0

"הטייס האוטומטי" יטיס את הגרעון לשמיים בשנים הבאות – למי ששאל איפה הכסף?

23 מיליארד שקל חריגה מהתקציב ב2014, 28 מיליארד חריגה ב 2015 , 33 מיליארד חריגה ב 2016 , זאת מסקנת בנק ישראל מניתוח עודף ההתחייבויות הכספיות של הממשלה מול הכנסותיה במסגרת " כלל ההוצאה המותרת "-  או הגרעון המתוכנן המותר ב"חוק התקציב"  שקפץ  מ 1.5 אחוז גרעון ב2007  %ל3.2 ועתה עומד על 4.2 אחוז, והוא בדרך ל 5 אחוז גרעון, והכל בידיו הנאמנות של "הטייס האוטומטי" .

אלו המסקנות בדו"ח שפירסם בנק ישראל 3 שבועות לאחר הבחירות, ולחריגה התקציבית החמורה הזאת הזה קראו ראש הממשלה ושר האוצר הקודם שמירה על " אחריות תקציבית "  ושמירה על מסגרת התקציב" , ואילו הנגיד הפוליטי סטנלי פישר הסתיר את המידע החמור הזה ערב הבחירות מהציבור ומחברי הכנסת המתמודדים, (איפה הכסף) ,ומענין איזה שפנים נוספים עוד מסתירים כאן במרתפי האוצר ובנק ישראל?

ה "טייס האוטומטי " – הוא מושג מקצועי לעוס ושגור בפי אנשי האוצר ובנק ישראל חמורי המבט והסבר, המבטא את הצטברות ההתחייבויות הארוכות טווח להוצאות לא קבועות בתקציב המדינה, או התחייבויות חוזיות  שעוברות משנה לשנה ומתקציב לתקציב והן מצטרפות ל"תקציב הקשיח"  למשל, כשהמדינה מתחייבת לתשלומים ל5 שנים מול קבלנים על סלילת כביש 531, או  מול חברות סיניות לחפירת מנהרת רכבת לירושליים, או למימון רפורמה ברפתות במושבים והקיבוצים, או מול חברת בנייה לבניית אוניברסיטה בצפת, ומול ות"ת – ועדת האוניברסיטאות לתפעול תקציבי.

ואילו התקציב הקשיח -הוא הוצאות הממשלה הקבועות כמו שכר לעובדיה, תקציבי המשרדים ,שכירת משרדים, חשמל, דלק, נייר, רכב, ואפילו דיו למדפסת  ו98 אחוז מתקציב המדינה קשיח לחלוטין, ולא ניתן לשינוי בשקל, ורק 8 מיליארד שקל בשנה פנויים להבטחות פוליטיקאים בתקופות בחירות או לשינויי חקיקה -זה כל הכסף לשינוי חברתי.

כל חוזה כזה של השקעה בתשתיות מדינה נמדד במיליארדי שקלים של התחייבויות כספיות ונספר כהשקעה במשק ובכלכלה ותורם סטטיסטית לצמיחת המשק מושג  "הצמיחה" ,אולם משום מה אותו חוזה לא נספר משום מה על ידי האוצר גם בצד הגרעון, ואולי מפני שממשלת ישראל הבינה שמדובר ב" צמיחה פיקטיבית" , שממומנת על ידי  הגרעון כמו  במערכון "קרקר נגד קרקר"  מעבירים כסף מכיס לכיס וסופרים פעמיים.

פתאום קם אדם בבקר ומגלה שהוא -בגרעון.

איש בכל הגופים הכלכלים המקצועיים במדינה לא ישב בבקרה לוחצת על  " מנגנון הטייס האוטומטי " ולטענת האוצר איש לא ספר את ההצטברות הכספית הכוללת של כל חתימת החוזים על ידי הממשלה, ואת גובה ערמת ההתחייבויות הממשלתיות שנשלחה לתשלום מקופת האוצר, וכך הממשלה יזמה רפורמות תשתית מתוקשרות ברדיו ובטלויזיה מבוקר עד ערב, המחוקק חוקק בגאון, הכנסת הצביעה ואשרה את חוקים והרפורמות, האוצר שילם מהקופה, ואיש לא בדק כמה זה עולה, עד שבוקר אחד נגמר הכסף בקופה, והתקשרו מהבנק.

