0

מדוע "מתווה הגז" ומיסי הבנזין האיטו את צמיחת המשק ב 2 אחוז בשנה החל משנת 2011 ?

בשעה שמחיר כל מוצרי האנרגיה בעולם ירדו ב 70 אחוז ממחירם בשנת 2011, בישראל מחיר החשמל עלה בכ- 20 אחוז ריאלית במקום לרדת בכ- 40-50 אחוז, ואילו מחירי הבנזין והסולר והמזוט לתחבורה ולתעשייה ירדו רק ב 30 אחוז ולא ב50 אחוז.

חסכון כספי בעלות דלקים של 20 מיליארד שקל שהיה צריך להגיע לצריכה – נעלם.

החסכון הכספי לציבור ולמשק של 20 מיליארד בשנה נעלם. אפילו מחיר גז הבישול שירד בעולם במחירו ב70 אחוז לא ירד בישראל, אלא עלה, עדות לחוצפה  וסמפטום למניפולציה של עסקי הגז והדלק על ידי השלטון בישראל.

הצריכה הפרטית ירדה ב2 אחוז 20 מיליארד, הצמיחה ירדה ב2 אחוז – יותר פשוט מפשוט .

מתווה הגז והחיבור לגז היו אמורים להעלות את הצמיחה ב1 אחוז לפי התיאוריה.

"חסידי מתוה הגז" טענו שהצמיחה במשק תעלה בעקבות "חיבור הגז הטבעי" באחוז בשנה  – אבל קרה ההפך, והיא יורדת בעקביות באחוז בשנה סיסטמטית ותוך 4 שנים הצמיחה קרסה ב60 אחוז מ 5.7 אחוז  ב2011 ל 2 אחוז השנה(תסתכלו בגרף) .

תתארו לכם שהאוצר היה נועל בפאניקה גם את מחירי הדלק לרכב  (בנזין וסולר) במשק ב110 דולר לחבית (8.50  שקל לליטר דלק),  כפי שנעל את מחיר הגז לחשמל שמוצמד ל110 דולר חבית (5.75 דולר ליחידת חום שעולה היום 2 דולר) . המשק כבר היה מרוסק לגמרי ואיתו כלכלת ישראל.

כך אבדנו 2 אחוז צמיחה של הצריכה הפרטית בשנה 20 מיליארד בשנה – לטובת הטיקונים ורוב החסכון מועבר לחו"ל .

החסכון של 20 מיליארד במחירי האנרגייה הוענק לטייקונים במסגרת "מתווה הגז" כ 12 מיליארד שקל בשנה, וגם המדינה באמצעות מיסי בלו של בנזין וסולר לקחה לקופתה עוד 3 מיליארד לכיסוי הגרעו ןהתקציבי, ואילו עוד 2.5 מיליארד שקלים הוענקו  ל"יצרני החשמל הירוק"  וכך נעלמו 20 מיליארד שקל צריכה שהיו צריכים להיות מופנים לצריכה פרטית במשק והתוצאה ירידת התוצר השנתי דרך הצריכה הפרטית משלמת המיסים ב2 אחוז בשנה 20 מיליארד.

קצב צמיחת המשק ירד בדיוק בגובה החסכון בדלקים שנעלם 20 מיליארד בשנה  – בדיוק הפוך מהתיאוריה שהגז  "ממתוה הגז" יעודד צמיחה במשק.

קצב צמיחת המשק ירד מאז 2011  ב60 אחוז מ 5 אחוז בשנה ל2.5 אחוז בשנה בדיוק 2.5 אחוז צמיחה שנתית חסרה השווים ל 20 מיליארד בשנה חסכון בדלקים שנעלם, שהשפיע על הצריכה והמסחר  והתוצר (1 אחוז צמיחה כ 10 מיליארד שקלים ).

מ 5.7 אחוז לצמיחה  ב 2011 ל 2 אחוז צמיחה בקושי ב2016

נעים להזכר ב 5 אחוז צמיחה של המשק בשנת 2011, כשהיום הצמיחה מתחילה לגרד את רמת 2 האחוז (אפס צמיחה ריאלית),  .התוצר השנתי של המדינה רק ממשיך לרדת בעקביות מידי שנה החל משנת 2011 וצפוי לרדת בהמשך.  את התוצאה רואים יום יום בקריסת רשתות שיווק קמעונאיות וירידה בצריכת מזון (ביקוש קשיח) , למשל מכירות רשתות השיווק הקמעונאיות צונחות או קפואות ואינן צומחות בקצב גידול האוכלוסיה 2 אחוז ואינן צומחות ריאלית כבר 4 שנים.

ענפים כלכלים שלמים נקלעו לקשיים  וקניבליזם (קופיקס) ורשתות מזון (ביקוש קשיח) פושטות את הרגל,  סימן מתריע לירידה דרמטית בכוח הקנייה, בשעה שהמדינה מספרת סיפורית על 3 אחוז צמיחה . .

אשמח לשמוח דיעה אחרת מהמבינים,  ואשמח לתקן אבי זלינגר  052-8010967

 

20 מיליארד שקל צריכה פרטית נעלמו, – האינפלציה נעלמה, ומדד המחירים לצרכן עבר לתחום שלילי כבר שנתיים .

לכאורה ירידה של 20 מיליארד שקל לשנה בעלות יבוא הדלקים השונים וגז לישראל (עקב ירידה של 70 אחוז במחיר הנפט) היתה צריכה להותיר בידי הצרכן הפרטי עוד כ- 20 מיליארד לצריכה פרטית (עודף כסף)  ולהגדיל את כוח הקניה שלו ולספק צריכה אלטרנטיבית אך זה לא קרה.

סכום עודף כזה היה אמור לייצר אינפלציה במשק, ולהביא את מדד המחירים לצרכן לתחום חיובי של 2 אחוז, אך זה לא קרה, כי ה20 מיליארד האלו לא הגיעו לכלכלה ולצרכן הפרטי ונעלמו.

כלכלה מערבית לא יכולה לשרוד ללא צריכה פרטית חזקה וצומחת משלמת מיסים.

ירידת הצריכה הפרטית מביאה לירידה בתשלום מיסים דרך צריכה, מהלך שמייצר לממשלה היום גרעון של 3 אחוז תוצר והגידול בקצב הגרעון  מהיר מ'צב הגידול באוכלוסיה  ונאוכלוסייה משלמת המיסים  ובנק ישראל שותק .

והמשמעות היא עלייה דרמטית בעתיד של תשלום מיסים על ידי מעטים .

מי שחשב שמתוה הגז עשה טוב לישראל  והעלה את הצמיחה התבדה כי המתווה הזה רק הקפיץ את הגרעון  הממשלתי ונזקו האמיתי למשק ולתעשייה עדין לא הגיע והוא יפיל את התעשייה שאינה יכולה להתחבר לגז זול ולהתחרות .

נהנית ספר לחברך ועשה ליייק.

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.