0

ארבעה מיליארד שקלים מסתתרים במאזן חברת חשמל – האוצר כבר מתכנן עליהם

מי אמר שאין כסף עבור המעמד הבינוני, עוד 4 מיליארד שקלים נתגלו לאחרונה על ידי האוצר במאזני חברת החשמל, זאת שלכאורה הוגדרה על פיו במשך שנים חברה " פושטת רגל   אבל כשמתגלה בה כסף , האוצר לוקח בכוח לעצמו כמו בקרן הקיימת  ולא משאיר  אגורה בקופתה הדלה .

האוצר ופקידיו מסתערים על  ה4 מיליארד עודף שלטענתם גילו בחסכון הפנסיוני של עובדי חברת חשמל כשכל פקידי המדינה כמובן בעד שינוי " ריבית ההיוון  " והקטנת ההפרשות לפנסייה של עובדי החברה  .

הציבור לא מבין שהחלטה זו תביא ותשליך מיד על קיצוץ גורף של כל הפנסיות בישראל בעתיד, כשיושוו תנאי הפנסיה בכל המשק לחברת חשמל בריבית ההיוון שלהם .

 לקח כואב

הציבור שכח ששנאתו לחברה אפשרה לממשלה להעלות את מחיר החשמל ב 30 אחוז בקלות ולהעביר רפורמה שגוייה בחשמל שתגרום לו לשלם עוד 8 מיליארד שקל על החשמל – הרי נמצא כאן בים גז בכמות עתק ובזול שמחליף דלקים יקרים  ואחוז השימוש בגז בתחנות החשמל הוכפל מ 35 ל 70 אחוז

 

הויכוח התיאורטי על ריבית ההיוון – איפה התגלו 4 מיליארד שקלים.

מכיוון שחברת החשמל כמו בנק לאומי וגופים אחרים מפרישים לקרן פנסיה עצמית מוסדית עבור עובדיהן בקרן הפנסיה העצמית שלהם, והיא מנהלת את קרן הפנסיה בעצמה החברה קובעת את ריבית ההיוון בעצמה שמשמעותה גובה הפקדה הפנסיונית החודשית  לצרכי תשלום פנסיה בעתיד.

ריבית ההיוון היא מספר המבטא את  תחזית תשואת הריבית  והון בעתיד על השקעות הפנסיה של החברה שתגדיל את נכסי קרן הפנסיה בתזרים קבוע  וברור שהנחות התשואה של צמיחת כספי הפנסיה קשורות לריבית במשק באג"ח הממשלתית והקונצרנית  שבה מושקעים כספי בפנסייה שמייצרת את התשואה שתצמיח את הפנסיה .

מהי ריבית ההיוון

בפועל ככל שהריבית במשק נמוכה יותר הרי שכמות הכסף המופרש על ידי הארגון לקופת הפנסייה חייבת להיות גבוהה יותר, וכך עובדי חברת חשמל הפרישו כ 25 מיליארד שקלים לקרן הפנסייה שלהם ולטענת גורמים במשק  ההפרשות גבוהות מדי ב 4 מיליארד שקלים  .

משחק פשוט עם הריבית התיאורטית שתהייה כאן בעוד 10-20 שנה והתזרים הפנסיוני מזיז מיליארדים במאזן חברת חשמל, בלי קשר לייצור החשמל והרווח ממנו, וכך אם ריבית ההיוון על הפנסיות של עובדי חברת החשמל תעלה כלומר הריבית במשק צפוייה להיות גבוהה הרי שהעובדים הפרישו יותר מדי כסף לקופות הפנסייה וישנו עודף כספי מיותר .

למי שייכים 4 מיליארד עודף הפרשות פנסיוניות בחברת החשמל ?

משרד האוצר שגילה את האוצר טוען כי הופרשו 4 מיליארד שקלים מיותרים והם אמורים לחזור לקופת המדינה ולא להקטנת חובותיה של חברת חשמל שהם כ75 מיליארד שקל  מתוכם 25 מיליארד פנסיות ו 50 מיליארד חובות מימון .

בקיצור לאוצר לא אכפת שחובות החברה יגדלו והוצאות המימון שלה יגדלו, והוא רוצה את הכסף לקופותיו לכיסוי הגרעון בתקציב המדינה שמגיע ל3 אחוז תוצר  32 מיליארד בשנה,  100 מיליון ביום  ויהרוס את המדינה כלכלית לדורות .

מודל בנק לאומי

לשם הבנת העניין הרי שגם בבנק לאומי קיימת בעייה דומה של עודף הפרשות לשכר עובדים אך שם הכסף העודף יילך לטובת הגדלת הון הבנק ולכן המדינה במשך שנים השאירה את מניות בנק לאומי ברשותה עד לאחרונה, כדי לחתוך קופון גם על הכסף הזה, אם לא הבנתם את הפוליטיקה של משרד האוצר בבנק לאומי ורצונו להחזיק נתח ממניות הבנק 5 אחוז.

סיכום

הכסף ילך לגנבים לטייקונים לפרוייקטים הזויים ולכיסוי גרעונות  ולא להורדת מחיר החשמל בעוד כמה אחוזים, ולכם מספרים שאוטוטו חברת חשמל פושטת רגל ומנוהלת בצורה גרועה.

נהניתם עשו ליק וSHARE

כיצד זוייפו  מאזני חברת חשמל להמנע מהצגת רווחים והטלת רפורמה לצורך העברת רפורמת החשמל ?

לאוצר יש שותפה נאמנה בשם רשות החשמל שכדי להסתיר את רווחיותה של החברה השנה 10 מיליארד שקל , מאזניה שונו במכוון לרעה על ידי " רשות החשמל " בחקיקה רגולטורית כדי להעביר בכוח את רפורמת יוגב שתיתן   40 אחוז ממנה לטייקוני החשמל (אים ההאשמות הקשות האלו אינן נכונות נא להתקשר לטלפון 052-8010967 ). בישראל הכל מותר לממשלה

גם מאזני רשות החברות הממשלתיות זוייפו

ברור לחלוטין שמבחינה אקטוארית הצגת חברת החשמל  כמפסידה כסף בשנת 2013-2014 על ידי רשות החשמל שגוייה לחלוטין,  ומטרתה פשוטה הצגת גוף מפסיד ולא יעיל הנזקק לעזרת השוק הפרטי,  וההצגה ההפסדית הזאת משבשת גם את דו"ח החברות הממשלתיות וכבר בשנה הבאה לאחר הרפורמה בחשמל תשתבח הממשלה בניהול המדהים שלהשל החברות הממשלתיות , רק בגלל שינוי רגולציית מיסים והוראות מנהליות על החברה ,  אבל בדרך עוברת רפורמת יוגב שממאיסה את חברת חשמל ונותנת רוח גבית לרפורמות שגויות  .

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.