוגית בשוק עולה ספציפי מול מחסור (כמו המניות לשעבר), ולעומתו כסף זול המרוכז בידי רבים (כוח קנייה רחב) ידחוף את כל המסחר הקמעונאי וייצר אינפלציה וייצר מיסים וירטיב את כל המשק, אך זה לא קורה כי בנק ישראל טעה פעמיים רצוף

טעות ראשונה : בנק ישראל לא ביקר את מדיניות הממשלה שפגעה אנושות בכוח הקנייה של הציבור על ידי הטלת מיסים עקיפים רבים על הרבים, מול מתן פטור למעטים, תהליך שפגע בכוח הקנייה של הציבור הרחב וגרם לירידה בהכנסות ממיסים.

טעות שנייה : הבנק לא לחץ על הממשלה בשוט להגדיל את היצע הקרקעות, מול מדיניות הורדת ריבית שלו כדי לשכך את עליות המחירים, ולמעשה שירת את רצון הממשלה (פני הכלב כפני אדוניו ) לגבות מקסימום מיסים מהציבור (המשכנתאות מממנות 60 אחוז ממחיר הדירה, והן למעשה מס הכנסה בתשלומים ל 20 שנה ממומן על ידי הבנקים.) ופגע הכנסות ממיסים לטווח הארוך על ידי פגיעה אלטרנטיבית בצריכה.

בנק ישראל נלחם במלחמה של ה מאה ה19 – נשק  הריבית הבנקאית

בבנק ישראל לא יודעים מה זה PAYPAL , EBAY ,AMAZON  ולא שמו לב שחברות אלו הפכו להיות גלובליות והן מגדילות את התוצר האמריקאי והכלכלה האמריקאית במהירות, ולמעשה המסחר בעולם הפך גלובלי  לחלוטין, ומרגע שהפך לגלובלי, אין שום משמעות  להחלטות הריבית של בנק ישראל שלא עובדות כבר 5 שנים -מסיבה זו שאנו כבר לא אי כלכלי.

זאת משום שהשווקים המסחריים הפכו מלאומיים לבין לאומיים והמאפיין הלאומי של המסחר נעלם ( תיאוריית האי הבודד- גלאפגוס )  בפועל איש בעולם לא ירגיש בחסרונו של בנק ישראל על החלטותיו אם יעלם, אולם רבים ירגישו בחסרונה של PAYPAL והשפעתה על המסחר בישראל ובעולם  ואם לא מרגישים בך אתה מיותר.

בבנק ישראל מאמינים עדיין ששינוי ריבית שלהם מגדילים ומקטינים כוח קנייה של הציבור, וזאת שטות שהיתה נכונה לפני 20 שנה במצב של משק מאוזן כלכלית ומעמד בינוני עשיר מיייצר אינפלציה, למעשה המעמד הבינוני בישראל נעלם ביחד עם האינפלציה שהוכחדה על ידי בנק ישראל, כי כוח הקנייה שלו דעך .

חצי אחוז ריבית מול 40 אחוז הנחה

בעובדה אזרח ישראלי שקונה באתרים אמריקאים מושפע הרבה יותר בכיסו ובכוח הקניה שלו יותר מכל מהלכיי החצי אחוז ריבית של בנק ישראל,  בשעה שרק המע"מ הנחסך על כל עסקה באמריקה שווה ל18 אחוז,  זאת לפני שדברנו על המחיר הזול  של הקנייה מול תנודות הריבית המזעריות של בנק ישראל .

הטעות של הבנק : לא הבין שהחלטות הריבית שלו הן כלי השייך למאה ה19 וה20 ואין להן כל השפעה על המסחר בשווקים ,שם המחיר קובע  וכוח הקנייה האזרחי קובע .

לסגור את בנק ישראל

בעולם גלובלי אין מקום לבנק ישראל, ונראה שתפקידו האחרון לפני מותו בהתאבדות, הוא התמיכה בתעשיינים על ידי הצפת מרתפיו בדולרים – לזה קוראים " פרוטקציוניזם " כשבנק של מדינה מכפיף את עצמו לסקטור מסויים ומהמר בכל מחיר על התמיכה בו עד מוות (" בנק החקלאות" או " בנק התעשייה ") .

