4

הקשר שבין הגרעון בתקציב המדינה והחזרת השטחים, היכונו להחזרת בקעת הירדן

מומלץ מאד לאוהבי בקעת הירדן לבצע שם טיול פרידה, ביקור הנשיא אובמה בישראל  יומים לאחר הבחירות לא היה מקרי , כי  כ" עומק הגרעון -עומק השלום ", ומהתנהלות היסטורית של ממשלות ישראל שסבלו מ" גרעון לא נשלט "מסתבר כי תמיד לאחר מתן " סיוע חירום אמריקאי " לישראל, התמורה היתה עוד פיסה משטח המדינה.

הקואורלציה פשוט מדהימה, כל הלוואה או ערבויות אמריקאיות כלכליות שנתנו הביאה פינוי ישובים החל מ"הסכמי אוסלו" .

והיום    03.02.13נחשפת במעריב "תוכנית נועיימה"  וזו כנראה תחילת פרעון האתנן לאמריקאים תמורת חילוץ כלכלי של ממשלת נתנייהו דרך מתן ערבויות ומענקים והשארתו בשלטון, בממשל האמריקאי יודעים עם מי יש להם עסק וחבילת החילוץ הכלכלי הוצבה על השולחן מול עיני נתנייהו על ידי  אובמה -לבחירתו .

הציבור לא מבין את משמעות פינוי מחנה הפליטים ותחילת הסדרת הבקעה וכנראה שממשלת ישראל כבר התחייבה בביקור הקצר לפנות את בקעת הירדן, תמורת סיוע חירום כלכלי ענק שלוחץ כעת את הדולר למטה .

מחזירים את ימית, שארם, וסיני תמורת סיוע של  5-10  מיליארד דולר אמריקאי  אשראי לא מוגבל בזמן-מלכודת  הדבש האמריקאית  נטמנת.

בסיום מלחמת יום כיפור 1973 עמדה כלכלת ישראל מפורקת לחלוטין, גם צבאית וגם כלכלית, ואז עם כניסת ישראל בחסות אמריקאית ל "הסכמי  ההפרדה" בסיני מול הממשל המצרי בראשות הנשיא אנואר סאדאת, החלה ארצות הברית להעביר סכומי עתק של מענקים והלוואות לצורך שיקום כלכלת ישראל, והצלת שלטון המערך.

הפוליטיקאים בישראל שהאמינו כל חייהם בססמאות המלחמה " עדיף  מלחמה עם שארם אל-שייך בידנו – מאשר שלום ללא שארם אל שייך " – משה דיין,  אבל האמת היתה שהפוליטיקאים לא היו מוכנים באמת לוותר על השלטון, או להוריד את רמת חייהם וחיי העם ,תמורת עקרונותיהם, כי רצו להבחר שוב, כי העסק הוא השלטון ולא האדמה, והם ויתרו בקלות על כל שטח תמורת נסיון להשאר בשלטון.

והתוצאה הידועה עבור הסיוע הכספי היתה "הסכם השלום עם מצריים"  שהביא להחזרת כל חצי האי סיני למצרים, ופירוק הערים ימית, ושארם אל שייך, והריסת עשרות ישובים כפריים בסיני, הכל פורק בזמן קצר במקביל למתן סיוע כלכלי אמריקאי  בסך 5-10 מיליארד דולר שאפשר לכלכלת ישראל להתאושש כלכלית, ובמקביל בנתה ארצות הברית את כל בסיסי צה"ל וחיל האוויר החדשים על חשבונה, והמנטרה הישראלית" נחייה על חרבנו וכספנו" לא החזיקה מעמד יום אחד באמת .

