3

מדוע שער הדולר יורד ? עקרת הבית היפאנית קוברת את בנק ישראל בדולרים.

אין מאושרת מעקרת הבית היפאנית שמקבלת 3.7 אחוז ריבית לשנה בממוצע על אגרות החוב ל 10 שנים של מדינת ישראל שהיא קונה בכמויות כל חודש לפנסייה שלה, בתחילה היא ממירה את כספה מיינים יפאנים לדולרים אמריקאים שאותם היא מוכרת לבנק ישראל, זה שהתנדב לקנות דולרים מכל העולם, ומקבלת  ממנו שקלים שאיתם היא קונה אגרות חוב ממשלתיות ל10 שנים או ל30 שנה .

ובכך היא עוזרת למשרד האוצר הישראלי  לגייס כסף ולהנפיק חובות חדשים ולמימון הגרעון הממשלתי בלי לחץ על השוק vמקומי, ומסדרת לעצמה ריבית גבוהה על חסכון הפנסייה בשנים הבאות, עסקה מעולה על חשבון הדורות הבאים שיחיו כאן.

בנק הדואר היפאני משלם  0.7  אחוז ריבית ממשלת ישראל 3.7 אחוז

יפאן נמצאת במיתון כבר 20 שנה לאחר שבועת נדל"ן שפקעה החריבה את כלכלתה והורידה חלק ניכר המעמד הבינוני לעוני  דרך שוק הדיור  שהתמוטט וחסלה את יכולת הצריכה שלו' ואת אמון היפאנים בבנקים מסחריים שקרסו בעקבות נפילת מחירי הנדל"ן, וכתוצאה מכך עקרת הבית היפאנית חוסכת רק בבנק הדואר היפאני שהוא הבנק הגדול בעולם, אולם הוא כמעט שאינו משלם ריבית' או ריבית קרובה ל 0.7 אחוז עk אגרות חוב ל 10 שנים  ( סכום המשולם בישראל על אג"ח לשנה ) בשעה שהאיגרת הישראלית  ל10 שנים משלמת כ 3.7 אחוז ריבית לשנה.

משהו לימד את היפאנים לפזר את השקעותיהם בעולם לקראת הפנסייה מכיוון שהם אינם סומכים על ממשלתם,  וחלק מכספם מגיע לישראל להשקעה ב 3.6-4 אחוז ריבית , וכך כספי הפנסייה של עקרות הבית היפאניות מושקעים באגרות חוב של ממשלת ישראל, אבל מרסקות את שער הדולר' ומחסלות את היצוא הישראלי בעקיפין.

צריך להבהל מהעובדה ש 100 מיליון יפאנים  ישקיעו את חסכונותיהם לפנסייה כאן, כשמצד אחד שערי הריבית נלחצים למטה מהביקוש האדיר לאגרות חוב ומחסלים לאזרחי ישראל את הפנסיות העתידיות עקב ריבית נמוכה שיורדת (כבר מדברים על 10 אחוז קיצוץ) , אולם מצד שני שער הדולר לייצוא גם הוא נלחץ למטה ומחסל את היצוא , ובנקודה מסויימת החוב זה יצטרך להפרע ,ומעניין מי בכלל יוכל לשלם אותו?

הריבית בישראל כמעט כפולה מהOECD ולכן הם באים

הריבית השנתית המשולמת על ידי משרד האוצר כשהוא מנפיק חובות  גבוהה ב 70-90  אחוז  מהריבית המשולמת על ידי מדינות באירופה OECD  באותו רמת דירוג כמו ישראל, ובשעה שמדינת ישראל משלמת כ3.7 אחוז ריבית ל 10 שנים' בגרמניה משלמים 1.90  אחוז ובהולנד 2.30  ובצרפת 2.45 אחוז ריבית,  כך שכמות החוב הלאומי שם יכולה להיות כפולה  מישראל ,ועדיין גובה התשלום ביורו יהיה דומה .

וכאן מסתתרת הטעייה גדולה של המדינה שמדברת על " יחס חוב תוצר"  של 68 אחוז, אולם ה" יחס שבין החוב והריבית " נשכח ,כי אנו משלמים 80 אחוז יותר ריבית על אותה הלוואה, ולכן במונחי  חוב תוצר, גובה הריבית מהתוצר גבוה ב70 אחוז מהמדווח, לכן נבחר " יחס חוב-תוצר " להבלטה, הכל מתימטיקה ויחסי ציבור.

מעניין כיצד המשק הצומח בעולם המערבי (ישראל) משלם על חובו 70 אחוז יותר ריבית  או שלמעשה אנחנו נחשבים לדירוג A אבל משלמים לפי  דירוג  B  וכולם מאושרים מהסידור, מה גם  שהורדת הדירוג היתה מורידה לחץ על הדולר, והיינו נראים פחות יפים בעולם, אבל עם שערי דולר הרבה יותר גבוהים שטובים למשק וליצוא .

המדינה משלמת כרגע 41 מיליארד שקל ריבית בשנה 4 אחוז תוצר על חוב של 675 מיליארד שקל, כשבעבר שלמה על חוב שהיה קטן יותר את אותה סכום, ולמעשה אנחנו מממנים את בזבוזי הממשלות הקודמות, וחשוב לשים לב שגובה תשלומי הריבית כבר מקביל לגובה הגרעון הממשלתי, 40 מיליארד שקל,  מה שמצביע על מינוף גדול מאד של תקציב המדינה, שמתחיל לבצע " עסקאות נוחי דנקנר"  של המרת תזרים הכנסות, ב תשלום ריבית על הלוואות ללא מועדי פרעון הקרן .

בעלי הקימונו יתחילו להגיע

אם תראו בקרוב יפאנים עם קימונו מסתובבים בתל אביב, סימן שהם באו לבדוק מה קורה עם אגרות החוב הממשלתיות הישראליות, שקנו ומממנות להם את הפנסייה בזיעתנו.

מחר  : איפה טעה סטנלי פישר ומה היה עליו לעשות

נשמח אם תשתף את הכתבה ותעשה לנו  SHARE  וLIKE   או תציע לנו חברות  – תודה

נהנית ספר לחבריך
בקרוב אני מוציא ספר בנושאים אחרים דרך HEADSTART   אשמח לתמיכתכם בפרויקט.

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

3 Comments

  1. ב 2 הכתבות האחרונות:
    ריבית גבוהה על החוב יחסית לדירוג+מס מופחת ליצואנים.

  2. אז אם זה כל כך עקום, יש דרך שגם מי שיש לו כסף יהנה מזה ולא רק יפניות?
    יש דרך לישראלים לעשות את אותו הדבר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.