האם נראה לכם הגיוני שככה מתנהלים מדינת ישראל, משרד האוצר, ובנק ישראל, כשאיש אינו מעלה את כל התחייביות המדינה על תוכנת אקס-אל פשוטה או "חשבשבת"  ובודק את מצב הקופה און ליין ומתריע בזמן:? והתשובה היא כן המלך עירום לחלוטין אבל זה רק סמפטום לעתיד, והתוצאה היא העובדה ואי אפשר להתווכח עם 39 מיליארד גרעון  לשנה, שרק יתפחו גם בשנה הבאה ואחריה  ב 2014 , 2015, 2016, 2017, בגלל " הטייס האוטומטי "  עד שיגמרו כל החוזים שנחתמו  "במסיבת ההלוואות" , והשאלה היא אם הממשלה תמשיך לחתום חוזים כדי לספק עבודה לטייקונים המושבתים ולהראות " עשייה ברוכה " שתייצר עוד גרעונות, או תכנס למיתון זמני כמו כל העולם.

"התפתחויות בלתי צפויות גרמו לגרעון "

זה מעליב לראות את פקידי האוצר ובנק ישראל מספרים לציבור "שהתפתחויות בלתי צפויות גרמו לגרעון"  בשעה שכל העולם רעד ממשבר כלכלי אדיר בארצות הברית ואירופה כבר באמצע 2007 שבשיאו מוטט בנקים וכלכלות  והיה צפוי להכניס את ישראל באופן וודאי למיתון עקב פגיעה בענף יצוא הסחורות שהוא 50 אחוז מכלכלת ישראל  .

במקום לקצץ מיידית בתקציב המדינה עקב הצפי לירידת מיסים כבר בשנת 2008 ולהכנס למיתון זמני עם כל העולם החליטה המדינה להכנס לגל אדיר של פרוייקטים בתשתית במימון ממשלתי שייצרו עבודה וצמיחה של המשק, אבל לב הבעיייה היה שהפרוייקטים האלו וההשקעות בתשתיות לא הניבו שקל אחד מס הכנסה מול עשרות רבות של מיליארדים ואולי מאות מיליארדים של התחייבויות כספיות שלקחה הממשלה מה גם שרוב העובדים בתשתיות אינם ישראלים והכסף דלף לחו"ל.

המשבר בעולם התארך ל 6 שנים, ואילו הכנסות המדינה ממיסים לא עלו כי המדינה בפאניקה ידועה מראש נתנה גם הקלות מס לתעשיינים ולחברות שהיו אמורות להפגע אבל למרבית הפלא לא נפגעו , וההטבות שוב הקטינו את הכנסותיה ובנוסף החלה להצטבר גם ריבית על החובות החדשים במאות מיליארדים שנלקחו ליצירת הצמיחה שאינה מניבה שקל הכנסה , וגם הריבית המשולמת הגדילה את הגרעון הממשלתי.

הציבור יממן את ההשקעות בתשתית, וההקלות במיסים לטייקונים.

מכיוון שמאות מיליארדים הושקעו בתשתית לטובת הציבור, הממשלה העלתה את המיסים כדי לממן את התשלומים לקבלנים, ומכיוון שעל הכבישים שנסללו יסעו גם נציגי הדור הבא שיחייה כאן והמדינה השקיעה גם עבורם, המדינה החלה לקחת הלוואות ל 30 שנה ו"מסיבת ההלוואות " נמשכה 5 שנים תמימות הכל על חשבון הציבור בחלקם הדור הזה ובחלקם הדור הבא שיאלצו לשלם את כל ההתחייבות שנוצרו  שנים קדימה" במתווה הטייס האוטומטי" .

פעם זה היה פשוט והוציאו מה שהיה בקופה בלבד ועצרו הכל שנגמר הכסף וקראו לילד בשמו "מיתון במשק " למספר רבעונים, ואילו כאן ניסו לעקוף את המיתון העולמי על ידי יצירת צמיחה מדומה "הכי גבוהה בעולם המערבי"  על ידי יצירת חובות עתק בקופת המדינה ,אבל  מסתבר שאי אפשר לעקוף את המיתון על ידי משלוח החשבונות "לטייס האוטומטי"  שישלם, ובסוף  במוקדם או במאוחר הם מוטלים כרגיל על הציבור.

אהבתם עשו לנו לייק  או SHARE    שתפו וספרו לחבריכם

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.