6

העיריות מרויחות מאות מיליונים בשנה מתאגידי המים, ולא יכולות למשוך את הרווחים.

מיליארדי שקלים של רווחים עלומים תקועים בחשבונות תאגידי המים בישראל במלכודת מקורית שטמן משרד האוצר לעיריות ולתאגידי המים, שמונעת מהן כרגע למשוך רווחים של מאות מיליונים בשנה עד שחלק מהרווח לא יועבר לממשלה.

חלוקת הרווח נזקקת לאישור בית המשפט המחוזי ורשות המיים במשותף כדי לחלק דיווידנד שנתי , ורשות המיים נשלטת על ידי האוצר.

 הכסף שתקוע בבנקים לא מחולק (פרשת מי קריית גת למטה)  זאת משום שהאוצר רוצה חלק ניכר מהרווחי העתק שהופקו ממכירת המים המופקעים לקופתו לכיסוי הגרעון בתקציב המדינה, תמורת חלוקת יתרת הרווח לעיריות בתור דיווידנד, וגם הצרכן יהנה בקרוב בהנחת דמי  של 3 אחוז .

תאגידי המים, האוצר, והעיריות ורשות המים , פנו לפני שבוע בחשאי לבית המשפט המחוזי לאשר את חלוקת הרווחים המופקעים.

בלוף הפרטת משק המים בישראל מהרשויות המקומיות

הפרטת משק המיים היתה בלוף, ונשארה בלוף, ובפני הציבור הוצג מצג שווא של ניתוק והפרדת מערכת אספקת המים מהעיריות והעברת ניהולה לתאגידים מקצועיים, אולם השינוים היחידים שנוצרו מהקמת תאגידי המים היתה העברת מטה המים העירוני מהעיריה לתאגיד פרטי  בבעלות העיריה, למשרדים פרטיים מפוארים, הכפלת מספר העובדים בתאגיד וחלוקת גובים, יצירת מפלצת ניהולית  דו ראשית, לקיחת מכוניות ליסינג, והכפלת מחירי המים למימון המהלך.

העירייות כבימים ימימה ממשיכה כרגיל להיות מחוברות לצנרת העירונית דרך הפטנט המכונה " תשלומי דיוידנד שנתי " המשולם מרווחי  תאגיד המים ומקנה להם בין 20-30 אחוז מרווחי התאגיד, וזה תמורת צנרת דולפת וחלודה ומשק מים הרוס שהשאירו אחריהן, והזנחת משק המים שהביא לנו את קמפיין ישראל מתייבשת , ואתם האמנתם לשקרים שסיפר לכם השלטון על המחסור במיים ועל הרפורמה בניהול משק המים ועל ניתוק המערכות ומשק מים סגור.

האוצר נקלע למשבר פיננסי -גרעונות העתק נחשפים.

מכיוון שהגרעון בתקציב המדינה הולך להביא את ישראל לפשיטת רגל עם הזמן וכל שקל חשוב לקופה, נזכרו באוצר שבקופות תאגידי המים כבר שוכבים מיליארדי שקלים עודפי גבייה  לא מחולקים תקועים ללא שימוש, ואפשר לעשות עליהם קופה למילוי האוצר, אבל רק בית משפט, או רשות המיים, הכפופה לממשלה מוסמכת להורות על חלוקת השלל בין כולם,  בצורת דיווידנד  שנתי שיחולק לתאגידי המים, העיריות, ומשרד האוצר בדרך שהציבור לא יבחין שהפרדת משק המים היתה בלוף של הממשלה, ולכן באוצר החליטו לשחרר את הכסף עבור כל הגנבים בשקט,  בלי ידיעת הציבור .

