13

ביטול קצבאות ילדים ב8 מיליארד שקל קריטי להצלת המדינה מפשיטת רגל

זה נשמע אכזרי מאד, אבל זה המהלך הראשון שראש הממשלה הבא שייבחר יצטרך לבצע  בנועזות, כדי למנוע את פשיטת הרגל של המדינה בעוד מספר שנים .

ב 3 מערכות הבחירות האחרונות (תשאלו את אולמרט ,ביבי, וברק וליבני) הדיון על גובה קצבאות ילדים בשיא המשא – והמתן הקואליציוני  הפוליטי קבע  מי יהיה ראש הממשלה, לא מצב השטחים, ולא מצב הבטחון, ולא מצב הכלכלה, אלא 20 מנדטים של עניים שמצביעים באדיקות למפלגה שמעלה את קצבאות הילדים, קבעו  מי יהיה ראש ממשלה, תמורת הזכות לא לעבוד.

קונים שלטון בעזרת תרבות עוני

תרבות עוני איומה שתחילתה בחלוקת קצבאות ילדים פרוגרסיביות לאוכלוסיות מסויימות, והמשכה בתמיכה סוציאלית נרחבת, המתרחבת כמו הוריקן, שפשוט תשמיד את כלכלת ישראל, כי היא יצאה מכל פרופורציה כספית בגדלה עקב השינויים הדמוגרפים האדירים שמדינת ישראל עברה ב20 השנים האחרונות במבנה האוכלוסיה, (50 אחוז מתלמידי כיתה א חרדים וערבים) ,והשינויים רק מתחזקים משנה לשנה, ומתבטאים בהגדלה ניכרת של האוכלוסיות שהפכו לנתמכות מדינה כשיטה כלכלית לקיום, על ידי ניצול ציני של השיטה הפוליטית הנהוגה בישראל, כמנוף לבחירת ראש ממשלה כש 20  מנדטים של עניים קובעים מי יהיה ראש ממשלה .

 הגרזן כבר הונף באוויר

זה בכלל לא משנה אם זה יהיה ביבי, יחימוביץ, לפיד, או ליבני, מי שידחה את המכה הכואבת הזאת של ביטול קצבאות הילדים, וימנע  משירוש תרבות העוני, פשוט מעלה את בוחריו ושאר אזרחי המדינה על "מטען צד כלכלי " גדול, כי בעוד 10 שנים איש לא יוכל לנטרל את המטען הזה, משום  שהעניים -החברתיים כבר יהיו רוב במדינה, ולא תהייה האפשרות לסובב את הגלגל לאחור.

אוכלוסעות עניות הן הבסיס הפוליטי למהלכים ניאו ליברלים קשים הפוגעים במעמד הבינוני

הפרדוקס הגדול הוא שחלק מאוכלוסיות אלו תומכות בבחירות בממשלות בעלות מדיניות כלכלית ניאו -ליברלית- שמרנית קפיטליסטית קיצונית, בשעה שהן נסמכות על תקציבי מדינה לכלכלתן, רק משום שהן מקבלות את ליטרת הבשר, ואינם חשופות לשיטה הכלכלית המונהגת כאן, מה שמצביע על עומק הניצול הכלכלי של השיטה הפוליטית, והכוח הזה של 20  מנדטים ינוע תמיד לכיוון מי שיחלק יותר קצבאות, ויאפשר לו חיי "דולצה ויטה" על חשבון אחרים.

 קצבאות ילדים -קצה הקרחון לעשרות מיליארדים שמושלכים לתעשיית העוני על ידי ביטוח לאומי

שווי קצבאות הילדים כיום מגיע ל 8 מיליארד שקל בשנה, שליש מ"הגרעון המותר" של 24 מיליארד שקל שבגללו הממשלה הנוכחית הלכה לבחירות, אבל קצבאות הילדים הן רק "קצה הקרחון" לתקציבי ביטוח לאומי ומשרדים ממשלתיים אחרים בעשרות מיליארדי שקלים לשנה  בסכום שמתקרב ל 50 מיליארד שקל  בשנה ,שמוזרמים בדרכים שונות לאוכלוסיות שהורגלו לא לעבוד, ולחיות על תקציבי מדינה.