1993  נכנסים ל"הסכמי אוסלו"  תמורת  הלוואת 12 מיליארד דולר ל 10 שנים, והפרעון בשנת  2003  (שוב משבר כלכלי-האינתיפאדה)

שנת 1990 היתה שנה שבה קרסה ברית המועצות וממשלת ישראל רצתה לקלוט למעלה ממיליון וחצי יהודים רוסים בשטחה  ולנצל את ההזדמנות להגדיל את מספר אזרחי המדינה, אבל המצב הכלכלי  בישראל לא אפשר את הפעולה והשלטון בישראל שצעק "שלח את עמי " לא העיז כמו בשנת 1950  בתקופת דוד בן גוריון ושר האוצר והצנע דוב יוסף להוריד את רמת חיי  האזרחים ולהכריז על "משטר צנע  כפי שנעשה "כדי לקלוט את מיליון העולים שהגיעו לישראל בין  1948-1953  מאירופה ומארצות ערב אחרי השואה ומלחמת העולם השנייה.

"הפוליטיקאים הלאומנים"  פנו כרגיל לסיוע הידיד האמריקאי העשיר שהסכים לתרום למעלה מ10 מיליארד דולר ערבויות כלכליות להנפקת אגרות חוב שיאפשרו את מהלך הקליטה של יהודי ברית המועצות בישראל, וזאת בתמורה לכניסה ל"מתווה הסכמי אוסלו" .

ראש הממשלה שמיר שסרב להצעה האמריקאית להכנס ל"מתווה אוסלו" הופל מהשלטון, וממשלת רבין קבלה את הצקים האמריקאים ואת ההלוואות והתהדרה בקליטת העלייה הרוסית והשקיעה מאסיבית בתשתיות כבישים ומחלפים, אבל במסגרת "הסכמי אוסלו" מיד לאחר מכן, ישראל הכירה באש"ף ונסוגה צבאית מחלק ניכר מהשטחים בגדה המערבית ואפשרה לפלשתינים להקים משטר עצמי מוגבל ובשנת 2005 בשעה שישראל גייסה בשווקים כסף בעזרת בטחונות אמריקאים ,במקביל ישראל נסוגה מהשטחים ולאחר מכן בוצע הסכם חברון (נראה מקרי )  .

2003 -מוותרים על גוש קטיף "ההתנתקות " תמורת הלוואת 12 מיליארד דולר  ל 10 שנים -הפירעון בבשנת 2013  (שוב משבר כלכלי-הגרעון)

שנת 2001-2003 היו שנים קשות לכלכלה הישראלית, מיתון עולמי ופנימי, אינתיפאדה ערבית ובסופה קריסת הבורסה ושוק אגרות החוב, ואז מוקמת ממשלת חרום לאומית שרון-נתנייהו-לפיד שמקבלת מהאמריקאים  10 -12 מיליארד דולר בערבויות, והפעם תמורת החזרת גוש קטיף לפלשתינים, ואומנם בשנת 2005 מבוצעת "תוכנית ההתנתקות" , וגוש קטיף נהרס לחלוטין במסגרת התוכנית, ושוב עשרות ישובים ישראלים נהרסים עד היסוד ותושביהם מפונים לשטח ישראל, כשהספין הוא גבולות קצרים, בטוחים, ויעילים לצה"ל , אבל ומאז כבר היו 2 מלחמות בעזה, אולם הצק האמריקאי השמן מסייע לחלץ את כלכלת ישראל מהמיתון על חשבון "קורבנות גוש קטיף ".

2013 -מוותרים על בקעת הירדן תמורת 25 מיליארד דולר ל 20 שנה  ?. (שוב משבר כלכלי)

שנת 2013  ישראל במיתון כבד עם גרעון תקציבי ענק של למעלה מ40 מיליארד בשנה, ובשלטון ראש הממשלה בנימין נתנייהו האיש שהיה שר האוצר בממשלת שרון הימנית שקיבל אישית מהאמריקאים אישית את הערבויות בשנת 2003 , שהפכו אותו לשר אוצר מצליח, מה גם ניכרים מאמצי הממשלה בחשאי  החל מנובמבר 2011  דרך שגריר ישראל בוושינגטון ובחסות הקונגרס ,והלובי היהודי לחדש את הערבויות האמריקאיות בכל מחיר ולהגדילן (הערבויות העודפות  בוטלו בטעות -כי לא חודשו במסגרת ההסכמים), הכל כדי לגייס כסף ולמממן את הריבית על הלואות המדינה, וקיים ספק  גדול אם המשק ייצא ממנו ללא עזרה כלכלית אמריקאית  למרות הספינים של פקידי האוצר ושר האוצר.

