0

נזק שכר של 3 מיליארד שקל למסעדות ולמלצרים בזכות התערבות ההסתדרות .

מסעדנות

נזק שכר של 3 מיליארד שקל למסעדות ולמלצרים, בזכות התערבות ההסתדרות בתנאי השכר .

החלטת בית הדין הארצי לעבודה משלשום, כי טיפים  למלצרים יחשבו ״כשכר העובד״  ויחוייבו בתנאים סוציאלים מלאים עליהם, גרמה נזק מיידי של אבדן 3 מיליארד שקל הכנסות למלצרים במסעדות, שיזרמו מעתה לקופות האוצר, רשות המיסים ומע״מ במקום לשכר המלצרים, כשהם מוכנסים לקופת המסעדה אוטומטית ונרשמים על פי החוק .

הטיפים ישמשו אך ורק למימון כל ״שרשרת
השירות במסעדה״ , בשעה שעד היום ברוב המסעדות הטיפים ממנו רק את פעילות המלצרים והבר, ואת מאמצי השירות שלהם.

כך יתאדה הכסף :
17 אחוז מסכום הטיפים ירד אוטומטית כתשלום מע״מ כהוראת החוק, ואחריו כ10-25 אחוז מס יגזרו לטובת תשלום מס הכנסה ולאחריהם, הפרשה לקרנות פנסיה .

בענף המסעדנות כ200,000 עובדים רובם סטודנטים, משלימי הכנסה, וניצולי הוצאה לפועל, והוא הענף בעל התחלופה הגדולה במשק , ואינו נעזר בשום תקציב ממשלתי .
מדובר בגול עצמי שהוא תוצאת מאבקי ההסתדרות לארגן ״וועדים מסעדתיים יציגים״  בענף לצורך גביית מיסי ארגון 0.7 אחוז בשנה לקופת ההסתדרות  ומימון פעילי הוועדים .
האוצר ניצל בצורה צינית את המאבק הייצרי  שההסתדרות עמדה מאחוריו בקפה נואר למילוי קופת המדינה על חשבון עובדי המסעדות.
רוב הסיכוי שהחוק עוד ישונה עקב השפעתו הרבה ופגיעתו ב 200,000 איש לפני הבחירות .
תחום המסעדנות היה פרוץ שנים מפאת הרווחיות הנמוכה בענף, ותחלופת כוח האדם הגבוהה, והעובדה שהענף אפשר לעובדים לא מקצועיים להשיג עבודה במהירות ולהוריד את אחוז האבטלה במשק .

במהלך הדיון טענו אנשי רשות המיסים, כי החוק נועד גם ״לתשלום דמי אבטלה״!, אך לכך יזכה רק מי שעבד כמלצר  18-24 חודש רצוף במלצרות, מיעוט שבמיעוט .

המהלך צפוי להקטין את שכר העובדים במלצרות המשתכרים כ 40 שקל בשעה בממוצע בכ 25 אחוז לרמת 30 שקלים לשעה, ויהפוך את העבודה הקשה ללא כדאית בעבור שכר זה .
זו המכה השניה שסופג הענף השנה כשבתחילת השנה הוטלו מיסים על העובדים הזרים במסעדות, כפיילוט להטלת מיסים על הישראלים, אך בענף המסעדות לא הבינו את ״הקשר ״ הנרקם מולם .
המהלך למיסוד הענף החל בהפגנות מול קפה נואר בתל אביב, שם בקשו העובדים להכיר בזכויות סוציאליות רבות,  בשעה שהמסעדות לא יכלו לשלמן עקב הרווחים הנמוכים, ואילו עתה בהחלטת בית המשפט יפול הנטל אוטומטית על העובדים, תוך ניכוי כל הזכויות משכרם בבחינת ״קרקר נגד קרקר״ , כך שהמדינה שהפכה למתווכת הוגנת תגזור על גם קופון של מיליארדי שקלים במסווה של ״הסדרת ענף המסעדות כחלק מענף התיירות״ .

נסיון ההסתדרות להרוויח דמי ארגון שנתיים של 700 שקל לשנה מכל עובד הנמצא ״בוועד מסעדה״, יגרום עתה לכל עובד לאבד כ 25 אחוז מהכנסותיו אוטומטית.

זאת ומכיוון שרוב המלצרים משתכרים מטיפים כ 60-80000 שקלים בשנה כ 7000-8000 בחודש, והעברת 25 תשומות לגובי מס שונים תגרום שיפסידו קרוב ל 20,000 שקלים בשנה שיזרמו כעת :  למע״מ, מס הכנסה, ביטוח לאומי, קרנות פנסיה, בשעה שבסך הכל תכננו בכסף הזה לממן טיול לחול או לימודים באוניברסיטה .

״יחי הדגל האדום״ לצדק ושוויון, שמנסה מאז ימי קארל מארקס לשדוד כל מעסיק מרוויח על ידי עשיית צדק סוציאלי לעובדים .
״הקומוניזם או הסוציאליזם ״ בשמו המכובס גרם במסווה של צדק להמונים לכמות ההרוגים הגדולה בעולם מתוך כוונה לעולם משופר – על הנייר  .
אבי זלינגר

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.