2

מדוע "מתווה הגז" הוא "הסכם אוסלו כלכלי" שיפיל את הצריכה הקמעונאית במשק?

הגז ממאגר תמר זורם כבר שנתיים וחצי בעוצמה, אבל בניגוד להבטחת הצמיחה הגלומה מהגז הטבעי, צמיחת המשק והצריכה הפרטית (לראשונה) דווקא  קרסו השנה מ 3 אחוז ו 5 אחוז בשנה בהתאמה , ל 0.3 אחוז ו 0.9 אחוז  ברבעון השני של 2015 דווקא עם התגברות הזרמת הגז הטבעי לחברת החשמל ותחנות החשמל הפרטיות.

*הזרמת הגז מתמר חודשה באפריל 2013 בהיקף כפול מהתקופה שלפני פיצוץ צינור הגז המצרי  אך הצריכה הפרטית במשק קרסה כמעט לאפס למרות הזרמת הגז

מתווה הגז = הסכם אוסלו כלכלי   2      פגיעה אנושה בצריכה הפרטית והעסקים הקטנים .

"מתווה הגז" שמנסים להעבירו בדיוק כמו "הסכמי אוסלו " בזמנם, בהסתר בשחיתות, במניפולציות פוליטיות , ובשוחד על חודו של קול 1 ללא הבנת חברי הכנסת בהרסנותו , הולך לפגוע קשות בצריכה הפרטית קמעונאית, ויחסל את יכולת התחרות העסקית של המגזר הפרטי התעשייתי והעסקים הקטנים מול חו"ל לחלוטין

לאחר שייחתם "מתווה הגז" או הסכם אוסלו2    כבר יהיה מאוחר מדי כמו באוסלו 1 לתקן את נזקי העתק שהמתווההעובדתי  ייצר למשק.

למעשה מתווה הגז בפועל הוא מודל המייצא צמיחה לחו"ל וחונק את הצריכה והייצור בישראל..

מתווה הגז ייקר את החשמל ב 40 אחוז ומחסל את הרווחיות הקמעונאית של רשתות השיווק  .

הציבור לא מודע לעובדה ש"מתווה הגז " גרם לייקור החשמל למשק  בכ- 40 אחוז משום שהמדינה מימנה את הקמת תחנות החשמל הפרטיות שיצרכו את הגז , והכירה בכל הוצאותיהן והן קבלו "הגנת ינוקא" על חשבון ניפוח תעריפי החשמל לצרכן הפרטי.

בפועל –  תחנות החשמל הפרטיות פחות יעילות מתחנות הכוח של חברת חשמל והן מועמסות על חשבון החשמל זאת בניגוד לשקרים המפצים בציבור  על תחרות בהפקת חשמל .

תשואת התחנות 20-25 אחוז לשנה על חשבון 6.5 אחוז תשואה לחברת החשמל ולכן היא מפסידה .

עלות ההכרה הכספית בהוצאות התחנות הפרטיות מגיעה ל כ- 12-15 מיליארד שקלים בשנה והן גרמו לייקור תעריף החשמל ב 40 אחוז  כיי הועמסו על  תעריף החשמל ומחיר החשמל לציבור.

הצריכה הפרטית קורסת לראשונה ואיתה הצמיחה ?

מרכיב אחד של קריסת הצמיחה בשנה האחרונה הוא הקיטון בייצוא ההייטק, אבל בשנתיים האחרונות נוסף אליה לראשונה מרכיב נוסף והוא קריסת "הצמיחה הפרטית הקמעונאית" שירדה דרמטית .

פרושה הקטנת הצריכה הפרטית בכל הרשתות הקמעונאיות של ביגוד, הנעלה, מזון  ורשתות מתמחות כדי לשלם חשבונות חשמל ומיים מנופחים וירידת מחירים דרמטית ואבדן רווחיות  .

הציבור משלם חשבונות חשמל מנופחים ב 12 מיליארד לשנה במקום לצרוך בחנויות הקמעונאיות ובעסקים הקטנים והרבה מאד עסקים קטנים ורשתות אבדו את נקודת האיזון הרווחית ומורידים מחירים כדי לשרוד -תהליך שבעקיפין גורם לירידת האינפלציה .