תקציבי העוני גדלים ב 5 אחוז בשנה

והתקציבים האלו גדלים ב 5-6 אחוז בשנה, הרבה יותר מצמיחת המשק של 2.5-3 אחוז בשנה, כי האוכלוסיות הנזקקות לעזרת הממשלה צומחות בקצב כפול מצמיחת המשק, ולמעשה בדיוק כפי שאמר נתניהו "בניכוי החרדים והערבים למעשה, למדינת ישראל אין שום גרעון בהנחה ש 70-75 אחוז מהאוכלוסייה יוצאת לעבודה לפרנסתם אבל הם כאן, ונהנים מה"ארביטרז הפוליטי" שקובע מי יהיה ראש ממשלה .

היקף הפגיעה האמיתי באוכלוסייה הנזקקת  קטן מהצעקה

30-40 אחוז מאזרחי המדינה נמצאים במצב כלכלי שבו אם יחטפו מכה של כמה מאות שקלים לחודש, הם לא ירגישו כמעט את ביטול הקצבאות, ולעומתם עבור אוכלוסיות נרחבות של ערבים, חרדים, ועניים מקצועיים, זאת תהייה בעיקר מכה מורלית ותודעתית די כואבת, משום ש"מכרה הזהב הממשלתי "נסגר, אבל המכה נסבלת לחלוטין והם יתגברו עליה בקלות, ולחילופין אם לא ייצאו לעבוד הרי שהמדינה תחסוך מייד 8 מיליארד שקל לשנה, וזה אולי מה שיתן להם את הדחיפה לצאת מ"תרבות העוני" שנמשכת כאן כבר 65 שנה בחסות הביטוח הלאומי וממשלות ישראל השונות שהיטיבו וקנו אוכלוסיות נתמכות בכספי  שאר האזרחים, מה גם שאוכלוסיות אלו בניגוד לסקרי הממשלה יותר מבוססות כלכלית מהנראה לעיין, ולכידותן תקל על המכה  .

כולם יסתדרו ויצאו לעבוד

זה נשמע אכזרי מאד, לחתוך לאנשים את קצבאות הילדים במכה, אבל כולם יסתדרו תוך זמן קצר תוך ירידה זמנית ברמת החיים, והמהלך הזה יביא במהירות לצמיחת המשק בעוד 2-3 אחוז לשנה, משום שקרוב ל 200,000 איש יתחילו לעבוד מתוך מצוקה כלכלית לשמור על רמת חיים מינימלית, והכי חשוב הוא שמעגל העוני יחל לקטון ב 5 אחוז בשנה, ויחסוך למדינה מאות מיליארדים שקלים לטווח ארוך בתשלומי העברה שגדלים בקצב שהמדינה לא יכולה לעמוד בו .

קצבאות הילדים רק מגבירות עוני

תקציב קצבאות ילדים שווה לתקציב כל האוניברסיאות בישראל לשנה 8 מיליארד, אבל קצבאות הילדים האלו לא מייצרות דבר מלבד דור חדש ומורחב של עניים, כשאנחנו כבר בדור שלישי של עוני נתמך, משום שילד שהוריו אינם עובדים או נתמכים על ידי קצבאות  בדרך כלל מקבל את הנורמה הזאת של חיים מקצבאות, ומפנים את השיטה הזאת כדרך חיים, והעובדה היא שלמרות חלוקת הקצבאות הנדיבה במשך השנים, העוני רק עולה והתלות במדינה ומוסדותיה הסוציאלים רק גוברת.

יחס הפוך בין תשלום קצבאות והשתתפות בשוק העבודה

מי שמסתכל על הנתונים של מקבלי קצבאות ילדים רואה כי קיים יחס הפוך מובהק בין ההשתתפות בשוק העבודה, לגודל הקצבאות המשולמות, כשרוב מקבלי "הקצבאות המוגדלות" משתתף חלקית מאד בשוק העבודה פחות מ 40 אחוז, או עובד בשחור למחייתו כהשלמת הכנסה, ולמעשה מרמה את המדינה כדי לקבל קצבאות .

