1

" שתיקת התעשיינים" בישראל בפרשת "מתווה הגז" מתחילה לפגוע בריווחיות המפעלים.

כסףכשאתה מפעל שמוכר לממשלת ישראל בורג, קוטג, או מזון או חלפים ומוגן ברגולציה ממשלתית ומתעשר אתה מפחד לפתוח את הפה, זה המצב אליו נקלעו התעשיינים בישראל, כשהם מסרבים להעביר ביקורת על "מתווה הגז" ואפילו ברמיזה, כדי לא לפגוע בעסקיהם ורווחיהם מפחד נקמת הממשלה והיא נוקמת (מסירה מכסי מגן).

רווחי המפעלים מתחיל לצנוח

אבל בשנה האחרונה רווחי רוב המפעלים הגדולים בישראל החלו לצנוח  בצורה דרמטית בגלל "מתווה הגז" עקב פגיעת מתווה הגז  בכוח הקנייה של הצרכן הפרטי.

התעשיינים לא יכולים להתחבר לגז הטבעי הוא אנרגייה יקרה

המצב בשטח הוא שהתעשיינים ובעלי המפעלים השונים לא יכולים להתחבר לצנרת הגז הטבעי המשלתית או לקנות גז ממונופול הגז, משום שמחירי המזוט (סולר מלוכלך) להנעת המפעלים זולים ב 30-40  ממחיר הגז הטבעי המוצע להם על ידי מונופול הגז.

לתעשיין חשוב המחיר היחסי של האנרגיה מול מתחרהו בחו"ל

לתעשיינים שווה לייצר אנרגיה ולהניע את המפעלים במזוט משום שלתעשיין חשוב שמחיר האנרגיה שהוא משלם יהיה דומה למחיר האנרגיה שמשלם המתחרה שלו מעבר לים , והמחיר הנפט יכול ל 70 דולר או 100 דולר העיקר שבאותה עונת ייצור,  שניהם יקנו אנרגיה יקרה או זולה ביחד – על אותו עקרון של מחיר יחסי עובדות חברות התעופה .

התעשיינים חותמים חוזים לקניית אנרגייה ל 3-6 חודשים בלבד ( לא מעוניינים בחוזים ל 15 שנה)

בניגוד לרצון בממשלה לחייב את התעשיינים לקנות  גז טבעי ל15 שנה עם התחייבות קשיחה, הרי שהתעשיינים מתוך הכרות עם שוק האנרגיה ותנודותיו מעדיפים להצמד למחירי האנרגיה העולמים ולשלם את המחיר הקיים בשוק, בהנחה שגם המתחרה שלהם משלם מחיר דומה  ואין כל פקמיה או עדיפות לאיש.

התעשיינים ניצלו מפשיטת רגל/

אם התעשינים היו חותמים על חוזים עם מונופול הגז לפני שנתיים במחירי 5.75 דולר ליחידת חום 110 דולר לחבית נפט, היום כל המפעלים היו נסגרים, או שהמדינה היתה מלאימה את מאגר תמר כדי לסבסד את הגז למפעלים המייצאים .

מתוך  2000 מפעלים צורכי אנרגיה בישראל 10 מפעלים מתנדבים מקורבים לשלטון התנדבו התחברו, והם סופגים  הפסדים במיליונים לחודש ולא יכולים להתיר חוזה כי הוא ל 15 שנה . והשאר רואים את המחזה ומפיקים את הלקח .

"אפקט  תשובה"  מונע מהמפעלים לבצע איתו עסקים .

שום מפעל תעשייתי בישראל לא רוצה לעשות עסקים עם תשובה וקונצרן הגז, משום שאתה לא עושה עסקים עם מי שיכול לחנוק אותך ביום, או לנתק לך את האנרגיה ביום, או לתבוע אותך בבית משפט וחזק ממך פי כמה.

המפעלים יודעים שהם יכולים לקנות אנרגיה מ 2 בתי זיקוק  ואו מחברות הדלק ואיתם הם יסתדרו, כמו שהסתדרו עד היום במשך 70 שנה משום שיש תחרות, וספקי בדלקים מעוניינים למכור במחיר הנמוך ביותר ולכן מתנהגים יפה עם המפעלים .

כשאתה מחובר לתשובה בצנרת עם חוזה ל15 שנה אין לך תמרון בשוק, איך לך תחליף לקניית חומרי גלם ואנרגייה, ואתה הופך להיות תלוי בתאגיד גז אחד.

כיצד עבדה המדינה על התעשיינים 

כדי לקנות את תמיכת בעלי המפעלים ב"מתווה הגז" המדינה אפשרה לתחנות החשמל הפרטיות למכור למפעלים חשמל ב 8 אחוז הנחה מתחת למחיר חברת החשמל. אך זאת היתה טעות אדירה .

הקנת תחנות החשמל הפרטיות וסבסודן גרמה לייקור החשמל לכלל המשק  ב 13 מיליארד שקל בשנה  מ 20 מיליארד ל 33 מיליארד שקלים בשנה, והכסף הזה נעלם מהמשק ומהצריכה הפרטית של הצרכן ועבר לכיסי בעלי תחנות החשמל הפרטיות רובו כרווח ותשואה פנומנלית .

קבלו הנחה במיליארד הפסידו פדיון ב 13 מיליארד בשנה

וכך כלל המפעלים  קבלו אמנם הנחה של 8 אחוז בחשמל  21 מיליארד שקל בשנה, אבל הפסידו פדיון כולל של 13 מיליארד  שקל בצריכה במשק ,מה שפוגע היום בהכנסות העסקים והמפעלים כי הצרכן הפרטי משלם עוד 12 מיליארד שקל על חשבון החשמל במקום לקנות טונה, בשר, בגדים  דגים וירקות ומשקפיים.

בקיצור  מי שלא הגן על הציבור מתחיל לאכול אותה בשחיקת רווחים וירידת מחזורי מכירה ולא מבין למה  הרי המשק צומח ב 3 אחוז בשנה

נהנית ספר לחברך ועשה לייק

אם אתם  צריכים שלט כניסה  יפה לוילה לבית או לעסק לחנוכת בית שיפוץ או מתנה כנסו ללינק הבא

https://www.facebook.com/ironwomansigns/

 

 

 

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

  1. יש לבחון היטב את מתווה הגז החלטת הממשלה. בתקופה שקדמה לתגליות הגז הגדולות תמר ולווייתן,התבססה הרגולציה במשק הגז על הוראות חוק הנפט משנת 1952 והתקנות מכוחו. רק לאחר שנתגלו מאגרי תמר ולוויתן נעשו מספר שינויים מהותיים במדיניות הממשלה ביחס לענף הנפט והגז ובפרט בנוגע לתחום המחקר הפיתוח וההפקה של גז טבעי. בשורה התחתונה, רגולציה ופיקוח הם עיקרו של העניין בנוגע לגז הטבעי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.