חשבון החשמל הלאומי קפץ  ב 12 מיליארד שקלים עקב ייקור החשמל לציבור

בשעה שבשנת 2011 כל אזרחי המדינה והעסקים שלמו על החשמל כ 20 מיליארד שקלים בשנה  ( לא היו תחנות חשמל פרטיות) הרי שהיום ההוצאה הלאומית הכוללת לחשמל כבר מגיעה ל32 מיליארד שקלים .

( רשות החשמל נמנעת מלפרסם את היקף  צריכת החשמל הלאומית כדי לא לחשוף את עליית המחירים של החשמל ואת העיוות הכספי  שנוצר ) וכך רשתות השיווק הקימעונאיות הגדולות והקטנות הפסידו מחזור מכירות  של 15 -12 מיליארד בשנה ורובן הגדול הפסיק להרוויח ועבר להפסדים שרק מתגברים .

בקרוב צפוי בישראל גל אדיר של פשיטות רגל של רשתות שיווק שאבדו את רווחיותן

העלאת מחיר החשמל שוב תקטין את הצריכה הפרטית

הציבור משלם חשבונות חשמל במקום לצרוך מוצרים ולכן הצריכה הפרטית קרסה  מ5 אחוז בשנה ל 0.9 אחוז ברבעון האחרון , ולמעשה ברגע שהמדינה תעלה את מחיר החשמל  שוב הצריכה הפרטית תרד שוב,  ואילו רווחי בעלי התחנות  החשמל הפרטיות יעלה .

המדינה בפאניקה ומעלה את שכר המינימום  ב 25 אחוז 1000 שקל ב 3 שנים

בישראל נוצר תקדים סוציאלי מעניין , לכל מי שמתפלא מדוע המדינה מעלה את שכר המינימום 3 פעמים תוך שנתיים ב 1000 שקל או 25 אחוז ? התשובה היא כדי למלא את הפער שגרמו התייקרות החשמל ב40 אחוז  והמים ב 100 אחוז בנוסף למשכנתאות שהגדילו את ההוצאה החודשית ב1000 שקלים ופגעו במכירות רשתות השיווק וחיסלה להן את הרווחיות .

שכר המינימום קפץ מ 4300 ש"ח ב 2014 , ל 4650 ש"חבשנת 2015,  ל 5000  ב 2016  ועתה מתוכננן להגיע בתחילת 2017  ל 5300 ש"ח  בסך הכל קפיצה של 1000 שקל תוך 3 שנים- נדיב  מאד למדינה ..

ינסו שוב להעלות את מחיר החשמל

עכשיו המדינה תנסה שוב להעלות את מחיר החשמל בעוד 10 אחוז בנסיון להגביר את רווחיות יצרני החשמל ולספוג שוב את הכסף מהשוק דרך חשבונות החשמל  .

המהלך הזה ימוטט את הצריכה הפרטית לחלוטין, משום שהפעם הנפגעים יהיו בעלי שכר 6000-10000 שקלים מעמד בינוני נטו  שיממנו את העלאת המחירים החדשה עבור יצרני החשמלי הפרטי.

נתראה בעוד שנה בצמיחה שלילית 

בניגוד לכלכלני  האוצר ובנק ישראל שטועים כבר 5 שנים  והביאו את הצמיחה מ 5 אחוז לשנה לאפס , אני מהמר שבשנה הבאה הצמיחה בישראל תהייה שלילית לחלוטין מפני שהיא מונעת משחיתות וחזירות הממשלה  אלמנטים שרק מבריחיםן צמיחה לחול  בדמות גז זול ..

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

2 Comments

  1. שלום,
    בעמוד 4 של הדוח הרבעון השני 2015 של חברת החשמל יוצא שייצר חשמל מגז יקר ב38.5% לעומת פחם.
    א. זה פער ענק
    ב. האם הבדל בין החישובים מגיע ממס שיש על הפחם?

    • שלח לי לינק לא ראיתי את זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.