3

מדוע סטנלי פישר לא מוכר את הדולרים כשהוא מורווח 21 מיליארד שקל, ויוצא מנצח ומרוויח בגדול משוק המט"ח

" על הנייר " סטנלי פישר מורווח 21 מיליארד שקל נכון להיום בבקר  30.05.12 לפי שער הדולר  388, וכל מה שנותר עתה זה להזרים את מיליארדי הדולרים בפקודות מחשב לשוק המט"ח המנהל טריליונים  ביום , ולגרוף את הרווח, אולם במציאות, התנהלות שוק המט"ח  בישראל שונה לחלוטין מהמיתוס על השוק הענק שמגלגל מיליארדים בשניות, והדולרים האלו ישארו מקופלים במרתפי בבנק ישראל עד למצב חירום כלכלי שיבוא.

על הנייר זה נראה יפה מאד רווח  של 21.000.000.000  עשרים ואחד מיליארד שקל על קניית הדולרים, אולם הגדרת הרווח הזה בספרי  בנק ישראל מכונה " הפרשי  שערים  לא ממומשים " מכייון שלבנק ישראל אין כוונה ואינו יכול ואינו רוצה למכור את הדולרים בשוק מסיבות שונות ומגוונות, והמרכזית היא כי הוא היה הקונה היחידי האמיתי הבלעדי בשוק לטווח ארוך ( אבל אולי המגמה השתנתה זמנית).

החזקתם של הדולרים האמריקאים עולה כסף רב לבנק ישראל בהערכה גסה כ 6 מיליארד שקל בשנה בגלל הפרשי הריבית הגדולים שבין המק"מ והפז"ק  2.5 אחוז ריבית שהוא מנפיק ומוכר לציבור כדי לקבל שקלים,שאיתם הוא קונה דולרים שהריבית עליהם כמעט אפסית.

אשליית המכירה  ברווח – הבנק הוא הקונה היחידי האמיתי

לפי פרסומי בנק ישראל, בחודש אפריל 2012 עמד המחזור בשוק המט"ח על 104 מיליארד  דולר, כך שאפשר היה להעיף לפחות 20  אחוז מהיתרות 15  מיליארד דולר ברווח יפה משום שנקנו  ב330  א"ג, אולם רק צל צילה של פעולה כזאת היתה מפעילה מייד 2 טריגרים קטלנים והראשון הוא הצטרפות מאסיבית של ספקולנטים מהעולם שהיו רוכבים על הגל לפני הבנק  FRONT RUNNING  ומוכרים לפניו דולרים באגרסיביות, חלומו של כל ספקולנט לרווחים בטוחים, כך שהדולר היה מתרסק והבנק לא היה מוכר כלום, מה גם שרוב פעילות הספקולנטים במט"ח לא ריאלית =ספקולנטית ובנוייה לטווח קצר ומייצרת נפחי עתק של מיליארדי  דולרים לפרקי זמן קצרים 90 אחוז ספקולנטים, ואילו בנק ישראל הוא הקונה האמיתי הריאלי היחיד שמוכן לקנות מטבע עם ריבית נמוכה (הדולר  ) ולמכור מטבע עים ריבית גבוהה לטווח ארוך (השקל), ובפועל הוא קונה עודפי דולרים  (שכנראה נגמרו זמנית בתאריך זה), וזאת  הבעייה הקטנה שמובילה לבעייה העיקרית והיא רווחיות היצוא  הישראלי הנגזרת ממחיר הדולר.

הבעייה הקשה יותר, היא הפגיעה ברווחי חברות היצוא והייטק משום שכל תנודה של אגורה בשער הדולר, משפיעה מיידית על רווחי החברות, ולדוגמא אותה חברת הייטק שבשנה שעברה המירה מיליון דולרלחודש תמורת יצוא  לחו"ל  בשער של 345 שקלים לדולר מקבלת היום עבור מיליון דולר יצוא שער של 387 א"ג  כלומר נוספה לה עוד  420,000  שקל לחודש תמורת יצוא על מיליון דולר, שמאפשר להשקיע לצמוח ולשלם שכר לעוד עובדים, ולעורר פעילות כלכלית .

ההערכה היא כי  כל עלייה של אגורה בשער הדולר שווה לחברות הייטק והיצוא  כ350 מיליון שקל תמורת יצוא ,  בהנחה כי גודל היצוא עומד על  90 מיליארד דולר בשנה, ולכן המלחמה של בנק ישראל היא להרים את שער הדולר כדי להגדיל את רווחיות החברות ואת תמורת היצוא, וברגע שימכור דולרים יפגע אנושות ברווחי  החברות.  וזה "  המלכוד 22 " מממנו הוזהר הנגיד, מתופעה שבה לא יוכל למכור את הדולרים לעולם, כי העדיפות במכירה תמיד תהייה לתעשיינים וליצואנים, כי הם יטענו בתקשורת שהוא פוגע ביצוא – טענה ציונית הולמת מה שקרה כשהדולר היה ב 500 אג  בשנת 2003 ,אז בנק ישראל לא מכר דולר אחד כשיכל להפטר מלא מעט דולרים ולהקטין את האינפלציה.

