0

10 עובדות על "מתווה הגז " שצריכות להגיע ל"ועדת הכלכלה" -מתווה הגז מחסל את צמיחת המשק.

 

תומכי "מתווה הגז" נתנייהו, שטייניץ, משרד האנרגיה, ורשות החשמל לא יציגו בפני "ועדת הכלכלה" של הכנסת שום נייר עבודה כלכלי, או חישובים בדוקים שנעשו בידי מומחים וכלכלנים על המשמעויות הכלכליות של "מתווה הגז" למשק למפעלים לעסקים ולצריכה הפרטית  – אין כאלו.

"מתווה הגז "הוא הונאה בסך הכל למכירת גז יקר לחברת החשמל, ולמפעלי התעשיה ,וכל מסמך בנושא הוא עדות מרשיעה  על הכוונה הפלילית.

האנרגייה למפעלים תהייה יקרה מאד ולא כדאית ותקטין את כושר התחרות מול העולם והיא מתכון לחיסול הכלכלה השראלית  מחיר החשנל שיעלה יחסל את הצריכה הפרטית .

אין שום חישוב, אין שום עבודה כלכלית – רק שיקולים בטחוניים.

שום גוף ממשלתי מעולם לא בוצע שום חישוב מדוייק של "עלות -תועלת" מתווה הגז למשק ולציבור, לא נכתבה שום עבודה בכתב על השפעות "מתווה הגז " על הצריכה הפרטית קמעונאית, לא על ידי רשות החשמל, ולא על ידי משרד האנרגייה, הכלתורה ש "בעל פה " ,למעט ססמאות קולניות של "להוציא את הגז הזורם כבר מהאדמה" (המשמעויות הכלכליות המפורטיות למטה).

המומחים מטעם טועים- וגורמים לאסון קמעונאי ותעשייתי .

בניגוד לכל המומחים מטעם, ברור לחלוטין ש" מתווה הגז" יחסל את כל צמיחת המשק והצריכה הפרטית, של רשתות השיווק הקמעונאיות בשנים הבאות כשיטיל על המשק עודף עלות אנרגיה של 20 מיליארד בשנה  עקב מנגנון ההצמדה שיעלה את מחיר החשמל ב 4-6  אחוז בשנה כ מיליארד שקלים נוספים בשנה, ויגרע מכירות מרשתות השיווק .

דוידי גילה הודח כי רצה לפקח על המחירים המופקעים של המונופול,  ולהגן על הציבור .

את המצב הזה הרגולטור במומחיותו היה אמור למנוע  – ועתה "מתווה הגז" יעבור ללא שום בקרה תקציבית, או כלכלית תחת תחת "כיסוי התחת הבטחוני " או "הנחת תשתיות לאומית חיונית "  והחלטה ב 1,000 מיליארד שקלים תתקבל ללא חישוב כדאיות אחד שנבדק – דבר שלא קורה אפילו בניגריה .( לכן דוידי גילה הציג חישובים מדוייקים ורצה פיקוח – אך התפטר כי המתווה נגד הציבור.

העלות העודפת של המתווה לכל משק בית  200-500 שקלים בחודש,  כסף נקי לטייקונים  .

 10 עובדות הכלכליות שלא יגיעו ל " ועדת הכלכלה" בעניין "מתווה הגז"- המתווה שמחסל את צמיחת המשק, אשמח אם משהו יציג אותם שם .

אם מצאתם טעות בעובדות אתם מוזמנים להתקשר לאבי זלינגר  052-8010967  ונתקן  .

א. בניגוד לכל הגיון כספי, דווקא לאחר חיבור "מאגר גז תמר" במרץ  2013  לחברת החשמל, : תשלום החשמל הכולל של כל המשק  (פרטיים + תעשייה )  התייקר וקפץ ב 10 מיליארד בשנה , בכ 50- 40 אחוז מכ- 20 מיליארד שקל לשנה, לכ-30 מיליארד שקל בשנה, תוספת של 10 מיליארד לשנה  תשלום עבור חשמל (מגלם 40  אחוז התייקרות בחשבון החשמל, זאת בשעה שמחירי האנרגיה בעולם ירדו במקביל ב 50 אחוז (נתון "עלות התשלום השנתית הכוללת של החשמל בכל המשק בישראל" מוסתר על ידי רשות החשמל )

ב.  מחיר קילוווט חשמל לציבור למשקי הבית, ולעסקים הקטנים, זינק משנת 2010  (טרום חתימת חוזי הגז עם תמר ) מ כ-41 אג

לקילווט ל כ 48 אג כ20 אחוז ) בשעה שמחיר הדלקים לייצור חשמל בעולם ירדו ב 50 אחוז, ולמעשה מחירו הריאלי של הקילווט חשמל

32 אג , אם מתווה הגז לא היה קיים . .  למעשה האנרגיה שיקבלו המפעלים המחוברים לגז יקרה מכל אלטרנטיבה של ייצור בפחם או

בסולר .

