0

הזרמת הגז :צעד גדול לטייקונים, צעד אחורה לאזרחי המדינה, לאן נעלמה "הקרן הריבונית"?

" הקרן הריבונית " לקליטת רווחי הגז לטובת הדורות הבאים נעלמה מהשיח הציבורי בפסטיבל הגז המתוקשר שהיה כאן, משום שהיתה בסך הכל ספין לוועדת ששינסקי שהטילה מיסוי על הנפט והגז, ועתה המדינה התחילה להרוויח מהגז אבל הרווח כמובן זורם לקופת האוצר להקטנת הגרעון המטורף בתקציב במקום ל" חלוקה בין דורית הוגנת " , כשנקודת הסיום האופטימלית לשאיבה תהייה עוד 25 שנה במקסימום  עוד לפני פטירתו של הדור הזה, כשהדור הבא יקבל " בירושה " את כל חובות המדינה בצרוף מחירי אנרגייה מטורפים כפי שחווינו בשנה האחרונה על בשרינו והיה רק פרומו.

מהי קרן ריבונית ממשלתית להשקעות רווחי גז ונפט ?

בשנות השבעים גילתה הולנד כמויות עתק של גז ונפט שהביאו אותה ל " עצמאות אנרגטית" אולם הנזק שנגרם לכלכלת הולנד היה אדיר כתוצאה מייסוף המטבע שלה שהתחזק  מאד מחד (כמו בישראל) ומאידך כל חברות הייצוא ובראשן חברת האלקטרוניקה פיליפס הפסידו הון עתק ואת כושר התחרות שלהן (כמו בישראל) ומגזרי יצוא שלמים נשחקו ונמחקו וראוי להזכיר ש50 אחוז מהתוצר בישראל מגיע מיצוא שתמורותיו ורווחיותו נשענים כמובן על שווי הדולר והיורו.

תופעה זאת הביאה את המושג "המחלה ההולנדית"  שבה שגשוג כלכלי חריג של ענף כלכלי אחד פוגע בענפים אחרים ולכן הוחל על הקמת " קרן ריבונית " שתנקז את כל עודפי המטבע והרווחים שהושגו בקלות ולחצו על המטבע המקומי ,ותשקיע אותם בשווקי חו"ל גם לטובת הדורות הבאים ותמנע פגיעה מיידית ביצוא הקיים .

המודל הנורווגי – מקרן נפט וגז לקרן פנסייה לאומית

בדרך זו הלכה לאחר מכן נורווגיה שבה הצטברו רווחים אדירים מעתודות גז נפט בשיעור של 700 מיליארד דולר לטובת הדורות הבאים, ושם הפכה המדינה את קרן הנפט והגז הנורווגית שכך כונתה בתחילתה," לקרן הפנסיה והביטוח לאומי הנורווגי"  כשכל רווחי הגז זורמים לקרנות הפנסיה, והקודחות הן חברות ממשלתיות בלבד בבעלות המשלה, וכל הכסף נשאר בקופת ממשלת נורווגיה במעגל סגור, כשבנורווגיה חיים  7 מיליון אזרחים כמו בישראל.

הקרן הנורווגית נוסדה רק ב 1990 ומנוהלת על ידי הבנק המרכזי הנורווגי  והיא גם קרן ירוקה כשהיא לא משקיעה בחברות טבק, נשק, ותחמושת, ובתעשיות מזהמות ממש והיא מעבירה את רווחי הריבית לקופת הביטוח הלאומי להעלאת רמת חיי תושבי נורווגיה

התחלה דומה סיום הפוך

נקודת ההתחלה בישראל היתה בדיוק כמו בנורווגייה, עם סקטור נפט ממשלתי שנוהל בצורה טובה במשך 50 שנה ואף שאב כמויות עתק של נפט בסיני ובאבו רודס , אבל אז באה ההפרטה שחסלה את כל סקטור הנפט הממשלתי והעבירה אותו כמובן לידיהם הפרטיות של הטייקונים וכרגע יממשלת שראל בגרעון ענק כשחובות המדינה לביטוח לאומי עומדים על 200 מיליארד שקל, ובמקום למלא את קופות ביטוח לאומי בהכנסות הנפט והגז, המדינה שוקלת לקצץ קצבאות ביטוח לאומי.