הגלגל הזה גדל משנה לשנה ומכביד יותר ויותר על המוסד לביטוח לאומי ותקציב והמדינה ומרוקן אותם, ומוריד את רמת החיים בישראל, משום שהאחרים צריכים לעבוד כל שנה קשה יותר כדי לעמוד במקום ולממן את התופעה, "וחוק המספרים הגדולים" כבר מאיים לבלוע את כלכלת ישראל, כשהשנה בכיתה א 50 אחוז מהילדים חרדים וערבים חיים בבתים המבססים חלק לא קטן מכלכלת הבית על כספי ביטוח לאומי ותמיכות ממשלתיות, מה שאומר שהדור הבא שיחיה פה יהיה במיעוט מספרי , והוא יהיה מחוסל כלכלית ובעוד 15 שנה האנשים האלו יהיו 50 אחוז מכוח העבודה המצטרף למשק.

הסיבה העיקרית להעלאת גיל הפנסייה למבוגרים

משרד האוצר הפוליטי  מספר לציבור דרך ספינים בעיתונות כי תוחלת החיים בישראל עולה ולכן צריך לעלות את גיל תשלום קצבאות ביטוח לאומי לזקנים, אבל זאת חצי אמת, כי כל הכסף שנחסך מהעלאת גיל ביטוח לאומי  לזקנים הולך להאכלת דור חדש של ילדים ענים כ900,000  והוריהם לעומת 750,000 זקנים פורשים לפנסייה בגיל 67, והאוצר כבר לווה מביטוח לאומי 16 מיליארד שקל לשנה  מכספי הביטוח של פנסיונרים עתידיים, לצורך ומימון והאכלת תעשיית העוני שנוצרה כאן בידיעה ברורה ששקל לא יחזור לקופות הביטוח לאומי.

האוצר יאלץ להעלות את תוחלת החיים אקטוארית שוב ושוב בתירוצים שונים, ולשחוק לאנשים ששילמו במיטב כספם את מספר שנות הפנסיה שבהן יקבלו קצבת זקנה, מה גם שהמדינה כבר חייבת לביטוח לאומי 200 מיליארד שקל בגין התרגיל הזה, שמממן את תעשיית העוני ב 15 השנים האחרונות.

 קריסת המדינה כלכלית על השולחן

ככל שהמהלך של ביטול גורף של קצבאות ילדים יעשה מהר יותר על ידי הממשלה הבאה שתהייה פה, ואולי ממשלת אחדות לאומית , ההחלצות מהמיתון הנוכחי ומפשיטת הרגל הוודאית שמחכה למדינה תוך 12 שנים יקרו מהר יותר, ובסך הכל זאת לא בושה לעבוד, ומי שחושב שאפשר לדחות את המהלך פשוט מהמר על גורלה הכלכלי של מדינת ישראל .. ויתקל בעוד 12 שנים במדינה במשבר פיננסי איום, ובקיצוץ זכויות פנסיוני אדיר לאלו ששילמו כל חייהם, וחיים באשלייה שבקופות ביטוח לאומי יש כסף עבור קצבת הזקנה שלהם .

נהנית עשה לנו לייק  ו SHARE

על הכותב : אבי זלינגר בעל הבלוג הכלכלי  : היום בכלכלה    http://econoblog.co.il/      ,  בעל חברה לפטנטים וגאדגטים    Trapez

https://trapez.cashcow.co.il/   ,  למד במדרשת רופין –  עמק חפר במגמת פלסטיקה: עיבוד חומרים  פלסטים  ייצור בטכנולוגיות פלסטיות וניהול אנרגטי . ( היום תשובה אימץ את "מדרשת רופין המצויינת" והקים בה את "מכללת הגז הטבעי ".


Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

13 Comments

 1. מה קורה עם הפנסיות התקציביות המנופחות של עובדי המדינה והצבא ? ששם ההתחייבויות מדברות על 600 מיליארד ולא על 8 מיליארד ? איך יתכן שמנהל באגף התקציבים עם שכר של 38000 ברוטו והא בן 47 מתחיל לקבל פנסיה של 19000 החל מגיל 47 ולא מגיל הפרישה 67 ? זוהי הפצצה האמיתית שאתם מתעלמים ממנה. ,תקראו את הכתבה של גלובס http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001125304 ותבינו איפה הפצצה האמיתית נמצאת !!!

 2. אי אפשר להבין את מה שאתה כותב. המשפטים שלך לא מובנים ולא קשורים אחד לשני.