ג. חסכון בדלקים לייצור חשמל בהיקף של 14 מיליארד שקלים בשנה שנוצר בחברת החשמל עקב המעבר לגז, נעלמו ממחזור חברת החשמל והועבר כרווח ומחזור פעילות חדש לטובת "יצרני החשמל הפרטי " וגרם לעליית מחיר החשמל ב 40 אחוז. (היה מביא את חברת החשמל לרווח של 10 מיליארד בשנה )

ג.  מחיר ייצור החשמל בפחם בחברת החשמל נמוך ב40 אחוז מייצור חשמל בגז  הטבעי "ממתווה הגז ", כ- 9 א"ג  לייצור לקילווט בפחם, כ- 15  א"ג בייצור קילווט חשמל בגז טבעי (פשוט מטורף ) בפועל  תחנות החשמל של חברת החשמל יעילות פי כמה מתחנות החשמל הפרטיות .

ד. משקי הבית, המפעלים הקטנים, העסקים, והתעשייה הזעירה משלמים היום על החשמל 40 אחוז יקר יותר ממתחריהם בעולם, ומהמחיר ששלמו בשנת 2010 טרום כניסת הגז, ואבדו את כושר תחרות, רק הגדולים מקבלים הנחה ויש פה "אפלייה אנרגטית" שפוגעת בצמיחה של המגזר העסקי ומרסקת אותו.

ה. מחיר הגז הטבעי מוצמד למדד המחירים לצרכן בישראל, למדד המחירים לצרכן האמריקאי, ולדולר האמריקאי + 1 אחוז ויקפוץ באופן קבוע ב 4-5 אחוז בשנה, בלי קשר למחיר הדלקים העולם, עלות החשמל לעסקים הקטנים, ולתעשיה הזעירה תקפוץ במיליארד שקל בשנה, כך שתגרע כמובן מהמגזר הקמעונאי.-  נותק הקשר בין מצב הכלכלה הישראלית למחיר הדלקים בעולם, והכלכלה לא תוכל להגיב למיתון עולמי.

ו. תחנות החשמל הפרטיות קבלו סובסידיה – "הגנות ינוקא" של 40- 50 מיליארד שקלים (בגודל חוב חברת חשמל), בשעה שכל עלות ההקמה שלהן הסתכמה ב12 מיליארד עם  2 מיליארד הון עצמי בלבד הפסד נטו למסחר הקמעונאי של 50 מיליאר

ז. בניגוד לשקר "התחרות במשק החשמל", תחנות החשמל הפרטייות פחות יעילות מול ייצור חברת החשמל,  ולכן הן מקבלות את הגז

מ"מתווה הגז" בהנחה  של 20 אחוז ב 4.7 דולר לעומת 5.7 דולר לחברת החשמל שהיא לקוח עוגן .

ח.  מחיר הגז הטבעי ב"חוזה העוגן" של חברת החשמל נופח במכוון, כדי לייקר את הגז הטבעי שחברת החשמל קונה, ולייקר את הייצור שלה, מפני שתחנות החשמל הפרטי לא יכולות להתחרות בעלויות הייצור בפחם של חברת החשמל, ולמעשה מחזור חברת חשמל נופח כך באופן  מלאכותי, והוא מאפשר העברת 40 אחוז מנתח שוק החשמל ליצרני החשמל הפרטי ללא קריסת מאזן  חברת החשמל על ידי ניפוח מאזנה .

ט.  רשתות השיווק והעסקים הקמעונאים אבדו בשנתיים האחרונות מכירות ב 10 מיליארד שקל כל שנה, ששולמו בעודף עלות חשמל, עקב התייקרות החשמל  וזה יגדל במיליארד שקל בשנה, עקב התייקרות הקבועה של החשמל ב 4 אחוז לשנה עקב שיטת ההצמדה בלי קשר לכלכלה  .

י. עלות "הונאת מתווה הגז " למדינה -בעלת מניות חברת החשמל או לחילופין לצרכנים המשלמים עוד 40 אחוז בתעריף החשמל הוא 10-12 מיליארד לשנה, הוא אבדן 10 מיליארד רווח לחברת החשמל בשנה, שזורם ליצרני החשמל הפרטי וחברת החשמל בתעריף הזה.

ללא הקמת תחנות החשמל הפרטיות חברת החשמל היתה מרוויחה 10 מיליארד בשנה, ומוחקת את חובותיה ב 5 שנים .

ברור שבוצעו פה מהלכים פלילים,  שיביאו לקריסת חלק מהמסחר הקמעונאי, רשתות שיוק קימעונאיות ועסקים קטנים וחלק כדול מהתעשייה  שאבדו את כושר התחרות העולמי, כי הם מאבדים מחזור מכירות לטובת  תשלום חשמל מנופח מחד  ומשלמים מחיר חשמל יקר ב 50 אחוז מהעולם .

הכותב : אבי זלינגר בעל הבלוג הכלכלי      http://econoblog.co.il/    ,  בעל חברה לפטנטים  Trapez  https://trapez.cashcow.co.il/  ,  למד במדרשת רופין -עמק חפר במגמת פלסטיקה: עיבוד חומרים  פלסטים , ייצור בטכנולוגיות פלסטיות וניהול אנרגטי . ( היום תשובה אימץ את "מדרשת רופין המצויינת" והקים בה את "מכללת הגז הטבעי ".

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.