הטעות הגדולה הראשונה של הממשלות

ממשלות ישראל בשגיאה נוראית עודדו את צמיחת תעשיות היצוא על ידי הטבות אדירות לרמה שבה 50  אחוז   מתוצר המדינה (הפעילות הכלכלית)  מגיע  מתמורת שווקי יצוא, כלומר מכירת תוצרת יצוא לחו"ל וקבלת התמורה בישראל, והמדיניות הזאת יצרה רגישות כלכלית עצומה למצב הכלכלות עימן ישראל סוחרת , וברגע שפורץ משבר עולמי או  יבשתי שאינו קשור לישראל, הכלכלה כאן נפגעת , וזה לא משנה אם זה משבר סאב פריים בארה"ב,או  המשבר הייווני שמכה כעת באירופה  ופוגע  בנו.

הפגיעה באזרחי ישראל תמיד משולשת כי גם שער הדולר עולה והיבוא מתייקר ,ומייקר את מחירי הגז, דלק ,מים ויבוא, ויוצר אינפלציה, והפגיעה הכלכלית בהייטק מחייבת את הממשלה להטיל על הציבור עוד מיסים, כדי לממן את  הירידה החדה מגביית מיסים שנגרמה מהפגיעה ביצוא , ובמילא גם עסקי הציבור נחלשים בזמן המיתון וכך בכל מיתון בין לאומי  ביצוא הציבור נגזר שלוש פעמים  במיסים ופגיעות  עיי הממשלה

סיכום

האנשים שמחכים שסטנלי פישר ימכור את הדולרים יכולים להמשיך לחכות, וכל יום שסטנלי פישר לא קונה דולרים זה נס לבנק ישראל, ואולי רק במצב אחד סטנלי אולי ימכור, זה אם תהייה כאן פאניקה כלכלית מדומה  יזומה על ידי הממשלה (ישראל מתייבשת,  או  בצורת חשמל )ואז יקנו אלו שבפאניקה  כפי שקרה ב2003 ואז הרווחים יועברו לקופת המדינה.

את הטעות הזאת הממשלה בטח למדה מהמשבר המבויים של  2003   "המשק על סף תהום" שבו  שכחה למכור קצת דולרים  ב500  אג לדולר ולהקטין את גרעון המדינה וגם להוריד קצת אינפלציה.

לא רק שישראל היא מדינה חסרת גבולות מוכרים, היום  מסתבר שחלק גדול של הפעילות הכלכלית מתבצעת  מחוץ למדינה, והפטרון שלנו שמחזיק אותנו נמצא 9000 מייל מכאן, אבל אנחנו עדיין מאמינים במטבע שלו בריבית אפס לצרכי חירום  בנוסף לרכבות האוויריות של תחמושת שהוא שולח לנו בזמן.

GOD BLESS AMERICA


Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

3 Comments

 1. אזרח רגיל,

  שניכם צודקים.

  שחר אומר- מדינה חייבת לדאוג לעתודות. מאיפה בדיוק?
  אזרח רגיל -הקפיטליזם חזירי בצד אחד של המטבע. נכון
  מצד שני- הכפריים במזרח (עם כל העצב) יש להם תקווה למעט מזון, מה שהמדינה שלהם לא יכולה לתת. ואצלנו? ללא הון של בעלי ההון, אפשר?
  כך שיש למצוא את שביל הזהב ולנסות לאזן את שתי המגמות.

 2. קפיטליסט חזיר, לקחת כסף מהפיות של ילדי ישראל כדי להגן על שער הדולר עובר מי ?
  עבור ספקולטים שקונים במזרח ומוכרים במערב ? עבור סוחרים ? עבור אלה שמוכרים את נפשה של המדינה לזרים כמו דנקנר ..

 3. הראיה שלך קצת צרה ומוטה לדעתי.
  מה עם צרכים אסטרטגיים שאינם כלכליים נטו?
  רעידת אדמה, מלחמת טילים… כל אלו דורשים לפתע עתודות הון
  ובאיזור כמו שלנו זה אחת מהדוגמאות לפרמיית הסיכון שאנו חיים איתו.
  לא כל דבר נמדד רק בפרמטרים כלכליים יבשים של משחקי מטבע.
  כל זאת אני אומר בהתחשב שהכתיבה שלך מרתקת ומאתגרת
  והופכת אותי לקורא קבוע.
  שחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.