1

2000 מיליארד שקל חובות לטווח ארוך בדוחות הכספיים של המדינה לשנת 2012

יותר מ 2000 מיליארד שקל  פי 50 מהגרעון בתקציב השנה, אלו התחייבויות המדינה לטווח ארוך כפי שהוסכמו בהסכמי עבודה, חוזי עבודה קבלנית, הסכמי אספקה וחוזים שונים ומשונים שנחתמו על ידי המדינה לטווח ארוך, וישולמו בעתיד על ידי מי שיחיה כאן, והבוננזה בעיצומה, כשהעתיד  הפיננסי  ממושכן לחלוטין עבור הצעירים שייחיו כאן בעוד עשרות שנים, והם יאלצו לפרוע את החובות האלו עד השקל האחרון – מי אמר שהמדינה לא משאירה ירושות .

חלק ניכר מהחוב של ה2000 מיליארד נצבר בתקופת נתנייהו החל משנת 1995, וראוי שמישהו ישאל אותו על  "הפופוליזם  " של פיזור כספי מדינה לצורך" צמיחה פיקטיבית" מול חובות עתק שיצר, מה עם הדיבורים על "משמעת ואחריות תקציבית " אולי כאן מקור הפחד באימרה  "לא נהייה יוון וספרד"  ומדוע איש בלשכת ההסברה  אינו מפרסם את הנתונים המפוארים האלו בכלי התקשורת בשליטת הממשלה  .

כל החלטות הכנסת והממשלה שהופכות לחוקים מתורגמות כמובן לכספים והתחייבויות כספיות של המדינה, החל מתשלום לניצולי שואה, וכלה בתשלום על קרונות רכבות שיגיעו בעוד 5 שנים, או מטוסי  F-35  בעוד 8 שנים, או תמיכה תמיכה בחקלאים, או מגזר מקורב אחר לטווח ארוך. החשב הכללי באוצר  בדרך כלל דמות עלומה מנסה לכמת את היקף ההתחייבויות שיוצרת הכנסת, הממשלה, ומשרדי הממשלה, וגופים נסמכי ממשלה כמו חברת חשמל, ומוציא מידי שנה דו"ח שנתי  המכונה "  הדוחות הכספיים של מדינת ישראל לשנת 2012  ".

מהם הדוחות הכספיים השנתיים של מדינת ישראל ?

כלקח מהמשבר הפיננסי  החמור הקודם שהיה כאן בשנת 2003  שיצר גרעונות עתק ופרץ כרגיל בעקבות תמהיל שכלל את זיוף מאזני המדינה ונתוני הצמיחה בין 2000 ו2003 (חוזר שוב) בשילוב עים אינתיפאדה ומשבר עולמי, כלכלת ישראל התרסקה שוב ואז בא נתנייהו עם ההכרזה ש"המשק על סף תהום" (למרות שבילף מעט) וקנה את עולמו בזכות מימון היציאה מהמשבר במיסים כבדים על הציבור, שאיבת כספי  הביטוח הלאומי , וכספי הערבויות האמריקאים (חוזר בדיוק על התרגיל) , ואז ירון זליכה שהיה החשב הכללי  ורואה חשבון במקצועו ,הציע לראשונה בתולדות המדינה להתחיל לנהל "מאזן נכסים והתחייבויות למדינה"  דבר שלא היה קיים משום שמדינת ישראל התנהלה כמו"מכולת  יאסו את יאסו ", בשעה שכל פירמה או חברה ציבורית במשק או בבורסה חוייבה להגיש " דו"ח נכסים והתחייבויות ומאזן "  כל 3 חודשים .

על פועלו לנסות לעשות סדר במערכות השלטוניות ירון זליכה הועף מתפקידו, תוך איומים וריבים ממספר  פוליטיקאים ידועים, משום שקן צרעות שלם נחשף בערוותו, ורמות הניהול הנמוכות של המדינה, וניהול נכסיה ומשאביה התחילו להחשף בפומבי, אולם לאחר העפתו כמעט כלום מהניהול הכושל לא תוקן, אולם רישום הדו"ח נמשך כחלק מתנאי חברות דירוג האשראי הבין לאומיות, לדירוג האג"ח של ישראל.

