3

מתווה הגז מסתבך: מעבר לייצור בגז טבעי מייקר את עלויות האנרגייה והתחרות של המפעלים

 

לתמר ולוויתן ספקי "הגז הטבעי" קם מתחרה ישראלי מקומי, המייצר את  האנרגיה ל1000 מפעלי התעשייה בישראל ב40 אחוז זול יותר מהגז הטבעי, אך גם מזהם יותר משום שהמפעלים  מוסקים בסולר-מזוט.

מחירי האנרגיה בעולם צנחו ב 70 אחוז, למעט האנרגיה מתמר ולוויתן

השימוש האנרגטי במפעלים בסולר ומזוט שמחירם כעת שווה או זול מהגז הטבעי, חיסל את את כדאיות השימוש של מפעלי התעשייה בישראל בגז טבעי מ"מתווה הגז" ולכן הם לא עוברים לגז טבעי – .

שמו של המתחרה החדש במתווה הגז הוא  בז"ן בתי זיקוק  לישראל בחיפה – המפעל עם לבניות הקירור שאתם מכירים  .

מחיר "יחידת חום" מסולר 6 דולר, נמוכה או שוה למחיר יחידת חום מ" גז טבעי " למפעלים 6-6.8 דולר

בניגוד לשקרים ולספינים הממשלתיים: הגז הטבעי מ"מתווה הגז" הפך להיות יקר עבור רוב מפעלי תעשייה בישראל, שלא יוכלו להתחרות בייצור מול העולם בחימום על ידי גז טבעי, משום שהם נאלצים לקנות "גז טבעי" מ"מתווה הגז" ב 6-7  דולר ליחידת חום, בשעה שהיא נמכרת למתחריהם בעולם ב 3-4 דולר ליחידת חום .

הסיבה היא משום שמחיר הגז הטבעי קובע במתווה הגז ל 5.7 דולר ליחידת חום. ולכן המפעלים מגבירים ייצור בסולר שמחירו ירד ב 70 אחוז, כי לא קובע במחיר מטורף, במקום לעבור לגז טבעי במחיר מופקע, שיחסל את רווחיהם שיזרמו לתשובה .

חוזי אספקת גז ארוכים עם מפעילי הקידוחים גורמים לאבדן כושר התחרות של התעשייה מול העולם (לתעשייה קרה נס).

לתעשייה בישראל קרה נס, חיבור הגז הטבעי למפעלים התעכב, משום שנוהל על ידי חברה ממשלתית נוספת לא יעילה נתג"ז, והתעשייה לא הורעלה על ידי  צריכת גז יקר ב"חוזים דרקונים " כפי שחברת החשמל הורעלה בחוזה דרקוני ל15 שנה, חוזה השווה היום כספית שליש מערכו לפני 5 שנים. נוגרם נזק בעשרות מיליארדים לצרכני החשמל בישראל, וגרר את ייקור החשבון החשמל ב 40 אחוז .

טוענים שמחאת הגז מנעה את זה אבל זה הציל את התעשייה בישראל -מפשיטת רגל.

מפעלים בישראל היו מתרסקים, אם היו מתחברים במחיר אנרגיה מופקע של גז לשנים .

"מתווה הגז" יביא לריסוק התעשייה בישראל, משום שכושר התחרות, והגמישות האנרגטית של המפעלים מול מתחריהם בעלות אנרגייה ילך לאיבוד, ומפעל ב"חוזה אנרגיה ארוך", במחיר גבוה מהשוק, יתרסק מיידית ולא יוכל להגיב לתנאי השוק.

רק 15 מפעלים מ1000 המפעלי תעשייה התחברו עד עתה למתווה הגז, כי השאר מבינים את הסכנה האיומה בחוזים ארוכים ויקרים (מה אכפת לתשובה)

מפעלי התעשייה לא מתחברים לגז הטבעי משום שחלופות הייצור של אנרגיה בסולר – מזוט וחשמל זולים מהגז הטבעי.

הגז הטבעי מתמר ולוויתן שהיה אמור להחליף את הסולר-מזוט כחומר אנרגייה לחימום והסקה ב1000 מפעלים צורכי אנרגיה מזהמת, הפך להיות יקר מאד עקב צניחת מחיר הסולר – תוצר של הנפט, בעקבות צניחת מחיר הנפט ביותר מ 60 אחוז  מ 110 דולר ל 40 דולר  ומחיר הגז במקביל מ 5.7 דולר ליחידת חום ל 2 דולר .

"יחידת חום" המיוצרת בסולר של בתי הזיקוק בחיפה, זולה "מיחידת חום" המיוצרת בגז טבעי .