 3. קראתי את מאמרו של אבי זלינגר, בניגוד אליו מציע להמשיך את קצבאות הילדים, אבל להעבירם בשיטה אחרת, במקום להורים, להעבירם ישירות לילדים באמצעות מערכת חינוך חינם מגיל אפס עד לסיום תואר ראשון, בכך קצבת הילדים תשרת את המשפחות בעלות ילדים תקטין הוצאות חינוך ואת המדינה במקביל, תייצר פלטפורמה עצומה להזניק את הדורות הבאים בהשכלה, שדרוג מערכת החינוך לליגה הראשונה בעולם, יצירת מקומות תעסוקה לדורות הבאים בכך ועוד.

 4. אני אבא לחמישה ילדים עם קצבה של 1132 ש"ח ממש מתעשר…
  עלות גידול ילד עד לבגרות בחישוב ממוצע שנתי כ 2000 ש"ח. זו עזרה סימלית לערך שנקרא גידול ילדים.
  אידיוט שכמוך הבעיה הגדולה של אירופה זה צמצום הילודה וכך של אוכלוסיות "מתקדמות" לא מתחתנים לא מביאים ילדים קריסת ערך המשפחה וכו'
  כשיהיה כסף השאלה מה נעשה איתו??????

 5. שיפסיקו קצבאות למחבלים ותוספות לשרים

 6. שוב סיסמאות נגד החרדים,

  קיצבאות הילדים של היום הם באמת סכום פעוט וממש ממש לא זה מה שיוצר את החוב בתקציב..

  כל דבר שאתה אומר תגבה בהוכחות, חלק מהאמירות הן ללא בסיס

  אגב, לא רק חרדים וערבים נהנים מקיבצאות ילדים, גם כולנו. אז אם יש לך בעייה שהם לא עובדים ניחא, אך מה זה קשור לקיצבאות? זה מה שיוציא חרדים לעבוד? יתר על כן זה מה שיפתור למדינה את הבעיות הכלכליות??

  אתה יורה בכיוון לא נכון זו סתם שינאה או קינאה.
  כבר רמזו קודמי בתגובותיהם על הבעיות האמיתיות בהתנהלות הכלכלית של המדינה

 7. "הפרדוקס הגדול הוא שחלק מאוכלוסיות אלו תומכות בבחירות בממשלות בעלות מדיניות כלכלית ניאו ליברלית שמרנית קפיטליסטית קיצונית"

  מה יהיה איתך אבי, שוב שקרים ?
  על איזה ממשלה "קפיטליסטית קיצונית" אתה בדיוק מדבר ???
  האם היה אי פעם בישראל ממשלה קפיטליסטית ?

  אבקש לקבל הוכחה לדברייך.
  לילה טוב.

 8. יהיה במילא משבר פיננסי – גם אם כולם ילכו לעבוד ולא יקבלו קיצבאות.

  כמו שאמרת זה רק שליש מהחור בתקציב.

  הרבה "כסף מת" הולך על החזר ריבית כשאפשר שהמדינה תדפיס כסף לעצמה בלי ריבית ותעמוד בפני השלכות של אינפלציה.

  מצב מעמד הביניים לא הרבה יותר טוב מאשר העניים – יש להם יותר כסף אבל
  הם עובדים כמו חמורים אז התועלת מתאזנת פחות או יותר.

  לכן אדם חכם מבין שאין תועלת כלכלית רבה בלעבוד בשכר מינימום לזמן ממושך.
  גם עבודה קשה גם שכר נמוך וגם תנאים קשים.

  אין לך חרדים וערבים באירופה וארה"ב וגם שם יש חובות כבדים.

 9. אז בואו ונשמיד את כל העניים, החרדים ,הערבים , הזקנים , החולים הסופניים, המפגרים
  ואז נראה לעולם מה הוא עם סגולה… כלכלת ישראל תפרח ונהיה קרן אור דוגמא ומופת
  לעולם כולו.

  • בסך הכול מה שהכתבה מנסה להגיד זה שאנשים בריאים בנפשם ובגופם צריכים לעבוד ולפרנס את עצמכם . זה הכול . למה שבחור בן 20+ לא יילך לעבוד ולשרת ? נוצר מצב ממש אבסורדי שמי שמשלם למדינה משלם הכול למדינה ומי שלא משלם למדינה אז המדינה משלמת לו הכול . אז מה שקורה בפועל זה שהקבוצות שאתה הזכרת מקבלות תקציבים שבעצם לא עשו כלום בשביל לקבל אותם .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.