6

חלוקת תקציב הבטחון 60 מיליארד ל5 מיליון אזרחים בוגרים = 1000 שקל לחודש

1000 שקל בחודש, כפול 5 מיליון אזרחים בוגרים ( 5 מיליארד שקל בחודש), כפול 12 חודשים בשנה = 60 מיליארד שקל בשנה, זה התקציב שמשרד הבטחון דורש השנה, משהו בדרישה הזאת של מערכת הבטחון מטורף לחלוטין, ויצא  מפרופורציות לחלוטין, כי אין שום הגיון במחיר הזה, והוא מצביע על כשל נוראי בכל השיטה או התפיסה הבטחונית הצבאית של הפעלת הצבא בישראל, ומזכיר את התפיסה הבטחונית של ברית המועצות ז"ל שקרסה לחלוטין רק מחוסר תקציב לאחזקת הצבא הענק שלה, כי המערכת היתה גדולה בכמה מספרים על ברית המועצות ועל המשק הרוסי, ולמעשה המערכת הצבאית שהיתה אמורה להגן עלייה, הביאה לקריסתה הכלכלית שהביאה לקריסה מדינית.

איש כמובן אינו מאחל את זה לצה"ל, אולם כשבודקים קצת לעומק, מסתבר שעל כל שקל השקעה בהתעצמות צה"ל ובבטחון, זורם שקל אחד לשכר ופנסייה, ובסך הכל חלקם של השכר והפנסייה למעלה מ52 אחוז מתקציב משרד הבטחון, למעלה מ30 מיליארד שקל מתוך 60 מליארד שקל תקציב בטחון שנדרש היום בבקר על ידי אהוד ברק.

המצב לא שונה במגזר הציבורי ששם חלקו של שכר עובדי המדינה גם עומד על למעלה מ50 אחוז מהתקציב, אולם שם מועסקים הרבה יותר אנשים עבור שכר נמוך יותר, וגיל הפרישה לפנסייה עומד על 55  בממוצע במקום 45 וגם זאת שערורייה לא קטנה.

קשה מאד למדוד, כמה באמת שווה לנו לשלם על בטחון משום שמלחמות פורצות  בדרך כלל באקראיות ובתרחישים שונים ומשונים, ומשרד הבטחון טוען שהוא מנסה להתמודד עם מספר רב של תרחישים שעולים כסף רב, הכל כדי להגן על אזרחי המדינה, אבל הסכום הזה גבוה מדי, כי השיטה שגוייה  לחלוטין ורק תרחיש אחד בדוקוצפוי על ידי משרד  הבטחון, והוא התנפחות תקציב משרד הבטחון בשנים הקרובות, על פני חלקו של המגזר הפרטי ומיסיו.

בצבא האמריקאי גיל הפרישה לפנסייה הוא 56, והם עוד ממנים לנו את הוצאות מערכת הבטחון לאנשים שפורשים בגיל 45, כך שהסיוע האמריקאי  בסך 12 מיליארד שקל הולך בחלקו ישירות למימון פנסיונרים של הקבע, מה גם שקצין או איש קבע אמריקאי משרת ב 7 יבשות ואוקיינוסים ונעדר מביתו לחודשים ושנים, ואילו איש קבע ישראלי מצוי משרת חלק מהתקופה ברחוב איבן גבירול בתל אביב,ואוכל מידי יום במסעדת פם-פם  או מזנון אייל שני או משרת בחלק מהבסיסים בגוש דן ליד הביית וישן ערב ערב בביתו.

הצבא כמו ההסתדרות רוצה כוח על חשבון איכות

צה"ל אומנם הגיע לאנטבה בקלות,אולם בשגרה הוא מתנהל כמו ההסתדרות הכללית של העובדים ששואפת כל הזמן להגדיל את כמות חבריה כדי לצבור כוח מול השלטון, וזה יעודה היחידי, משום שככל שהארגון גדול יותר כך הוא יכול לשבש את איכות החיים של האזרחים ולהביך את השלטון על ידי כך שהוא משבש את שגרת החיים במדינה בקלות רבה יותר, על ידי העברת הוראות לסגירת שירותים ותשתיות חרום כמו בנקים נמלי ים ושדות תעופה וחשמל

בדרך הזאת מצליחה הסתדרות למנוע מהמדינה כל נסיון לייעל את השירות הציבורי, כשהקידום היחידי בו  הוא על ידי וותק בעבודה שקובע את השכר המשולם, ולא על ידי איכות העובד ותרומתו, וכך קשה מאד לקלוט בשירות הציבורי עובדים איכותיים ולהקפיצם קדימה כדי שיזניקו את השירות הציבורי, והוא הופך  בחלקו חממה לאנשים בינונים, וחלקם אינו מתאים לתפקידם כתוצאה מהשינויים לאורך השנים, אולם לא ניתן לפטרם או להסב אותם לעבודה אחרת, כי אחרת תהייה שביתה במשק עקב הפגיעה בעובדים.