תארו לכם שבעודפי ביטוח לאומי שהיו כאן לפני 10 שנים לפני שהמדינה רוקנה אותו, הביטוח לאומי או קרנות הפנסייה היו משקיעות בכשותפות בקידוחים את 200 מיליון הדולר  מיליארד שקל שהיו חסרים  בקופת הקידוחים כשרק התספורת של תשובה בדלק עומדת על מיליארד וחצי שקל.

למרות שהיה ידוע בוודאות של 40 אחוז וודאות שהגז ימצא בים התיכון לאחר שנמצא מול חופי עזה כבר ב 2003 קרנות הפנסיה והמדינה והביטוח הלאומי יכלו לקחת את הסיכון הזה ולא להלוות כסף לטייקונים שיספרו אותם, ויקחו את הרווחים לעצמם  במקום לקופת הפנסייה.

"היום אנו יוצאים פעם נוספת מעבדות לחירות", אמר יצחק תשובה, בעל השליטה במאגר. "עוברים מתלות במקורות אנרגיה זרים לעצמאות בגז טבעי כחול לבן. זהו תחילתו של עידן חדש שישנה את פני המשק הישראלי". אבל שכח לספר שהכנסות החברה שבבעלוותו היו יכולות להשאר במלואן בכיס המדינה אם לא היתה נוקטת בהפרטה מטורפת של נכסיה וברשלנות טוטאלית ההתנהלותה שגרמה להפסד של מאות מיליארדי שקלים שיהיו חסרים ב30 שנים הבאות .

מה קרה לקרן הריבונית בישראל ?

בישראל כבר ידעו בשנת 2002 שקיים סיכוי לנפט או גז בים התיכון לאחר גילוי הגז בעזה על ידי  בריטיש פטרוליום ובשנת 2003 כבר ראו את התקדים הנורווגי קורה מול העינים, אבל בנק ישראל חלם והטייקונים לחצו, ולאחר 50 שנות השקעה בתעשיית הנפט והגז ו 5 שנים לפני הגילויים הגדולים כל החברות הממשלתיות בענף הנפט והגז הופרטו ונמכרו עם הידע בגרושים כי כולם רצו הפרטה וידע רב שנצבר ב 60 שנה  ניתן בחינם ליזמים פרטיים ובינהם תשובה ,והם לא הססו להשקיע כשהוודאות היתה 40 אחוז.

לפני שנה שביום הזרמת הגז ותחילת מכירת המאגרים היה צפוי ששער השקל יתחזק רמטית, ומכיוון ש50 אחוז מהתוצר בישראל הוא יצוא הרי שהפגיעה בענף היי-טק הקטר המוביל היא אנושה, ויותר מכך המדינה ביד אחת  נותנת פטור כמעט מוחלט ממס הכנסה לחברות היצוא והייטק שמשלמות 6-12 אחוז מס הכנסה, וביד השנייה לוחצת את מחיר הדולר והיורו למטה כשהיא  מפיקה רווח מהכנסות הגז שזורמות לכיסוי הגרעון בקופת המדינה . בנק ישראל והממשלה החלו בהליכי חקיקה להקמת"קרן ריבונית ישראלית" שתקלוט את כל הכנסות הגז, אבל הכל נעלם ערב הבחירות כשנודע המצב הכלכלי האנוש של תקציב המדינה  מסיבות ברורות, האוצר רוצה את הכסף מיד.

ועכשיו כל הכנסות הגז והנפט שהוגדרו של הקרן הריבונית שהוכתרו בתקשורת כתמיכה בדורות הבאים יבלעו בתקציב המדינה, וכשיגמר הגז בעוד 25 שנים או לפני כן כמו בים טטיס שבה הגז אזל שנתיים פני התחזית והוצאות האנרגייה יקפצו דרמטית כמו בשנה שעברה, אזרחי ישראל יצטרכו שוב לממן את עלות האנרגיה היקרה שכרגע מופקים ממנה רווחים שמועברים לבזבוז בקופת המדינה במקום להשמר כחסכון לימים קשים שיבואו.

 

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.