6

תוצר המדינה צומח ב7 אחוז וגביית המיסים באחוז -זהירות "כלכלת פוטיומיוקין" לפניך

הראשון שזיהה את האפשרות להציג צמיחה גבוהה ומצב כלכלי משגשג בשעה שהיה הפוך לחלוטין, היה הגנרל -צאר הרוסי פוטיומקין, שרצה להרשים את הצארית הרוסית יאקטרינה הגדולה בצמיחת רוסיה הגדולה ושגשוגה, ובנה לאורך נתיב הסיור שלה ברחבי  הממלכה חזיתות של מפעלי תעשייה ענקים, ארובות מעשנות מקרטון, בניינים ומרכזי עסקים מנייר, הכל תפאורה, רק בלי שקל אחד גביית מיסים  בצידם לממלכה.

הכל  עיסת דבק נגרים ועצים כרותים מהיערות שבסביבה וצבעי גואש, ועל כך נפלה הממלכה רוסיה הגדולה-על מחסור בגביית מיסים וקופה ריקה בעת הצורך, וזה קרה לה שוב ב 1990.

כלכלת פוטיומקין או צמיחה סובייטית

לצמיחה הזאת שמסתמכת רק על פרמטר בלעדי  אחד של גידול בתוצר והיא אינה מניבה הכנסות מיסים באופן ישיר לקופת המדינה למימון פעולתה קוראים " כלכלת פוטיומקין " , ומשמעותה היא שהצמיחה אינה מניבה בממוצע   25 אחוז מס בערך על כל שקל בגידול בפעילות הכלכלית , או 25 אגורות מס על כל שקל פעילות כלכלית, ועל בסיס הצמיחה המזוייפת הזאת של יצירת פעילות כלכלית חסרת תוחלת כמו השקעות בתשתית מכספי גרעונות,למשל ללא הכנסות בצידן נחרבו אימפריות, כמו האימפרייה הטורקית לפני 100 שנה בדיוק. . או האמפרייה הרומאית לפניה.

בנסיון אחרון של השולטן הטורקי  לשמור את ממלכתו בה שלט 400 שנה (גם בישראל) הוא התחיל להטיל מיסים מטורפים עקיפים על תושבי האימפריה כדי למלא במהירות את הקופה:  מיסי  דרכים, כבישים , גולגולת ,ומיסי מעבר ושיתק לחלוטין אתהפעילות הכלכלית באימפרייה, ואיבד את אהדתם הנתינים והאימפריה קרסה ב     1917  במאמץ המלחמתי  שבצעה, אך הגרעון הכריע אותה כלכלית.

האימפריה אחרונה שנחרבה מסיבות כלכליות של גרעון עתק מול צמיחת תוצר גבוהה היתה ברית המועצות USSR ב 1990  רק לפני 23 שנים שהתפרקה כלכלית לגרורות בשעה כשהתוצר המדווח על ידי הלמ"ס של רוסיה היה גבוהה, אך לא היו מיסים למימון הפעילות הצבאית, מדעית, תרבותית , ואיום פשוט של ארצות הברית לכניסה לעידן טילים מהחלל בסיום " המלחמה הקרה"   "מלחמת הכוכבים" הביאה את רוסיה הענקית לקריסה כלכלית והפסד רק מסביבות כספיות כלכליות של גרעון עתק לא נשלט , ואת זה פוטין מנסה היום לתקן .

זהירות צמיחה סובייטית

במשרד אוצר צריכים להזהר מאד מצמיחה שאינה מניבה מיסים, או מגידול חריף בתוצר שאינו מניב מיידית גביית מיסים, כי מה שלא מניב מיסים מניב גרעון, ואין אסון גדול לכלכלתה של מדינה ולבטחונה מגרעון במיסים.

צמיחה מלאכותית נטולת מיסים מסוכנת מאד לעתיד המדינה , והיא כמו עץ עקר הגדל לגובה בלי להניב פירות, מי רוצה עץ ירוק כזה  בגינתו בשעה שהוא צורך מים ואינו מניב פירות לעתיד, כלומר, רק שורף משאבים בהווה.

מפעלים יצרנים  ועסקים ומרווחים במשק  מעל הממוצע צריכים לשלם את חלקם במיסים, את מקסימום המיסים ההגיוני, משום שהמיסים מממנים את אחזקת המדינה ושירותיה, ואם המדינה מממנת את מיסיה ושכר עובדיה על ידי גרעון, או הטלת מיסים על המעמד הבינוני סופה יהיה כברית המועצות 1990 שהציגה "צמיחה סובייטית" אדירה אומנם נטולת מיסים, אבל עתירת גרעון שהביא לפירוקה.

 משחק במספרים  ובתוצר הלאומי לא מקטין את החוב ,ולא מכניסה מיסים אלא גרעונות .

המדינה מתהדרת ביחס חוב-תוצר שירד, אבל לנתון זה אין שום משמעות, ולכן הוא מפורסם עלידי האוצר, וכך בשנת  2012  עלו הכנסות המדינה מ 214- ל218 מיליארד שקל בלבד  בשעה שהיו אמורות לעלות כמעט ל240 מיליארד שקל  לפי נתני הצמיחה,  וזה חלק מההסבר לגרעון.