צה"ל הגדול עובד בדיוק באותה שיטה של ההסתדרות, כשרוב אנשי הקבע מקבל אותן זכויות כשהעילית הקרבית או הטכנולוגית שקובעת את התנאים (20 אחוז) מקבלת, כי אין תחליף לאיכות שלה, והזנב שהוא 80 אחוז מאנשי הקבע נהנה משכר גבוהה הרבה יותר ממה שהיה מקבל במגזר הפרטי, ולכן הוא נשאר מתוך החלטה נכונה ונבונה מבחינתו בשירות הקבע עד לגיל 45 כדי לקבל עוד 40 שנות פנסייה שנופחה רק כי היתה צמודה לפנסיות של העילית בשירות הצבאי.

אף אחד לא בא לפגוע בשכר אנשי הקבע, אולם בצבא קיים ארביטרז ענק בין השוק הצבאי לשוק הפרטי שעולה לצבא מיליארדים בשנה, ולאורך עשרות שנים של תשלום פנסייה, וכל רמטכ"ל ושר בטחון לא מבינים את הנזק העתידי שהם גורמים למערכת הבטחון כשהם מתעקשים על ניפוח שירות הקבע  באנשים בשכר גבוה שאינו מתאים לתפקידם ואינו מביא את התפוקה הרצוייה והם אינם אמיצים לשנות את השיטה, מה שכבר גורם לצבא לקחת אלפי אנשים מתאימים לתפקידם בOUTSOURCE  ולשלם עודף כספי אדיר על שירותים טכנולוגים והנדסיים שהצבא קונה בגלל חוסר הגמישות.

בסופו של התהליך אומנם מתקבלת מאסה אדירה של אנשי קבע למועדון "חבר", אבל  זה יוצר למדינה גיבנת תקציבית ענקית ,משום שחלקם אינו מתאים לצה"ל בגלל השינוים הטכנולוגים, וההשתנות הכולת של הצבא לאורך השנים .

הפתרון פשוט -אבל הגילדה היא החשובה  ביותר.

בצה"ל יודעים לתכנן נתיבי טיסה עד לנתנז באיראן ולתקוף את הכור הנמצא בליבו של ההר, אולם איש אינו מתכנן את תקיפת " הגיבנת התקציבית " שבסוף תכריע את המשק או את הצבא, כשהיא מתנפחת כמו פצע מוגלתי.

הפתרון חוזים אישיים קצרים

הצבא היה יכול לייצר חוזי שרות נדיבים מאד ללא פנסייה תקציבית לחלוטין, לשנתיים 5  ו10 שנים כשבית או וילה מובטחת בצידם, תלוי באורך השירות והוא היה מקבל את כל כוח האדם הנחוץ לו והטוב ביותר, ובגיל 30-32 היה אומר שלום ולהתראות ללא שום התחייבות לכל אנשי הקבע הקצר שהופכים ללא רלוונטים עקב השינויים הטכנולוגים והתפיסתיים ומגבלת הגיל, ואילו קבוצה קטנה היתה ממשיכה כמו הצבא האמריקאי עד גיל 55  לפנסייה ולא היתה נכנסת בכלל לפוליטיקה .

יש פתרון שכולם יודעים ומפחדים ממנו

אפשר היה להאריך את הסדיר בשנה ל4 שנים תמורת סכום יפה למשרת במקצועות נדרשים, או לגייס עשרות אלפי חרדים לשירות חינם ולמעשה כל גיבנת התשלומים ל50 שנה החל מגיל 32 ועד 80 היתה נעלמת, מה שהיה חוסך לצבא לפחות 20 אחוז מתקציבו, ומאפשר לו לפעול באופן חופשי מול השוק הפרטי ביעילות מקסימלית בחצי מחיר במקצועות הלא נדרשים, אבל אז היתה בעייה של מועדון אנשח הקבע "חבר" שהיה הופך לקטן מדי, כזה שלא מסוגל להשיג הנחות ענק לאנשי הקבע עקב גודלו המצומק.

נהניתם עשו לייק ושתפו

 

 

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

6 Comments

 1. תראה אם אתה לא מאמין שגורמים בתוך ארה"ב עשו את 9/11 אלא הערבים עשו את זה אז תמשיך לחיות בחלום.

  מבחינתי זה כפירה בעיקר וזוהי בעצם נקודת הבסיס שלי של הדיון הבטחוני.

 2. לדעתי, הלכת רחוק מדי עם תיאוריות הקונספירציה.

 3. הנקודה העיקרית היא שארה"ב הפילה את התאומים.
  כל המלחמות האלה שלנו הן מומצאות,היו יכולים מזמן לפתור את זה אם היה להם
  אינטרס.
  זה לבדו היה מוריד את תקציב הביטחון ב 80 אחוז.

  ארה"ב עכשיו שולחת(מממנת לא משנה אותו דבר)מחבלים לכל העולם בשביל שיהיה
  לנו סיבה להתחמש ולהחליש את הממשלה אחרי דימום תקציביבי בלתי נמנע
  שנובע מהוצאות ביטחון קטלניות.
  כמובן שביבי וברק משתפים פעולה וזה הסיבה שהם עשירים.

 4. פוסט לא רע המתאר בבהירות את הבעיתיות, רק חבל שחיפפת בפתרונות.
  ישנם לא מעט פתרונות יצירתיים יותר וקצרה היריעה אבל יכולת לפחות לגעת בנקודות עיקרייות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.