הנחה עירונית של 3 אחוז ,תמורת חלוקת רווחים במיליארדים וגזרות התוכנית הכלכלית

הואיל והעיריות רוצות את חלקן מרווחי המים (מאות מיליונים לשנה) , והואיל והממשלה רוצה את חלקה לתקציב הגרעוני (מאות מיליונים), והואיל וראשי התאגיד רוצים העלאות שכר ובונוסים על מכירת המים במחירים מופקעים לחלוטין לציבור, התאגדו כולם והלכו בחשאי לבית משפט המחוזי  ולרשות המים כדי שיאפשרו להם חלק את הרווחים העצומים שנצברו במשק המים לקופותיהם , ואילו הציבור יהנה  מירידה של 3 אחוז במחיר המים, רק כדי להסביר את המהלך של חלוקת הרווחים העצומים מהמים.

3 אחוז הוא השוחד לציבור ואם מישהו  חס וחלילה ישאל כיצד נצברו רווחים עצומים כל כך במשק המיים שנמכרים במחירים מופקעים של 10 שקלים לקוב כשעלות ייצורם 2 שקלים בקושי.

איך התגלו הרווחים הענקיים שהוסתרו מהציבור ?.

שבבדיקה שבוצעה על ידי רשות המיים בשנה שעברה, הסתבר כי תקופת ההשקעות הגדולה בצנרת המים העירונית, והחלפת השעונים והצינורות המאסיבית הסתיימה לחלוטין, והתאגידים משקיעים בשיפור תשתיות רק 25 אחוז מהכנסותיהם כ700 מיליון שקל  בשנה מתוך 3 מיליארד הכנסות (מכירת  600 מיליון קוב בשנה ב 10 שקלים כשהמיים נקנים ב 4.9 שח בממצוצע) והשאר נשאר כנראה בקופה לחלוקה לעיריות, ולתאגידים, ולמיסי מדיינה.

פרשת תאגיד מי קריית גת – רווח של 12 מיליון בשנה,  על  מכירת 7 מיליון קוב ל 52,000 תושבים

ידיעה קטנה בעיתון סיפרה על כך שלפני מספר חודשים פנה "תאגיד מים מי -קריית גת" לבית המשפט ורשות המים כדי לאפשר חלוקת דיוידנד שנתי לעירית קריית גת בסך של 12 מיליון שקל בשנה למספר השנים האחרונות  מרווחי " מי -גת " .

ניתוח מאזן מי גת מראה שרווחי התאגיד נטו עומדים על 250 שקלים לתושב בשנה    ציטוט :  – " התאגיד משרת כ- 18 אלף צרכנים בהם כ-52 אלף תושבים, עסקים, משרדי ממשלה, מפעלי תעשייה והייטק ועוד. תחום שיפוטו משתרע על פני למעלה מ-30 קמ"ר. מדי שנה מספק התאגיד למעלה מ-7 מיליוני מ"ק של מים, אשר נרכשים מחברת מקורות ומסלק מליוני מ"ק של ביוב שנוצר אצל הצרכנים למכוני טיהור השפכים – מט"ש קרית גת החדש והיש"

"תאגיד מי גת" הוא אחד מתאגידי המים הקטנים עם עלויות גבוהות שמייצג רק 1 אחוז  (7 מיליון קוב) מצריכת המיים הפרטית (600 מיליון קוב)  המסופקת על ידי תאגידי המים,  אבל הוא מהוה אינדיקציה לתמונת רווחיות תאגידי המים כולם  והוא מרוויח  לבדו 12 מיליון לשנה על 52,000 תושבים  250לשנה לתושב , אז כמה מרוויחים התאגידים גדולים והיעילים בהפרטת הבלוף הזאת שיש להם מאות אלפי תושבים ?

סיכום מחירי המים יכולים לרדת ב 25 אחוז בקלות.

בקרוב ירדו מחירי המים ב 3 אחוז בכדי לרצות את הציבור ולהראות לו שיהיה טוב בעוד שנתיים, וכמובן להכניס הרבה כסף לקופת האוצר, אבל מחירי המיים יכולים לרדת בשקט ב 25 אחוז אם כל כך הרבה כספים לא היו מתאדים  בדרך למי ששואל איפה הכסף ?