אבל בדיוק כמו ממשלת שרון הימנית שבצעה מהפך אידיאולוגי תמורת כסף אמריקאי, ראש הממשלה רודף השלטון והשררה מבין בברור שהחזרת בקעת הירדן לפלשתינים תיתן להם אפשרות לריבונות אמיתית, ולו עשרות מיליארדי דולרים אמריקאים , וריבונות עצמית היא טיעון כבד מול הפלשתינים שמעונינים בבקעת הירדן יותר מירושליים, שם ניתן להתפשר בשטח עירוני, כשבקעת הירדן מהווה גבול טריטוריאלי עצמאי, והשאלה היא האם נתנייהו והממשלה ילכו למהלך החזרת הבקעה בתקופה שבה העולם הערבי חלש ומפוצל?   והממשלה  במקביל זקוקה לסיוע  אמריקאי של עשרות מיליארדים-והתשובה היא כן גדול.

ביקור הנשיא האמריקאי  סיכום מקרה או גורל?  או מהלכים מכוונים

גם האמריקאים קוראים את הסיטואציה הכלכלית פוליטית  בישראל, והשאלה היא האם  בחסות  הצלחת "מערכת כיפת ברזל " נגד טילים נתנייהו יקבל החלטה לוותר על השליטה בבקעת הירדן לפנות ישובי הבקעה, ולקבל  סיוע אמריקאי של 25 מיליארד דולר (החוב הישראלי לאמריקאים) לשיקום הכלכלה, או מחיקת החוב הישראלי לאמריקה מה שיזניק את הכלכלה  שוב וייצר לו מורשת  "נתניהו איש השלום"  ומורשת נתנייהו" הכלכלן שכרגע נראה גרוע מאד, והמהלך ישמור עליו בשלטון שוב ל 4 שנים ,והתשובה היא שנתניהו הוא "תואם מקיאוולי"  ולאור 4 התקדימים הפוליטים שלפנינו סביר ייותר על בקעת הירדן תמורת כסף אמריקאי ובטחונות אמריקאים, כי אם לא הוא יעשו זאת אחרים, כמו הפספוס של שמיר – ולכן מומלץ לבקר בבקעת הירדן כל עוד זה אפשרי , לפני שתוחזר כהרף עיין תמורת סיוע כלכלי , ומומלץ לקנות בית בנועיימה מקום נחמד מאד ליד יריחו ותל יריחו הקדום , אותו אנו מכירים ממאות ימי מילואים.

בימים אלו אני כותב ספר דרך אתר HRADSTART  אשמח אם תתמכו בספר שיהיה מעניין    ותעשו לייק ושר

http://www.headstart.co.il/project.aspx?id=6779

נשמח אם תשתף את הכתבה ותעשה לנו  SHARE  וLIKE   או תציע לנו חברות  – תודה

נהנית ספר לחבריך

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

4 Comments

  1. עכשיו תצא אש מהאטד הביבי שלכם ותשרוף את כל כפרי פטיומקין שלכם, יאללה לארוז.

  2. נתניהו הרופס ויתר על הריבונות בבקעת הירדן,הרבה לפני תחילת המתן ומתן הנוכחי,כאשר הכריז לפני כשנה, וחזר על ההכרזה היום, כי ישראל "תעמוד" (איזה ביטוי קשוח…) על נוכחות/שליטה בטחונית בבקעה.לא ריבונות!!

  3. טעות חמורה, המעידה על נפילה במלכודת שטיפת המוח של התישקורת השמאלנית. מדובר ב"מסירת" בקעת הירדן לאוייב הפלשתינאי, ולא ב"החזרה"!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.