לפי כל הנתונים המשק הוא צמח ב 4 אחוז, האבטלה ירדה , והריבית ירדה, אבל גביית המיסים לא עלתה כמעט  מה שמדליק אור אדום  שמישהוא משחק בנתונים הממשלתיים  מו אותו " צאר פוטיומקין " כדי להרשים את סוכנויות הדירוג הבין לאומיות בביצועי המשק, אבל תמיד המרצע יוצא בהפתעה מהשק  בהודעה  דרמטית על גרעון קטן שנמצא .

דרך אגב, אותן סוכנויות  דירוג  בין לאומיות נתנו לAIG  ולליהמן ברודס דרוג A  לפני המפולת, היום כסף קונה הכל  גם סוכנויות דירוג בין לאומיות,  ובכל דור יבוא פוטיומקין חדש.

נהנתם עשו ליק ושתפו 

בקרוב אי כותב ספר בנושא אחר דרך HEADSTART/CO/IL  ואשמח לתמיכתכם.

נהנית ספר לחבריך ועשה לנו לייק וSHARE

ניתן לפרסם בחינם בבלוגים אחרים

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

6 Comments

 1. תודה על פוסט מענין …….

  הכותב לטעמי שם דגש מופרז על תובנות / דיסיפלינות / נתונים / מספרים בכלכלה , ופחות מדי על וקטורים הנוגעים לסנטימנט . לא פחות קריטי !

  האם " כלכלת פוטיומקין " כזו לא יכולה להועיל מהיבט סנטמינטלי כדרך משל ?? ודאי – שהרי , לא רק שצמיחה כזו משוקללת לתל"ג , אלא שהיא יכולה ליצור סנטימנט לא מבוטל של התפתחות , צמיחה , להגדיל צריכה בתורה , לתרום לצמיחה , וממילא , לתשלום מיסים מוגבר .

  לא כל זיקה מובנת בין סיבה / מסובב / תוצאה "אוכלת" גם בכלכלה . הנה , ארה"ב נחלצת בהדרגה מן המשבר , הכל בזכות ההרחבות הכמותיות של נגיד הבנק המרכזי בן ברננקי , והרי הרחבות אילו , יסודן באבסורד כלכלי טהור , והנה התוצאה :

  נתונים כלכליים משתפרים בהדרגה , בורסות עולות , דוחו"ת פיננסיים טובים מאוד , הרבה יותר טוב מחיתוכים אכזריים בבשר החי מסתבר .

  שהרי אליבא דה בן ברננקי , האיברים הבריאים בכלכלה , נשארו בריאים במקום שיתנהגו כמו חולים , באם הוא היה מעמיק סנטימנט המשבר ( על ידי הבראה כואבת ) , אבל , השווקים קיבלו " אופיום " ונכנסו למעגל חיובי במקום שלילי .

  כך גם לגבי אבחנתך את הנפילה הקומוניסטית . במשטר חשוך וטוטאליטרי , הפרט או האוטונומיה שלו מדוכאים באופן כללי , כך ממילא גם כושר היזמות , היצירתיות והביצוע , וזה משפיע לא פחות מאשר יחס חוב תוצר , גירעון ושאר נתונים דינן …….

  בטח בכלכלה אולטרא מודרנית ……..

  תודה

 2. ביבי הלוא הוא פוטיומקין. במשמרת שלו הכל עובד כמו שצריך,
  ואפילו מעל המצופה. רק חבל שהמפעלים מקרטון ואת הכסף הגדול חילקו
  לקבוצת גאונים מצומצמת שחזרה הביתה עם חורים בכיסים.
  ועוד פרט קטן ושולי כולנו נושאים בנטל ומשלמים על הטיפשות…

 3. מהיכן הנתונים?
  בכלל לא מצאתי התייחסות של הלמ"ס ל 2012
  לוח 12 -הכנסות והוצאות המגזר הממשלתי שפורסם באתר הלמ"ס מתייחס עד לשנת 2011.
  על פיו בשנת 2011 הכנסות המדינה ממיסים ותשלומי חובה היו 236.8 מיליארד ש"ח
  בשנת 2010 הכנסות המדינה ממיסים ותשלומי חובה היו 220 מיליארד ש"ח. עלייה של 7%…

 4. למען האמת כן,מה שלא מניב מיסים מניב גירעון

  ולכן השקעות בחינוך ותשתיות כמה שהן פופוליסטיות אם הם לא נעשות בזהירות וחוכמה הן מתכון לצרות.

  הצליחו לעבוד עליך הפוליטקאים אם "ההשקעה בעתיד" והחרטא הזה אבל בפועל
  אלוהים יודע מה יהיה העתיד ומה שאין לו הצדקה כלכלית מיידית צריך להישפך אליו הכסף במשורה.

 5. מה שלא מניב מסים לא בהכרח מניב גירעון. ואתה מדבר על צמיחה שתלויה בהשקעות ממשלה, לא?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.