דברי מבקר המדינה על חלוקת הדיווידנדים

בדו"ח מבקר המדינה על רשות המים מאוקטובר האחרון, העיר המבקר על החלטת הממשלה מ־2011 לבטל את המס על הדיבידנד שמשלם תאגיד לרשות מקומית למשך חמש שנים. לפי המבקר ביטול המס עלול להגביר את התמריץ להוצאת כספים ממשק המים למטרות אחרות של הרשויות המקומיות.

הממשלה הקודמת אישרה לבכירי הרשויות המקומיות לכהן כחברי דירקטוריון בתאגידי המים ואף התירה לראש העיר לכהן כיו"ר הדירקטוריון. כך נוצר מצב שבו תאגידים חד רשותיים, שהינם מחצית מתאגידי המים כיום, מנוהלים על ידי הרשות המקומית עצמה.

מכיון שחברות המים העירוניות התאגדו במכוון כ " חברות פרטיות עסקיות "  בבעלות העיריות ולכן קשה לציבור להבין ממאזניהן המוסתרים כמה בדיוק הן מרוויחות ? מהו חלקן של העיריות בבעלות מניות על התאגיד הפרטי?  ומהו אחוז הדיוידנד השנתי  שהן רשאיות לקבל כל שנה מהרווחים ? אבל ראש רשות המים, וכל ראש עיר ישמחו לספר לציבור את "הסוד השמור במדינה "- המון כסף .

נכתב בחסות ערכת בדיקה  מהפכנית לאיתור נזילות מים סמויות  ומדי מים מזייפים

https://www.facebook.com/pages/%D7%A2%D7%A8%D7%9B%D7%94-%D7%9C%D7%90%D7%99%D7%AA%D7%95%D7%A8-%D7%A0%D7%96%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%99%D7%9D-%D7%A1%D7%9E%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%9B%D7%94-%D7%9E%D7%A9%D7%95%D7%AA%D7%A4%D7%AA-%D7%97%D7%A8%D7%99%D7%92%D7%94/1397492777171245?id=1397492777171245&sk=app_272688826176410

 

נהנית ספר לחברת או עשה לנו לייק  SHASRE

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

6 Comments

 1. שוב תודה.
  מוסיף שתחת תאגידי המים, חשבונות המים כוללים מע"מ. המים הפכו מזכות לסחורה

 2. ששלום,
  אני עוקב שנים אחר גזל תאגידי המים
  אבקש לקבל דרך ליצירת קשר עם כותב המאמר
  על מנת לקבל מסמכים שמגבים את מה שנכתב פה.

  תודה מראש,

 3. יעצרו את חיובי האויר הזורם בצינורות. האויר מהווה חלק ניכר מהתשלום. תראו את כל החקלאים כיצד מותקנים אצלם החולצים ואין רעש מעצבן יותר מאשר לחלוף בסמוך אליהם ולשמוע את שריקת האויר הנפלטת בטרם כניסתה לשעון המודד ואתם כאזרחים פראיירים משלמים בעבור שריקת אויר הבנתם את זה?

 4. אם היה מס על הדיבידנד אז היה יותר מוטיבציה לגנוב את הכסף דרך ג'ובים נוחים.

  הגרעונות של המדינה והעיריות דוחפים מהתעשרות בודדים – ג'ובים לכיוון דיבידנדים
  לכיסוי גירעונות אין סופיים.

 5. זה פורסם בידיעות הדרום על ידי שי לוי כבר לפני שלושה חודשים. אבל כרגיל אף אחד לא סופר את הפריפריה ולא קרה כלום מאז. דהרי ממשיך לחפש את הכסף שלנו

 6. רק חסר גרף מחיר המים בשנים באחרונות בעקבות הרפורמה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.