הטעות של בנק ישראל : אם השכר בהייטק היה יורד ב20 אחוז או היצוא היה יורד ב 20 אחוז, איש לא היה נזקק לקנות דולרים, אבל בנק ישראל פחד להגיד שהמשק במיתון  או לדרוש הורדת השכר בהייטק בזמן המיתון דבר שהיה קורה אם לא היה תומך בדולר וביצע הסתערות על הדולר, שהיא למעשה מהלך התאבדות בנסיון לתמוך בתעשיינים מהלך שנכשל .

נהנית ספר לחבריך ועשה לנו SHARE

 ניתן לשתף ולפרסם חופשי כל כתבה – רק לשלוח לי לינק

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

4 Comments

 1. כמה טעויות בסיסיות בכתבה , הכסף הזול נפרס בצורה אחידה עלידי נוטלי המשכנתאות כך שהאמירה הראשונה בכתבה לא נכונה הנדלן הוא חלק מהצמיחה במשק , מי שגורם לצמיחה אלו אותם חברות גדולות שמשלמות את רוב המיסים בישראל הריבית הנמוכה טובה להם על מנת לגלגל חובות , אבל מי שנמצא במצב קשה הריבית לא תעזור לו מי שלקח לפני שנה וחצי הלוואה (לא משכנתא) לא יקבל תנאים טובים יותר היום קרי למשל העסק שלי עומר בהלוואות בפרים 1 וחצי היום שאני רוצה למחזר הלוואות הבנק מבקש 2.5 מעל קרי הריבית הנמוכה עוזרת לבנקים ועוזרת ליצואנים ולנוטלי המשכנתאות שהורדת הריבית אמורה לסייע להם , מה שכן הייתי מצפה מבנק ישראל שיחשוף נתונים על מס' הפיגורים במשכנתאות או הלוואות בכלל לדעתי שם הסיפור הגדול , לא יכול להיות מצב שהשכר הממוצע במשק מתאים לגידול בחוב המשכנתאות יש פה נתונים נוספים שכנראה מסתירים מאיתנו , מבחינה פסיכולוגית נניח שהים בנק ישראל מפרסם שקיים גידול של 5% בפיגור משכנתאות הרי הדבר משול להעלאת ריבית ,שכן נוטלי משכנתאות חדשים ימצאו בסיכון גבוה יותר .

 2. מאמר מאד מעניין ומאד נכון. הורדת ריבית לא תעזור אשר השכר החציוני מתחת ל 6000 ש"ח והמונים נמצא במינוס ומשועבדים למשכנתאות מטורפות לא יכולה ללהגדיל את כח הקניה של רוב הציבור

 3. אהבתי מאוד את הכתוב.
  הורדה של 0.25 – נועדה בעצם לשמור על הבועה, הפחד מפיצוץ הבועה הוא עקב אכילס של בנק ישראל וזאת בגלל ההימור המלא שלו על הדולר.
  בשוק כל מה שיורד גם עולה אולם כאשר אתה מנסה בכוח להתנגד לשוק – אתה בעצם מאפשר לשוק להישען עליך כדי לעשות כסף – כאמור אם אתה חושף את החולשה שלך ליד זאבים אתה תגמור בצורת מנה ראשונה.
  ובבנק ישראל יושבים כל המקומבנים – "הילדים של" וזה מסכם מה שיש להם בראש – לשמור על מצב – זה אומר שום יצירתיות ושום יכולת עם תוצאה סופית של הפסד בטוח, כל מה שהם רוצים זה לצבור רזומה או אם האידיוט ממש חסר יכולת אז זה לקבל קביעות בבנק.

  בשורה התחתונה – האויב שלנו נמצא בפנים והוא טרור כלכלי בצורה של שחיתות וקומבינות.

  • נכון, "תנועת החמס" פחות מסוכנת מהחמס ה"אליטיסטי" המפלצתי, מה גם
   שתנועה זו קיימת כתוצאה ממדיניות מסויימת.
   אבי ,כשאתה כותב :הבנק טועה …אתה לא באמת מתכוון שהם תמימים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.