0

ממשלת קנדה התנגדה למכירת פוטאש לאוסטרליה, אבל היא רוצה לקנות את כי"ל

רק לפני שנתיים התנגד הפרלמט הקנדי נמרצות למכירת "חברת הכימיקלים לקנדה- פוטאש " לחברת bhp-biliton האוסטרלית, ועובדה זאת אינה עולה בתקשורת בישראל בבירור ולא ברור מדוע? , ועתה אותו פרלמנט קנדי עומד איתן מאחורי החברה הקנדית ומחכה לטעות של ממשלת ישראל שמתלהבת מהאפשרות לקבל כמה מיליארדי שקלים מיסים לכיסוי הגרעון התקציבי העצום, כדי להשתלט על יתרות האשלג והפוספטים בעולם הנמצאות בידי כי"ל כ10-15 אחוז האיכותיים ביותר, ולהפוך את החברה הקנדית     Potash Corp. of Saskatchewan לחברת האשלג הגדולה בעולם , והיום במבט לאחור ההצעה  של חברת המכרות האוסטרלית bhp biliton נראית מופרכת לחלוטין, ואם היתה עוברת לכלכלת קנדה היו נגרמים נזקי עתק  לא ניתנים לתיקון. האשלג והפוספטים שכי"ל מייצרת משמשים חומרי דישון לחקלאות ומגדילים כל יבול חקלאי החל מחיטה וכלה בפירות בין 20-50 אחוז בקלות .

הציבור בקנדה משתגע – בישראל דילים מתחת לשולחן

הציבור בקנדה השתגע לחלוטין מול ממשלתו והצעת הרכש האוסטרלית הטריפה אותו לחלוטין והוא הטריף את הפרלמנט הקנדי, ובישראל נוהלו המגעים למכירה בכנסת מתחת לשולחן ומתחת לרדאר הציבורי ,מה שמצריך כמובן חקירת משטרה על העובדה שמהלכים אסטרטגים עם אינטרס ציבורי מתבצעים מתחת לשולחן ולא על שולחן הפרלמט בגלוי ומובאים לציבור כעובדה  מוגמרת ..  כל תהליך המכירה היה דפוק מיסודו ולא נוהל נכון מוסרית ואתית.

הרוחות סערו גם במפלגה השמרנית בקנדה, דווקא זאת המצדדת בקפיטליזם טהור ובמסחר עולמי חופשי, כשראשיה טענו בפרלמנט כי  החברה  היא חלק "מההסטוריה של קנדה " שעומד להמכר ומדובר בצעד שאין חזרה ממנו כלכלית, פוליטית ,ומדינית ולאחר שהחברה תמכר "קנדה תהייה אחרת".  ואצלנו חברת כימיקלים לישראל שהוקמה על ידי יזמים ציונים כבר לפני 80 שנה תוך  קשיים עצומים עוד לפני המדינה כנראה כשהיזמים מתהפכים בקבר רק על עצם הדיון בבקשה למכירה .

שר המסחר והתעשייה הקנדי הצהיר שהעסקה תעבור על גופתו המתה וזה ללא החזקת "מניית זהב"  כפי שממשלת ישראל מחזיקה בכי"ל  לצורך אישור מכירת השליטה בחברה שהיתה ממשלתית לשעבר, ולמעשה כל הקוד העסקי של מסחר חופשי והאתיקה של הקפיטלזם החופשי כולם נמחקו בפני הטיעון "שיש עסקאות שמדינות לא עושות " והן אינן מורשות למכור משאבי מדינה אסטרטגיים עבור כסף, אפילו בשעת חירום כלכלית .

ושוב עלתה השאלה  העקרונית מה תרוויח קנדה  וממשלתה ממכירת אחת מחברות הדגל שלה לחברת המכרות האוסטרלית  שעניינה רק רווחי בעלי המניות האוסטרלים שלה, או איזה יתרון כלכלי תיתן המכירה לקנדה ותושביה ,שכמובן שברגע ש BHP תקנה את חברת הכימיקלים הקנדית היא תפטר חלק ניכר מעובדיה היקרים ותבצע שינויים ארגוניים לטובת רווחי החברה, ובנוסף מעתה חלק ניכר מרווחי החברה יתחילו לזרום לקופת ממשלת אוסטרליה במקום לקופת ממשלת קנדה משיקולי מיסוי כמובן .

התעמולה  והספינים בפעולה

הטיעון הנדוש שבו השתמשו תועמלני החברה האוסטרלית שרצו לקנות את חברת POTASH  הקנדית היה שהתנגדות למכירה תגרום לאובדן אימון מסחרי וחוסר וודאות לגבי כניסת משקיעים קנדים וחברות השקעה בין לאומיות משום שהמדיניות אינה ברורה, ועל זה אמרה ממשלת קנדה שילכו לחפש פראיירים במקום אחר, ועתה במהלך הפוך הגיעה חברת פוטאש  ועימה כל שרי ממשלת קנדה לקנות את חברת כימיקלים לישראל בגרושים.

זאת היתה הפעם השנייה שבה האוסטרלים ניסו לנצל חילופי ממשלות בקנדה כדי להשתלט על חברת הכימיקלים הקנדית, אולם הקנדים חזרו על הטיעון המנצח שלא ברור כיצד המכירה משתלבת עם "האינטרסים הארוכי טווח של כלכלת קנדה ותושביה"  משום שחברת פוטאש היא נכס אסטרטגי בכלכלת קנדה, ונכס אסטרטגי לא מוכרים.

וכשראשי הממשלה בקנדה התמידו בסירובם למכור את החברה לאוסטרלים, החלו לצאת הכתבות הארסיות על קנדה שנתנהגת כמו אותו "ילד טוב מהצופים" שמצהיר" הייה נאמן לעמך וארצך בתנועת צופים " והכריזו שהעולם השתנ,ה וזה לא מה שהיה פעם,  אבל הקנדים הודיעו "שאנוחנו נשארים בצופים " ,וממשלת קנדה לא סגרה את הדלת והודיעה לאוסטרלים להתקשר בעוד 25 שנה ולברר אם החברה למכירה ,כי זה לא יקרה ב25 השנים הבאות  וכך בצורה מנומסת שלחו את האוסטרלים לעזאזל.

כתבות בנושא    http://money.ca.msn.com/investing/canadian-business/now-potash-is-the-raider-1

http://www.theglobeandmail.com/globe-investor/tories-reject-bhp-bid-for-potash-corp/article1241239/

Tories reject BHP bid for Potash

Corp

נהניתם ספרו לחבריכם עשו לנו לייק  או share

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.