בתי הזיקוק בחיפה לא נעלו בשנת 2011 את מחיר נפט והגז שהם קונים ל 15 שנה כמו חברת חשמל, ולכן הם קונים את אותה סחורה גז ונפט בשוק העולמי, כמעט בכשליש מחיר מהמחיר עליו שילמה חברת החשמל וחתומה בחוזה דרקוני ומשלמים 40 דולר לחבית נפט ומיצרים יחידת חום בסולר ב 6 דולר בניגוד לחברת החשמל שמשלמת 5.7 דולר ליחידת חום.

בתי זיקוק בחיפה מיצרת" יחידת חום" בסולר זולה יותר מ"יחידת חום" בגז של  מתווה הגז.

עתה, מחיר "יחידת חום" המיוצרת מסולר בבתי הזיקוק בחיפה משתווה או נמוכה ממחיר הגז הטבעי לתעשייה ונעה בין 6-7 דולר, בשעה שנדרשות השקעות עתק של 2-4 מיליון שקל לחיבור כל מפעל לגז, וקיימת מלכודת קריטית של חתימת חוזה דרקוני ל 10 שנים שבו המפעל יכול להלכד עם אנרגיה סופר יקרה ללא אפשרות להחלץ מהחוזה, בשעה שהוא קונה סולר בתנאי שוק כמו המתחרים בחוזה לשנה מקסימום במחירי שוק עולמיים.

זיהום האוויר במפרץ חיפה עומד לעלות דרמטית – עקב הגברת הייצור של הסולר.

בניגוד לשקרים המופצים על ידי משרד איכות הסביבה כאילו הפחם לחשמל מזהם, הרי שהסולר לתעשיה ולתחבורה מזהם פי 20 מפחם והוא אף מסרטן עקב "טבעות הבנזן" הנמצאות בו. מה שברור שהמפעלי תעשייה באיזור חיפה יעברו לצריכת סולר מוגברת,עקב קרבת הייצור לבתי זיקוק בחיפה ומצד שני, אי הכדאיות לחיבור לגז הטבעי והגברת הייצור בחיפה יחריפו את זיהום האוויר במפרץ חיפה .

בשעה שתוצרי הפחם משוחררים בגובה של 250 מטר ונסחפים מזרחה, הרי שתוצרי שריפת הסולר- תעשייה ומכוניות משוחררים בגובה הקרקע, וננשמים מיידית על ידי האזרחים ומשפיעים מייד על איכות חייהם ותחלואת הסרטן .

ישראל הפכה למעצמת שקרים – בחסות משרדי הממשלה 

כל משרדי הממשלה מסתירים מידע חשוב מהציבור, ומשווקים "אגנדה שקרית" בקלות, כדי לקדם את "אגנדת הגז הטבעי " הטוב והיעיל למשק.

ברור לחלוטין שאיש במשרדי הממשלה אינו מגיש שום נייר מקצועי, למעט תשדירים תעמולתיים ברשתות הרדיו והטלויזיה כדי לתמוך בשקרים שמקדמים את האגנדה של ה"גז טבעי" שרק יגרום נזקים אדירים למשק .

נהנית, למדת , עשה לייק ושתף

 

על הכותב : אבי זלינגר בעל הבלוג הכלכלי  : היום בכלכלה         http://econoblog.co.il/          , בעל חברה לפטנטים וגאדגטים    Trapez

https://trapez.cashcow.co.il/   ,  למד במדרשת רופין –  עמק חפר במגמת פלסטיקה: עיבוד חומרים  פלסטים'  ייצור בטכנולוגיות פלסטיות ' וניהול אנרגטי . ( היום תשובה אימץ את "מדרשת רופין המצויינת" והקים בה את "מכללת הגז הטבעי ".

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

3 Comments

 1. מספיק עם חצאי האמיתות.
  מחיר האנרגיה בסולר הרבה יותר גבוה מאשר בגז.
  מחיר גז למפעלים על פי המתווה -4.7 דולר.

 2. אני לא מבינה מדבריך עולה שאלה מתמטית פשוטה-איך 6 דולר ליחידת חום בצריכת סולר
  היא זולה יותר מ5.7 ליחידת חום -בצריכת גאז .

  וגם איך יתכן שגאז יותר מזהם מסולר…זה לא ברור ..
  אם אפשר לדייק את שני המשתנים

 3. הסיבה שמחיר הגז כל כך גבוה, היא החוזה המושחת שנחתם בין חברת חשמל (כלומר מנשלת ישראל) לבין שותפות מונופול הגז על ״תמר״. חוזה שהיה אמור להכניס את כל מה שהיה מעורב בו לכלא. שחיתות זו גררה את השקרים האחרים. וכעת אותם מושחתים מנסים למכור לנו את ״מתווה הגז״

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.