נכסים מול התחייבויות  וגרעון בהון של 1500  מיליארד שקל – בדוחות הפיננסים

שכחנו לספר שלמדינה יש גם נכסים ורובם המוחלט הם הקרקעות שהיא מחזיקה בשווי של 290 מיליארד שקל כ 15 מיליון דונם, ולכן היא מספסרת בקרקע אם לא הבנתם כמוצא אחרון להכנסות, כי זה הרכוש האמיתי היחיד למכירה במחיר מופקע, יש גם כ 7418  קילומטר כבישים שמופרטים ונמכרים לטייקונים לאט לאט כדי לשלם את הפנסיות ושכר עובדי המדינה, ובנוסף יש תמלוגים מקידוחי נפט , גז, ומחצבים כמו פוספטים ואשלג,  שגם הם נבלעים בחוב והמחאה הציבורית רק גורמת להגברת הגבייה, והיא לטובת עובדי המדינה והמדינה, בניגוד למילה "פופוליזם "המושמעת עתה .

למדינה יש הכנסות שנתיות  ממיסים בסך 248 מיליארד בשנה  מול הוצאות גבוהות יותר ב40 מיליארד השנה שיוצרות גרעון קבוע, יש העברות מהסיוע האמריקאי , ויש הכנסות מביטוח לאומי , כשמצד שני קיימות התחייבויות פנסיויות של 668 מיליארד לעובדי המדינה , ויש חובות באגרות חוב המגיעות ל 750 מיליארד עם 41 מיליארד שקל ריבית בשנה.

בנוסף יש למדינה חובות אבודים למגזר הפרטי והעסקי בעשרות מיליארדים,  ובסופו של דבר על פי נתוני החשב הכללי  החור בהון העצמי של המדינה כרגע עומד על 1500 מיליארד שקל ,אחרי שנמכרו כל הכבישים וכל האדמות לטייקונים או לציבור, כשהשנה החור גדל בעקבות הגרעון בעוד 40 מיליארד שקל בלבד.

משנת 2004 אומנם נגד רצונם של רוב משרדי הממשלה, והגופים הממשלתיים והנסמכים, ההתחיבויות נאספות כל התחייבויות המדינה, אומנם לא כולן,אבל התמונה של חובות המדינה לעתיד שישפיעו על הדור הבא מתבהרות, ועיקרה הוא שוד כספי ציבור וכספי מדינה בהיקף של מאות מיליארדים שמתבצע פה ללא בקרה אמיתית .

גם הדוחו"ת שפורסמו אתמול פי החוק 5 חודשים מסיום שנת העבודה (כי בחלק ממשרדי הממשלה אין מחשבים, או שאינם מקושרים לאוצר ולחשב הכללי , כדי שניתן יהיה לגנוב או להעלים התקשרויות ) עדיין הדוחו"ת אינם מבוקרים כספית ומאזנית על ידי רואי חשבון או גוף חיצוני שייתן תמונה מלאה ויומית, ואנחנו נמצאים בשנת 2013 כשמיטב חברות ההייטק הישראליות עושות בילינג BILLING לחברות הענקיות בעולם עם מחזור גדול  פי כממ ממשלת ישראל, אבל הכנסתם של מבקרים למשרדי הממשלה תחשוף את התמונה המלאה שרבים מאד אינם רוצים שתחשף, ואיש אינו יודע  למשל אם הרכבת חייבת 20 מיליארד, או 40 מיליארד, או 60  ומהם ההסכמים עליהם היא חתומה ומהם כל מערכת התעריפים וההכנסות שלה ?

יום אחד זה יגיע

יום אחד נתעורר בבוקר ויודיעו לאזרחי המדינה שמישהו לפני 20 שנה טעה בחישובים " טעות סופר ", וטמן "פצצהפיננסית " פיגוע כלכלי" במאזני המדינה ויש בעייה לשלם כסף להתחייבויות,  ואז נוחי דנקנר יצחק כשהמדינה תעשה תספורת לאזרחיה בדיוק כמוהו – למרות שהכל היה ידוע מראש כבר 20 שנה, כי ככה עובדות ממשלות ופוליטיקאים

נהנית ספר לחברך או עשה לנו לייק ו SHARE

 הדוחות הכספיים של המדינה לשנת 2012

http://www.ag.mof.gov.il/NR/rdonlyres/021ECE49-8D96-4D74-9318-ECF3A19EC5EE/0/MoneyReports2012.pdf

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

  1. הכתבה מעולה
    לצערי משיחה עם בכירים בחשב הכללי הבנתי שהם לא מוטרדים מהחובות
    לדעתם כל עוד היחס בין חוב לתמג יורד מדינת ישראל במצב טוב.
    אשמח לתגובה על זה.

    הלינק בתחתית לא עובד לצערי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.